Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2010, 20:56:26
raziel100 raziel100 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 1
Implicit farmece

buna seara!nu credeam pana acum o luna ca o sa vorbesc despre asa ceva,dar va rog sa imi spuneti,exista farmece?eu cred ca da,privind in urma,o relatie de iubire,ce parea ca se va termina frumos,,cu planuri de casatorie,s-a terminat brusc si fara motiv,si mai ales ciudat,cu o serie intreaga de evenimente ...lucruri rasturnate fara motiv,certuri fara motiv,vise demonice...ce pot face?oare cineva a reusit sa distruga o relatie?ma poate ajuta cineva cu sfaturi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2010, 14:53:09
Sandra27 Sandra27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 7
Implicit Te inteleg...

Eu trec prin acelasi lucru, nu imi e usor deloc si imi pun tot felul de intrebari, cum s-a ajuns aici. Dupa o relatie de 6 ani, cel care ma ceruse de sotie si urma sa mergem de Craciun la parintii mei, m-a anuntat voalat intr-o dimineata ca totul s-a terminat...dintr-o data. Seara imi spunea ca ma iubeste, iar dimineata vestea a venit ca un trasnet...acum stau si incerc sa gasesc explicatii...Cel mai mult nu inteleg cum, dupa o relatie de 6 ani, poti sa scoti un om din viata ta doar intr-o zi, fara sa te mai intereseze apoi ce face, cum se simte, cum suporta, doar ai stat alaturi de el 6 ani.

Last edited by Sandra27; 01.12.2010 at 15:17:32.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2010, 18:15:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sandra27 Vezi mesajul
Eu trec prin acelasi lucru, nu imi e usor deloc si imi pun tot felul de intrebari, cum s-a ajuns aici. Dupa o relatie de 6 ani, cel care ma ceruse de sotie si urma sa mergem de Craciun la parintii mei, m-a anuntat voalat intr-o dimineata ca totul s-a terminat...dintr-o data. Seara imi spunea ca ma iubeste, iar dimineata vestea a venit ca un trasnet...acum stau si incerc sa gasesc explicatii...Cel mai mult nu inteleg cum, dupa o relatie de 6 ani, poti sa scoti un om din viata ta doar intr-o zi, fara sa te mai intereseze apoi ce face, cum se simte, cum suporta, doar ai stat alaturi de el 6 ani.
Exact prin aceasta a trecut (trece) un prieten zilele acestea. Identic.
Nunta la anul, inele, planuri, nerabdare... totul pana vineri seara, cand fata a renuntat la tot, brusc.
Avem insa nadejdea ca lucrurile se vor indrepta, chiar daca hotararea fetei este categorica.

Taina Cununiei (asemenea Tunderii in monahism) este urata deplin de diavol, care urmareste cu toata puterea sa o distruga.
Nu cred ca exista Nunta care sa nu aibe incercari semnificative cu ceva vreme inainte (cateva luni inainte de Cununie).

P.S. Inmulteste rugaciunea si postul. Credinta, rabdare si nadejde (incredere) in bunatatea lui Dumnezeu.
Daca e lucrarea celui viclean, se va destrama... daca este lucru binecuvantat de Dumnezeu, se va randui cum trebuie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2011, 07:22:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Asa v-au indoctrinat vrajitoarele din mass media,cum se intampla ceva neplacut sau aveti un cosmar,gata"sunt farmece la mijloc!"
Oamenii se mai despart,mai ales acum in vremurile pe care le traim,unde ispitelele sunt prezente peste tot iar patimile sunt ridicate la nivel de virtute-si mai ales daca intre cei doi nu se afla o legatura sincera,de suflet,inafara de refularea sexuala.

Si ce daca s-a stabilit nunta,sau s-au cumparat inele?Nepotrivirea ramane,nehotarea isi spune cuvantul,cel care nu este hotarat sa faca pasul,tocmai in preajma nuntii isi ia inima in dinti si-si zice"fie,acum sau niciodata o sa actionez!"Iar barbatii,sunt asi in a se pierde in ceata cand problemele devin insuportabile la nivel de stres emotional,si prefera sa dispara fara un cuvant deoarece in confruntarea cu o femeie care va despica firul in patru sau va deveni emotionala,nu va avea sorti de izbanda!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2011, 11:41:56
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Magia nu lucreaza asupra omului care este unit cu Dumnezeu in rugaciune

,,Magia este in fapt, filozofia duhurilor din vazduhuri , caci magia lucreaza numai unde nu este unire puternica cu dumnezeu, , unde nu este rugaciune, unde oamenii sunt imprastiati si tulburati.
Asupra celui ce este unit cu Dumneze in rugaciune, magia nu lucreaza. "

Staretul Tadei - Manastirea Vitovnita
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2011, 12:16:32
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit farmece...

Nu stiu daca exista farmece pentru ca eu nu m-am confruntat sau nu m-am gandit la intamplari prin prisma asta.Daca aveti totusi aceasta banuiala e bine sa vorbiti cu preotul/duhovnicul Probabil va va indruma sa mergeti la maslu o perioada mai indelungata.In nici un caz nu mergeti la vrajitoare.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2011, 11:39:18
io8nut io8nut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Mesaje: 16
Implicit

Ai aici o carte : Nectarie Moulatsioti Despre farmece si cum pot fi ele dezlegate:
http://www.mediafire.com/?p072t7fan9ymrsk

Scoate-ti gandul sa mergi la vrajitori,MARE GRESEALA, daca nu scapam de farmece insemna ca stie Dumnezeu de ce ne lasa in mana celui necurat:nu suntem vrednici si nu facem voia sa,avem pacate nemarutisite,etc

ITI RECOMAND SA CITESTI TOATA PSALTIREA,CU LUARE-AMINTE ,TE VA AJUTA
cat despre capcanele de la tot pasul,uite ce spune Psalmul 90, :

1. Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui.
2. Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".
3. Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4. Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5. Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6. De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.
7. Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8. Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea.
9. Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ție.
10. Nu vor veni către tine rele și bătaie nu se va apropia de locașul tău.
11. Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.
12. Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.
13. Peste aspidă și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur.
14. "Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.
15. Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi.
16. Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2011, 17:32:00
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raziel100 Vezi mesajul
buna seara!nu credeam pana acum o luna ca o sa vorbesc despre asa ceva,dar va rog sa imi spuneti,exista farmece?eu cred ca da,privind in urma,o relatie de iubire,ce parea ca se va termina frumos,,cu planuri de casatorie,s-a terminat brusc si fara motiv,si mai ales ciudat,cu o serie intreaga de evenimente ...lucruri rasturnate fara motiv,certuri fara motiv,vise demonice...ce pot face?oare cineva a reusit sa distruga o relatie?ma poate ajuta cineva cu sfaturi?
Nu exista farmece, sunt doar superstitii!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2011, 00:34:30
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

despre acest caz ce spuneti?

http://www.romanul.eu/international/...i-din-biserica
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.10.2011, 19:31:32
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Nimeni nu te logodește cu forța

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si ce daca s-a stabilit nunta,sau s-au cumparat inele?Nepotrivirea ramane,nehotarea isi spune cuvantul,cel care nu este hotarat sa faca pasul,tocmai in preajma nuntii isi ia inima in dinti si-si zice"fie,acum sau niciodata o sa actionez!"Iar barbatii,sunt asi in a se pierde in ceata cand problemele devin insuportabile la nivel de stres emotional,si prefera sa dispara fara un cuvant deoarece in confruntarea cu o femeie care va despica firul in patru sau va deveni emotionala,nu va avea sorti de izbanda!
Uiți faptul că nu-i obligă nimeni pe bărbați să o ceară pe femeie de nevastă. Nu hotărăște altcineva nunta, ci ei doi de comun acord. Dacă bărbatul a ajuns la concluzia că nu se potrivesc, la ce a mai cerut-o de nevastă? Doar așa, ca să se afle în treabă, să cheltuiască banii și să se facă de râs față de invitați?
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa

Last edited by eeaotly; 09.10.2011 at 20:11:29. Motiv: Greșeli de tastare
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre farmece?!? Swanheart Generalitati 34 09.07.2014 17:14:01
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 12:49:26
despre farmece allexandraaa Generalitati 22 11.12.2010 14:44:39
Despre farmece si vrajitorie strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 03:18:15