Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.12.2010, 18:28:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.190
Implicit

"Să respectăm părerile celorlalți".... așa ar fi corect politic. Dar nu poți să respecți opinii dobitocești sau insuficient luminate și laminate. Cel mult să le tolerezi ca pe exprimări ale alterității în virtutea unui drept democratic.
Mai repede să respectăm dreptul la opinie al celorlalți dar apare mai apoi pretenția să se respecte și dreptul de a avea o părere despre părerile celorlalți. Și-uite așa ajungem de unde am plecat.

În momentul când alegi să te exprimi public nu poți avea pretenția ca ceilalți să ia act de monologul tău și să-și vadă mai departe de treburi. Mai ales în credință nu ne putem apuca să opinăm cum ne taie capul. Până o idee e în mintea ta n-are nimeni treabă cu ea dar când o scoți în arenă apar negreșit alte idei dornice să-i cerceteze adevărul.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.12.2010, 19:00:32
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Bucura-te, daca asta ai inteles...
...deja imi jignesti inteligenta...:-)..
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.12.2010, 19:14:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Daca nu il puteti contrazice cu argumente,aveti senzatia ca nu cauta cele bune?De ce credeti ca daca cititi vietile sfintilor sunteti mai lamurita decat el?Si o ultima intrebare : stiti ce inseamna A TE MANTUI?
Eu cu Andrei am purtat mai multe discutii pe aceasta tema si toate in limita bunului simt. Ti se pare ca i-am dat un sfat gresit? Mesajul ti se adresa? Era plin de impertinenta?Era un raspuns pentru el. Deci, daca ai sa comentezi ceva legat de tema, te invit sa o faci, dar nu e cazul sa intervii intr-o discutie care nu ti se adreseaza. Multumesc.Vad ca esti cam de putin timp pe aici.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.12.2010, 19:46:51
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Mesajul ti se adresa? Era un raspuns pentru el.
Raspunsurile pentru el care nu doriti sa fie comentate de altcineva, TRIMITETI-LE IN PRIVAT! Sunteti pe un forum, faceti afirmatii publice, deci e firesc ca nu doar el sa citeasca si sa comenteze.

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Ti se pare ca i-am dat un sfat gresit? Deci, daca ai sa comentezi ceva legat de tema, te invit sa o faci
Pai am pus 3 intrebari si nu erau legate nici de CNP-ul dumneavoastra,nici de grupa sangvina pe care o aveti si nici de cotele apelor Dunarii.

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Vad ca esti cam de putin timp pe aici.
Pai tocmai, ca o buna crestina, ar trebui sa fiti mai indulgenta cu cei noi veniti si mai binevoitoare.Sau daca sunt nou venita, trebuie sa stau la coada pana ajung la rand?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.12.2010, 20:03:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Daca nu il puteti contrazice cu argumente,aveti senzatia ca nu cauta cele bune?De ce credeti ca daca cititi vietile sfintilor sunteti mai lamurita decat el?Si o ultima intrebare : stiti ce inseamna A TE MANTUI?
Draga mea, ma repet, nu m-am adresat tie. Are Cozia avocat si eu nu stiu? Deci, formuleaza un raspuns la tema si nu te lega la cap, daca nu te doare.Din discursul tau observ ca nu putem comunica.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.12.2010, 20:13:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Doar sfintilor li s-a dat asprimea.Doar ei pot sa certe ,caci stiu cum sa o faca fara sa piarda pe acela.Noua,celor mici ,nu ni s-a dat decat dragostea unii fata de ceilalti.Dragostea e regula,asprimea e exceptia.
Aveti incredere in puterea dragostei fata de ceilalti,si veti vedea ca vi se vor da si caile cum pot fi acestia indreptati,fara a ii jigni sau a ne mania pe ei.
Povestea asta cu dragostea, recunosc ca nu o prea inteleg. Caci de la vorba la fapta e o cale lunga... Am vazut ca se vorbeste despre drepturile omului pe o parte, in timp ce pe alta parte acestea se incalca grosolan. Apoi cuvantul ,, dragoste'' a fost preluat cu entuziasm de catre ecumenisti, dar observ cum tocmai ei ii prigonesc pe cei care nu le impartasesc parerile...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.12.2010, 20:23:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Bine ar fi sa luam seama la ce creem atunci cind deschidem gura !
Draga Zaharia, in caz ca nu stiai, epoca "numai eu vorbesc in biserica" a luat sfirsit demult si cei ca tine ar trebui sa se obisnuiasca cu aceasta noua "indrazneala" ca sa nu-i spun "obraznicie" :)).
Chiar bunul Dumnezeu daca ne voia sa fim perfecti in replici ne facea direct ingeri iar daca ar fi preferat sa nu suflam in front ne-ar fi facut rime care ridica botul numai cind se tirasc peste vre-un gainat.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.12.2010, 21:00:37
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Draga Zaharia, in caz ca nu stiai, epoca "numai eu vorbesc in biserica" a luat sfirsit demult si cei ca tine ar trebui sa se obisnuiasca cu aceasta noua "indrazneala" ca sa nu-i spun "obraznicie" :)).
...
ai dreptate ... nu numai Hristos "vorbeste in Biserica" in ziua de azi


vremurile s-au schimbat ... pentru a fi "politic corect" i se permite diavolului sa vorbeasca in Biserica


si sa isi mai si spuna "ortodox"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.12.2010, 21:29:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit




Patriarhul Serbiei, Irineu, aduce jertfa alaturi de jidovi in celebrarea Hanuka. Conform Canoanelor trebuie afurisit


Spuna om cu suflet cum putem respecta parerile celorlalti cand vedem de ce sunt in stare unii! Si nu oricine.

Sa nu spunem nimic, fiindca nu suntem sfinti?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.12.2010, 22:20:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
corect,ceea ce spune si cere dumnezeu nu este negociabil, iar credinciosii trebe sa-si apere credinta.in acest sens,vreau sa spun,nu este loc de toleranta.
salve codana,
Ai tu oare curajul sa-ti aperi credinta cu sabia-n mina si sa nu lasi loc de toleranta pe ceva ce este la urma urmei scris de mina omeneasca chiar si daca pe alocuri sunt si influiente superioare de gindire?

Ne-a lasat oare Dumnezeu ceva scris de mina lui Hristos? in afara de citeva semne facute cu degetul pe nisip?
Deci daca DIRECT de la Dumnezeu nu aveom nici o frintura de cuvint ci doar prin filtre omenesti, sa lasam loc indoielii pina ce reusim sa VERIFICAM OMENESTE cele spuse! in realitate nu in vise
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22
Suntem straini in ochii si inimile celorlalti costel Generalitati 8 23.12.2009 20:10:34
re: pisi si celorlalti Catalinddm Generalitati 3 04.06.2008 23:55:10