Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.03.2011, 21:39:56
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu spunem niciodata "numai", dar stim ca e asa...

Acuma, referitor la o astfel de idee, orice persoana de bun simt s-ar intreba: Daca stiti, de ce va e frica sa o spuneti ? Oare nu pentru ca ar deveni clar ca lumina zilei faptul ca ati modificat in mod implicit Crezul ?

In schimb, va invartiti in jurul evidentei si nu mai stiti ce retorica ieftina sa produceti pentru a ascunde ceea ce e clar ca lumina zilei.
Te rog sa aduci un argument faptul ca noi am modificat Crezul.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.03.2011, 00:14:22
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Nu cred ca poate spune cineva cu certitudine ca stie despre Dumnezeu decat ceea ce ne spune Dumnezeu despre Dumnezeu.

Last edited by spre_rasarit; 28.03.2011 at 00:40:10.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.03.2011, 06:57:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Te rog sa aduci un argument faptul ca noi am modificat Crezul.
Aritmetica, profesoara, manualul si intelegerea- sceneta in doua acte

Actul intai


Scena: O sala de clasa, dupa incheierea orelor. In prima banca stau elevii Petrica si Mihaita.

Mihaita: Mie imi place aritmetica.

Petrica: Si mie imi place aritmetica. Aritmetica e frumoasa.

Mihaita: Da, e frumoasa. Imi place sa invat sa adun si sa scad. Eu invat aritmetica de la doamna invatatoare. Tie iti place doamna invatatoare ?

Petrica: Da, imi place. E frumoasa si desteapta si buna. Si eu vreau sa invat aritmetica de la doamna invatatoare.

Mihaita: Hai sa facem o intelegere. Sa invatam amandoi cat mai bine aritmetica de la doamna invatatoare, ca sa fim premianti.

Petrica: De acord.

Cade cortina.

Actul doi

Scena: Aceeasi sala de clasa, a doua zi, inaintea orelor. Petrica sta singur in banca si repeta la aritmetica din manual. Mihaita intra in clasa.

Mihaita: Ce faci ?

Petrica: Invat la aritmetica.

Mihaita: De ce inveti din manual ?!

Petrica (nedumerit): Pai...

Mihaita (suparat): Ne-am inteles sa invatam de la doamna invatatoare !

Petrica (si mai nedumerit): Sigur ca da, dar acum repet din manual...

Mihaita (bate din picior, nervos): Ai incalcat intelegerea ! Am avut o intelegere ! De ce nu inveti de la doamna invatatoare ?! Tu crezi ca manualul e doamna invatatoare !?

Petrica (nu mai intelege nimic): Nu, dar si doamna invatatoare ne invata din manual...

Mihaita: Nu-i adevarat ! Ai incalcat intelegerea ! Tu nu intelegi nimic despre aritmetica ! Ai incalcat intelegerea ! Nu vrei sa inveti adevarata aritmetica !

Petrica (isi pierde rabdarea): Nu-i adevarat ! N-am incalcat nimic ! Intelegerea a fost sa invatam de la doamna invatatoare, nu sa nu citim si din manual !

Mihaita (tot mai impacientat): Nu-i adevarat ! N-ai inteles nimic ! Tie nu-ti place aritmetica ! Nu mai vreau sa stam in aceeasi banca ! Tu nu sti cum trebuie invatata aritmetica ! Si ai incalcat intelegerea ! Iesi din banca mea ! (il impinge din banca) De acum numai eu invat aritmetica ! Tu nu mai inveti ! Tu nu sti sa faci probleme ! Tu nu citesti nici din manual bine ! Nu mai vreau sa fim in aceeasi clasa !

Petrica (perplex): .......... Ba da, si eu invat aritmetica......

Mihaita (vehement) Ba nu ! Ba nu ! Numai eu invat ! Tu ai incalcat intelegerea ! Numai eu o sa fiu premiant ! (continua sa-l impinga pe Petrica, incearca sa-i arunce pe jos ghiozdanul si penarul, se imbrancesc)

Invatatoarea, care a intrat intre timp in clasa, ii priveste tacuta, fara sa inteleaga.
Manualul zace uitat pe un colt al bancii.

Cade cortina.

Last edited by Erethorn; 28.03.2011 at 07:04:20.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.03.2011, 08:09:29
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca e asa de cum ziceti noi trebuie sa ne vedem linistiti de treaba caci ingerul cazut a dat lui Eva fructul oprit.

Infailibilitatea papala e o minciuna si judecata e individuala. Papa nu o sa vina la judecata dvstra nici a celor aprox 5 mil maghiari. Nici Luther la judecata fiecarui protestant dintre care aprox 5 mil maghiari , nici eu la judecata fiecarui ortodox. Adica Eva s-a bazat pe o minciuna si a ajus rau asa ca si dvstra daca va bazati pe o minciuna nu e bine.

Crezul e modificat cand apar litere in plus sau in minus. crezul ortodox si cel al Bisericii primare e acelasi .Romano Catolicii au adauj=gat litere.
Da, noi trebuie sa ne vedem linistiti de treba, pentru ca DUmnezeu a avut si are grija de noi. Daca Eva a mincat din fructul oprit, Isus a venit sa ne mintuiasca. Domnul nostru Isus Cristos ne invata ca "ajunge zilei rautatea ei". Deci, daca unii au modificat crezul, nu ma va judeca pe mine Dumnezeu pentru asta. Daca imi veti spune, exact ca si sectantii, ca mi-ati aratat cum e corect, va voi spune ca sint destul de multe inadvertente si in credinta ortodoxa (pe care le putem dezvolta daca considerati), ca Biserica Catolica a adus destul de multe roade, iar daca e sa ma ghidez dupa roade, pot spune ca nu ma aflu pe un drum corect.

PS Sfintul Augustin, care a sustinut ceea ce sustin astazi crestinii catolici a trait in primele secole. A fost declarat sfint, probabil si ortodocsii il au in calendar. Deci venerati un sfint care a sustnut ca Duhul Sfint vine de la Tatal si de la Fiul?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.03.2011, 10:48:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule, in Crez scrie "un botez spre iertarea pacatelor". Dupa logica dumneavoastra, asta ar insemna ca numai Botezul este spre iertarea pacatelor, pentru ca in Crez nu scrie despre vreo alta Taina spre iertarea pacatelor.

In rest, va rog sa va abtineti de la imprecatii de genul "ineptia", "la catolici logica e lucru rar", "copii de gradinita" etc., macar in sfanta zi de duminica.
Imi cer scuze doar pentru ironiile la adresa dvs. Ceea ce am spus despre BC nu sunt afimratii, sunt doar adevarul. E ca si cum am spune ca daca cineva afirma ca un elefant are sase picioare nu poti spune ca e o eroare, pentru ca se supara cel ce spune ca are sase picioare.
Una este adevarul si una e parerea cuiva despre ceva ce poate nu cunoaste. Daca acea persoana nu stie si nu doreste sa stie nu e vina altcuiva. Nu e vina ortodocsilor ca BC are erori care ating absurdul. De asemenea, nu e vina cuiva ca dvs. ati devenit catolic si doriti sa ramaneti in continuare, activand in plus si pe un forum ortodox. Era logic ca ortodocsii n-or sa sustina ca BC are dreptate si BO se inseala. Sunteti de acord cu mine, nu? Iar afirmatia ca "la catolici logica e lucru rar" se refera la faptul ca modificarile catolice sunt lipsite de logica, iar catolicii trebuie sa le sustina in ciuda oricarei evidente.

Referitor la Crez, eu ma refeream la propozitiile sau frazele care se aseamana cu acea afirmatie din Crez. In partea cu Botezul, subiectul e botezul, nu iertarea pacatelor. Un Botez, care se face spre iertarea pacatelor. Aici "numai" poate veni in alta parte: daca am spune "marturisesc numai un Botez spre ieratera pacatelor". Care evident era un nonsens, se intelegea ca e vorba de un botez si nu mai multe.

Ca sa repet, ca s-ar putea sa discutam degeaba despre ceva ce nu sustine nici BC. Catolicii nu afirma ca ortodocsii ar fi modificat crezul, doar ati inteles dvs. gresit. Catolicii spun ca ei au modificat crezul pentru ca in Crez nu se afirma ca Duhul purcede numai de la Tatal. Deci catolicii spun asta, nu ortodocsii cum afirmati dvs.
Despre Filioque s-a scris la acel subiect de ce e o eroare din toate punctele de vedere, nu doar ca as aa stabilit Sinodul sau asa scrie in Biblie. Ci si pentru ca e o absurditate din punct de vedere teologic, este in contradictie cu invatatura sfintilor si e si o eroare de logica. Din pacate multi catolici au putine cunostinte despre religie sau teologie. Aproape ca nu am intalnit catolici care sa-si inteleaga propria dogma cu privire la Filioque, cu atat mai mult cea ortodoxa.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.03.2011, 11:00:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Da, noi trebuie sa ne vedem linistiti de treba, pentru ca DUmnezeu a avut si are grija de noi. Daca Eva a mincat din fructul oprit, Isus a venit sa ne mintuiasca. Domnul nostru Isus Cristos ne invata ca "ajunge zilei rautatea ei". Deci, daca unii au modificat crezul, nu ma va judeca pe mine Dumnezeu pentru asta. Daca imi veti spune, exact ca si sectantii, ca mi-ati aratat cum e corect, va voi spune ca sint destul de multe inadvertente si in credinta ortodoxa (pe care le putem dezvolta daca considerati), ca Biserica Catolica a adus destul de multe roade, iar daca e sa ma ghidez dupa roade, pot spune ca nu ma aflu pe un drum corect.

PS Sfintul Augustin, care a sustinut ceea ce sustin astazi crestinii catolici a trait in primele secole. A fost declarat sfint, probabil si ortodocsii il au in calendar. Deci venerati un sfint care a sustnut ca Duhul Sfint vine de la Tatal si de la Fiul?
Nu puteti gasi inadvertente in dogma ortodoxa pentru doua motive:
1. Acestea nu exista, dogma e perfecta, nu se contrazice si nu contrazice alte dogme, cum se intampla la catolici. De asemenea, e dogma pe care o aveau si catolicii cand erau ortodocsi, in primul mileniu.
2. Ca multi catolici probabil nu aveti multe cunostinte despre teologie. Nu spun de studii, ci de cnostinte capatate pe net, de exemplu. De asemenea probabil cunoasteti doar ceea ce spun catolicii, nu si afirmatiile ortodoxe.

E adevarat, nu aveti o vina ca vesticii au modificat Crezul, dar porunca este sa cautam adevarul. Altfel fiecare adventist are o scuza ca asa au fost parintii. Toti crestinii de la inceput au devenit crestini din altwe religii, nu s-au bazat pe faptul ca s-au nascut in religia romana sau greaca, de exemplu.
Legat de Fer. Augustin, nici catolicii nici ortodocsii nu sustin infailibilitatea sfintilor (catolicii doar a papei). Fer. Augustin are invataturi gresite si fata de catolici, predestinarea a fost preluata de protestanti. Si alti sfinti mai au cate o greseala. Dar sa spunem ca toti sfintii s-au inselat si doar Fer. Augustin a avut dreptate, asta n-o sa intalnitit in nicio invatatura.
Legat de roade, asta spun si adventistii de exemplu. Dar japonezii sunt majoritatea politeisti si erau a doua economie mondiala. Nu roadele pamantene sunt roadele. Si japonezii se vindeca si scapa din accidente. Sunt convins ca si ei se ajuta. Nu sunt toti rai daca nu sunt crestini. Acestea nu pot constitui dovezi, sunt in toate religiile. Dummnezeu arata adevarul prin minuni, adica ceva diferit de ceva normal.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.03.2011, 12:43:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Aritmetica, profesoara, manualul si intelegerea- sceneta in doua acte

Actul intai


Scena: O sala de clasa, dupa incheierea orelor. In prima banca stau elevii Petrica si Mihaita.

Mihaita: Mie imi place aritmetica.

Petrica: Si mie imi place aritmetica. Aritmetica e frumoasa.

Mihaita: Da, e frumoasa. Imi place sa invat sa adun si sa scad. Eu invat aritmetica de la doamna invatatoare. Tie iti place doamna invatatoare ?

Petrica: Da, imi place. E frumoasa si desteapta si buna. Si eu vreau sa invat aritmetica de la doamna invatatoare.

Mihaita: Hai sa facem o intelegere. Sa invatam amandoi cat mai bine aritmetica de la doamna invatatoare, ca sa fim premianti.

Petrica: De acord.

Cade cortina.

Actul doi

Scena: Aceeasi sala de clasa, a doua zi, inaintea orelor. Petrica sta singur in banca si repeta la aritmetica din manual. Mihaita intra in clasa.

Mihaita: Ce faci ?

Petrica: Invat la aritmetica.

Mihaita: De ce inveti din manual ?!

Petrica (nedumerit): Pai...

Mihaita (suparat): Ne-am inteles sa invatam de la doamna invatatoare !

Petrica (si mai nedumerit): Sigur ca da, dar acum repet din manual...

Mihaita (bate din picior, nervos): Ai incalcat intelegerea ! Am avut o intelegere ! De ce nu inveti de la doamna invatatoare ?! Tu crezi ca manualul e doamna invatatoare !?

Petrica (nu mai intelege nimic): Nu, dar si doamna invatatoare ne invata din manual...

Mihaita: Nu-i adevarat ! Ai incalcat intelegerea ! Tu nu intelegi nimic despre aritmetica ! Ai incalcat intelegerea ! Nu vrei sa inveti adevarata aritmetica !

Petrica (isi pierde rabdarea): Nu-i adevarat ! N-am incalcat nimic ! Intelegerea a fost sa invatam de la doamna invatatoare, nu sa nu citim si din manual !

Mihaita (tot mai impacientat): Nu-i adevarat ! N-ai inteles nimic ! Tie nu-ti place aritmetica ! Nu mai vreau sa stam in aceeasi banca ! Tu nu sti cum trebuie invatata aritmetica ! Si ai incalcat intelegerea ! Iesi din banca mea ! (il impinge din banca) De acum numai eu invat aritmetica ! Tu nu mai inveti ! Tu nu sti sa faci probleme ! Tu nu citesti nici din manual bine ! Nu mai vreau sa fim in aceeasi clasa !

Petrica (perplex): .......... Ba da, si eu invat aritmetica......

Mihaita (vehement) Ba nu ! Ba nu ! Numai eu invat ! Tu ai incalcat intelegerea ! Numai eu o sa fiu premiant ! (continua sa-l impinga pe Petrica, incearca sa-i arunce pe jos ghiozdanul si penarul, se imbrancesc)

Invatatoarea, care a intrat intre timp in clasa, ii priveste tacuta, fara sa inteleaga.
Manualul zace uitat pe un colt al bancii.

Cade cortina.
Intr-adevar, si leaderii BO si leaderii BC s-au purtat copilareste in aceasta problema. Intrebarea este: unde erau cei maturi spiritual in acel timp? Se pare ca nu li se facuse loc in conducere.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.03.2011, 12:49:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu puteti gasi inadvertente in dogma ortodoxa pentru doua motive:
1. Acestea nu exista, dogma e perfecta, nu se contrazice si nu contrazice alte dogme, cum se intampla la catolici. De asemenea, e dogma pe care o aveau si catolicii cand erau ortodocsi, in primul mileniu.
2. Ca multi catolici probabil nu aveti multe cunostinte despre teologie. Nu spun de studii, ci de cnostinte capatate pe net, de exemplu. De asemenea probabil cunoasteti doar ceea ce spun catolicii, nu si afirmatiile ortodoxe.

3. E adevarat, nu aveti o vina ca vesticii au modificat Crezul, dar porunca este sa cautam adevarul. Altfel fiecare adventist are o scuza ca asa au fost parintii. Toti crestinii de la inceput au devenit crestini din altwe religii, nu s-au bazat pe faptul ca s-au nascut in religia romana sau greaca, de exemplu.
4. Legat de Fer. Augustin, nici catolicii nici ortodocsii nu sustin infailibilitatea sfintilor (catolicii doar a papei). Fer. Augustin are invataturi gresite si fata de catolici, predestinarea a fost preluata de protestanti. Si alti sfinti mai au cate o greseala. Dar sa spunem ca toti sfintii s-au inselat si doar Fer. Augustin a avut dreptate, asta n-o sa intalnitit in nicio invatatura.
5.Legat de roade, asta spun si adventistii de exemplu. Dar japonezii sunt majoritatea politeisti si erau a doua economie mondiala. Nu roadele pamantene sunt roadele. Si japonezii se vindeca si scapa din accidente. Sunt convins ca si ei se ajuta. Nu sunt toti rai daca nu sunt crestini. Acestea nu pot constitui dovezi, sunt in toate religiile. Dummnezeu arata adevarul prin minuni, adica ceva diferit de ceva normal.
1. Daca dogma ortodoxa e perfecta mai ramine ca si dumneavoastra, ortodocsii, sa o urmati si sa deveniti perfecti. Va doresc succes.
2.Mi se pare ca nici dumneavoastra nu aveti multe cunostinte de teologie; ramine ca cei care poseda aceste cunostinte sa-si aduca fiecare argumentele lor,ma refer la teologii catolici si ortodocsi si nu la noi, crestinii obisnuiti, care cunoastem mai mult sau mai putin.. Pina atunci eu ramin la credinta mea.
3. Nu stiu care e legea care spune sa cautam adevarul. Stiu ca Domnul nostru Isus Cristos a repetat mereu:"credinta ta te-a mintuit" si nu "stiinta ta te-a mintuit". Toate cele 10 porunci ne spun sa ne luptam cu noi insine pentru a deveni mai buni, iar crestinii obisnuiti asta incearca sa faca: in fiecare zi sa devina mai buni decit ziua care a trecut.
4. Daca sfintul Augustin s-a mintuit spunind ca Duhul Sfint purcede de la Tatal si de la Fiul, chiar si ortodocsii recunosc asta, atunci ma pot mintui si eu crezind acelasi lucru, deci nu am de ce sa imi fac griji
5.Legat de roade, orice ar spune adventistii, nu ma intereseaza. Stiu ce ne-a spus Isus Insusi: "Dupa roade ii veti cunoaste. Nu poate pomul bun sa faca roade rele." Daca Biserica Catolica a adus roade precum cele ale Maicii Tereza de Calcutta, care sint roade bune, inseamna ca si invatatura ei e buna. De-as fi eu vrednica sa fiu o buna catolica.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.03.2011, 13:44:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Aritmetica, profesoara, manualul si intelegerea- sceneta in doua acte
Nu prea vad o legatura, dar daca exista una e ceva ce ii dezavantajeaza chiar pe catolici, presupun ca nu asta intentionati.
Elevul cu ce zice profesoara pare a fi reprezentarea unui catolic, care spune tot timpul "asa ne-a zis papa". Elevul cu cartea e ortodoxul, care citesti din scrieri si din Biblie. Cum se stie, la fel ca elevul ce o urma pe invatatoare, catolicii au rupt legatura si i-au anatemizat pe otodocsi in 1054 pentru ca nu vroiau sa se supuna papei.
Asta vroiati sa aratati? :)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.03.2011, 14:02:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1. Daca dogma ortodoxa e perfecta mai ramine ca si dumneavoastra, ortodocsii, sa o urmati si sa deveniti perfecti. Va doresc succes.
2.Mi se pare ca nici dumneavoastra nu aveti multe cunostinte de teologie; ramine ca cei care poseda aceste cunostinte sa-si aduca fiecare argumentele lor,ma refer la teologii catolici si ortodocsi si nu la noi, crestinii obisnuiti, care cunoastem mai mult sau mai putin.. Pina atunci eu ramin la credinta mea.
3. Nu stiu care e legea care spune sa cautam adevarul. Stiu ca Domnul nostru Isus Cristos a repetat mereu:"credinta ta te-a mintuit" si nu "stiinta ta te-a mintuit". Toate cele 10 porunci ne spun sa ne luptam cu noi insine pentru a deveni mai buni, iar crestinii obisnuiti asta incearca sa faca: in fiecare zi sa devina mai buni decit ziua care a trecut.
4. Daca sfintul Augustin s-a mintuit spunind ca Duhul Sfint purcede de la Tatal si de la Fiul, chiar si ortodocsii recunosc asta, atunci ma pot mintui si eu crezind acelasi lucru, deci nu am de ce sa imi fac griji
5.Legat de roade, orice ar spune adventistii, nu ma intereseaza. Stiu ce ne-a spus Isus Insusi: "Dupa roade ii veti cunoaste. Nu poate pomul bun sa faca roade rele." Daca Biserica Catolica a adus roade precum cele ale Maicii Tereza de Calcutta, care sint roade bune, inseamna ca si invatatura ei e buna. De-as fi eu vrednica sa fiu o buna catolica.
1. Nu exista perfect sau infailibil, decat Dumnezeu. Dogma e perfecta, nu oamenii. Iar Biserica este o institutie divino-umana, tocmai in privinta acestui aspect. Multumim de urare, in orice caz.
2. Bineinteles ca nu m-am nascut invatat, mai ales ca doar de cativa ani citesc despre crestinism. Dar am incercat sa nu iau o decizie fara sa cercetez, asa ca am adunat si ceva cunostinte. E si simplu, toate se gasesc pe net, trebuie doar citite.
3. Citatul era cam asa ""Dacă rămâneți în cuvântul Meu, sunteți în adevăr ucenicii Mei; veți cunoaște adevărul, și adevărul vă va face slobozi." Cuvantul e invatatura data si toate poruncile. Cum dati si citatul, "credinta te-a mantuit". Credinta in Dumnezeu cel relevat, cei ce se inchinau la idoli sau munti nu cred ca intra in acesta categorie, desi si ei aveau o credinta.
4. Nu, Fer. Augustin era in Biserica. Iar invataturile sale nu erau inca analizate si considerate erori. Chiar el a spus ca ce a spus gresit sa nu i se considere, din smerenie. In Biserica beneficiem de Sfintele Taine, inclusiv Botezul. Ramane sa descoperiti care din cele doua biserici e cea adevarata. Pentru ca in Crez spunem "cred intru una sfanta Biserica". Deci una, nu doua.
5. Roadele sunt numeroase, nu doar cele ce se vad. Se spune ca Arie, care nu credea in Sfanta treime, era un calugar care se ruga mult si postea. Se vedeau roade, nu? Si in late religii sunt omanei buni, care ajuta pe altii sau fac lucruri bune, asta nu inseamna ca hinduismul sau sintoismul, de exemplu e o religie buna din cauza aceasta. Sunt sigur ca si in alte religii sunt oameni mai buni decat mine, de exemplu. Si inca multi.
De exemplu in ortodoxie nu fac sfinti ceic aer au facut fapte bune, e evident ca orice crestin trebuie sa faca asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Cine doreste se poate declara de etnie daca la recensamant mihailt Generalitati 30 30.10.2011 02:06:28
E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam? Mia Mia Intrebari utilizatori 35 18.09.2011 12:40:07
Bine va m gasit mioara66 Generalitati 2 08.08.2006 00:16:33