Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.04.2008, 22:04:47
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Dia,eu ma refeream la propaganda religioasa cu privire la "umflarea" cifrei de 80% crestini ortodocsi in Romania,in rest,la nimic altceva! Cifra pe care eu NU AM VAZUT-O IN VIATA REALA,DE ZI CU ZI....si tocmai ziceam ca la Biserica merg 1-2% din acest total,restul nu au treaba,vin doar la Paste si Craciun sa se distreze,sa rada de ceilanti....intelegi! Inseamna ca Romanasii arata cam asa(ca statistica religioasa REALA).....5-10% Ortodocsi....60-70% Satanisti(sau in cel mai fericit caz atei).....si 20%,alte culte religioase....:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.04.2008, 22:29:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitza
(ca statistica religioasa REALA).....5-10% Ortodocsi....60-70% Satanisti(sau in cel mai fericit caz atei).....si 20%,alte culte religioase....:D
Nu cred ca sunt 60-70% satanisti in Romania, ca de ar fi asa, am fi vazut satanisti la tot pasul, eu cred ca mai degraba sunt atei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.04.2008, 22:33:08
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitza
Dia,eu ma refeream la propaganda religioasa cu privire la "umflarea" cifrei de 80% crestini ortodocsi in Romania,in rest,la nimic altceva! Cifra pe care eu NU AM VAZUT-O IN VIATA REALA,DE ZI CU ZI....si tocmai ziceam ca la Biserica merg 1-2% din acest total,restul nu au treaba,vin doar la Paste si Craciun sa se distreze,sa rada de ceilanti....intelegi! Inseamna ca Romanasii arata cam asa(ca statistica religioasa REALA).....5-10% Ortodocsi....60-70% Satanisti(sau in cel mai fericit caz atei).....si 20%,alte culte religioase....:D
Am inteles Bitza, doar ca atunci cand se fac statistici si esti intrebat ce religie ai, nu esti intrebat daca o si practici, de aceea 80% din romani sunt ortodocsi( parca acum cativa ani erau 90% declarati ???) si doar 10% practicanti, de aici diferenta mare in procente.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.04.2008, 00:33:23
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de bitza
(ca statistica religioasa REALA).....5-10% Ortodocsi....60-70% Satanisti(sau in cel mai fericit caz atei).....si 20%,alte culte religioase....:D
Nu cred ca sunt 60-70% satanisti in Romania, ca de ar fi asa, am fi vazut satanisti la tot pasul, eu cred ca mai degraba sunt atei.
Veilur draga,dar a fi ateu si respingand invatatura Domnului Iisus,nu cumva te apropii de......ce am zis eu?Si a fi nepesator la nevoile celorlanti,egoist,ipocrit,fals,rau,prefacut,sa chinui animalele(si as putea s-o tin asa pana maine) nu e acelasi lucru,si anume tot o forma(mai subtila,ce-i adevarat,de satanism)? Si mai e si exemplul concret al acelui satanist "cu acte in regula" care sa trezit.......crestin,si pe deasupra si ortodox(adica majoritar-in cei 80%.....)Omul era nedumerit si a intrebat ce se intampla,de ce a fost trecut "cu japca" la ceva ce nu voia sa fie(deci iata si dovada la afirmatia mea:D)...oare cati ca el o mai fi.....:D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.04.2008, 00:42:57
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de bitza
Dia,eu ma refeream la propaganda religioasa cu privire la "umflarea" cifrei de 80% crestini ortodocsi in Romania,in rest,la nimic altceva! Cifra pe care eu NU AM VAZUT-O IN VIATA REALA,DE ZI CU ZI....si tocmai ziceam ca la Biserica merg 1-2% din acest total,restul nu au treaba,vin doar la Paste si Craciun sa se distreze,sa rada de ceilanti....intelegi! Inseamna ca Romanasii arata cam asa(ca statistica religioasa REALA).....5-10% Ortodocsi....60-70% Satanisti(sau in cel mai fericit caz atei).....si 20%,alte culte religioase....:D
Am inteles Bitza, doar ca atunci cand se fac statistici si esti intrebat ce religie ai, nu esti intrebat daca o si practici, de aceea 80% din romani sunt ortodocsi( parca acum cativa ani erau 90% declarati ???) si doar 10% practicanti, de aici diferenta mare in procente.
Draga Dia, NU POTI AVEA O RELIGIE DACA NU O SI PRACTICI,e un nonsens si sfideaza orice logica....e ca si cand as spune ca eu sunt de fapt martian,desi nu am fost niciodata acolo.....nu are sens....deci nu poti fi Ortodox nepracticand religia,esti ateu cu acte in regula,ar trebui sa se faca un recesamant foarte serios,si,cei ce sunt prinsi cu minciuna(se declara doar de forma),sa intre sub incidenta legilor penale!(adica sa riste amenda penala sau chiar puscarie..)pentru declaratii false in acte oficiale(recesamantul e ceva oficial) atunci abia vom avea o cifra REALA a nr. de crestini ortodocsi.....si,oricum,mai scade un pic cifra de 10% practicanti,e un pic cam mare.....:D:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.04.2008, 01:31:57
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Despre "statistica":
Statistica e o stiinta exacta. Problema ei, insa, e ca se foloseste de date inexacte.
Cu voi insa e o alta problema: va credeti un mic grup exclusivist, o "elita", mai ca nu niste neintelesi. Stati fratilor ca nu-i chiar asa. I-ati numarat pe cei din biserica si nu v-au iesit la socoteala? Sau ati cercetat pricinile pentru care nu erau acolo, atunci cand voi erati, si ati stabilit ca nu sunt "binecuvantate"? Hristos n-a aruncat piatra! Si inca ceva. Poate nu va dati seama, dar Nu exista oameni atei. Exista doar oameni nepasatori, ocupati, grabiti, suparati pe Dumnezeu sau cu un alt fel de Dumnezeu, dar nicidecum oameni fara Dumnezeu. Chiar si asa zisii atei declarati il au pe Dumnezeu, dar sunt prea furiosi si nu pot recunoaste asta. Iar satanisti cu adevarat sunt putini, ceilalti sunt mai mult teribilisti. Cei mai multi se dezmeticesc pe la 35 de ani.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.04.2008, 05:14:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Nu, nu sunt chiar straini de ortodoxie
Ortodocsii nepracticanti sunt ca niste rezervisti in armata, stiu despre ce este vorba, recunosc mirosul "prafului de pusca" si daca este nevoie, sau se trezesc... se re-activeaza imediat
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.04.2008, 09:02:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand
Despre "statistica":
Statistica e o stiinta exacta. Problema ei, insa, e ca se foloseste de date inexacte.
Cu voi insa e o alta problema: va credeti un mic grup exclusivist, o "elita", mai ca nu niste neintelesi. Stati fratilor ca nu-i chiar asa. I-ati numarat pe cei din biserica si nu v-au iesit la socoteala? Sau ati cercetat pricinile pentru care nu erau acolo, atunci cand voi erati, si ati stabilit ca nu sunt "binecuvantate"? Hristos n-a aruncat piatra! Si inca ceva. Poate nu va dati seama, dar Nu exista oameni atei. Exista doar oameni nepasatori, ocupati, grabiti, suparati pe Dumnezeu sau cu un alt fel de Dumnezeu, dar nicidecum oameni fara Dumnezeu. Chiar si asa zisii atei declarati il au pe Dumnezeu, dar sunt prea furiosi si nu pot recunoaste asta. Iar satanisti cu adevarat sunt putini, ceilalti sunt mai mult teribilisti. Cei mai multi se dezmeticesc pe la 35 de ani.
Draga Luci, bine ai venit pe forum si trebuie sa recunosc pertinenta postarii tale. Da ai dreptate , este extrem de relativa notiunea de ateu , precum si teribilismul celor declarati satanisti, multi din ei, nestiind de fapt "nici cu ce se mananca" , a lor obtiune. Un curent, o moda, o sminteala ca multe alte sminteli , ale celor fara hrana sufleteasca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.04.2008, 13:40:47
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu, nu sunt chiar straini de ortodoxie
Ortodocsii nepracticanti sunt ca niste rezervisti in armata, stiu despre ce este vorba, recunosc mirosul "prafului de pusca" si daca este nevoie, sau se trezesc... se re-activeaza imediat
Exact, toti stiu dspre ce este vorba in mare, dar se gandesc sa nu intre in amanunte pentru ca nu ii intereseaza, si plus ca de cele mai multe ori, nici cand este nevoie sau atunci cand unii dintre ortodocsii nepracticanti sunt intr-o situatie extrema sau cu totul neplacuta si de lunga durata, ei nici atunci nu se "trezesc" sa se "reactiveze"...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.04.2008, 00:06:14
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand
Despre "statistica":
Statistica e o stiinta exacta. Problema ei, insa, e ca se foloseste de date inexacte.
Cu voi insa e o alta problema: va credeti un mic grup exclusivist, o "elita", mai ca nu niste neintelesi. Stati fratilor ca nu-i chiar asa. I-ati numarat pe cei din biserica si nu v-au iesit la socoteala? Sau ati cercetat pricinile pentru care nu erau acolo, atunci cand voi erati, si ati stabilit ca nu sunt "binecuvantate"? Hristos n-a aruncat piatra! Si inca ceva. Poate nu va dati seama, dar Nu exista oameni atei. Exista doar oameni nepasatori, ocupati, grabiti, suparati pe Dumnezeu sau cu un alt fel de Dumnezeu, dar nicidecum oameni fara Dumnezeu. Chiar si asa zisii atei declarati il au pe Dumnezeu, dar sunt prea furiosi si nu pot recunoaste asta. Iar satanisti cu adevarat sunt putini, ceilalti sunt mai mult teribilisti. Cei mai multi se dezmeticesc pe la 35 de ani.
Lucia,la mine in cartier locuiesc vreo 30.000 oameni.Duminica la Biserica vin vreo 50-60 de persoane. Ce intelegi tu prin asta ?:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Despre pedeapsa capitala ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 14 20.03.2011 01:47:38
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56