Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2009, 09:59:14
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Exclamation Pomelnicul, in mai multe biserici simultan!

1.Un apropiat al familiei mele, care este calugar imi spune recent, la rugamintea mea de a o trece in pomelnicele lui pe fiica mea care are o problema de sanatate , imi spune ,sa faci sa fie pomenita in cat mai multe biserici.
Cine-mi poate explica de ce ? Nu l-am intrebat atunci si nici alta data cand am avut ocazia pe el personal de ce, ptr ca nu mi-am adus aminte sa fac asta. Si de multe ori noi cei din preajma lui sau din cercul meu de apropiati nici macar nu carctim la ce ne spune sa facem, in ideea ca e de bine oricum , cum ne indruma el.
Va rog ,daca stiti luminati-ma si pe mie.
Multumesc

La maslu.

2.O alta intrebare. Aseara la maslu, o intreb pe doamna care vindea lumanari daca se mai practica ideea de a aprinde lumanare in punga cu faina si alta in sticla de ulei care le punem pe masa in timpul slujbei.Asa se proceda cand am fost eu ultima data. Doamna imi raspunde nu, si ma indruma sa cumpar 7 lumanari si sa le aprind afara , sa arda chiar in timpul acela.
Mai tarziu, la un moment dat in timp ce toti eram ingenunchiati si preotul citea o rugaciune, l-am auzit atragand atentia cu blandete unei persoane :" stinge lumanarea,..nu e mort!"
Atunci lumanarile mele ??? !!!! Cine stie ? va rog frumos .....
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 31.10.2009 at 10:10:21.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2009, 10:22:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Clementina, daca sunt mai multe persoane care o pomenesc pe fiica ta este bine. Insa, nu trebuie sa crezi ca daca se roaga un singur om, rugaciunea nu este ascultata. Daca nu ai posibilitatea sa o pomeneasca si alti preoti, este de ajuns pomenirea facuta de un singur preot. Credinta sa aveti si veti gasi alinare.

Cat despre lumanari, asa este: e bine sa arda. Dar multi preoti interzic acest lucru in biserica, cer sa fie aprinse afara - pentru a feri pictura de fum. Nu te intrista ca le-ai aprins afara.

Sa va daruiasca Dumnezeu putere ca prin toate sa va bucurati de darurile Sale. Sanatate fetitei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2009, 10:31:15
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Exclamation Asa este bine...

[quote=clementia;177505]1.Un apropiat al familiei mele, care este calugar imi spune recent, la rugamintea mea de a o trece in pomelnicele lui pe fiica mea care are o problema de sanatate , imi spune ,sa faci sa fie pomenita in cat mai multe biserici.
Cine-mi poate explica de ce ? Nu l-am intrebat atunci si nici alta data cand am avut ocazia pe el personal de ce, ptr ca nu mi-am adus aminte sa fac asta. Si de multe ori noi cei din preajma lui sau din cercul meu de apropiati nici macar nu carctim la ce ne spune sa facem, in ideea ca e de bine oricum , cum ne indruma el.

Dragă clementia, asa este bine... mai ales cand sunt probleme de sanatate. Asa cum la Sf. Maslu e bine sa fie sapte preoti asa si dvs. ati putea da rugaciuni la sapte biserici (manastiri) pentru sanatatea fiicei dvs. . Rugaciunea e mult mai puternica atunci cand e facuta de mai multi preoti deodata. Evident, acest fapt NU E BATUT IN CUIE... De multe ori, cu o credinta puternica, lacrimile mamei la rugaciune pentru copiii ei fac cat rugaciunile a sapte preoti!!!
Dar revin si spun...asa e bine.Cerem ceva de la Dumnezeu... sa dam si noi putin din jertfa noastra, ajutand in acelasi timp manastirea(biserica) la care platim pomelnicul.
Doamne ajuta si multa sanatate tuturor ...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2009, 11:35:00
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

va multumesc ,ca va osteniti sa-mi raspundeti!
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2009, 11:39:39
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Mi-am intrebat si eu duhovnicul daca este bine sa dau pomelnice la 7 biserici pt. rezolvarea unei probleme si mi-a spus ca este bine dar nici rau nu e daca nu o fac.E bine pt. ca se roaga mai multe persoane, dar nu ca trebuie neaparat. Degeaba se roaga altii pt. tine daca tu nu ai credinta si nadejde. Trebuie sa CREZI, ca Dumnezeu ti-a si dat ce ai cerut. E drept ca de multe ori Dumnezeu ne asculta rugaciunile, ni le indeplineste dar in asa fel incat sa ne fie bine pt. mantuirea noastra, dar noi nu stim sa vedem asta si credem ca nici nu ne-a ascultat rugaciunea. Cu ceva timp in urma am fost la Pr. Papacioc si i-am spus ce aveam eu in plan sa fac si sa se roage si pt. mine. Pr. mi-a spus ceva atunci, dar nevrednica de mine nu am priceput...si mi-a mai spus: " sa ma ajuti si tu cu rugaciunea la Maica Domnului". Deci, nu este indeajuns doar sa se roage altii pt noi, adica ma duc, platesc 100 de pomelnice si dupa asta stau linistit ca are cine sa se roage. Multa sanatate fiicei dv. Maica Domnului si Sf. Nectarie sa ii dea sanatate si putere.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2009, 10:08:48
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Care e numele fetitei tale te rog

Clementia spune-ne te rog numele fetitei tale,sa o trecem si noi la sf maslu si liturghi,sa ne rugam cu toti pentru sanatatea ei.
Multumesc
Doamne ajuta!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnicul de la Sfanta Liturghie zinaida Sectiune dedicata profesorilor de religie 142 25.09.2014 01:09:24
pomelnicul danyel Sfanta Liturghie 48 16.03.2012 13:34:47
Ati putea sa ma scrieti si pe mine in pomelnicul de la Sf Maslu? andrutza151 Umanitare 2 13.03.2011 19:47:38
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48