Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.08.2008, 23:29:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Cum se pomeneste cineva la Psaltire?
Anita draga, te rog fi putin mai explicita, mai lamuritoare in formularea ta de a pomeni pe cineva la Psaltire.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.08.2008, 22:03:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cand citim psaltirea putem pomeni anumite persoane ,pentru tamaduirea lor sufletesca.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.08.2008, 22:04:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

mai ales cei patimasi ,mai putin credinciosi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.08.2008, 22:07:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

pentru cei necredinciosi din familie sau nespovediti trimit un acatist la manastire ,cu mentiunea "pentru psaltire" pentru ceilalti dau acatist obisnuit.
Dar si noi cand citim psaltirea putem pomeni pe cineva drag,pentru indreptarea lui.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.08.2008, 10:06:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Anita, iertare pentru intarzierea cu care iti raspund, dar e fara voie, din neglijenta mea. Dupa Psalmul Necanonic, la sfarsitul Psalmilor, in carte, sunt toate cele lamuritoare, existand un capitol aparte "Pomelnic": Pentru Sfanta Biserica,pentru cei Vii,pentru cei Raposati, pentru Tine. Exista si un capitol aparte, cu indicatii pentru citirea Psalmilor , pentru diferite imprejurari( vrajmasi,boli, frica, si alte imprejurari.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.08.2008, 23:11:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am citit ,stiu despre ce este vorba ca am si eu la fel in psaltirea mea,pomelnic la sfarsit.
Nu stiu ,am primit indicatii din mai multe surse ,poate un preot ma poate lamuri.
oricum ,multumesc.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.08.2008, 07:36:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Am citit ,stiu despre ce este vorba ca am si eu la fel in psaltirea mea,pomelnic la sfarsit.
Nu stiu ,am primit indicatii din mai multe surse ,poate un preot ma poate lamuri.
oricum ,multumesc.
Doamne ajuta ! +
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.08.2008, 22:25:05
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

In manastire exista calugari care se scimba la citirea continua a psaltirii!acesta citire se face in biserica intre slujbe.Pomlnicele cu indicatia pt ,,psaltire'se citesc de acei monahi la sfarsitul fiecarei catisme.Poti face si acasa asa ceva,adica sa citeti un pomelnic dupa rugaciunile de la sfarsitul fiecarei catisme>
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.08.2008, 23:47:28
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Si eu am remarcat ca atunci cand citesc psalmii lucrurile se misca alfel...De fapt cred se asaza la locul lor.Am avut probleme mari...citeam psalmii in speranta de mai bine...imi doream ca raul sa dispara ,sa nu mai sufar daca se poate....si dimpotriva se agravau...alunecam spre deznadejde...credeam ca e in zadar...Si nu a fost asa!Nimic nu a fost in zadar.
Am citit undeva :"Fierul se curata de rugina in foc".Cam asta se intampla prin citirea psalmilor.Ne aruncam intr-o lupta cumplita , de foc!D-zeu ne vrea luptatori!
Cine poate sa aprecieze cat mai exact cat de vrednica sunt sa citesc psalmii? Nu o sa fiu niciodata la fel de vrednica ca un monah dintr-o manastire !Poate de aceea a fost mult mai rau inainte sa se mai linisteasca lucrurile.
In multe situatii in care am fost pusa si mi se pareau imposibil de suportat ,am reusit,nu stiu cum sa supravietuiesc , sa le trec.Unele mizerii care ma sufocau s-au spulberat ca niste baloane de sapun!Totul a depins de mine ,de cat puteam sa suport, de cat puteam sa rabd , sa ma lupt ca sa nu o iau razna!Nu stiu de unde am avut putere!Nu pot sa explic...PUTREA PSALMILOR
Ma astept la provocari si ma rog lui D-zeu sa ma ajute sa trec cu bine peste tot ce ingaduie el sa mi se intample.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.08.2008, 01:03:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63
Si eu am remarcat ca atunci cand citesc psalmii lucrurile se misca alfel...De fapt cred se asaza la locul lor.Am avut probleme mari...citeam psalmii in speranta de mai bine...imi doream ca raul sa dispara ,sa nu mai sufar daca se poate....si dimpotriva se agravau...alunecam spre deznadejde...credeam ca e in zadar...Si nu a fost asa!Nimic nu a fost in zadar.
Am citit undeva :"Fierul se curata de rugina in foc".Cam asta se intampla prin citirea psalmilor.Ne aruncam intr-o lupta cumplita , de foc!D-zeu ne vrea luptatori!
Cine poate sa aprecieze cat mai exact cat de vrednica sunt sa citesc psalmii? Nu o sa fiu niciodata la fel de vrednica ca un monah dintr-o manastire !Poate de aceea a fost mult mai rau inainte sa se mai linisteasca lucrurile.
In multe situatii in care am fost pusa si mi se pareau imposibil de suportat ,am reusit,nu stiu cum sa supravietuiesc , sa le trec.Unele mizerii care ma sufocau s-au spulberat ca niste baloane de sapun!Totul a depins de mine ,de cat puteam sa suport, de cat puteam sa rabd , sa ma lupt ca sa nu o iau razna!Nu stiu de unde am avut putere!Nu pot sa explic...PUTREA PSALMILOR
Ma astept la provocari si ma rog lui D-zeu sa ma ajute sa trec cu bine peste tot ce ingaduie el sa mi se intample.
Multa nadejde Maria, neuitand nici o clipa , cat de trecatori suntem in asta lume si asa cum bine spui, toate cele de aici, necazurile, agoniseala lumeasca si alte cele vor disparea, se vor risipi, precum baloanele de sapun. Sa imagazinam in sufletul nostru, cat mai multe din cele cu folos, inmultind talantii dati, trecand vamile vazduhului cu cele de folos intru vesnicie si multe din toate acestea, in Psalmi aflam. Este lumea unica a Psalmilor, o lume inspirata de Duhul Sfant ce din Tatal purcede intru vesnicie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 19:04:52
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 23:27:49
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 18:01:04