Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.04.2008, 11:35:37
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Drept sa va spun, nu inteleg punctul de vedere al acelora care se manifesta negativ la scrierile monahilor pe aceasta tema, mai ales cand si ei insisi afirma ca au studii teologice. Daca afirma acest lucru unul fara teologie, mai merge, dar cel care are studii de teologie, sa se manifeste impotriva lucrarii Duhului Sfant...e cam ciudat!
Ma iertati, dar asa cred eu.
Monahii sunt oameni. Au o viata aleasa, dar asta nu ii face infailibili. Sunt supusi ispitelor, asa ca lesne pot gresi. Evident, nu generalizez. Si nu ma refer la "mari duhovnici".
Faptul ca parerile lor sunt acceptate de o multime de oameni nu inseamna ca sunt intotdeauna corecte. Si acest aspect este evident din multimea de grupari din cadrul BOR, oameni care sunt dispusi sa asculte opiniile emise de propriul lider (idiferent ca este monah sau nu) inainte de a asculta invatatura BOR.

Ca exista monahi fara studii, nu-i problema, dar unii nu au nici "vocatie". Dar asta este iconomia divina.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 30.04.2008, 12:01:53
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Dar despre femeile care au pierdut 2-3 sarcini, ce credeti ar trebui sa renunte ca nu cumva sa mai piarda? Tineti cont si de faptul ca poate nu au gasit inca medicul bun si ca pierderile sunt cauzate si de alimentatia proasta de azi si de poluare, etc., nu neaparat din cauza pacatelor lor. Iar daca voi spuneti ca Dumnezeu nu ii considera pe unii vrednici sa fie parinti cum explicati ca cei care au conditii mizerabile, sunt betivi, drogati, bolnavi psihic, au o droaie de copii? Asa ca mai incetati cu vrednicia si nevrednicia ca nu stiti care este judecata lui Dumnezeu. Solutia nu este ca unii sa infieze copii altora ci fiecare sa-si creasca proprii copii.
Problema grava in zilele noastre nu este cand sunt conceputi copii ci ca nu-si mai fac oameni copii.

Reply With Quote
  #93  
Vechi 30.04.2008, 13:20:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ce spui tu mi se pare lipsit de sens ,sunt femei subalimentate care nasc copii sanatosi-tu zici ca din cauza poluarii si a alimentatiei femeile pierd sarcina ,pe de alta parte spui ca sunt drogati care au copii .Nu ai cecetat sa vezi cum vor fi acei copii nascuti din drogati ,betivi etc.
Este o prelegere a sf.Grigorie de Nyssa ,"Despre pruncii morti prematur" si vei afla cate ceva din economia lui Dumnezeu.O gasesti pe site.
Dar nu mai da sfaturi femeilor ce sa faca in post ,cum este bine ,ca s-ar putea sa aiba copii anormali si sa ai si tu o parte de vina ,mai ales ca acest forum este citit de multi tineri.
Mai bine ai zice ,"voi care sunteti credinciosi cecetati sfintii parinti se vedeti ce spun ei ,caci Duhul Sfant a grait prin ei".
Reply With Quote
  #94  
Vechi 30.04.2008, 13:30:12
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Ce spui tu mi se pare lipsit de sens ,sunt femei subalimentate care nasc copii sanatosi-tu zici ca din cauza poluarii si a alimentatiei femeile pierd sarcina ,pe de alta parte spui ca sunt drogati care au copii .Nu ai cecetat sa vezi cum vor fi acei copii nascuti din drogati ,betivi etc.
Este o prelegere a sf.Grigorie de Nyssa ,"Despre pruncii morti prematur" si vei afla cate ceva din economia lui Dumnezeu.O gasesti pe site.
Dar nu mai da sfaturi femeilor ce sa faca in post ,cum este bine ,ca s-ar putea sa aiba copii anormali si sa ai si tu o parte de vina ,mai ales ca acest forum este citit de multi tineri.
Mai bine ai zice ,"voi care sunteti credinciosi cecetati sfintii parinti se vedeti ce spun ei ,caci Duhul Sfant a grait prin ei".
D-na parerile d-tale nu ma intereseaza. Nici nu cred ca ai pareri (te-ai contrazis nu o data cand de fapt credeai ca-ti aduceai argumente) ai doar niste "ochelari de cal" care nu te lasa sa vezi decat inainte. N-are rost sa mai discutam ca nu vorbim aceeasi limba. Lasa-i sa ma contrazica pe cei care au ceva de spus ca d-ta spui doar vorbe.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 30.04.2008, 13:34:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ai dreptate ,sa stii ca am gresit.
Te rog sa ma ierti ,astept si alte pareri.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.04.2008, 13:36:17
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

ramine cum am stabilit, luciand: justificarile puerile iti pot tie linisti constiinta. tu vrei sa insinnuezi ca Ioan Gura de Aur sau Vasile cel Mare sau oricare alt Sfint Parinte ar fi spus altceva, iar Parintele Arsenie Boca ar fi spus impotriva lor?
luciand, faptul ca am scris gresit monarh, in loc de monah, nu scade cu nimic din adevarul spuselor mele. parintii sint calaii propriilor copii, inca de la conceptia lor, daca nu respecta regulile Bisericii. asa incit, luciand, putina smerenie nu-ti strica.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.04.2008, 13:36:40
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Si mai termina cu predestinarea ca ti-am mai spus ca-i erezie sau nu conteaza?
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.04.2008, 13:39:54
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

anca plop, dumneata, ca si luciand, nu poti sa accepti faptul ca biserica recomanda niste perioade in care copii sa fie conceputi.
deci, nu trebuie sa iti justifici pe forum alegerile facute. vei avea ocazia cind personal te vei justifica in fata celui caruia i-ai gresit.
anca plop, fii bun parinte pentru copilul tai, nu calaul lui.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.04.2008, 13:40:40
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

nca plop, cui te-ai adresat, soro?
mie?
cine spune ceva de predestinare?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.04.2008, 13:51:51
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

A aparut AndreiB, bunul nostru frate crestin, care vorbeste despre smerenie dar nu prea stie ce inseamna, si care nu stiu cine se considera de crede ca cineva se justifica in fata lui. N-am vazut inca sa fi spus ceva decat sa dea cu parul. Si apropo de plop, ti-am mai spus "ajuta-ma sa cobor din plop, ca un bun crestin ca sunt mai slaba de inger si altfel ma smintesc". Sau asta-i arma ta ca si a sconcsului?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20