Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.09.2010, 13:24:36
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Din cauza pacatelor noastre noi nu putem vedea sufletele. Insa sfintii vad sufletele si mai mult se pot lupta cu diavolii cand acestea sunt preluate .
Aici e un videoclip in care parintele Ilarion Argatu povesteste cum a vazut un suflet dupa moarte:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/filme-...u-sufletul.php

Eu nu stiu filmul de mai sus e o minune de la Dumnezeu sau e o editare insa sufletele se pot vedea in mod normal de cei inaintati in rugaciune. Daca Dumnezeu lasat acest film spre invatatura ca o minune sau e editare, nu stiu.

La parastas sufletul vine fie din iad fie din rai. LA un parastas am simtit cum venea miros de mir si m-am gandit ca cel ce a murit a ajun in rai si am spus-o cu voce tare. preotul a intreba pe cei ce au facut parastasul daca sufletul a fost credincios si au raspuns ca da.

Eu nu garantez ca filmul e adevarat insa poate fi o minune a lui Dumnezeu ca mersul acestui suflet dupa moarte sa poata sa fie filmat.

Daca am fi inaintati la rugaciune am putea vedea sufletul dupa moarte.

Unii s-ar putea sa intrebe cum e cu interdictia de a vorbi cu mortii din Vechiul Testament?

Intelegerea mea e asta:
Noi in noua Lege devenim copii ai lui Dumnezeu prin botez si aceasta interdictie nu se mai aplica daca se foloseste rugaciunea. Ca si copii ai lui Dumnezeu , dupa botez , unii sfinti au fost chiar in rai si au vorbit cu sufletele de acolo. Interdictia ramane in folosirea spiritismului, magiei si a altor metode inafara de rugaciune.

Si eu m-am intrebat, ce au diferit cei care au servici stabil din jurul meu si le merge bine ca sa fac si eu la fel. Pana la urma am vazut ca cei din jurul meu carora le merge bine sunt cei ce mi-au gasit mie servici si la altii, adica sunt cei ce se lupta si pentru ceilalti.

Fa acest test si tu. Cum le merge la cei ce te-au ajutat sa-ti gasesti servici si cum le merge la ceilalti? Nu este diferenta mare? Tu cu cine vrei sa semeni? Daca nu poti ajuta cu servici, informatii, zbatere etc, cel putin roaga-te pentru cei ce nu au servici sa-si gaseasca sau pentru cei ce nu au servici bun si au mai rau platit sau cu probleme sa-si gaseasca unul bun.

LA fel cu mantuirea. Cei mai aproape de mantuire, care vorbesc cu Maica Domnului si vad miracole si sunt ajutati sunt cei ce se lupta pentru mantuirea celorlalti. Eu m-am intrebat oare ce au diferit cei ce vad miracole si m-am dus la un calugar e care stiam ca vorbeste de multe ori cu Maica Domnului si am vazut ca are apa sfintita tot timpul anului si apoi am dat un pomelnic si mi-a parut rau ca nu am scris pentru 40 de Liturghii si m-am intors sa scriu asta si un calugar de acolo mi-a raspuns, toate pomelnicele sunt citite , chiar si cele pentru o zi nu de 40 de Liturghii ci mult mai mult chiar daca omul nu cere asta. Deci prin ajutorul pe care il dadea cu rugaciunea oamenilor iata ca s-a invrednicit sa aiva aceste miracole, ma gandesc eu. La fel o femeie care ii ajuta pe altii sa dea milostenie si a facut o organiztie caritabila ortodoxa s-a invrednicit sa o vada pe Maica Domnului.

Deci ajuta caci vei fi ajutat. Daca nu poti altfel cel putin cu o rugaciune insa nu uita ca mancare si apa si haine e bine sa dai ca sa le ai in rai.

Eu odata ma luptam cu un om sa-l scap de yoga si sa-l aduc la ortodoxie la viata vesnica sa aiva viata in el Ioan 6:54. Ce nu stiam era ca eram si eu aproape de moarte trupeasca si intelegerea mea e ca pentru ma luptam sa-l scap de moarte sufleteasca pe omul asta, Dumnezeu m-a scapat pe mine de moarte. Mai mult, de multe ori Dumnezeu m-a atentionat ca vrea sa-i ia pe unii apropiati si prin rugaciune am reusit sa aman aceasta. deci daca vrei viata pentru tine si apropiati, incerca sa dai viata mai departe, fie viata suflteasca prin aducerea oamenilor la ortodoxie si prin invatarea lor sa faca bine fie viata trupeasca prin ajutor celor foarte saraci. Daca faci asta Dumnezeu te protejeaza nu numai pe tine ci si pe familia ta.

Ce faci pe Pamant nu ramane fara ecou in cer. Si in tine este un om care poata sa faca mult bine si care poate sa fie rasplatit in cer. ce invataturi ai da-le mai departe dar inainte sa inveti pe cineva zi asa: Doamne vorbeste tu prin mine cand ii invat pe altii pentru mantuire. Si neaparat sa zici si asa: Doamne forteaza spre mantuire pe toti oamenii cu care vorbesc, pe care ii intalnesc si toti oamenii in general. Amin.

Deci pana la urma nu tine doar pentru tine ce aflii. Invata-i si pe ceilalti sa invete pe altii care la randul lor sa invete pe altii caci fiecare are nevoie de viata vesnica ce se da in ortodoxie si de intrarea in rai prin botez.

Last edited by spre_rasarit; 08.09.2010 at 14:44:19.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.09.2010, 15:37:41
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Nu mi-o lua in nume de rau, ca o cearta ci ca o invatare, mai ales ca exista si exceptii de la ce zic:

Daca ai camara goala probabil ca nu ai dat mancare de pomana, ca nu te-ai rugat pentru altii sa aiva de mancare si probabil ca nu te-ai rugat pentru tine sa ai mancare.
Daca ai dulapul gol probabil ca nu ai dat haine de pomana, nu te-ai rugat petru altii sa aiava imbracaminte si probabil nu te-ai rugat pentru tine sa ai imbracaminte.
Daca ai servici instabil probabil ca nu ai ajutat pe altii sa aiva servici stabil, nu te-ai rugat pentu altii sa aiva servici stabil si probabil ca nu te-ai rugat pentru tine sa ai servici stabil. Doamne fereste sa dai pe cineva afara din servici sau sa faci greutati altora cu serviciul. Ca din experienta proprie am facut asta si am stat pe tusa o perioada consistenta. Daca cineva face o gresala, nu incerca sa iesi in evidenta dind in el ci acoper-o si Dumnezeu te va acoperi cand vei gresi. Daca cineva nu stie ceva nu incerca sa iesi in evidenta si invata-l si Dumnezeu te va invata pe tine cand nu stii. La un moment dat era cineva caruia trebuia sa-i dau note si nu stia si l-am luat de mana si l-am invatat. I-am zis uite asa se face si asa si asa. Nu a trecut mult si la servici nu stiam ceva si seful meu a venit si in loc sa ma certe m-a luat de mana si mi-a zis, uite asa se face si asa si asa. Asa am invatat eu ca orice faci vine inapoi. faci bine vine binele. Daca esti profesor invata-i mai mult decat iti cere programa si invata-i si lucruri sufletesti pe copii si Dumnezeu iti va rasplati. Nu prietenul sau compania iti da servici ci Dumnezeu.
Daca nu ai casa, probabil ca nu ai ajutat pe altii sa-si faca casa, ca nu te-ai rugat pentru altii sa aiva casa si probabil ca nu te-ai rugat pentru tine sa ai casa. Doman fereste sa pui piedici la altii sa aiva casa. Doamne fereste.
Daca cu mantuirea merge mai greu probabil ca nu ai ajutat pe altii sa se mantuiasca, probabil ca nu te-ai rugat pentru altii sa se mantuiasca si probabil ca nu te-ai ruga pentru tine sa te mantuiesti.
Daca boala te viziteaza, probabil ca nu ai ajutat pe altii sa fie sanatosi, probabil ca nu te-ai rugat pentru altii sa fie sanatosi si probabil ca nu te-ai rugat pentru sanatatea ta.

Si tot asa. Exista exceptii ca de exemplu cand parintii au dat mult de pomana si asta se rasfrange asupra copiilor asa ca lucruri bune fa nu doar in numele tau ci si in numele copiilor tai si a celor apropiati.

Daca nu ai resurse nu te inspaimanta. zi asa:
Doamne ajuta-ma sa am resurse si servici stabil sa pot ajuta pe altii.
Forteaza-ma Doamne sa ajut pe altii.
Doamne da-mi ceea ce stii tu ca am nevoie.

Si apoi inca de pe acum cred ca e posibil sa poti ajuta cu rugaciunea.

Daca vezi pe cineva cazut care nu stie ce sa faca din cauza lipsei invataturii da-i invatatura si apoi i-ai crucea si poarta razboiul in numele lui. Roaga-te sa aiva ce-i lipseste, sa se mnatuascam, sa nu mai fumeze, sa nu se ma imbete, sa aiv servii bun, sa fie ferit de necazuri, da milostenie in numele lui, roaga-te sa fie ajutata la mantuire, casatorie, stare materiala si altele ca nu stii cand dai de greu si cum cel pe care l-ai ajutat impreuna cu Dumnezeu o sa iti crucea si o sa te ajute sa ti-o duci. O ocazie de a ajutape cineva e o ocazie de a te ajuta pe tine. Nu pierde trenul, nu pierde nici o ocazie pe cat posibil.

Last edited by spre_rasarit; 08.09.2010 at 17:39:16.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.09.2010, 22:31:35
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,anisoara

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As vrea sa stiu unde pot citi sau daca poate cineva sa-mi spuna ,ce se intampla cu sufletul nostru in primele 40 de zile dupa moarte.
A murit tatal meu acum 2 sapt.si as vrea sa stiu ce pot face eu ca sa-l ajut ,ca sufletul lui sa fie mantuit.
sunt multe pareri despre ce se intampla cu sufletul in primele 40zile dupa moarte.
parerea mea:daca ma voi intoarece dupa 40 zile de la moartea mea, voi spune exact ce se intampla.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.09.2010, 11:32:09
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Deci Bunul Dumnezeu ne iubeste si se uita la fiecare secunda a vietii noastre.
Si deoarece ne iubeste ne-a lasat liberul arbitru.
Dupa ce ducem o viata normala adica cu boli,moarte,spargeri de capete,injurati,amarati,jigniti,faliti etc ,daca ii facem voia vom sta de-a pururea la picioarele Lui,inchinandu-i lauda pentru cat de geniu,cat de zeitate,cat de atotputernic etc etc este.
Si pentru ca ne iubeste si mai mult,daca suntem nedrepti si nu ii respectam lista cu ,,nu face cele 10000 de pacate'' vom ajunge in iad unde vom arde murdari,mancati de viermi,cu ochii scosi ,dezpielitati,intepati cu furci,in lacuri de smoala,insangerati simtind moartea vesnica,poate si cu un mar in gura,infometati si mancandu-ne propriul sange coagulat,plangand si oftand pe vecie si parandu-ne rau ca El si-a pierdut timpul iubindu-ne pe noi dobitocii.
Dumnezeu sa aiba mila de noi nevrednicii!
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.09.2010, 15:02:59
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Deci Bunul Dumnezeu ne iubeste si se uita la fiecare secunda a vietii noastre.
Si deoarece ne iubeste ne-a lasat liberul arbitru.
Dupa ce ducem o viata normala adica cu boli,moarte,spargeri de capete,injurati,amarati,jigniti,faliti etc ,daca ii facem voia vom sta de-a pururea la picioarele Lui,inchinandu-i lauda pentru cat de geniu,cat de zeitate,cat de atotputernic etc etc este.
Si pentru ca ne iubeste si mai mult,daca suntem nedrepti si nu ii respectam lista cu ,,nu face cele 10000 de pacate'' vom ajunge in iad unde vom arde murdari,mancati de viermi,cu ochii scosi ,dezpielitati,intepati cu furci,in lacuri de smoala,insangerati simtind moartea vesnica,poate si cu un mar in gura,infometati si mancandu-ne propriul sange coagulat,plangand si oftand pe vecie si parandu-ne rau ca El si-a pierdut timpul iubindu-ne pe noi dobitocii.
Dumnezeu sa aiba mila de noi nevrednicii!
Cred ca ai intrat un pic cam mult in detalii :)
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.09.2010, 16:07:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@ spre_rasarit
Frumoase pagini ai selectat
Noi suntem atat de abstracti,ca niste profi universitari.Iar parintele vorbeste atat de simplu...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.09.2010, 17:20:11
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Curiozitate: si cum arata acest suflet?
(din filmulet nu am inteles nici un cuvant, sincer)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.09.2010, 19:00:09
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As vrea sa stiu unde pot citi sau daca poate cineva sa-mi spuna ,ce se intampla cu sufletul nostru in primele 40 de zile dupa moarte.
A murit tatal meu acum 2 sapt.si as vrea sa stiu ce pot face eu ca sa-l ajut ,ca sufletul lui sa fie mantuit.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace.Pace si lumina sa aibe acolo in lumea lui Dumnezeu.Fa-i toate cele necesare pomeni si rugaciuni pt sufletul lui si o sa vezi ca-i va fi bine.Sa nu te necajesti mult ca-i va fi greu si lui ...sa fii tare si numai rugaciune pt sufletul lui.Dumnezeu sa-l ierte.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.09.2010, 19:37:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Deci Bunul Dumnezeu ne iubeste si se uita la fiecare secunda a vietii noastre.
Si deoarece ne iubeste ne-a lasat liberul arbitru.
Dupa ce ducem o viata normala adica cu boli,moarte,spargeri de capete,injurati,amarati,jigniti,faliti etc ,daca ii facem voia vom sta de-a pururea la picioarele Lui,inchinandu-i lauda pentru cat de geniu,cat de zeitate,cat de atotputernic etc etc este.
Si pentru ca ne iubeste si mai mult,daca suntem nedrepti si nu ii respectam lista cu ,,nu face cele 10000 de pacate'' vom ajunge in iad unde vom arde murdari,mancati de viermi,cu ochii scosi ,dezpielitati,intepati cu furci,in lacuri de smoala,insangerati simtind moartea vesnica,poate si cu un mar in gura,infometati si mancandu-ne propriul sange coagulat,plangand si oftand pe vecie si parandu-ne rau ca El si-a pierdut timpul iubindu-ne pe noi dobitocii.
Dumnezeu sa aiba mila de noi nevrednicii!
Bell, imaginea descrisa de tine contine prea mult vinetiu, probabil de la niste lovituri puternice. Nu-i nimic , va trece. Sa incercam altfel:

Dumnezeu a creat toate lucrurile si cand a terminat a asezat in mijlocul gradinii Edenului pe om, ca sa le stapaneasca si sa se bucure de ele. Apoi i-a prezentat regulile acestui univers: orice fapte, gand, dorinta, produce un efect pe care omul il va culege in timp. Raul naste rau si binele naste bine. E logic. Nu este nevoie ca Dumnezeu sa te arunce in iad dupa o viata de pacat. Pacatul si raul prin natura lor aduc iadul peste tine. Viata aceasta este o zona in care binele si raul pot coexista pentru a ne da timp sa facem alegerea. Dupa moarte raul e la locul lui si binele la al lui.

Datorita liberului arbitru putem alege sa facem si binele. A face bine nu inseamna numai actiune, ci schimbarea lucrurilor in plan spiritual, pe care o putem face prin rugaciune si viata traita cu Dumnezeu. Asta inseamna pur si simplu sa iti fabrici fericirea, semanand in jurul tau fericire. Si asta inseamna ca poti fi mult, mult, mult mai fericit decat poate fi un ateu care , cel mult, poate profita la maxim de ce ii ofera viata. Insa a trai cu Dumnezeu inseamna sa ai la dispozitie prietenia lui Dumnezeu, si infinita Lui putere de a-ti crea o viata fericita, chiar in eventualitatea in care viata nu iti ofera nimic. Cu alte cuvinte, poti schimba in bine lumea din jurul tau.

Desigur, cum orice realizare serioasa presupune reguli stricte, si in viata de crestin trebuie respectate niste regului: fara pacat. De ce? Pentru ca asa i-a venit lui Dumnezeu sa nu ne lase sa ne distram? Nu, ci pentru ca pacatul iti strica tot ce ai construit si te duce in sens invers, spre nefericire. Insa daca renunti la el vei vedea ca exista bogatii si recompense mult mai mari si nci macar nu-i vei duce dorul. Te vei mira ca ti-a placut vreodata asa ceva.

In rai vom fi liberi sa facem multe lucruri, insa vom sta langa Dumnezeu si Il vom lauda pentru ca este cel mai frumos lucru de facut acolo. Nu cred ca pot sa iti explic cum este pana nu vei simti tu insuti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.09.2010, 19:56:14
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In rai vom fi liberi sa facem multe lucruri, insa vom sta langa Dumnezeu si Il vom lauda pentru ca este cel mai frumos lucru de facut acolo. Nu cred ca pot sa iti explic cum este pana nu vei simti tu insuti.
Ai fost in rai ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 21:06:31
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 02:01:51
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 22:32:57