Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.12.2010, 23:57:50
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am observat la unii membri de pe site, ca in ciuda faptului ca posteaza in chip de "bun ortodox", cand intalnesc o parere cu care nu sunt de acord, sar si ataca in toate felurile, mi s-a intamplat chiar si mie sa fiu atacata ... astfel am intalnit expresii, sa te dai cu capul de pereti, esti un terchea berchea, mai rauuuuuuuuuuuuu, se leaga si de mama si de tatal persoanei care isi exprima parerea, esti dus cu pluta si multe altele. mi se pare INGROZITOR de urat.
Azi am vazut ca cineva jignea pe altcineva (care mi s-a parut ca are o parere buna) si chiar se lua si de parinti si nu mi-a placut absolut deloc. eu cand am fost atacata acum nu stiu cat timp in urma pe acest site, chiar mi-au dat lacrimile... si pentru ce? pentru cine? pentru niste persoane care nu le cunosc, nu ma cunosc, dar sa atace stiu si se dau mari crestini mari ... eu gandesc intr-un fel, altul in alt fel, doar Dumnezeu stie care are dreptate si care greseste si doar El judeca. asta e un site de spus pareri proprii nu de atacat, de insultat sau de jignit.
Am citit si eu astazi cum o creatura(cu siguranta aceiasi despre care tu vorbesti) ,care presupun ca avea botnitza sa nu muste din monitor de ortodox ce era, cred ca facea spume cand pe o forumista "volga" a facut-o varza! E acelasi "personaj" care i-a deschis lui "andreicozia" locul de rugaciune unde defapt ii dadea cu biciul pe spate in delirul lui. Asa o atitdine suburbana si un vocabular de container,nu am mai vazut pe forum.S-a luat de ea, a facut-o troaca de porci, apoi de mama,de tata,de frati...si in final i-a zis ca ii da si niste palme..:-)))..iti vine si sa razi de asemenea specimene...nu stiu unde e postul ca nu il mai gasesc...probabil l-a sters admin...oricum, e LAMENTABIL pt. CA-i E CONVINS CA E ORTODOX!
Si tu Mirela, cum sa plangi de la forumisti??? Stai linistita si nu mai pune suflet acolo unde nu e cazul...cainii latra,caravana trece! O noapte linistita sa ai Mirela!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.12.2010, 00:08:16
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit scuze

Am citit doar primul mesaj al Mirelei,apoi am postat...abia apoi am citit restul de mesaje..deci scuze ca am spus lucruri care se stiau deja..Cateodata mai incurc ordinea lucrurilor...se mai intampla,ca-s blonda..:-))
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.12.2010, 00:17:15
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Am sa-ti spun un singur lucru- cauta cele bune si vei fi mantuit! Ce tie nu-ti place, altuia nu face.Mai citeste vietile Sfintilor si multe iti vei lamuri!
Daca nu il puteti contrazice cu argumente,aveti senzatia ca nu cauta cele bune?De ce credeti ca daca cititi vietile sfintilor sunteti mai lamurita decat el?Si o ultima intrebare : stiti ce inseamna A TE MANTUI?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.12.2010, 00:41:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Daca nu il puteti contrazice cu argumente,aveti senzatia ca nu cauta cele bune?De ce credeti ca daca cititi vietile sfintilor sunteti mai lamurita decat el?Si o ultima intrebare : stiti ce inseamna A TE MANTUI?
Cred ca multi nu stiu ce inseamna A NE MANTUI; de aceea m-as bucura daca ne-ai spune. Asta ne va ajuta pe toti sa nu scriem doar de dragul de a scrie o parere.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2010, 01:04:16
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred ca multi nu stiu ce inseamna A NE MANTUI; de aceea m-as bucura daca ne-ai spune. Asta ne va ajuta pe toti sa nu scriem doar de dragul de a scrie o parere.
A te mantui inseamna a scapa de pedeapsa divina, ati fi iertate pacatele,a te elibera.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2010, 02:22:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
A te mantui inseamna a scapa de pedeapsa divina, ati fi iertate pacatele,a te elibera.
Multumesc, Victoria. Pacatele ne sunt iertate; totul e sa nu le mai repetam.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2010, 02:30:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Am citit si eu astazi cum o creatura(cu siguranta aceiasi despre care tu vorbesti) ,care presupun ca avea botnitza sa nu muste din monitor de ortodox ce era, cred ca facea spume cand pe o forumista "volga" a facut-o varza! E acelasi "personaj" care i-a deschis lui "andreicozia" locul de rugaciune unde defapt ii dadea cu biciul pe spate in delirul lui. Asa o atitdine suburbana si un vocabular de container,nu am mai vazut pe forum.S-a luat de ea, a facut-o troaca de porci, apoi de mama,de tata,de frati...si in final i-a zis ca ii da si niste palme..:-)))..iti vine si sa razi de asemenea specimene...nu stiu unde e postul ca nu il mai gasesc...probabil l-a sters admin...oricum, e LAMENTABIL pt. CA-i E CONVINS CA E ORTODOX!
Si tu Mirela, cum sa plangi de la forumisti??? Stai linistita si nu mai pune suflet acolo unde nu e cazul...cainii latra,caravana trece! O noapte linistita sa ai Mirela!
Am lipsit de pe forum, avand multe de rezolvat, dar atat pot spune, ca "volga" nu merita sa fie facuta varza de catre nimeni. Doar cineva rau intentionat poate spune ceva rau despre "volga". Ii multumesc celui care a luat atitudine, caci altfel as fi facut-o eu. Avem putine exemple bune printre noi, iar una dintre ele este cu siguranta "volga".
ESTE ortodox a lua aparare confratilor nostri, care sunt loviti in mod gratuit. A nu lua atitudine denota indiferenta fata de suferinta aproapelui, lucru care este neortodox.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.12.2010, 08:43:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cine nu respecta parerea celorlalti,chiar daca aceea e gresita ,e un om singur si trist. Caci traieste in lumea ideilor sale ,fara a cunoaste cat de minunat este sa intelegi,felul de a fi si a gandi al celuilalt,indiferent cat de pacatos ni s-ar parea.
Iar cel ce nu respecta pe aproapele,nici pe acela nu il va corecta cu ceva,si isi va aduna si pt sine o multime de pacate ca : jignirea,mania,mandria ,lipsa milei .
Se pot apara ideile care le ai,si fara a il jugni pe celalalt.Caci cine jigneste pe aproapele sau,sub orice motiv,jigneste chiar pe Doomnul,care a murit pentru noi toti,buni si rai.
Hai ca mai ai putin si-ti creezi o Biblie proprie! Cum sa traiesti in lumea ideilor tale daca-ti respecti propria credinta? Pai, dac-o respecti cu adevarat, ideile si gandurile tale nu sunt ale tale, ci sunt ale lui Dumnezeu, inspirate de Duhul Sfant. Le aperi pentru ca-L respecti pe Stapanul, adica pe Dumnezeu, nu pentru ca sa-ti aperi orgoliul ranit de mare credincios! Crestinul ortodox nu are nimic al sau. Il are in schimb pe Dumnezeu si El e totul. El ii inspira credinta, nadejde si dragoste, El il ajuta sa vorbeasca ori sa taca in numele Sau! Daca vorbim in numele nostru e firesc sa ne simtim ofensati!

Deci se poate vorbi despre Dumnezeu, fara a-L sluji pe Dumnezeu. Atunci suntem atenti sa fim placuti lumii si cam atat. Nu ne suparam nici pe cel care-L blasfemiaza nici pe cei care-L neaga, nici pe cei care-L rastignesc si-L palmuiesc prin diverse pacate! Cam aici vor sa conduca ecumenistii! Pai, daca procedam astfel, mai suntem noi placuti lui Dumnezeu? Nu, te asigur. Suntem placuti noua insine si lumii! Iar Dumnezeul nostru devine mai intai lumea, caci ei vrem sa-i fim placuti, apoi antihrist!

Citeste ,,Mantuirea pacatosilor'' de Agapie Criteanul si vezi limbajul dur in care este scrisa de un sfant! Mustrarea pacatelor si mustrarea de sine ne conduc spre smerenie si spre mantuire. La Dumnezeu nu se merge numai cu politeturi. Pentru a ciopli o creanga de copac cu scopul de a face din ea o coada de sapa, mai iei si cutitul si inlaturi nodurile, ii jupoi coaja... La fel se intampla si cu cei care tind spre mantuire. Lupta cu ei insisi, se lasa modelati pentru a se innoi , pentru a se transforma duhovniceste.

Spunandu-i la timp o vorba de folos aproapelui, il ajuti sa se mantuiasca. Daca i-o spui in numele tau, te simti ofensat in caz ca nu esti ascultat. Daca i-o spui considerand ca astfel il slujesti pe Dumnezeu, simti tristete si compasiune pentru acesta, chiar daca te jigneste. Predica Mantuitorului despre Fericiri ne ajuta sa echilibram balanta. Observam ca in aceasta predica apar si cuvinte dure! Caci se are in vedere fericirea deplina si eterna a omului indumnezeit, nu satisfactia momentana lumeasca si demonica!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2010, 09:54:13
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Daca nu il puteti contrazice cu argumente,aveti senzatia ca nu cauta cele bune?De ce credeti ca daca cititi vietile sfintilor sunteti mai lamurita decat el?Si o ultima intrebare : stiti ce inseamna A TE MANTUI?
Cine cauta vesnic argumente,nu va cunoaste niciodata pe Dumnezeu,iar toate acestea care le cereti vin dintr-un ,,sine prea plin''.Apropo de mantuire,cum ati putea vorbi despre aceasta?Nu va suparati pe mine pt. aceasta interventie.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2010, 13:10:59
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citeam intr-o carte a parintelui Arsenie Boca, ca daca cineva ne jigneste, inseamna ca o meritam, ca ne aminteste despre un pacat pe care nu l-am spovedit! Mai zicea cineva pe forum, nu am retinut numele, ca-i spusese un parinte calugar: ''Asa-mi trebuie!'' ...

Si Iisus cand a fost jignit, nu a spus nimic, din contra s-a rugat pt ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22
Suntem straini in ochii si inimile celorlalti costel Generalitati 8 23.12.2009 20:10:34
re: pisi si celorlalti Catalinddm Generalitati 3 04.06.2008 23:55:10