Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2006, 12:18:45
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Asezati aici cuvinte din Psaltire datatoare de nadejde sau de bucurie, spre folosul tuturor.
Mai intai, sa vedem ce este Psaltirea. [b]
Ca initiator al acestui topic, doresc sa fac urmatoarle precizari:
1. postati doar citate din Psaltire si, eventual, explicarea citatului respectiv, acolo unde este cazul, fara alte comentarii;
2.orice comentariu cu continut jignitor cu privire la Psaltire sau la credinta si Biserica Ortodoxa va fi considerat ca o incalcare a primei reguli de utilizare a acestui forum si voi fi indreptatit sa cer lui admin stergerea mesajului sau chiar a contului utilizatorului respectiv.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2006, 12:22:56
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Psaltirea intre toate cartile insuflate de Dumnezeu este soarele intre celelalte lumini ale cerului. Psaltirea lumineaza toate cugetele sufletului, toate miscarile mintii, il incalzeste si-l veseleste pe om, il lumineaza prin cunostinta adevarului si prin descoperirea dumnezeiestilor Taine, il cuprinde cu dragoste catre Dumnezeu, cu caldura Duhului Sfant si cu umilinta lacrimilor. Sf. Ioan Gura de Aur zice: Mai bine sa inceteze soarele din caldura sa, decat sa inceteze citirea Psaltirii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2006, 21:45:10
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

phradmon

Eu am crezut ca un Forum exista pt a se discuta pe diverse teme liber,pt a schimba opinii si a invata unii de la altii cate ceva...dar in nici un caz sa ne apucam sa dam copy-paste din Biblie,psaltire,Sf.Parinti ca sa aratam ce priceputi suntem in a extrage fragmente si a le reda...exact cum fac sectantii prozelitism...cred ca fiecare a intalnit cel putin o data in viata in drumurile lui un sectant si a vazut clar ca bietul om in afara de a spune pe dinafara citate din Scriptura,altceva nu stie sa spuna sau sa fie in stare de un dialog liber...
Sa inteleg ca faci parte din lumea lor?...nu ca as avea ceva impotriva...dar sincer mi-ar placea sa citesc sub semnatura ta si ceva original,care sa-ti apartina...ca de invatati asa ca tine pe acest forum am inceput sa ma cam satur....
Nu vreau sa jignesc...vreau sa conversez si nu am cu cine...:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2006, 23:13:41
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

"UNii se lauda cu carutele lor,altii cu caii lor,iar noi ne laudam cu numele Domnului Dumnezeului nostru. Acestia s-au impiedicat si au cazut,iar noi ne-am sculat si ne-am indreptat. Doamne,mantuieste pe imparatul si ne auzi pe noi,in orice zi te vom chema".(Psalmul 19,8-10)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2006, 23:18:07
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si iar revin...ca observ ca ar trebui sa specific pt fiecare in parte : in afara de citate copiate..mai stiti si altceva????...intreb asa pt cultura mea generala ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2006, 12:59:07
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Si iar revin...ca observ ca ar trebui sa specific pt fiecare in parte : in afara de citate copiate..mai stiti si altceva????...intreb asa pt cultura mea generala ...
Sora CLAUSEMI,am inteles ce vrei sa spui si sunt de acord cu tine,dar acest topic se numeste "Cuvinte din Psaltire".Ce nu s-a inteles?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.09.2006, 18:10:19
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Cuvintele de mai jos mi-au adus multa nadejde si bucurie la vreme de tristete si de ispita. Nu mai stiu din ce psalmi sunt luate; le-a memorat de mult si le rostesc ca si rugaciunea de toata vremea. Sper sa va fie si voua la fel de folositoare.

Iubi-Te-voi, Doamne, virtutea mea. Domnul este intarirea mea si scaparea mea si izbavitorul meu.

Domnul ma paste si nimic nu-mi va lipsi. La loc de pasune, acolo m-a salasluit; la apa odihnei m-a hranit. Sufletul mea l-a intors, povatuitu-m-a pe cararile dreptatii pentru numele Lui.

Domnul este luminarea mea si mantuirea mea; de cine ma voi teme? Domnul este aparatorul vietii mele; de cine ma voi infricosa?

Laudati pe Domnul ca este bun, ca in veac este mila Lui.

Gustati si vedeti ca bun este Domnul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2006, 01:32:41
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Si iar revin...ca observ ca ar trebui sa specific pt fiecare in parte : in afara de citate copiate..mai stiti si altceva????...intreb asa pt cultura mea generala ...
Sora CLAUSEMI,am inteles ce vrei sa spui si sunt de acord cu tine,dar acest topic se numeste "Cuvinte din Psaltire".Ce nu s-a inteles?
Este simplu...asta este top pt asa ceva...dar daca iau topurile de la cap la coada...sunt anumite persoane care numai in citate posteaza...iar dilema mea este ca nu stiu cum sa-i calific si cum sa am un dialog cu asemenea persoane....ca eu nu stiu sa dau citate si nici copy-paste.:D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2006, 15:07:29
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Domnul ma paste si nimic nu imi va lipsi. La loc de pasune, acolo m-a salasluit, la apa odihnei m-a hranit. Sufletul meu l-a intors, povatuitu-m-a pe cararile dreptatii, pentru numele Lui. Ca de voi umbla prin mijlocul mortii, nu ma voi teme de rele; ca Tu esti cu mine. Toiagul tau si nuiaua Ta, acestea m-au mangiiat..........Si mila Ta ma va urma in toate zilele vietii mele, ca sa locuiesc in casa Domnului intru lungime de zile(psalmul 22, dupa traducerea BOR a scripturii) cred ca acest psalm e ca un energizant pentru suflet, mie imi place foarte mult si-mi da putere in fata greutatilor, sper ca si voi sa impartasiti aceleasi sentimente, Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.10.2006, 19:48:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

....."cauta pacea si o urmeaza pe ea!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 11:33:00
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 19:04:52
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 23:27:49
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10