Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1221  
Vechi 06.10.2009, 22:01:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru mine e clar, urmareste aceleasi cuvinte cheie aldine: Histos a inviat in Duhul, Acelasi Duh in care altdata S-a coborat pe pamant in vremea lui Noe, propovaduindu-le antedeluvienilor.



Scriptura spune ca omul atunci cand moare, duhul (spiritul sau suflarea de viata) se intoarce la Cel care l-a dat (la Dumnezeu). Acum teoria ta te baga in alta fundatura: ca Dumnezeu nu ar fi in Cer, ci in Iad acolo unde cica ar fi duhurile celor morti.



Duhul Sfant (in care a fost inviat si Hristos) le-a propovaduit contemporanilor lui Noe altadata (odinioara), cand se construia corabia - asta spune Petru.




Atentie, citezi eronat, doar ca sa-ti sustii teori falsa!
30. Căci la înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer. (Matei 22)
Actiunea deci se va petrece in viitor, la inviere. La momentul actual, cei morti nu mai stiu nimic, nu sunt duhuri aemenea ingerilor.
Nu stiu cum poti rastalmaci asa de urit Sfanta Scriptura , ce a facut Iisus? A propovaduit Evanghelia in vremea lui Noe.Cum poti sa zici asa mare tampenie doar ca sa iti justifici religia?

" Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul. " 1 Petru 4:6

Vezi ca a binevestit mortilor cu trupul, nu viilor , si nu in trecut, le-a binevestit mortilor sa fie judecati ca vii, ca oamenii dupa trup, inca in viata.Asta inseamna ca s-a pogorit cu duhul in locuinta mortilor si a propovaduit celor de acolo, ca sa fie si ei judecati dupa Cuvantul propovaduirii , dupa evanghelie.A propovaduit DUHURILOR si MORTILOR nu viilor.
  #1222  
Vechi 07.10.2009, 09:44:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu stiu cum poti rastalmaci asa de urit Sfanta Scriptura , ce a facut Iisus? A propovaduit Evanghelia in vremea lui Noe.Cum poti sa zici asa mare tampenie doar ca sa iti justifici religia?

" Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul. " 1 Petru 4:6

Vezi ca a binevestit mortilor cu trupul, nu viilor , si nu in trecut, le-a binevestit mortilor sa fie judecati ca vii, ca oamenii dupa trup, inca in viata.Asta inseamna ca s-a pogorit cu duhul in locuinta mortilor si a propovaduit celor de acolo, ca sa fie si ei judecati dupa Cuvantul propovaduirii , dupa evanghelie.A propovaduit DUHURILOR si MORTILOR nu viilor.
Nț, nț... Iar nu-i frumos ce faci! Răstălmăcești tu cuvintele mele, nu eu Scriptura. Hristos fost înviat în/prin Același Duh în/prin care a fost coborât altădată/odinioară pe pământ să le predice antediluvienilor pocăința timp de 120 de ani:

3. "Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!" (Facerea 6)

Acum ai înțeles ideea? Dacă e nevoie repet și în alte cuvinte...
  #1223  
Vechi 07.10.2009, 14:40:46
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor,vad ca tii cu incapatinare sa iti sustii punctele de vedere desi,acestea scartie din toate incheieturile.Ti-am m-ai spus o data ca eu consider ca Inchisoarea facea parte din locuinta mortilor.Daca n-ar fi asa inseamna ca nu numai in Locuinta mortilor,pleaca cei decedati,ceea ce tu m-ai contrazis in alte comentarii ulterioare.Este parerea mea,tu ti-ai spus-o pe a ta si am respectat-o.Totusi,tu prin prisma teoriei tale ca sufletul nu mai exista dupa moartea trupeasca a omului si ca luand literar versetul din Eclesiastul 9"Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune",nu ai cum sa explici acest fapt,si anume ca "Isus a predicat duhurilor din Inchisoare".Daca ar fi fost asa cum spui tu,atunci duhurile acelea,din "Inchisoare" ar fi trebuit sa fie cu adevarat "moarte",inexistente,inadmisibil de conceput prezenta lor.Isus insa le predica,ceea ce contrazice clar ceea ce ai inteles tu prin "Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune",nu exista toate acestea,dar asta nu inseamna ca nu exista nimic.Daca ar fi fost asa s-ar fi spus simplu:"In locuinta mortilor nu exista nimic"Ca exista ceva totusi intre moarte si inviere este tocmai acest pasaj.Isus a murit si a fost dus sau S-a dus in "Inchisoare".Deci exista un loc in care sunt dusi dupa moarte,cei care pacatuiesc .Isus nu a pacatuit,dar a luat vina pacatelor noastre asupra Sa,iar Dumnezeu Si-a intors fata de la El.Stim cu toti despre strigatul Mantuitorului pe cruce:"Dumnezeul Meu,Dumnezeul Meu,pentru ce m-ai parasit?".Isus dupa ce a murit nu a plecat la Tatal,in cer,ci in Inchisoare(eu personal cred ca este vorba despre un loc din Locuinta mortilor,dar se prea poate sa ma insel,biblia nu este clara in acest sens).Iar faptul asta ne spune Petru,ca sa nu mai vii tu sau altcineva si sa spuna contrariul.De ce a pogorat Isus in Inchisoare?Pentru ca avea asupra Sa pacatele noastre,iar ceea ce ne indeparteaza de Dumnezeu sunt pacatele noastre.Aceasta a fost exceptie universala.Nu se va mai intampla niciodata ca Isus sa coboare in Inchisoare,deoarece Isus a murit pentru noi o singura data,iar jertfa Sa este de ajuns pentru mantuirea noastra,daca credem in El.Isus a biruit moartea insa si in Apocalipsa ne spune ca a luat cheile Locuintei mortilor(curios lucru ca nu spune ca a luat cheile Inchisorii).
Acum ai venit cu posibilitatea ca Moise ar fi fost inviat.Biblia nu spune nimic clar.Intr-adevar stiu despre acea cearta intre Diavol si arhanghelul Mihail(pacat ca nu mi-ai dat citatul exact).Iti aduc eu versetul exact:Iuda 1:9 "Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului și se certa cu el pentru TRUPUL lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: "Domnul să te mustre!"".Iuda spune clar ca s-a certat pentru trupul lui Moise,nu sufletul sau duhulca a fost inviat astea sunt"dupa mintea ta(nu biblic)"ca sa te parafrazez.Si as putea aduce o explicatie cu care ai putea fi sau nu de acord.De ce a ascuns Dumnezeu trupul lui Moise?Eu cred pentru ca evreii sa nu il transforme intr-un semizeu,dupa obiceiul egiptean si sa pacatuiasca astfel inaintea Lui Dumnezeu.Stim ce a fost Moise pentru poporul evreu,si stim cat de repede cadeau evreii in pacat.Doar cateva zile a lipsit Moise si ei au facut un vitel de aur si s-au inchinat lui,si asta cu aprobarea marelui preot Aaron.Se puteau foarte bine ca dupa moartea lui Moise,evreii sa i se inchine trupului acestuia(nu este exclus,daca vedem cat de repede au transformat un vitel de aur in idol).Desigur,sunt speculatii si aici poate sa ma contrazica oricine,asa cum pe tine te poate contrazice cand ai spus ca Moise a fost inviat.Nu avem dovezi biblice,dar nu stiu ce ne intereseaza pe noi aceste lucruri,ce are a face asta cu viata noastra,oare este atat de prioritara incat de asta depinde viata noastra?Si sa mai privim odata la momentul schimbarii la fata.Sunt de acord ca intamplarea nu se compara cu "chemarea"lui Samuel.In Matei 17 constatam ca ucenicii i-au vazut clar pe Moise si Ilie.Dar acum deducem ca Moise si Ilie sunt total diferiti de ce au fost pe pamant din punct de vedere al lucrurilor firesti,daca analizam substratul faptelor.Au trecut sute de ani de cand au plecat de pe pamant,dar sunt in viata(ma refer la Ilie despre care Biblia spune clar ca a fost rapit la cer si nu a cunoscut moartea),si nu imi imaginez sa aiba vulnerabilitatea trupului de pe pamant si nici ca Ilie va muri vreodata.In primul rand nu cred ca pot fi numiti oameni morti sau vii(asa cum tu i-ai clasificat)daca privim denumirea "Om" in sensul pe care noi i-l dam pe pamant.Despre om se tot spune ca este muritor,secatuit de boli,condamnat sa-si obtina painea prin truda.Moise si Ilie au devenit altceva,iar sa vorbim despre fantome asa cum te-ai exprimat nu stiu daca are rost(nu stiu de unde iti vin aceste idei).De aceea si ideea colibelor,asa cum tu ai constatat,este o idee puerila a ucenicilor.Probabil ca si ei au crezut ca Moise si Ilie sunt niste oameni asemeni lor.De aceea nu sunt de acord cu nici una dintre variantele tale si iti aduc o a treia varaianta:
Mantuitorul statea de vorba cu ceea ce si unii dintre noi putem deveni,daca facem voia lui Dumnezeu(desigur ca asta daca vom muri,inainte de inviere,de rasplata tuturor dupa faptele lor).
Oricum,recunosc ca si faptul ca Moise ar fi fost inviat este o idee,care ar putea fi adevarata,dar vad lucrurile din prisma scripturii.
Acum m-ai mai intrebat "de ce,niciunul din cei inviati (inainte de Hristos, in timpul lui Hristos, dupa Hristos), nu a stiut sa spuna nimic despre locul pe unde au fost".(spui ca scriu epistole,dar cum sa nu scriu mai mult,daca imi pui atatea intrebari?).Acum te intreb si eu :de ce Pavel nu a stiut sa ne descrie ce a vazut atunci cand a fost rapit la cer?Sunt lucruri dintr-o alta dimensiune,ca sa spun asa.Nu s-au inventat cuvinte pentru ceea ce este in afara noastra si e greu sa descrii in asa fel incat ceilalti din afara sa intelegem.Nu este specificat in Biblie pentru ca Biblia nu si-a propus sa fie o carte ezoterica,ascunsa,care sa dezvalue nu stiu ce taine din "lumea de dincolo".Biblia nu ne spune mai mult decat este necesar,pentru ca nu este treaba noastra sa stim aceste lucruri.Biblia nu si-a propus sa ne spuna ce sa facem "dincolo",ci ce sa facem acum,pe pamant,pentru ca de ce facem pe pamant depinde vesnicia noastra.Acum se mai stiu si marturii ale celor aflati in moarte clinica,care ni se par stranii si este normal sa fie asa pentru ca este vorba de o lume(ca sa ma exprim asa,pentru ca este impropriu spus lume) diferita de a noastra.
Mi-ai adus cateva citate pentru ca sa iti sustii teoriile,dar unde se vorbeste in toate aceste citate despre suflet?Eu sunt de acord cu toate(desi poate nu te asteptai).Odata cu incheierea vietii noastre,totul s-a terminat,nu se mai poate modifica nimic,ceea ce ai facut ramane pentru eternitate.Acest fapt pot sa il demonstrez chiar cu pilda bogatuluiu nemilostiv.Daca se putea schimba ceva dupa,bogatul in primul rand cerea iertare si ar fi vrut sa se intoarca la Dumnezeu sa fie alaturi de Lazar,dar nu mai este posibil.Pentru cei vii,da si de aceea isi face griji pentru ei.
  #1224  
Vechi 07.10.2009, 14:54:34
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Multi care sunt adeptii teoriei ca sufletul nu mai exista dupa moarte folosesc ceea ce ai folosit si tu la un moment dat,si anume Ezechiel 18"Sufletul care pacatuieste,acela va muri".Foarte bun citat,dar de ce sa nu citim intregul pasaj?(tu oare de ce nu ai adus pasajul intreg?)
"Ezechiel 18:4 Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot așa și sufletul tatălui este al Meu. SUFLETUL care păcătuiește, acela va muri.
Ezechiel 18:5 OMUL care este drept, care face judecată și dreptate,
Ezechiel 18:6 care nu mănâncă pe munți carne jertfită idolilor, și nu ridică ochii spre idolii casei lui Israel, care nu necinstește nevasta aproapelui său, și nu se apropie de nevasta sa în timpul necurățeniei ei,
Ezechiel 18:7 care n-asuprește pe nimeni, care dă înapoi datornicului zălogul, care nu răpește nimic, care dă din pâinea lui celui flămând și învelește cu o haină pe cel gol,
Ezechiel 18:8 care nu împrumută cu dobândă și nu ia camătă, care își abate mâna de la nelegiuire și judecă după adevăr între un om și altul,
Ezechiel 18:9 care urmează legile Mele și păzește poruncile Mele, lucrând cu credincioșie, - omul acela este drept, și va trăi negreșit, zice Domnul, Dumnezeu."
Acum sa-l analizam impreuna.
Avem 3 teorii si anume,prima:in context sufletul are sensul de persoana,individ,om.Asta o vedem prea bine pentru ca dupa ce spune ca "SUFLETUL care păcătuiește, acela va muri.",Ezechiel continua:"OMUL care este drept, care face judecată și dreptate s.a.m.d. va trăi negreșit, zice Domnul, Dumnezeu.".Cu alte cuvinte Ezechiel a vrut sa spuna ca omul care pacatuieste va muri,iar cel care nu pacatuiesti va trai(este vorba despre viata vesnica si moartea vesnica).Deci vedem prea bine ca nici pe departe Ezechiel nu s-a referit la ceea ce intelegem noi prin suflet.
A doua teorie:este vorba despre moartea vesnica,continua si pentru totdeauna a pacatosului,moartea spirituala(ca sa ma exprim asa,desi vad ca nu iti plac acesti termeni) si nu fizica(trupeasca).Sufletul deci va muri vesnic,continuu si iremediabil(aceasta teorie am sustinut-o si eu,dar citind cu atentie accept mai degraba prima teorie strans legata de cea de-a doua.
A treia teorie:este vorba despre moartea o data pentru totdeauna a sufletului,adica viata sufletului se incheie o data cu viata trupului(teorie sustinuta de tine).Sa zicem ca ai dreptate,facand acest rationament putem concluziona prin negatie:"SUFLETUL care NU pacatuieste,acela Nu va muri."E de la sine inteles aceasta,ca daca ar fi fost altfel Ezechiel ar fi spus simplu:"SUFLETUL va muri",fara sa faca o distinctie intre cel care pacatuiesc si cel care nu pacatuiesc.Oricum ar fi toate cele 3 teorii resping de fapt ideea adventista ca nu exista suflet dupa moarte.Ceea ce ai facut tu sau altii,pentru ca este posibil ca nici tu sa nu fi citit intregul pasaj, a fost sa scoti din context un verset(jumatate de verset mai bine zis) si asta nu e bine.
Nu inteleg de ce te tii cu dintii de o ideea cand sunt atatea fapte care o contrazice.Nu iti cer sa renunti la cultul adventist,iti cer doar sa renunti macar pentru putin timp la ochelarii dogmatici ai religiei adventiste si sa privesti rational ceea ce ne spune Sfanta Scriptura.Oare este mai important ce a spus Ellen White(sau alti fondatori ai religiei adventiste)decat ce spune Biblia?Adventistii spun ca nu exista suflet dupa moartea trupeasca a omului(cel putin asa am inteles,pentru ca atunci cand te-am intrebat,Isus zice:"Ce ar folosi unui om sa castige toata lumea daca si-ar pierde sufletul?"Adventistii spun ca nu exista iad vesnic,continuu,chinuri nesfarsite,Ioan zice:"Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți ZI SI NOAPTE IN VECII VECILOR".
Cine are dreptate?Nu te-ai intrebat niciodata despre posibilitatea ca fondatorii religiei adventiste(sau cine a pus aceste reguli)sa fi facut niste greseli omenesti de interpretare?Oare nu avem fiecare intelepciune sa discernem lucrurile fara sa ne luam puncte de repere in parerile celorlalti(altele decat cele ale Sfintei Scripturi?)Oare in Biblie nu scrie sa cercetam Scripturile?
Daca ai sta si ai medita la ceea ce am spus nu se poate sa nu iti pui aceste intrebari.Oricum ar fi,dincolo de aceste dogme,este foarte important sa faci ce a spus Mantuitorul si ce ne-a invatat El.Nu incerc aici sa stric reputatia unei religii,sa-mi bat joc de ceea ce altii cred.Vreau doar obiectiv sa spun lucrurilor pe lume si sa nu ai impresia ca ar fi o dorinta mlefica din partea mea,asa cum m-ai acuzat prudent,ba ca sunt mincinos,ba ca te-am dezamagit,ba ca sunt lipsit de onestitate.Sper sa intelegi aceste lucruri.
  #1225  
Vechi 07.10.2009, 15:09:43
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Scuze pentru greselile gramaticale:)
  #1226  
Vechi 07.10.2009, 16:50:07
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ca sa nu se mai faca confuzii intre trup,duh si suflet imi permit,pe baza Scripturii sa fac o analiza a lor,desi limitata.
Trupul ca etimologie apare in Biblie ca :cuvant evreiesc-basor,grecesc soma\sarx,latin corpus.
"Basor" este folosit in Vechiul Testament cu referire la om si este tradus in mod obisnuit "carne"(Nu exista nici un cuvant evreiesc care este tradus in mod obisnuit "trup").Cuvantul evreiesc pentru trup este "nidhneh" cu sensul de "teaca" sau "acoperire"
"Sarx" se refera la trupul fizic(1 Corinteni 15:39 Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul păsărilor, altul al peștilor.;2 Corinteni 12:7 Și ca să nu mă umflu de mândrie, din pricina strălucirii acestor descoperiri, mi-a fost pus un țepuș în carne, un sol al Satanei, ca să mă pălmuiască, și să mă împiedice să mă îngâmf.).In Noul Testament trupul este asemuit unui vas de lut(2 Corinteni 4:7 Comoara aceasta o purtăm în niște vase de lut, pentru ca această putere nemaipomenită să fie de la Dumnezeu și nu de la noi.)si unei case pamantesti(2 Corinteni 5:1 Știm, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mână ci este veșnică.)
Trupul este deci doar un acoperamant al omului interior si este pieritor(1 Corinteni 15:24 În urmă, va veni sfârșitul, când El va da Împărăția în mâinile lui Dumnezeu Tatăl, după ce va fi nimicit orice domnie, orice stăpânire și orice putere.;2 Corinteni 4:11 Căci noi cei vii, totdeauna suntem dați la moarte din pricina lui Isus, pentru ca și viața lui Isus să se arate în trupul nostru muritor.)Trupurile pot fi ranite,bolnave si mor(Romani 8:23 Și nu numai ea, dar și noi, care avem cele dintâi roade ale Duhului, suspinăm în noi, și așteptăm înfierea, adică răscumpărarea trupului nostru.;2 Corinteni 4:11;1 Petru 1:24 Caci orice faptura este ca iarba, si toata slava ei, ca floarea ierbii. Iarba se usuca si floarea cade jos;Iacov 4:14 Și nu știți ce va aduce ziua de mâine! Căci ce este viața voastră? Nu sunteți decât un abur, care se arată puțintel, și apoi piere.;Geneze 3:19 Caci tarana esti, si tarana te vei intoarce)
Dupa moarte trupurile fizice,fara viata vor incepe sa se descompuna,dar la inviere,trupul crestinului va fi ridicat din mormant si schimbat cu un trup spiritual nemuritor(un astfel de trup este posibil sa fi avut si Moise si Ilie in timpul schimbarii la fata,adica unul nepieritor).
Asta ne spune Biblia in
1 Corinteni 15:42 Așa este și învierea morților. Trupul este semănat în putrezire, și învie în neputrezire;
1 Corinteni 15:43 este semănat în ocară, și învie în slavă; este semănat în neputință, și învie în putere.
1 Corinteni 15:44 Este semănat trup firesc, și învie trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este și un trup duhovnicesc.
1 Corinteni 15:45 De aceea este scris: "Omul dintâi Adam a fost făcut un suflet viu." Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viață.
1 Corinteni 15:46 Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc, vine pe urmă.
1 Corinteni 15:47 Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer.
1 Corinteni 15:48 Cum este cel pământesc, așa sunt și cei pământești; cum este Cel ceresc, așa sunt și cei cerești.
1 Corinteni 15:49 Și după cum am purtat chipul celui pământesc, tot așa vom purta și chipul Celui ceresc.
1 Corinteni 15:50 Ce spun eu, fraților, este că nu poate carnea și sângele să moștenească Împărăția lui Dumnezeu; și că, putrezirea nu poate moșteni neputrezirea.
1 Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați,
1 Corinteni 15:52 într-o clipă, într-o clipită din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Trâmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.
1 Corinteni 15:53 Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.
1 Corinteni 15:54 Când trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrăca în neputrezire, și trupul acesta muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghițită de biruință.
1 Corinteni 15:55 Unde îți este biruința, moarte? Unde îți este boldul, moarte?"
Sufletul in biblie apare ca cuvant evreiesc "nepesh",grecesc "psuche".
Sfanta Scriptura ne spune ca Cuvantul Lui Dumnezeu poate desparti sufletul de duh.Diferenta dintre suflet si duh este foarte subtila.
Evrei 4:12 Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.
Cuvantul pentru suflet este folosit diferit in pasaje diferite,adica cu mai multe sensuri,si anume:
-Sinonim pentru persoana,individ.
Faptele Apostolilor 2:41 Cei ce au primit propovaduirea lui, au fost botezati; si in ziua aceea, la numarul ucenicilor s-au adaugat aproape trei mii de suflete.
1 Petru 3:20 in care a fost scapate prin apa un mic numar de suflete, si anume opt.
Ezechiel 18:3 Sufletul care pacatuieste,acela va muri
-Sinonim pentru viata animala a omului ca si a animalelor de pe camp si pe care o pierde la moarte.
Referindu-se la vite Psalmul 78:50 spune: "nu le-a scapat sufletul de la moarte".Evident ca nu se poate vorbi despre suflet in cazul animalelor,aici referindu-se la viata.
Deuteronom 12 Numai, vezi sa nu cumva sa mananci sangele, caci sangele este viata (sufletul); si sa nu mananci sufletul impreuna cu carnea.
-Cuvantul grecesc pentru suflet se poate referi uneori la natura intelectuala a omului
1 Corinteni 2:14 Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci, pentru el, sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuiesc judecate duhovnicesti
-Uneori cuvantul pentru suflet inseamna centrul sentimentelor noastre
Citim despre un suflet insetat (Psalmul 107:9 Căci el a potolit setea sufletului însetat, și a umplut de bunătăți sufletul flămând.),de asemenea despre un suflet amarat(Iov 30:25 Nu plângeam eu pe cel amărât? N-avea inima mea milă de cel lipsit? ),sau un suflet iubitor(Cantarea cantarilor 1:7 Spune-mi tu, pe care te iubește inima mea, unde îți paști oile, unde te odihnești la amiază? Căci de ce să umblu ca o rătăcită pe la turmele tovarășilor tăi? )
-Cuvantul suflet de cele mai multe ori inseamna un spirit nepieritor(de fapt la aceasta m-am referit pana acum)
Faptele Apostolilor 2:27 caci nu-mi vei lasa sufletul in Locuinta mortilor, si nu vei ingadui ca Sfantul Tau sa vada putrezirea.Aici este o referire la partea din Cristos care nu va muri,natura nemuritoare pe care o poseda toti oamenii.
De asemenea Isus spune in Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si sufletul si trupul in gheena(daca ai dreptate Condor ca sufletul moare o data cu moartea trupeasca,ce cauta in "gheena"?)
Totusi sufletul poate fi pierdut din cauza pacatului,( expresia "a ne vinde sufletele" fiind des intalnita) sau poate primi manuirea divina(Iacov 1:21 De aceea lepădați orice necurăție și orice revărsare de răutate și primiți cu blândețe Cuvântul sădit în voi, care vă poate mântui sufletele.;Matei 16:26 Și ce ar folosi unui om să câștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau, ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?)
Se poate spune concluziona citind Matei 16:26 ca sufletul este mai pretios decat lumea intreaga.

Duhul ca etimologie apare in limba evreiasca ca "ruach",in limba greaca "pneuma" si in latina "spiritus".Pneuma inseamna literar "vantul".Cuvantul "duh" este un termen special care se refera in mod normal la acea parte din om care nu moare si care va supravietui mortii trupului
Faptele apostolilor 7:59 Și aruncau cu pietre în Ștefan, care se ruga și zicea: "Doamne Isuse, primește duhul meu!"
Geneza 25:8 Avraam și-a dat duhul, și a murit, după o bătrânețe fericită, înaintat în vârstă și sătul de zile; și a fost adăugat la poporul său.
Geneza 35:18 Și pe când își dădea ea sufletul, căci trăgea să moară, i-a pus numele Ben-Oni (Fiul durerii mele): dar tatăl său l-a numit Beniamin (Fiul dreptei)(uite de ce exista o diferenta subtila intre duh si suflet,sunt locuri in Biblie in care par cu acelasi sens)
2 Corinteni 5:1 Știm, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mână ci este veșnică.
Duhul este dat de Dumnezeu oamenilor Evrei 12:9 Și apoi, dacă părinții noștri trupești ne-au pedepsit, și tot le-am dat cinstea cuvenită, nu trebuie oare cu atât mai mult să ne supunem Tatălui duhurilor, și să trăim?
La moarte el se intoarce la Dumnezeu inapoi Eclesiastul 12:7 până nu se întoarce țărâna în pământ, cum a fost, și până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat.
Separarea sa de trup inseamna moarte Iacov 2:26 După cum trupul fără duh este mort, tot așa și credința fără fapte este moartă.
De asemenea,Biblia vorbeste si despre Roada Duhului
Gal. 5:22-23 Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri ne este lege
Se pot spune mult mai multe lucruri despre aceasta tema,dar nu vreau sa ma mai intind mai mult.Ca si un argument ca trupul,sufletul si duhul sunt entitati separate mai aduc doar
1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.
P.S.Multumesc lui nelu 28 pentru informatii si scuze de eventualele greseli gramaticale pt ca am scris in graba.
  #1227  
Vechi 07.10.2009, 17:44:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Hristos fost înviat în/prin Același Duh în/prin care a fost coborât altădată/odinioară pe pământ să le predice antediluvienilor pocăința timp de 120 de ani:

3. "Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!" (Facerea 6)
Off topic: Eu stiam ca acolo se vorbeste despre Duhul Sfant care ramane in inimile celor drepti in VT sau sfinti in NT. Unde spune ca Iisus a fost pe Pamant inainte de Potop propovaduindu-le oamenilor?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #1228  
Vechi 07.10.2009, 17:50:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Off topic: Eu stiam ca acolo se vorbeste despre Duhul Sfant care ramane in inimile celor drepti in VT sau sfinti in NT. Unde spune ca Iisus a fost pe Pamant inainte de Potop propovaduindu-le oamenilor?
Uite chiar acolo. Și de ce n-ar fi fost posibil ca prin Duhul Sfânt să fi fost de față? El nu este limitat ca omul.
  #1229  
Vechi 07.10.2009, 18:15:18
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

S-a iscat aici o discutie interesanta despre prezenta lui Isus in Vechiul Testament.Asta mi-a adus aminte de un pasaj Biblic din Ioan 8.Exact pe aceasta tema a avut loc o discutie intre Isus si iudei
Ioan 8:33 Ei I-au răspuns: "Noi suntem sămânța lui Avraam, și n-am fost niciodată robii nimănui; cum zici Tu: ,Veți fi slobozi!"
Ioan 8:34 "Adevărat, adevărat, vă spun", le-a răspuns Isus, "că, oricine trăiește în păcat, este rob al păcatului.
Ioan 8:35 Și robul nu rămâne pururea în casă; fiul însă rămâne pururea.
Ioan 8:36 Deci, dacă Fiul vă face slobozi, veți fi cu adevărat slobozi.
Ioan 8:37 Știu că sunteți sămânța lui Avraam; dar căutați să Mă omorâți, pentru că nu pătrunde în voi cuvântul Meu.
Ioan 8:38 Eu spun ce am văzut la Tatăl Meu; și voi faceți ce ați auzit de la tatăl vostru."
Ioan 8:39 "Tatăl nostru", I-au răspuns ei, "este Avraam". Isus le-a zis: "Dacă ați fi copii ai lui Avraam, ați face faptele lui Avraam.
Ioan 8:40 Dar acum căutați să Mă omorâți, pe Mine, un om, care v-am spus adevărul, pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Așa ceva Avraam n-a făcut.
Ioan 8:41 Voi faceți faptele tatălui vostru." Ei I-au zis: "Noi nu suntem copii născuți din curvie; avem un singur Tată: pe Dumnezeu."
Ioan 8:42 Isus le-a zis: "Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M-ați iubi și pe Mine, căci Eu am ieșit și vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
Ioan 8:43 Pentru ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Pentru că nu puteți asculta Cuvântul Meu.
Ioan 8:44 Voi aveți de tată pe diavolul; și vreți să împliniți poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaș; și nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii.
Ioan 8:45 Iar pe Mine, pentru că spun adevărul, nu Mă credeți.
Ioan 8:46 Cine din voi Mă poate dovedi că am păcat? Dacă spun adevărul, pentru ce nu Mă credeți?
Ioan 8:47 Cine este din Dumnezeu, ascultă cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultați, pentru că nu sunteți din Dumnezeu."
Ioan 8:48 Iudeii I-au răspuns: "Nu zicem noi bine că ești Samaritean, și că ai drac?"
Ioan 8:49 "N-am drac" le-a răspuns Isus; "ci Eu cinstesc pe Tatăl Meu, dar voi nu Mă cinstiți.
Ioan 8:50 Eu nu caut slava Mea; este Unul care o caută și care judecă.
Ioan 8:51 Adevărat, adevărat, vă spun, că, dacă păzește cineva cuvântul Meu, în veac nu va vedea moartea."
Ioan 8:52 "Acum", I-au zis Iudeii, "vedem bine că ai drac; Avraam a murit, proorocii de asemenea au murit, și tu zici: ,Dacă păzește cineva cuvântul Meu, în veac nu va gusta moartea.'
Ioan 8:53 Doar n-ai fi Tu mai mare decât părintele nostru Avraam, care a murit? Și decât proorocii, care de asemenea au murit? Cine te crezi Tu că ești?"
Ioan 8:54 Isus a răspuns: "Dacă Mă slăvesc Eu însumi, slava Mea nu este nimic; Tatăl Meu Mă slăvește, El, despre care voi ziceți că este Dumnezeul vostru;
Ioan 8:55 și totuși nu-L cunoașteți. Eu Îl cunosc bine; și dacă aș zice că nu-L cunosc, aș fi și Eu un mincinos ca voi. Dar îl cunosc și păzesc Cuvântul Lui.
Ioan 8:56 Tatăl vostru Avraam a săltat de bucurie că are să vadă ziua Mea: a văzut-o și s-a bucurat."(interesant lucru de explicat la ce se referea Isus cand a spus ziua Mea.Daca se refera la ziua in care S-a nascut pe pamant,cum sustin unii teologi,aceasta este o alta dovada a vietii de dupa moarte,spatiu intre moartea trupeasca si inviere,deoarece "Avraam a saltat de bucruie ca are sa vada ziua Mea)
Ioan 8:57 "N-ai nici cincizeci ce ani", I-au zis Iudeii, "și ai văzut pe Avraam!"
Ioan 8:58 Isus le-a zis: "Adevărat, adevărat, vă spun că, MAI INAINTE CA SA SE NASCA AVRAAM, SUNT EU."
Ioan 8:59 La auzul acestor vorbe, au luat pietre ca să arunce în El. Dar Isus S-a ascuns, și a ieșit din Templu, trecând prin mijlocul lor. Și așa a plecat din Templu.
  #1230  
Vechi 07.10.2009, 20:07:48
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
De ce a ascuns Dumnezeu trupul lui Moise?Eu cred pentru ca evreii sa nu il transforme intr-un semizeu,dupa obiceiul egiptean si sa pacatuiasca astfel inaintea Lui Dumnezeu.

cand ai spus ca Moise a fost inviat.Nu avem dovezi biblice,
Decat sa scrii nuvele, mai bine citeai cateva paragrafe din Biblie. Erai mai castigat si tu si eu. Vechiul Testament arata cat de mult se fereau evreii de oameni bolnavi (erau scosi afara din tabara). Cat despre cadavre (trupuri moarte)... ce sa mai spun. Iar tu vii cu trasnaia asta ca evreii ar fi tentati sa zeifice trupul mort a lui Moise.

In schimb, tie greu sa crezi ca Dumnezeu l-a inviat pe Moise, ca sa poata sta de vorba cu el ("nu avem dovezi biblice"). Bine ca ai dovezi biblice pentru aiureala cu "zeificarea trupului lui Moise".

Totusi, mai reflecteaza la acest verset:
"Domnul omoara si invie. El coboara in locuinta mortilor si El scoate de acolo" (Samuel 2:6)


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Mantuitorul statea de vorba cu ceea ce si unii dintre noi putem deveni,daca facem voia lui Dumnezeu(desigur ca asta daca vom muri,inainte de inviere,de rasplata tuturor dupa faptele lor).
Gata. Am inteles. M-am luminat.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Oricum,recunosc ca si faptul ca Moise ar fi fost inviat este o idee,care ar putea fi adevarata,dar vad lucrurile din prisma scripturii.
Iar Scriptura nu te invata despre puterea lui Dumnezeu de a invia mortii? Probabil te invata despre zeificarea trupurilor mortilor, de catre evrei (poate imi arati un singur caz cand evrei au cutezat sa se gandeasca macar, sa zeifice un mort).


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Acum m-ai mai intrebat "de ce,niciunul din cei inviati (inainte de Hristos, in timpul lui Hristos, dupa Hristos), nu a stiut sa spuna nimic despre locul pe unde au fost".(spui ca scriu epistole,dar cum sa nu scriu mai mult,daca imi pui atatea intrebari?).Acum te intreb si eu :de ce Pavel nu a stiut sa ne descrie ce a vazut atunci cand a fost rapit la cer?Sunt lucruri dintr-o alta dimensiune,ca sa spun asa.Nu s-au inventat cuvinte pentru ceea ce este in afara noastra si e greu sa descrii in asa fel incat ceilalti din afara sa intelegem.
.

1. Pavel era viu (nu era mort). Si, a spus ceva despre locul unde a fost (vezi 2 Corinteni 12)
2. Exista cuvinte pentru a descrie (atat cat putem noi pricepe) ceea ce a pregatit Dumnezeu pentru noi. Sfantul Apostol Ioan a facut astfel de descrieri in Apocalipsa.

Repostez intrebarea: de ce nu au spus nimic cei inviati (inainte de Hristos, in timpul lui Hristos, dupa Hristos), despre locul unde au fost pe timpul mortii (pana au fost inviati)? De ce nu au spus macar ca au vazut ceva sau au auzit ceva ce nu poate fi povestit (cum a facut Pavel cel viu)?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 22:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 20:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:26:17