Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.12.2008, 20:42:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Avand in vedere ca subiectul este despre Iisus Hristos am si eu o intrebare,in unele colinde scrie ca s-a nascut la Betleem si in altele la Viflaim? E acelasi lucru?Imi puteti da mai multe amanunte despre aceste locuri ?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.12.2008, 21:29:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Avand in vedere ca subiectul este despre Iisus Hristos am si eu o intrebare,in unele colinde scrie ca s-a nascut la Betleem si in altele la Viflaim? E acelasi lucru?Imi puteti da mai multe amanunte despre aceste locuri ?
Acelas loc, doar ca pronuntat diferit. Betleem vine de pe filiera latina, pe cand Viflaim sau Vitleiem, de pe filiera slava.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.12.2008, 21:36:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Acelas loc, doar ca pronuntat diferit. Betleem vine de pe filiera latina, pe cand Viflaim sau Vitleiem, de pe filiera slava.
Iti multumesc din suflet draga Noesisaa, ca m-ai luminat si mi-ai aratat adevarata fata a ta. Pentru faptul ca nu am vrut sa hulesc Biserica alaturi de tine, cerandu-ti iertare ca nu pot fi deacord cu tine, te-ai maniat si m-ai sters din lista. Multumesc din toata inima, pentru lumina ce s-a facut. Sarbatori fericite tie si familiei tale.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.12.2008, 21:44:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti multumesc din suflet draga Noesisaa, ca m-ai luminat si mi-ai aratat adevarata fata a ta. Pentru faptul ca nu am vrut sa hulesc Biserica alaturi de tine, cerandu-ti iertare ca nu pot fi deacord cu tine, te-ai maniat si m-ai sters din lista. Multumesc din toata inima, pentru lumina ce s-a facut. Sarbatori fericite tie si familiei tale.

Huh? Te-am sters de pe ce lista???????????? Eu NU STIU DESPRE CE VORBESTI. Nu m-am maniat pe tine nici pe nimeni!! Care hula impotriva Bisericii??
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.12.2008, 21:57:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Huh? Te-am sters de pe ce lista???????????? Eu NU STIU DESPRE CE VORBESTI. Nu m-am maniat pe tine nici pe nimeni!! Care hula impotriva Bisericii??
Te rog sa ma ierti . Din suflet ti-o spun si ti-am trimis in acest sens ,un mesaj pe privat de iertare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.12.2008, 22:00:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti . Din suflet ti-o spun si ti-am trimis in acest sens ,un mesaj pe privat de iertare.

Nici o problema. :) Daca acum, cand se apropie marea sarbatoare a Nasterii Domnului cu pasi repezi nu ne iertam, atunci cand?? :)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.01.2009, 19:16:25
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu niciodata n-am pus pret pe datele exacte in materie de credinta, si stiu ca nu avem nicio dovada ca Hristos sa se fi nascut in 25 decembrie..si..ce importanta are?

eu ma bucur ca serbam odata pe an, Nasterea Mantuitorului, adica evenimentul acela sfant care s-a petrecut acum 2000 de ani in Betleem , eveniment care este inceputul mantuirii noastre, noi nu sarbatorim data ci evenimentul, mi-e indiferent k nu e ziua exacta, vedeti voi, Pastele au data schimbatoare, niciodata nu sarbatorim data rastignirii si invierii lui Iisus ci evenimentul crucial din istoria mantuirii noastre, ce mi-e ca e 25 decembrie sau nu, daca nu sarbatoresti Nasterea Lui, atunci nici de ai sti data exacta nu ti-ar ajuta cu nimic, daca te bucuri cu bucuria sfanta de venirea lui in lume, atunci nu conteaza daca e sau nu data corecta..importanta e jertfa postului de dinainte si pregatirea noastra, restul..doar speculatii si interpretari lipsite de orice este duhovnicesc,
sunt de acord cu tine:).......astrologii, astronomii, vrajitorii, mediumurile si ghicitorile sunt toti niste prefacuti pagani si care vor sa il deruteze pe crestin si sa il departeze de Dumnezeu, orbindu-i sufletul:|
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.01.2009, 23:34:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Raluca Vezi mesajul
sunt de acord cu tine:).......astrologii, astronomii, vrajitorii, mediumurile si ghicitorile sunt toti niste prefacuti pagani si care vor sa il deruteze pe crestin si sa il departeze de Dumnezeu, orbindu-i sufletul:|
Da,asa este ,il deruteaza,omul ii cere unei vrajitoare sa ii spuna viitorul,desi poate are dreptate vrajitoare in prezicerea viitorului aceste puteri ale vrajitoarelor sunt necurate,date de la diavol ,nu Dumnezeu le-a inzestrat pe acele femei cu acest dar.Nu exista destin ,omul isi poate schimba in fiecare zi drumul pe care-l va parcurge maine.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.02.2009, 23:26:04
milisauti milisauti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2008
Mesaje: 8
Implicit

dupa oamenii astia de stiinta (astrologii si altii...)n-ar mai fi nici Hristos nascut nici rastignit nici Hristos inviat nici Maica Domnului fecioara dupa nastere, ca ei spun ca totul se poate proba doar cu stiinta. nu vad cu toata stiinta lor nu pot face nimic impotriva asa zisei ,,criza,,.Doamne fereste de asa stiinta
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.02.2009, 23:29:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de milisauti Vezi mesajul
dupa oamenii astia de stiinta (astrologii si altii...)n-ar mai fi nici Hristos nascut nici rastignit nici Hristos inviat nici Maica Domnului fecioara dupa nastere, ca ei spun ca totul se poate proba doar cu stiinta. nu vad cu toata stiinta lor nu pot face nimic impotriva asa zisei ,,criza,,.Doamne fereste de asa stiinta

Adevarat dar sunt si oameni de stiinta care lucreaza cu credinta in Dumnezeu,adica ,ei cred.Multi oameni de stiinta spun ca sigur exista un Creator fiindca viata fara un Creator nu are logica nici daca totul a inceput de la materie neagra,iarasi cine a facut materia aia neagra?Ei cred intr-un Creator.Sunt si oameni de stiinta care cauta in folosul religiei,arheologii etc.Nu trebuie sa-i bagam pe toti in aceeasi oala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Epistolia Domnului Nostru Iisus Hristos dumitrucelmare2000 Generalitati 3 29.06.2012 21:51:20
Pastorale la Nastere Domnului nostru Iisus Hristos cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 22.12.2010 20:26:34
Despre fratii Domnului nostru Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 12 30.05.2009 14:53:11