Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2012, 23:50:02
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Rugaciune si practica

Doamne ajuta!
Cum sa aduc pe Hristos intr-un suflet care se afla departe de El? Cum sa ma cunosc cine sunt? Cum sa fac rugaciunea staruitoare? Cum sa simt dragostea? Cum sa fiu blanda si rabdatoare? Cum sa nu mai astept rezultat la rugaciunile mele vazand ca nu sunt indeplinite si sa accept intru totul voia lui Dumnezeu? De unde stiu eu care-i voia Sa?
O sa-mi spuneti: rabdare si rugaciune... dar rugaciunea nu merge si ce sa mai spunem de rabdare? Cum sa nadajduiesc din nou din tot sufletul in Dumnezeu? Ma simt singura si uneori ma indoiesc ca Dumnezeu imi asculta rugaciunile (care de fapt nici nu stiu daca mai sunt rugaciuni). Duhovnicul mi-a spus acum cateva saptamani "Dumnezeu te iubeste si pe tine!". Imi alin sufletul uneori cu aceste cuvinte ca stiu ca Dumnezeu pune uneori cuvinte pe buzele duhovnicului, dar de ce totusi ma simt asa? De unde sa incep eu si cum sa fac primul pas catre Hristos ca El sa vina si spre sufletul meu pacatos? Daca sunt lucruri practice care aduc bucurie care pot fi acelea care dau rezultat pe termen ceva mai lung avand in vedere ca milostenia imi aduce bucurie doar pe moment, la metanie si rugaciune nu mai simt nimic, gandul mi-e imprastiat, nu mai stiu a zambi, in piept am mai degraba o piatra decat o inima...
si toate acestea pentru niste sentimente neimpartasite si nu numai (mentionez ca nu tin neaparat sa fiu cu omul respectiv caci ce stiu eu daca el imi este de folos sau eu i-as fi lui de folos spre mantuire), dar vreau sa se cuibareasca in sufletul meu dragostea. Cum sa iubesc daca Duhului cel Sfant nu reusesc sa-I fac loc in sufletul meu?
Reply With Quote
 

Tags
dragostea

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Practica Liturgica anonimos92 Preotul 4 14.10.2012 23:47:56
Crestinismul Aplicat in Practica andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 85 27.12.2010 09:31:11
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 23:29:23
Se mai practica zeciuiala? potoceanc Generalitati 2 07.10.2009 12:19:08
Intrebari de teologie practica belciuge Generalitati 19 29.05.2008 09:04:22