Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.08.2009, 11:01:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

aici trebuie sa fac o rectificare fatza de ce am scris mai sus:

ratacirea este ca nu atzi priceput ca Domnul cand a fost inca Sabatul, in Duminica Invierii dupa calendarul nou dar era in dimineatza adanca de Sabat, shi ingerul a zis Mariei Magdalena "Bucuratzi-va!" shi Domnul a zis sa nu se atinga de El deci se considera mort shi spurcat shi ca inca nu se suise la Tatal shi deci abea dupa ora 12 adica dupa ce soarele a trecut de zenit a venit la apostoli shi le-a zis Pace Voua, adica in inceput de seara a venit, deci in Sfanta Duminica chiar shi dupa calendarul evreiesc al zilei (a fost o seara shi a fost o dimineatza, seara incepand dupa ora 12 dupa ceasurile noastre de acum) deci abea Duminica Seara a intrat la apostoli prin ushile incuiate, caci abea atunci fusese inviat Duhovniceshte shi abea atunci a venit de la Tatal, se coborase dupa ce se suise, deci abea atunci a dat binecuvantarea salutand shi daruind spunand "Pace Voua" shi daruind Sfintzenie fara pacate, deci pana atunci inca mai purta pacatele noastre asupra Lui, shi se considera spurcat shi asha a ferit-o pe Maria Magdalena ca sa se atinga de El, deci inviase cu adevarat abea dupa ora 12 deci doar Duminica inviase cu adevarat chiar daca din mortzi s-a sculat inaintea Duminicii, in Dimineatza Adanca, deci e clar ca de Sabat s-a ridicat doar trupeshte dar purta inca pacatele noastre asupra Lui, deci a inviat Duhovniceshte intru Tatal abea in Sfanta Duminica, in seara sfintei Duminici urmand apoi o dimineazta a sfintei Duminici (a fost o seara shi a fost o dimineatza)... caci nu s-a aratat apostolilor shi nu a dat Pace shi Binecuvantare shi Duh Sfant de la Tatal decat dupa ora 12, decat dupa ce se suise la Tatal, intru Sfintzenie, in Duminica Sfanta, deci dupa ce s-a incheiat Sabatul a venit la ucenici shi Apostoli, caci pana atunci a fost in Emaus dupa Luca shi Cleopa shi acolo l-a prins inceputul sfintei Duminici shi a intrat la ei shi atunci a frant Painea shi le-a dat-o lor shi s-a facut Nevazut... iar apoi dupa 8 zile, deci Luni a venit din nou la apostoli shi s-a aratat shi lui Toma spunand Pace Voua shi binecuvantatnd deci voi nu pricepetzi faptul ca sfanta Duminica este Sabatul cel Nou, shi in El a inviat in sfintzenie Domnul caci de sabatul vechi inviase doar trupeshte adica in dimineatza adanca scris in scriptura insemnand foarte clar ca era zi de Sabat shi Domnul nu era sfant ci inca purta pacatele noastre chiar daca inviase, deci se considera pe sine MORT caci a vrut s-o fereasca pe Maria Magdalena ca sa se atinga de mort deci e clar ca ea era mai sfanta ca Domnul in clipele acelea, mai curata, shi iata ca ea shi celelate femei venisera sa unga pe mort in zi de sabat caci Sabatul nu se incheie decat urma sa se incheie in inceputul serii zilei urmatoare, deci dupa ce soarele depashea zenitul... astfel ca e greshit sa mai tzinetzi Sabatul cel vechi daca spunetzi ca urmatzi lui Hristos in timp ce nu tzinetzi shi sfanta Duminica... caci normal ar fi macar sa le tzinetzi pe amandoua... adica asha cum ne invatza Cuvantul lui Dumnezeu: "de sambata seara pana luni dimineatza", adica pana luni, deci defapt amantrei shi nu doua, caci abea cand shi Toma daca a vazut (a luat Domnul mana lui shi a pus-o in semnele cuielor shi in coasta) a crezut shi a marturisit, deci abea de atunci s-a odihnit Domnul shi le-a daruit Sabatul Veshnic ce urma a se tzine pe pamantul cel Nou caci s-a odihnit cu totzi ai Sai... iar de Rusalii i-a imbracat in puterea Duhului Sfant, caci Duh Sfanat suflase peste ei deja in Duminica Invierii...

deci de aia de sambata seara pana luni dimineatza dupa calendarul nostru shi nu cel evreiesc adica de la apusul soarelui pana la rasaritrul soarelui de sambata seara pana luni dimineatza caci asha ne invatza Cuvantul lui Dumnezeu dat prin sfintzi shi prooroci ca sa tzinem sfanta Duminica.

Last edited by vsovi; 21.08.2009 at 11:14:37.
  #62  
Vechi 21.08.2009, 11:22:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar antichristul este lupul ascuns in haina sfanta care se recunoashte numai pe sine ca mantuitor shi dumnezeu shi este dintr-o desfranata jidoavca... shi poate fi oricine... dar se va autointrona shi va sulimeniza bisericile spre a fi ispita pentru multzi shi se vor intra in ele fara oprelishti shi acolo se va aduce jertfa sangeroasa shi sa nu intratzi in ele caci sunt o sinagoga a satanei caci dracul se va autointrona peste ele promitzandu-le bunastare celor ce vor semna cand vor umbla echipa de scamatori din casa in casa pentru autointronarea sataniceasca pacalind cu semne mari shi entuziasmand vazduhurile... shi barbatul va semna caci femeia va zice sa semneze pentru copii... shi vor primi pecetea sataniceasca shi autointronarea sataniceasca shi apostatzii vor primii cu bratzele deschise pe fiul satanei shi vor merge dupa fiare shi daca ar putea ar inshela pana shi pe cei aleshi...

deci nu e vorba de catolici sau adventishti caci ashtia unii sunt luciferici iar ceilaltzi ingerii lui antichrist dar defapt e vorba de... de... ne va povatzui sf Ilie shi Enoh despre cine e vorba shi ne va scoate din a mai crede in minciunile antichristului...

asha ceva ne spune sf Lavrentzie. ca chipul spurcat shi marshav al antichristului se va arata printre shtiri la rubrica noutatzi shi ferice de cel ce nu va vedea chipul antichristului shi acele biserici nu au duhul shi sunt sulimenizate spre ispitire shi multzi vor cadea shi in casele creshtinilor in locul icoanei vor fi unelte ademenitoare peste care se va arata duhul lui antichrist...

Last edited by vsovi; 21.08.2009 at 11:30:33.
  #63  
Vechi 21.08.2009, 11:29:30
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
nu ma-ti convins cu explicatiile date mai ales ca nu ati amintit nimic despre obligativitatea resepectarii legilor Vechiului Testament pe care il aveti ca si carte de capatai;
Nici nu exista o astfel de "obligativitate". Cine v-a spus ca noi avem Vechiul Testament ca si carte de capatai? Veti vedea ca tot ceea ce respectam este dupa modelul Domnului Iisus Hristos si a Sfintilor Apostoli. Dvs. vreti sa anulati tot ce este scris in Vechiul Testament. Dar Domnul Iisus Hristos nu a facut acest lucru. Dimpotriva, cand da anumite invataturi Mantuitorul le intareste prin "este scris", facand referire la porunci care raman valabile. Spre exemplu, cele doua mari porunci ("sa iubesti pe Domnul Dumnezeul cu toata inima ta si tot cugetul si pe aproapele tau ca pe tine insuti") le gasim si in Vechiul Testament (Levitic 19:18 si Deuteronom 6:5). Ce facem, le desfiintam, in ciuda faptului ca Domnul Iisus Hristos le-a reamintit? Nu este cazul, dar va pot da exemple de legi ale Vechiului Testament, clar desfiintate (Sfanta Scriptura chiar foloseste aceasta expresie), pe care dvs. le tineti in continuare.

Aratati-ne ce legi Vechi Testamentare respectam fara sa fie respectate chiar de Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli.

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
dupa Vechiul Testament da, sambata era ziua cea care trebuia "pazita", dar odata cu venirea lui Hristos se schimba treaba,
Se schimba treaba? Cine a schimbat-o, ca Domnul Iisus Hristos sau Sfintii Apostoli nu a facut-o. Ma refer la pazirea celor 10 porunci. Pazirea zilei a saptea, zi binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, nu a fost schimbata de Mantuitorul. Aceasta zi a fost sfintita si binecuvantata de la facerea lumii, cand nu exista nici evreu si nici pacatul nu a intrat in lume. Nu are nici o legatura pazirea acestei zile cu lucrarea de mantuire a Domnului Iisus Hristos. Aceasta zi este o sarbatoare a creatie impreuna cu Creatorul.

Dati-mi un exemplu in care Domnul Iisus Hristos schimba singura zi din saptamana pe care Dumnezeu a binecuvantat-o.

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
iar duminica ia locul sambetei deoarece odata cu aceasta zi, odata cu jertfa Fiului lui Dumnezeu ni s-a dat sansa de mantuire;
Prin a cui putere s-a facut aceasta schimbare? Domnul Iisus Hristos s-a jertfit, a inviat si a mai stat printre noi inca 40 de zile. Ar fi putut sa ne spuna ceva despre aceasta schimbare. Dar nu a facaut-o. Nu Domnul ci omul a schimbat aceasta zi.

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
sa nu uitam ca pana la rastignirea lui Hristos, toti dreptii Vechiului Testament erau in iad;
Despre Ilie si Enoh, doi oameni a lui Dumnezeu, din Vechiul Testament, Sfanta Scriptura ne spune ca au fost inaltati la cer inca din timpul vietii lor pamantesti. Veti sa spuneti ca au fost "inaltati in iad"? Domnul Isus Hristos se intalneste cu Ilie pe Muntele Schimbarii la fata. Vreti sa spuneti ca Ilie a venit din iad?


Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
faceti referire la Hristos insa aveti un Hristos fara Cruce, (fara a recunoaste jertfa suprema si mai ales pentru cine si pentru ce a facut aceasta),fara Golgota,
Grave acuzatii si total nefondate. Noi il recunoastem doar pe Hristos si Crucea sa ca mijloc de mantuire. Nu acceptam alti mijlocitori intre Dumnezeu si om decat pe Omul Iisus Hristos. "Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos, care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti." (1 Timotei 2:5)
" Caci n-am avut de gand sa stiu intre voi altceva decat pe Hristos si El rastignit." (1 Corinteni 2:2)

Cred ca problena recunoasterii lui Hristos ca Mantuitor ar trebui sa si-o puna cei care cred in necesitatea completarii lucrarii de mantuire prin adaugarea de forme de inchinare pe care Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu) le condamna.

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Vorbiti despre Sfintii Parinti... care? spuneti-mi despre un Sfant Parinte adventist,
Luati-l ca exemplu pe Sfantul Apostol Pavel. Are toate caracteristicile unui adventist. Ca sa va convingeti, cititi Faptele Apostolilor si epistolele Sfantului Apostol Pavel.


Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Poate doriti sa-mi vorbiti putin despre cultul pe care il aveti despre Maica Domnului? Ce reprezinta pentru cultul adventist Maica Domnului?
Nu este nevoie sa va vorbesc eu. Avem ca modele, in cinstirea Mariei (mama Domnului Iisus Hristos) pe Sfintii Apostoli. Intrebat-va de ce acestia nici macar nu au pomenit-o in epistolele lor (cititi epistolele din Noul Testament). Asta nu insemna ca nu exista un respect pentru aceasta femeie deosebita, unica (prin ea s-a intrupat Domnul Iisus Hristos).


Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
vorbiti-mi putin despre viata, patimile si rastignirea lui Hristos, vorbiti-mi putin despre evangheliile lui Hristos .
Sa va vorbesc putin? De fapt, numai despre asta ar trebui sa vorbesc. Hristos si Crucea Sa inseamna absolut totul pentru mantuirea noastra. Mai cunoasteti alta Cale? Sau, mai aveti ceva de adaugat?
  #64  
Vechi 21.08.2009, 11:43:56
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Nu exista nici un fel de mileniu viitor!; pentru cei vrednici sa-l primeasca, "mileniul" apocaliptic este chiar acum; este viata plina de Har din Biserica Ortodoxa, de-a lungul acestei "mii de ani" ce desparte prima venire a lui Hristos, adica Intruparea Sa, de venirea lui antihrist.
Dvs. ignorati Sfanta Scriptura si inventati fel si fel de invataturi.

"Ei au inviat si au imparatit cu Hristos o mie de ani"(Apocalipsa 20:4). Se vorbeste despre prima inviere, adica invierea celor credinciosi.

"Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani" (Apocalipsa 20:5) Se vorbeste despre invierea, dupa o mie de ani de la prima inviere, a celor necredinciosi.

Daca dvs. sustineti ca "mileniul" este chiar acum, trebuie sa-mi spuneti cand a avut loc prima inviere (ca eu nu stiu nimic despre faptul ca Domnul Iisus hristos a revenit deja si a inviat pe cei morti in Hristos; sunteti cumva martor a lui Iehova?). Pentru ca acest "mileniu" este incadrat de cele doua invieri (Sfanta Scriptura este limpede in acest sens).
  #65  
Vechi 21.08.2009, 12:12:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

textul este asha:

"Capitolul 20 - Balaurul este legat. Sfintii se scoala la imparatia de mii de ani. Gog si Magog. Diavolul este prabusit. Judecata de apoi.
Balaurul este legat. Sfintii se scoala la imparatia de mii de ani. Gog si Magog. Diavolul este prabusit. Judecata de apoi.


1. Si am vazut un inger, pogorandu-se din cer, avand cheia adancului si un lant mare in mana lui.
2. Si a prins pe balaur, sarpele cel vechi, care este diavolul si satana, si l-a legat pe mii de ani,
3. Si l-a aruncat in adanc si l-a inchis si a pecetluit deasupra lui, ca sa nu mai amageasca neamurile, pana ce se vor sfarsi miile de ani. Dupa aceea, trebuie sa fie dezlegat catava vreme.
4. Si am vazut tronuri si celor ce sedeau pe ele li s-a dat sa faca judecata. Si am vazut sufletele celor taiati pentru marturia lui Iisus si pentru cuvantul lui Dumnezeu, care nu s-au inchinat fiarei, nici chipului ei, si nu au primit semnul ei pe fruntea si pe mana lor. Si ei au inviat si au imparatit cu Hristos mii de ani.
5. Iar ceilalti morti nu inviaza pana ce nu se vor sfarsi miile de ani. Aceasta este invierea cea dintai.
6. Fericit si sfant este cel ce are parte de invierea cea dintai. Peste acestia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El mii de ani.
7. Si catre sfarsitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din inchisoarea lui,
8. Si va iesi sa amageasca neamurile, care sunt in cele patru unghiuri ale pamantului, pe Gog si pe Magog, si sa le adune la razboi; iar numarul lor este ca nisipul marii.
9. Si s-au suit pe fata pamantului, si au inconjurat tabara sfintilor si cetatea cea iubita. Dar s-a pogorat foc din cer si i-a mistuit.
10. Si diavolul, care-i amagise, a fost aruncat in iezerul de foc si de pucioasa, unde este si fiara si proorocul mincinos, si vor fi chinuiti acolo, zi si noapte, in vecii vecilor.
11. Si am vazut, iar, un tron mare alb si pe Cel ce sedea pe el, iar dinaintea fetei Lui pamantul si cerul au fugit si loc nu s-a mai gasit pentru ele.
12. Si am vazut pe morti, pe cei mari si pe cei mici, stand inaintea tronului si cartile au fost deschise; si o alta carte a fost deschisa, care este cartea vietii; si mortii au fost judecati din cele scrise in carti, potrivit cu faptele lor.
13. Si marea a dat pe mortii cei din ea si moartea si iadul au dat pe mortii lor, si judecati au fost, fiecare dupa faptele sale.
14. Si moartea si iadul au fost aruncate in raul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
15. Iar cine n-a fost aflat scris in cartea vietii, a fost aruncat in iezerul de foc. "


deci se arata ca iadul shi moartea e mic copil fatza de iezerul de foc ce arde cu pucioasa... iar miile de ani sunt miile de ani cat petrec unii in iad, cum a fost cu Adam shi Eva care au stat in iad vre-o 4000 de ani... deci asha au avut parte de inviere, dupa miile de ani... shi asha poate ca mai au parte unii... iar cei ce nu se vor afla scrishi in cartea vietzii se arata ca a fost aruncat in iezerul de foc... unde nu vei arde ci te vei chinui... este un foc cum nu se intalneshte in iad ci mult mai rau... cineshtie cat e de rau shi cat de infricoshator este... asha cum e ura... ura fatza de Dumnezeu... ura fatza de aproape, bucuria de raul altui, desfranarea shi ispita... asha cum e mandria... shi poate mult mai rau... ceva de neinchipuit... dar ce a mai rau este ca acolo este aruncat shi fiara shi diavolul (satana) dar shi proorocul mincinos... deci e la comun cu ei... in iezerul de foc ce arde cu pucioasa... deci acolo va fi un horror veshnic shi nu e unul interesant ci unul de unde nu mai ieshi... " caci insetat am fost shi nu mi-atzi dat sa beau, flamand am fost shi nu m-atzi miluit, bolnav shi nu m-atzi cercetat, inchis shi n-atzi venit la Mine, gol shi nu m-atzi imbracat, descultz shi nu m-atzi incaltzat, infrigurat shi nu m-atzi lasat in casa, orb shi ratacit shi nu m-atzi povatzuit, strain shi nu m-atzi primit, bun shi drept am fost shi nu m-atzi iubit ci m-atzi vandut" ca asha ceva le va zice acelora... Domnul...

Last edited by vsovi; 21.08.2009 at 12:33:46.
  #66  
Vechi 21.08.2009, 12:25:59
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Condor, tot ce ati scris este un fel de.....praf in ochi, aruncat asa ca sa spuneti ceva...nu sunteti deloc convingator!
Nu ma mai aburiti aici cu tot felul de minciuni de ale voastre, doar in aparenta si de ochii lumii, sa prostiti naivii care mai sunt,sa vina la secta voastra ; spuneti ca Crucea pe care a fost rastignit Mantuitorul, inseamna "absolut totul" pentru voi; DOVEDITI-O SI CINSTITI-O ASA CUM SE CUVINE!
SI PE MAICA DOMNULUI LA FEL, daca recunoasteti ca prin Ea ne-a venit mantuirea!
Si da, prin rastignirea Domnului Hristos, in semn de multumire, de respect, de cum vrei tu, ziua "pazita" asa cum va place voua s-o numiti, este Duminica;este o hula adusa lui Dumnezeu si Fiului Sau sa nu cinstim aceasta zi, ziua in care Domnul S-a jertfit, eu sa fac orice altceva, numai laude si multumire si inchinaciuni sa nu-I aduc, nu? pai da, ca asa vrea Satana; daca voi ati spune: veniti la noi, ca la noi e dracu, ar mai veni cineva? nu, categoric; voi spuneti: veniti la noi ca la noi veti primi Duhul Sfant, dar uitati sa adaugati: care va face din voi cei mai buni circari si contorsionisti;
Si daca prin Sfintii Parinti imi aduce ex. pe Sf. Apostol Pavel...alti Sfinti Parinti mai cunoasteti? in afara de Sfintii Apostolii
Si stii ce? am mai postat de experienta mea cu "cultul vostru" advenist, asa ca stiu in mod sigur ca nu aveti voi nici o treaba cu Crucea si Maica Domnului, respectul pe care il acordati voi e asa .....in treacat...
Asa ca........lasati-ne pe noi in pace, nu mai veniti voi cu argumente din Sfanta Scriptura, ca o avem si noi la indemana; fiecare cu ai lui; cand veti avea voi atatia mucenici, martiri, sfinti,moaste facatoare de minuni asa cum au ortodocsii, mai vorbim; pana atunci...la revedere..nu de alta dar riscam sa umplem pagini intregi degeaba, fara vreun folos pentru cineva, timp in care eu as putea sa merg in Biserica si sa ma inchin Crucii lui Hristos, Cea datatoare de viata!
  #67  
Vechi 21.08.2009, 23:53:16
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Intr-adevar ceea ce scrie Condor este praf in ochi pentru naivi.
Secta adventistilor de ziua a saptea nici nu crede in existenta sufletului dupa moarte, independent de trup.
Asa ca nu au pe cine sa cinsteasca, atunci cand spun ca o cinstesc pe fecioara Maria, maica Domnului.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #68  
Vechi 22.08.2009, 21:48:37
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Piatra, Stanca de Neclintit a Veacurilor pe care e cladita Biserica este Hristos si nu nisipul miscator al teoriilor omenesti. Sentimentul religios poate sa fie bun si inaltator, insa cand temelia religiei nu e formata din crezul apostolilor si invatatura Domnului nostru Isus Hristos, stai si te intrebi: oare aceasta sa fie Biserica Lui, sau e doar un jalnic surogat biruit deja de "portile iadului"?

"20. Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos.
21. Întru El, orice zidire bine alcătuită crește ca să ajungă un locaș sfânt în Domnul,
22. În Care voi împreună sunteți zidiți, spre a fi locaș al lui Dumnezeu în Duh." (Efeseni 2)


1. Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort.
2.Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. Căci n-am găsit faptele tale depline înaintea Dumnezeului Meu.
3.Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta. (Apocalips 3)
Dar de celelalte Biserici locale de ce nu pomenesti, fatarnicule?
Capitolul 2
1. Scrie îngerului Bisericii din Efes: Acestea zice Cel ce ține cele șapte stele în dreapta Sa, Cel care umblă în mijlocul celor șapte sfeșnice de aur: 2. Știu faptele tale și osteneala ta și răbdarea ta și cum că nu poți suferi pe cei răi și ai cercat pe cei ce se zic pe sine apostoli și nu sunt și i-ai aflat mincinoși; 3. Și stărui în răbdare și ai suferit pentru numele Meu și nu ai obosit. 4. Dar am împotriva ta faptul că ai părăsit dragostea ta cea dintâi. 5. Drept aceea, adu-ți aminte de unde ai căzut și te pocăiește și fă faptele de mai înainte; iar de nu, vin la tine curând și voi mișca sfeșnicul tău din locul lui, dacă nu te vei pocăi. 6. Ai însă partea bună că urăști faptele nicolaiților, pe care le urăsc și Eu. 7. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu. 8. Iar îngerului Bisericii din Smirna, scrie-i: Acestea zice Cel dintâi și Cel de pe urmă, Cel care a murit și a înviat: 9. Știu necazul tău și sărăcia ta, dar ești bogat, și hula din partea celor ce zic despre ei înșiși că sunt iudei și nu sunt, ci sinagogă a satanei. 10. Nu te teme de cele ce ai să pătimești. Că iată diavolul va să arunce dintre voi în temniță, ca să fiți ispitiți, și veți avea necaz zece zile. Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții. 11. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Cel ce biruiește nu va fi vătămat de moartea cea de-a doua. 12. Iar îngerului Bisericii din Pergam scrie-i: Acestea zice Cel ce are sabia ascuțită de amândouă părțile: 13. Știu unde sălășluiești: unde este scaunul satanei; și ții numele Meu și n-ai tăgăduit credința Mea, în zilele lui Antipa, martorul Meu cel credincios, care a fost ucis la voi, unde locuiește satana. 14. Dar am împotriva ta câteva lucruri, că ai acolo pe unii care țin învățătura lui Balaam, cel ce învăța pe Balac să pună piatră de poticneală înaintea fiilor lui Israel, ca să mănânce care jertfită idolilor și să se dea desfrânării. 15. Astfel ai și tu pe unii care, de asemenea, țin învățătura nicolaiților. 16. Pocăiește-te deci, iar de nu, vin la tine curând și voi face cu ei război, cu sabia gurii Mele. 17. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul. 18. Iar îngerului Bisericii din Tiatira scrie-i: Acestea zice Fiul lui Dumnezeu, ai Cărui ochi sunt ca para focului și picioarele asemenea aramei strălucitoare: 19. Știu faptele tale și dragostea și credința și slujirea și răbdarea ta și știu că faptele tale cele de pe urmă sunt mai multe decât cele dintâi. 20. Dar am împotriva ta faptul că lași pe femeia Izabela, care se zice pe sine proorociță, de învață și amăgește pe robii Mei, ca să facă desfrânări și să mănânce cele jertfite idolilor. 21. Și i-am dat timp să se pocăiască și nu voiește să se pocăiască de desfrânarea ei. 22. Iată, o arunc pe ea bolnavă la pat și pe cei ce se desfrânează cu ea, în mare strâmtorare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor. 23. Și pe fiii ei cu moarte îi voi ucide și vor cunoaște toate Bisericile că Eu sunt Cel care cercetez rănunchii și inimile și voi da vouă, fiecăruia, după faptele voastre. 24. Iar vouă și celorlalți din Tiatira câți nu au învățătura aceasta, ca unii care n-au cunoscut adâncurile satanei, după cum spun ei, vă zic: nu pun peste voi altă greutate. 25. Însă, ceea ce aveți, țineți până voi veni. 26. Și celui ce biruiește și celui ce păzește până la capăt faptele Mele, îi voi da lui stăpânire peste neamuri. 27. Și le va păstori pe ele cu toiag de fier și ca pe vasele olarului le va sfărâma, precum și eu am luat putere de la Tatăl Meu. 28. Și-i voi da lui steaua cea de dimineață. 29. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor.
Iata inteleptule si atotstiutorule, cum are Hristos grija de toate Bisericile locale! Daca atunci a aratat prin vedenie unui Sfant, fie el si Apostol, ca in anumite Biserici locale sunt greseli, pacate si erezii, cum e cea a nicolaitilor, tu crezi ca Hristos a parasit Biserica Sa pentru care si-a varsat sangele timp de 18 secole fara sa trimita Sfinti in tot acest timp pentru a-i indruma turma? Secta ta se bazeaza doar pe minciunile unei singure persoane, si aceea femeie (fara sa tina seama ca femeia nu are voie sa invete in biserica), pe cand in Biserica Ortodoxa mereu au fost Sfinti Parinti cu tot felul de daruri minunate care au inviat morti si mutat muntii din loc sau cu darul invataturii cum sunt Sfintii Trei Mari Ierarhi, Vasile cel Mare, Ioan Gura de Aur si Grigore Teologul si alti multi, chiar si in timpul nostru.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #69  
Vechi 22.08.2009, 22:19:17
enkidu enkidu is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2006
Mesaje: 33
Implicit Citat : Draga enkidu, citind Biblia se poate constata ca Domnul Dumnezeu a lasat EXAC

As dori sa vad unde EXACT in Biblie scrie EXACT SAMBTA.

Scrie , in schimb de ziua a saptea, dar nu scrie nici sambata si nici nu scrie : a spatea zi de dupa miercurea-ciuc.

Repet : Nu scrie cuvantul sambata.
Ceea ce e cu adevarat penibil si trist si chiar patetic pentru voi adventistii este altceva : a venit Hristos pe pamant si NU a zis nimic despre sambata....
A intarit Hristos multe legi din cele vechie, le-a explicat, le-a readus in actualitate, dar NU a lasat nimic specific despre tinerea sambetei....

Trist, nu e asa , tricesimuse ?
  #70  
Vechi 22.08.2009, 22:30:38
enkidu enkidu is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2006
Mesaje: 33
Implicit mititelu

"Versetul este din traducerea preotului ortodox Dumitru Cornilescu......"

Imi pare rau pentru tine, dar Cornilescu nu a fost niciodata preot. Nu a ajuns decat la treapta diaconiei si apoi a parasit tara.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25