Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2006, 22:24:02
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest topic este dedicat cu exclusivitate rugaciunilor numite "Acatiste" datorita faptului ca in ultimul timp s-au publicat si s-au creat foarte multe acatiste in afara celor clasice adunate in Acatistier.
Rog pe cei ce doresc sa scrie aici sa specifice ce acatist le este mai aproape de suflet si de ce?...eventual pot sa dea si fragmente din acatistul preferat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2006, 22:31:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si pentru ca am facut aceasta propunere ,frumos este ca tot eu sa si incep :p
La inceputurile mele in ale credintei iubeam foarte mult Acatistul Sf.Treimi si Acatistul Sf.Acoperamant..dar,cu trecerea timpului intamplarea a facut ca cineva sa-mi daruiasca o carticica mica in al carui continut era scris Acatistul de multumire "Slava lui Dumnezeu pentru toate"...

Este ceva ce nu pot descrie in cuvinte...personal in nici o rugaciune nu am avut trairea si bucuria pe care am avut-o citind acest acatist.
Pentru cei care nu stiu voi incerca incet,incet sa scriu dupa putinta cate un icos si condac pentru a va impartasi si voua dulceata acestei Sf.Rugaciuni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2006, 23:07:22
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 1
Imparate al veacurilor,Cel ce nu suferi stricaciune,Tu tii in dreapta Ta toate cararile vietii omenesti cu puterea proniei Tale cele mantuitoare.Iti multumim pt binefacerile Tale cele aratate si cele ascunse,pt viata pamanteasca si pt cerestile bucurii ale Imparatiei Tale.Arata-ne si de acum inainte mila Ta,celor care cantam :
Slava Tie Dumnezeule in veci !

ICOSUL 1

Venit-am pe lume prunc slab si neajutorat,dar Ingerul pazitor a intins aripi luminoase ocrotind leaganul copilariei mele.Dragostea ta straluceste de atunci peste toate cararile mele,in chip minunat calauzindu-ma catre lumina vesniciei.Cu slava s-au aratat din prima zi si pana acum darurile proniei Tale cele imbelsugate.Iti multumesc si strig cu toti cei care te cunosc pe Tine :
Slava Tie Celui ce m-ai chemat la viata,
Slava Tie,Celui ce mi-ai aratat frumusetea lumii,
Slava Tie,Celui ce ai deschis inaintea mea cerul si pamantul ca pe o carte a vesnicei intelepciuni,
Slava Tie pt vesnicia ce se arata in lumea cea vremelnica,
Slava Tie pt milele Tale cele aratate si cele ascunse,
Slava Tie pt fiecare suspinare in incercarile mele,
Slava Tie pt fiecare pas al vietii,pt fiecare clipa de bucurie,
Slava Tie,Dumnezeule,in veci !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2006, 23:18:40
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 2

Doamne,ce bine e sa fii oaspetele zidirii Tale :vantul bineanmiresmat,muntii care tind spre cer,apele ca niste oglinzi nemarginite in care se rasfrang aurul razelor si curgerea lina a norilor.Intreaga fire sopteste tainic,toata e plina de mangaiere,pasarile si dobitoacele poarta pecetea iubirii Tale.Binecuvantat este pamantul cu frumusetea cea degrab trecatoare care desteapta dorul de vesnicul locas unde intru nestricacioasa frumusete se aude cantarea :Aliluia!

ICOSUL 2

M-ai adus in viata aceasta ca intr-un rai preasfant.Am vazut cerul ca un potir albastru si adanc,in azurul caruia canta pasarile,am ascultat fosnetul linistitor al padurii si susurul dulce-glasuitor al apelor,m-am infruptat din roadele bineinmiresmate si dulci,ca si din mierea cea parfumata.Ce bine e la Tine pe pamant si cata bucurie sa fii oaspetele Tau!
Slava Tie pt praznicul vietii,
Slava Tie pt buna mireasma a lacramioarelor si a trandafirilor,
Slava Tie pt felurimea cea desfatata a roadelor si a semintelor,
Slava Tie pt stralucirea de giuvaer din roua diminetii,
Slava Tie pt surasul desteptarii scaldate in lumina,
Slava Tie pt frumusetea zidirii mainilor Tale,
Slava Tie pt viata veacului acestuia,prevestitoare a celei ceresti,
Slava Tie,Dumnezeule in veci!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2006, 23:31:23
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 3

Prin puterea Sf.Duh imprastie mireasma orice floare,tainica adiere de parfum,gingasa alcatuire de culori,frumusetea Celui Mare intru cele smerite.Lauda si cinste Facatorului de viata Dumnezeu,Cel Care a incununat tarina cu aurul spicelor si cu azurul albastrelelor,iar sufletul cu bucuria vederii celor tainice.Veseliti-va si-I cantati Lui :Aliluia!

ICOSUL 3

Cat de minunat esti in sarbatoarea primaverii,cand se trezeste la viata toata faptura si noi strigam cu bucurie catre Tine :Tu esti izvorul vietii,Tu esti biruitorul mortii.
Mangaiate de lumina lunii si de cantecele privighetorilor stau vaile si codrii in vesminte de nunta.Intreaga lume e mireasa Ta si ca pe Mirele ei vesmnic te asteapta.Daca iarba campului astfel o imbraci,pe noi oare cum ne vei imbraca in veacul Invierii ce va sa fie?Cum vor lumina trupurile noastre iar sufletele cum vor straluci?
Slava Tie,Celui ce ai scos dintru intunecimile pamantului felurite culori si gusturi si miresme,
Slava Tie pt zidirea Ta cea primitoare si bogata in mangaiere,
Slava Tie ca ne-ai inconjurat cu mii si mii de fapturi,
Slava Tie pt adancul intelepciunii Tale care si-a pus pecetea peste intreaga lume,
Slava Tie,cu evlavie sarutam urmele pasilor Tai nevazuti,
Slava Tie,Celui ce ai aprins inaintea noastra lumina cea stralucitoare a vietii vesnice,
Slava Tie pt nadejdea vietii nestricacioase,nepieritoere,desavarsite,
Slava Tie Dumnezeule in veci!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2006, 23:46:26
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 4

Cu cata dulceata ii indestulezi pe cei ce se gandesc la Tine,ce facator de viata este Cuvantul Tau cel Sfant!Mai placuta decat untdelemnul si mai dulce decat fagurii este impreuna-grairea cu Tine.Rugaciunea adusa Tie prinde viata si inaripeaza :cu ce cutremur se umple sufletul si cat de marete si pline de talc par atunci viata si faptura toata!Unde esti Tu-acolo e bogatia sufletului,acolo se revarsa ca un suvoi de apa vie cantarea :Aliluia!

ICOSUL 4

Cand se lasa inserarea pe pamant si se asterne linistea aducand vremea odihnei si a somnului obstesc,palatele stralucitoare inchipuite de norii poleiti cu aurul amurgului imi par a fi camara Ta.Foc si porfira,aur si azur graiesc proorocind despre frumusetea cea negraita a cerestilor Tale salasuri si cu glas de praznuire striga:
Slava Tie in ceasul tihnit al inserarii,
Slava Tie,Celui ce ai revarsat asupra lumii adanca pace,
Slava Tie pt raza de ramas bun a soarelui care apune,
Slava Tie pt darul somnului odihnitor,
Slava Tie pt bunatatea Ta vadita in intuneric prin lumina pe care o tesi in inimile noastre,
Slava Tie pt rugaciunile smerite ale sufletului pazit de inger,
Slava Tie pt desteptarea fagaduita in bucuria vesnicei zile neansemnate,
Slava Tie Dumnezeule in veci!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2006, 23:55:46
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 5

Nu sunt cumplite viforele vietii pt acela in al carui suflet straluceste faclia focului Tau.Imprejur-vreme rea si intuneric,groaza si urlet de vijelie;iar in sufletul lui e pace si lumina :acolo e Hristos!Si inima canta :Aliluia!

ICOSUL 5

Vad cerul Tau stralucitor de stele.O,cat esti de bogat si cate lumini ai!Prin razele indepartatilor luminatori ma priveste vesnicia;sunt asa mic si neansemnat,dar cu mine este Domnul si pretutindeni sunt pazit de dreapta Lui cea iubitoare.
Slava Tie pt necontenita Ta purtare de grija,
Slava Tie pt oamenii pe care pronia Ta mi i-a adus in cale,
Slava Tie pt dragostea rudelor,pt daruirea prietenilor,
Slava Tie pt blandetea dobitoacelor care-mi slujesc,
Slava Tie pt clipele luminoase ale vietii mele,
Slava Tie pt bucuriile limpezi ale inimii,
Slava Tie pt fericirea de a trai,de a ma nevoi si de a contempla,
Slava Tie Dumnezeule in veci!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2006, 00:24:55
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiindca este foarte tarziu las continuarea pe maine sau cand voi mai avea timp....sper pana acum sa va placa acest acatist.
Doresc tuturor un somn lin si binecuvantarea dumnezeiasca sa va tina in LUMINA.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2006, 22:01:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 6

Cat esti de maret si de apropiat intru cumplita suflare a furtunii,cum se vadeste atotputernicia mainii Tale in serpuirea fulgerelor orbitoare :minunata este maretia Ta.Glasul Domnului peste campii si in fosnetul codrilor,glasul Domnului in purcederea tunetelor si ploii,glasul Domnului peste ape multe.Laudat fii in vuietul muntilor care scuipa foc.Tu scuturi pamantul ca pe un vesmant,Tu inalti pana la cer valurile marii.Lauda Tie,Celui ce ai smerit trufia omeneasca facand sa se inalte strigat de pocainta :Aliluia!

ICOSUL 6

Ca fulgerul cand lumineaza camarile ospatului si dupa el par jalnice toate facliile,asa ai stralucit si Tu in sufletul meu fara de veste,la vremea celor mai mari bucurii ale mele,iar dupa lumina Ta de fulger,ce palide,intunecate si firave pareau aceste bucurii....Sufletul meu nazuieste spre Tine!
Slava Tie culme a celor mai inalte visuri omenesti,
Slava Tie pt setea noastra nepotolita dupa impartasirea cu Dumnezeu,
Slava Tie Celui ce ai aprins in noi un dor mai mare de cele ceresti decat de cele pamantesti,
Slava Tie Celui ce faci din noi fii ai luminii invesmantandu-ne cu cele mai gingase raze ale Tale,
Slava Tie Celui ce ai zdrobit puterea duhurilor intunericului si ai sortit tot raul nimicirii,
Slava Tie pt descoperirile Tale,
Slava Tie pt fericirea de a te simti si a vietui cu Tine,
Slava Tie Dumnezeule in veci !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2006, 22:13:21
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 7

In sanul minunatei simfonii care ne infasoara cu bogatele ei armonii se face auzita chemarea Ta.Tu ne descoperi pridvorul Imparatiei ce va sa fie in dulceata cantarilor,in minunatele acorduri ale sunetelor,in simtirea inalta din glasuirea lor,in stralucirea lucrarii artistului.Orice adevarata frumusete ne poarta sufletul spre Tine,ca o puternica chemare,facandu-ne sa inaltam cu glas de sarbatoare cantarea :Aliluia!

ICOSUL 7

Cu pogorarea Sf.Tau Duh,Tu luminezi si faci sa rodeasca arta pictorilor,inspiratia poetilor,gandirea savantilor.Cu puterea cunoasterii de sus patrumnd ei legile Tale,luminandu-ne cu adancul intelepciunii Tale de ziditor.Lucrarile lor si fara de voie Te marturisesc :O,cat esti de mare in operele lor,cat esti de mare in omul pe care Tu l-ai facut!
Slava Tie Celui ce Ti-ai aratat puterea in legile ce carmuiesc zidirea,
Slava Tie ca toata faptura e plina de legile pe care i le-ai randuit,
Slava Tie pt tot ce ni s-a descoperit prin harul Taiu,
Slava Tie pt ceea ce cu intelepciune ne-ai ascuns,
Slava Tie pt geniul mintii omenesti,
Slava Tie pt puterea de a lucra cele de folos,
Slava Tie pt limbile de foc ale inspiratiei,
Slava Tie Dumnezeule in veci!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ACATISTE (rugaciuni) Iubirea Rugaciuni 71 04.11.2011 01:40:43
acatiste padrevicentiu Generalitati 4 02.07.2010 14:51:57
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 14:16:58
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 05:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 22:06:20