Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 18.03.2010, 23:31:38
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
According to the CIA World Factbook[1] and the Japanese Agency for Cultural Affairs[2] 84% to 96% adhere to Shinto and Buddhism while 4% to 16% of the demographic population adhere to other religions or non-religious, atheist groups.
Sunt budisti sau sintoisti cand se casatoresc si cand mor, cam atat. Stiu ce spun statisticile, dar am fost acolo, si am destui prieteni japonezi.

Repet: sunt tari unde religia nu joaca un rol important (si unde statisticile o arata), si unde oamenii nu traiesc in anarhie. Atata timp cat aceste tari exista, ipoteza conform carei fara religie suntem animale nu sta in picioare.

Despre exemplele in care religia transforma oamenii in animale nu aduci vorba?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 18.03.2010, 23:33:26
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
According to the CIA World Factbook[1] and the Japanese Agency for Cultural Affairs[2] 84% to 96% adhere to Shinto and Buddhism while 4% to 16% of the demographic population adhere to other religions or non-religious, atheist groups.

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Japan
Sa mai adaug ca Japonia este patria mama a uneia dintre cele mai prolifice grupari mafiote din lume, yakuza, care are o sumedenie de ramificatii si-n structurile juridice locale. Adica taie si spanzura cam dupa cum ii este placul. Prin urmare chiar de-ar fi sa plecam de la ipoteza ca-s toti atei acolo tot nu merge socoteala cu morala instituita de litera legii.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 18.03.2010, 23:36:18
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sunt budisti sau sintoisti cand se casatoresc si cand mor, cam atat. Stiu ce spun statisticile, dar am fost acolo, si am destui prieteni japonezi.
Din nou discutia cu cercurile de prieteni. Of, of, mai, mai.

"Despre exemplele in care religia transforma oamenii in animale nu aduci vorba? "
si cam care ar fi alea ?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 18.03.2010, 23:40:08
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Sa mai adaug ca Japonia este patria mama a uneia dintre cele mai prolifice grupari mafiote din lume, yakuza, care are o sumedenie de ramificatii si-n structurile juridice locale. Adica taie si spanzura cam dupa cum ii este placul. Prin urmare chiar de-ar fi sa plecam de la ipoteza ca-s toti atei acolo tot nu merge socoteala cu morala instituita de litera legii.
Cherry picking at its best, asta faci tu, si ai facut-o si pe celalalt thread, unde iti voi raspunde maine, pentru ca nu am timp acum sa scriu cat am de gand sa scriu.

Ai fost in Japonia sa vezi cam cum e treaba cu Yakuza? Yakuza e una dintre mafiile cele mai "controlate", tocmai pentru ca se afla in Japonia, unde nu prea misca multi in fata legii. Japonezii insisi rad de Yakuza, atunci cand o compara cu mafia rusa, de exemplu.

Ca tot am adus vorba de rusi, ce religie e majoritara acolo?

Long story short, din nou: ipoteza conform careia o societate are nevoie de un bau bau mistic pentru a sta departe de anarhie e infirmata de fapte, deci falsa.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 18.03.2010, 23:45:54
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
"Despre exemplele in care religia transforma oamenii in animale nu aduci vorba? "
si cam care ar fi alea ?
Pai, ar fi inchizitia o data, dar norocul nostru e ca biserica nu mai are puterea de alta data.

Ia zi, crezi ca acel copil ala de vreo 12 ani care decapitat un intelectual arab cu un cutit (google is your friend, a fost acum cativa anim daca te uiti la clip pana la capat esti mai tare decat am fost eu) ar fi facut treaba aia daca nu credea ca o face in numele lui Allah?

Si nu imi spune te rog ca aia nu sunt crestini ortodocsi, pentru ca aici vorbim despre religie, in general.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 18.03.2010, 23:50:08
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cherry picking at its best, asta faci tu, si ai facut-o si pe celalalt thread, unde iti voi raspunde maine, pentru ca nu am timp acum sa scriu cat am de gand sa scriu.
.
Konijiro crezi ce vrei, dar nu mai baga dume pe forum. Te superi degeaba. Imogene ti-a dat niste statistici clare, concrete, tu vii insa si spui altceva, ca si cum noi ar trebui sa te credem pe cuvant. Zau asa frate, intelege-ne si pe noi.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ai fost in Japonia sa vezi cam cum e treaba cu Yakuza? Yakuza e una dintre mafiile cele mai "controlate", tocmai pentru ca se afla in Japonia, unde nu prea misca multi in fata legii. Japonezii insisi rad de Yakuza, atunci cand o compara cu mafia rusa, de exemplu.
Pai daca lucrurile stau asa, de ce mai exista, ca nimanui nu cred ca-i place sa traiasca sub teroare.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 18.03.2010, 23:52:31
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai, ar fi inchizitia o data, dar norocul nostru e ca biserica nu mai are puterea de alta data.
Suntem pe un forum crestin ortodox, lasa-ne in pace cu cruciadele si inchizitia. Unul dintre motivele pentru care nu vrem sa facem corp comun cu catolicii, printre multe altele desigur, este ca aceasta ar inseamna a ne face si noi vinovati de greselile lor.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 18.03.2010, 23:53:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Konijiro crezi ce vrei, dar nu mai baga dume pe forum. Te superi degeaba. Imogene ti-a dat niste statistici clare, concrete, tu vii insa si spui altceva, ca si cum noi ar trebui sa te credem pe cuvant. Zau asa frate, intelege-ne si pe noi.
Nu m-am suparat. Am relatat din experienta proprie, nu mi s-a parut ca bag "dume". Si nu, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, sunt o groaza de date care iti arata ca ipoteza aia de care vorbim aici e gresita. Vrei sa ti le caut eu?

Citat:
Pai daca lucrurile stau asa, de ce mai exista, ca nimanui nu cred ca-i place sa traiasca sub teroare.
Exista pentru ca Japonia nu e perfectiunea intruchipata, si exista coruptie si la ei. Impactul pe care oamenii de rand il au cu Yakuza e minim, asa ca nu traieste nimeni "sub teroare".
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 18.03.2010, 23:54:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Konijiro, eu nu am cunoscut nici un caz în care religia (de orice fel !) să îl transforme pe om în animal. Ceea ce am cunoscut eu a fost un sistem ateist, bazat pe "materialismul dialectic și istoric", care a prefăcut mulți oameni în lupi și despre care Ioan Paul al II-lea a spus că este "domnie a răului pe Pământ".

Bunicii și părinții mei au mai cunoscut un sistem ateist, bazat pe ura de rasă, care a prefăcut oameni normali în criminali în serie.

Deci, adună milioanele de victime ale nazismului cu zecile de milioane de victime ale comunismului și vezi ce prăpăd a făcut în lume credința ta ateistă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #100  
Vechi 19.03.2010, 00:00:29
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Deci, adună milioanele de victime ale nazismului cu zecile de milioane de victime ale comunismului și vezi ce prăpăd a făcut în lume credința ta ateistă.
Faptul ca numesti ateismul o credinta dovedeste ca ii atribui caracteristici pe care nu le are.

Nu vreau sa intru (din nou) in polemica legata de cat de atei au fost Hitler si Stalin (primul catolic declarat, al doilea absolvent de seminar teologic) si cat de determinant a fost "ateismul" lor in ceea ce au facut.

Pe scurt, comportamentul lor a fost profund irational (ceea ce un ateu in general respinge, pentru ca exact prin ratiune ajungi la ateism). Au inlocuit o doctrina (crestina) cu alta (comunism/nazism) si abordarea lor a fost cat se poate de... religioasa.

Daca vrei sa mai discutam despre asta, putem, dar s-a scris destul, si sunt si cateva articole de calitate disponibile, daca vrei, ti le caut si iti dau link-uri.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateismul e sexy Bast-et Generalitati 32 20.09.2010 19:17:53
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10