Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2012, 03:11:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Meditatii

Meditând la Duminica Tomei

Săptămâna trecută am venit din oraș la ceas de seară, cu gluga trasă pe cap, ca să nu fiu ușor de recunoscut. Aveam cu mine pachetul de cumpărături pentru frații mei și pentru mine. Trebuia să fiu precaut, pe toți ne paște o mare primejdie. Lumea știe că i-am fost ucenici. În nebunia asta contra lui Isus, care este astăzi peste tot pe străzi după cum vedeți, în nebunia asta în care poporul meu a ajuns să strige ca sângele Lui să fie asupra lui și a copiilor lui, e înțelept să ne ascundem. El ne-a învățat să nu bravăm, el ne-a spus să fim nevinovați ca porumbeii, dar înțelepți ca șerpii. Și, când am intrat în casă, frații mei care rămăseseră acolo și mă așteptau cu de-ale gurii erau încă într-o stare de uluială. E de înțeles. Din cauza fricii și grijilor, ei avuseseră o halucinație. Sau, poate că nu avuseseră, ci se vorbiseră unii cu alții să mă îmbărbăteze spunându-mi ceea ce mi-au spus. Să mă îmbărbăteze, fiindcă mă știau îngrijorat și în pragul deznădejdii. Așa cum și ei erau și sunt, de fapt. Încercăm să ne întărim unii pe alții, dar e foarte greu. Doamne, Tu ai plecat, la cine ne vom duce? Așadar, nu știu nici acum, după o săptămână de la acel eveniment, dacă ei au fost victima unei halucinații ori s-au vorbit să-mi spună așa. Ei mi-au spus că L-au văzut. Viu, așa cum era. Le-ar fi vorbit așa cum vorbesc oamenii vii. Mai mult, i-ar fi binecuvântat și le-ar fi suflat în nări Duh Sfânt. Un mort, să sufle în nări Viața? Unii mi-au spus că i-ar fi trimis, "așa cum M-a trimis pe Mine Tatăl". Îmi pare aiurare. El, da, avea forță în discurs, El aduna mii de oameni și mulțimile ne urmau când era El, încât trebuia ori să se depărteze puțin de mal, ori să se urce pe o înălțime ca să poată fi auzit de cât mai mulți. El era tare în Scripturi, pe când noi ? Șapte dintre noi suntem pescari. Singurul dintre noi care știe să scrie este vameșul. Pe urmă, El făcea minuni mari, că ajunseseră oamenii să coboare schilozii lor prin acoperișuri ca să-i poată vindeca. Pe când noi, stăm aici toți, încuiați și ziua și tremurând de frică. Petru era cât pe ce să o pățească. "Așa cum M-a trimis Tatăl pe Mine, așa vă trimit Eu pe voi" nu îmi pare autentic. Cu ce să ne trimită, că suntem vai de capul nostru...

Dar iată ! Cine îmi zâmbește trist ? Asta nu e arătare!! Este El, cum o fi intrat aici, în mijlocul nostru?!?! Uite ce mâini are, uite, și acum sângerează ! Doamne Dumnezeule, morții nu sângerează după atâtea zile, Doamne, Dumnezeule, tu ești, oare ???? Să fi fost adevărat ce mi-au spus frații mei săptămâna trecută ?!! Doamne, Tu îmi vorbești ! Doamne, Tu spui să pun degetul meu în rana Ta și îmi spui să pun mâna mea pe preasfânta ta coastă ! Trăiește ! Domnul meu și Dumnezeul meu trăiește ! Cum am putut să mă îndoiesc, cum am putut să cred că frații mei au năluciri, ori că s-au vorbit să mă mintă?? Cum am putut, Doamne, atâta timp să nu te cred chiar pe Tine, care mi-ai spus și ne-ai spus tuturor că vei muri, dar că vei învia a treia zi ? Eram atât de fericit în preajma Ta, Domnul meu și Dumnezeul meu și credeam că Tu ai plecat și noi vom trăi fără rost și rătăcind și nu vom avea unde să punem capul! Cum am putut să mă îndoiesc că Domnul meu este Dumnezeul meu, iată, de acum veac după veac cei nouă următori așa cum am fost noi Lui, mie îmi vor spune, pe bună dreptate, "Toma necredinciosul"! Fericiți sunt cei care vor crede, deși nu vor vedea, așa cum eu văd! Acum cred, Doamne! Iartă-mă pe mine, păcătosul ! Ajută, Doamne, necredinței mele. Orb am fost. Și surd am fost, necrezând atâția oameni care sunt frați cu mine și Te-au văzut! Nevăzând bucuria lor, speranța lor și crezând că și ei sunt deziluzionați și fără speranță, ca mine! Mai mult, necrezându-Te pe Tine, Doamne, care tuturor ne-ai vorbit! Dar acum, oamenii mă vor crede pe mine când le voi spune tuturor că ești viu, sau vor cere ca și mine, semn? Sau vor vrea, ca și mine, să-și înmoaie degetul lor în scumpul Tău sânge? Cum am putut să cer să îmi pun degetul meu păcătos pe sfintele tale stigmate! Te rog, Bunule Păstor, ajută-i pe frații mei, care nu cred încă. Ajută și necredinței lor, așa cum ai ajutat necredinței mele! Și, așa cum pe mine nu m-ai alungat dintre ai tăi, ci mi-ai dat credința și m-ai făcut iarăși să sper, așa ajută-i pe ei, și fă-i pe ei fericiți care nu văd și cred, așa cum ai spus! Până în Indii am să merg, stăpâne al meu, până în jungla Gangelui și în Malabar, acolo unde nimeni din neamul acesta nu a fost, dacă voi ști că, prin aceasta, măcar pe unul dintre ei ai să-l chemi la credință, ca să poată să-ți spună Ție Domn și Dumnezeu și pentru ca viața lui în mâinile Tale rănite să o dea!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2012 at 03:34:13.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2012, 13:16:59
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Splendid" e putin spus! Iti multumesc, frate!

E unul din cele mai frumoase lucruri pe care le-am citit, frate Mihnea. Ai duh in pana; stilul tau este deoptriva actual si pastrator al stravechiului mesaj. Iti sugerez sa scrii carti. Evident, nu glumesc deloc. Vreau sa tin intr-o zi in mana o carte de propovaduire, sau de belestristica crestin-orientata, semnata Mihnea Dragomir. Si sunt convins ca nu sunt singurul care nutreste aceasta idee. Ma gandesc ca, de exemplu, saitul tau de catehizare sa aiba si o varianta "hartioasa", nu doar virtuala. Ai talent si profunzime, si nu toti credinciosii arzand dupa cuvantul Domnului au computer + acces la internet.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2012, 13:43:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mulțumesc, iubite frate. Una dintre dorințele mele este să pun pe picioare o editură. Odată și odată, cu voia Lui, voi avea timp și bani pentru asta. Se va numi "Regnabit" ("Va fi rege" sau "va domni"). Evident, nu va fi o editură ca să mă public eu pe mine, am în vedere cărți care sunt balsam pentru inimă și de care cititorii în română nu se pot, deocamdată, bucura. Planul editorial pentru primul an e deja făcut. Mai am doar un pic de lucru la proiectul de cheltuieli pentru traducere, tehnoredactare, tipărire, copyright-uri, etc. Pe urmă va veni ceva atât de banal ca strângerea banilor. Deja mă ocup cu asta. Câte zece, câte zece...
Câte zece bani, vreau să spun.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2012, 15:59:07
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Meditând la Duminica Tomei
Dar iată ! Cine îmi zâmbește trist ? Asta nu e arătare!! Este El, cum o fi intrat aici, în mijlocul nostru?!?! Uite ce mâini are, uite, și acum sângerează! Doamne Dumnezeule, morții nu sângerează după atâtea zile, Doamne, Dumnezeule, tu ești, oare ????



Mie nu mi-e prea clar. Din celalalt topic pe care l-ati deschis, cel despre trasaturile trupurilor inviate, reiese ca latura materiala a omului va fi deplin covarsita de duh. Nu e o antinomie ca un trup pnevmatizat sa mai sangereze si dupa uluitoarea metamorfoza pe care o provoaca Invierea?
Inteleg ca ranile inca mai pot fi sesizate, dar sa mai si sangereze?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2012, 16:48:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mie nu mi-e prea clar. Din celalalt topic pe care l-ati deschis, cel despre trasaturile trupurilor inviate, reiese ca latura materiala a omului va fi deplin covarsita de duh. Nu e o antinomie ca un trup pnevmatizat sa mai sangereze si dupa uluitoarea metamorfoza pe care o provoaca Invierea?
Inteleg ca ranile inca mai pot fi sesizate, dar sa mai si sangereze?
La drept vorbind, noi nu știm dacă rănile Domnului mai sângerau ori nu. Am văzut unele icoane în care de pe ele se prelingeau stropi ale scumpului Său Sânge. Nici nu știm, bazându-ne doar pe textul evanghelic, dacă Toma chiar și-a pus degetul în rănile Sale, sau s-a limitat la simțul vederii. Caravaggio, într-un celebru și arhireprodus tablou, îl înfățișează pe Sf Toma stând în genunchi și punându-și degetul în rănile Sale. Mai știm că, în cazul sfinților la care au apărut stigmatele lui Isus în mod vizibil, acestea uneori sângerau. În cazul unui sfânt, sângerau numai vinerea, pe când în alte zile nu sângerau, deși erau mereu vizibile. O altă sfântă stigmatizată avea dureri greu de suportat vinerea, ca un fel de actualizare a Patimilor.
Un alt lucru pe care nu îl știm (dar, de data asta, avem motive să-l presupunem) este dacă Isus înviat purta mereu stigmatele, ori dacă acestea deveniseră vizibile numai spre a-i convinge pe apostoli. Sf evanghelist Luca, ce ne prezintă în modul cel mai detaliat episodul cu cei doi din drumul spre Emaus, nu ne spune nimic despre stigmate. Ei s-au întâlnit cu Isus înviat, dar nu l-au recunoscut. Au avut un dialog întreg, un drum întreg, au petrecut seara împreună, vorbind cu El și L-au recunoscut abia la cină. Ni se spune modalitatea după care L-au recunoscut: după cum frângea pâinea (moment euharistic). Nimic despre semnele cuielor. Probabil că, dacă le avea, L-ar fi recunoscut mai devreme.
Mai știm că surzii vor auzi cu trupurile lor înviate, orbii vor vedea și șchiopii vor umbla. Avem și argumente liturgice pentru asta (de exemplu cântarea "unde nu este durere, NICI ÎNTRISTARE, nici suspin"). Deci, dacă răniții nu vor avea semnele lor, avem motive să credem că, atunci când Domnul își arată rănile Sale, face un lucru excepțional și cu scopul pedagogic de a-i convinge. "Priviți: Eu sunt" le spune El.
Dar de ce Isus, într-un caz (mai precis în două) își arată semnele cuielor, pe când în cazul celor doi nu și le arată ? Și nu cumva, și aici ajungem la un punct important, "necredința" lui Toma a fost indusă în cuget nu cum este de obicei viermele îndoielii indus de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor, ci a fost o situație rară în care chiar Dumnezeu, prin Spiritul Sfânt, a operat în asemenea mod ? Nu cumva a fost o "necredință la comandă divină"? Înclin să cred că da, și că Dumnezeu a făcut asta ca să luăm în serios mărturia apostolilor. Dacă mărturia lor ar fi fost pe bază de "crede și nu cerceta", am fi spus poate că apostolii erau oameni ușor influențabili, niște emoționali, victime a tot felul de senzații părelnice și repede dispuși să le acorde o explicație supranaturală, așa cum vedem adesea prin biserici credincioși (și credincioase, mai ales) cu cele mai bune intenții, dar cu mare emotivitate și ușor de influențat. Dar, iată că avem cel puțin un apostol care nu crede. Care cercetează. Care spune că nici dacă vede, nu e destul, trebuie să-și bage degetul în rană. Să-i perceapă adâncimea, forma, realitatea palpabilă. Omul are, cu adevărat, spirit științific și vrea ca experimentul despre care alții îi relatează povești să fie reprodus, deoarece constatările științifice, se știe, trebuie să fie reproductibile. Și Domnul i-l reproduce. Ceea ce Biserica noastră serbează astăzi nu este decât reconstituirea, în aceleași condiții experimentale, dar cu cercetătorul de față, a unui eveniment care avusese loc cu 8 zile mai înainte.

"Bine, bine" cineva ar putea spune, "dar de ce apostolilor le arată stigmatele, ca să fie recunoscut, iar celor doi de la Emaus le ascunde stigmatele, ca să nu fie recunoscut?" Aici, părerea mea (tot ce scriu pe acest topic e părere și nu trebuie luat ca doctrina fidei este că și în primul, și în al doilea caz El vrea să fie recunoscut, dar în modalități și cu scopuri diferite. Dar, deja ne îndepărtăm de subiect și începem să vorbim prea mult despre întâlnirea din drumul de la Emaus.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2012 at 17:22:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2012, 19:09:44
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;440933]Un alt lucru pe care nu îl știm (dar, de data asta, avem motive să-l presupunem) este dacă Isus înviat purta mereu stigmatele, ori dacă acestea deveniseră vizibile numai spre a-i convinge pe apostoli. Sf evanghelist Luca, ce ne prezintă în modul cel mai detaliat episodul cu cei doi din drumul spre Emaus, nu ne spune nimic despre stigmate. Ei s-au întâlnit cu Isus înviat, dar nu l-au recunoscut. Au avut un dialog întreg, un drum întreg, au petrecut seara împreună, vorbind cu El și L-au recunoscut abia la cină. Ni se spune modalitatea după care L-au recunoscut: după cum frângea pâinea (moment euharistic). Nimic despre semnele cuielor. Probabil că, dacă le avea, L-ar fi recunoscut mai devreme.

Dar de ce Isus, într-un caz (mai precis în două) își arată semnele cuielor, pe când în cazul celor doi nu și le arată ? Și nu cumva, și aici ajungem la un punct important, "necredința" lui Toma a fost indusă în cuget nu cum este de obicei viermele îndoielii indus de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor, ci a fost o situație rară în care chiar Dumnezeu, prin Spiritul Sfânt, a operat în asemenea mod ?QUOTE]


_______________________________

Parerea mea e ca la intalnirea lui Hristos cu cei doi pelerini, Luca si Cleopa, in drum spre Emaus, insemnele cuielor din mainile Lui nu constituie un semn distinctiv de recunoastere.

Ce, n-ar fi avut dupa ce alte trasaturi fizionomice sa-L recunoasca, decat dupa ranile din palme si cele lasate de cununa de spini? Dupa chip, dupa statura, dupa voce…
Adica, fara stigmate nu putea fi recunoscut, iar cu stigmate, da! Dar celelalte trasaturi?

Insa, nu e singurul caz in care nu e recunoscut. Nici Maria Magdalena nu-L recunoscuse dupa Inviere si Il confundase cu gradinarul.

Luca si Cleopa pur si simplu nu-L recunosc, dar nu pentru ca nu-i observa stigmatele din maini. Cred ca ceea ce s-a intamplat cu Luca si Cleopa, e cu totul si cu totul altceva, asa cum sesizati si dvs., adica o situatie de exceptie in care Duhul Sfant opereaza de o asemenea maniera cu un anumit scop.

Nu cred ca cei doi avusesera simultan vreo profunda amnezie si nu mai recunosteau trasaturile fizionomice ale Invatatorului lor, nici nu cred ca e vorba de incapacitatea lor de a percepe Invierea, ci, dupa cum ne spune chiar evanghelistul, Insusi Inviatul le tinea ochii inchisi ca sa nu-L cunoasca.

Ochii ceilalti, nu cei biologici. Retina launtrica, aceea cu care se vad realitatile dumnezeiesti, ochii aceia cu care vor vedea „orbii” in Imparatia de dincolo.

Cel inviat, Insusi le tine ochii inchisi ca ei sa Il priveasca fara sa-L vada,
sa-L observe fara sa-L recunoasca. Hristos Insusi opereaza asupra lor neputinta de a-L identifica.

Cu alte cuvinte, Hristos refuza sa li se descopere, dar nu ascunzandu-se sub o oarecare masca, in spatele unui alt chip sau al unei infatisari, ori ascunzandu-si noile semne distinctive (ranile rastignirii), ci punandu-i pe ei in situatia de a nu-L recunoaste, cu sau fara stigmate.

De ce face asta? De ce-i tine in suspans? De ce avea interesul sa nu fie recunoscut de propriii lui prieteni si asa ravasiti si buimaci? Ce vrea de fapt sa arate? – Raspunsul la aceste intrebari e uimitor si fascinant, cu reverberatii pana la sfarsitul lumii, insa ne indepartam de la topic.


Referitor la ranile inca sangerande, chiar si dupa ce materia Trupului Sau se impregnase deplin de Duhul Sfant si devenise materie pnevmatofora, am mari dubii. N-as lua drept reper acele reprezentari artistice din care reiese asa ceva.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2012, 20:39:27
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai știm că, în cazul sfinților la care au apărut stigmatele lui Isus în mod vizibil, acestea uneori sângerau. În cazul unui sfânt, sângerau numai vinerea, pe când în alte zile nu sângerau, deși erau mereu vizibile. O altă sfântă stigmatizată avea dureri greu de suportat vinerea, ca un fel de actualizare a Patimilor.


____

In acest caz, comparatia nu-mi pare relevanta, intrucat, sfintii de care vorbiti si ale caror stigmate sangerau, erau inca in viata, nu? Nu au avut inca experienta invierii trupurilor.
Or, neclaritatea mea era legata de sangerarea unui Trup pnevmatizat, metamorfozat deja de Inviere, cel al lui Hristos, in care materia s-a pnevmatizat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2012, 21:34:02
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit Toma credinciosul

Daca Sf.Ap.Toma a fost necredincios atunci ceilalti ucenici au fost cu mult mai mult decat el. De ce? Pentru ca acestora le-a marturisit Maria despre invierea Domnului, intocmai cum Domnul le spusese mai inainte, si n-au crezut marturia ei. Apoi, pe cand erau in camera incuiata le apare insusi Domnul in trup iar ei credeau ca este o naluca. Toma nu a fost la nici una din aceste marturii. Atunci cine a fost necredincios, Toma sau ceilalti ucenici?
Biblia spune deslusit ca la invitatia Domnului de a pune mana in coasta Sa pentru a se lamuri, Sf.Ap.Toma nu L-a atins ci a marturisit ca nimeni altul: "Domnul meu si Dumnezeul meu!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2012, 15:16:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mie nu mi-e prea clar. Din celalalt topic pe care l-ati deschis, cel despre trasaturile trupurilor inviate, reiese ca latura materiala a omului va fi deplin covarsita de duh. Nu e o antinomie ca un trup pnevmatizat sa mai sangereze si dupa uluitoarea metamorfoza pe care o provoaca Invierea?
Inteleg ca ranile inca mai pot fi sesizate, dar sa mai si sangereze?
Bineinteles ca nu.

Este o discutie delicata ce poate usor devia... facand evident bucurie celui rau ce vrea dezbinare si moartea omului.

Trupurile inviate sunt pnevmatizate "caci la inviere vor fi toti ca ingerii din ceruri" (Marcu 12,25).

Hristos Iisus, Domnul si Dumnezel nostru a inviat din morti cu trupul pe care il avea luat din Maica Domnului, Pururea Fecioara Maria si cu care a patimit, insa dupa inviere trupul este pnevmatizat (induhovnicit) nu mai are nevoie de nutritie, odihna etc.

Domnul a mancat dupa inviere (Luca 21) nu pentru ca trupul sau mai avea nevoie de nutritie, ci pentru a-i incredinta pe ucenici ca a inviat in trup (caci doar trupul se poate nutri cu mancare, sufletul nu).
Evident ca din acest trupul inviat al Domnului nu lipseste sangele, insa de aici si pana la a cugeta ca ranile nu ii erau vindecate si din ele curgea sangele... e un drum lung, ce poate usor duce la gandul de imperfectiune si durere, ceea ce ar constitui doar bucuria celui rau.

Consider ca trebuie sa dam dovada de pietate rationala, duhovniceasca, intrucat in bucuria invierii Domnului nu este nici o urma de durere. (Trupul inviat al Domnului nu mai este tinut de afecte, implicit nu mai cunoaste durerea, mai bine zis durerea nu se mai poate atinge de EL). Desigur ca semnele ranilor videcate (de inviere) exista, insa retinem ca doar semnul ranii trecute si vindecate este, nu si insasi rana.

Sfantul Toma a spus "Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui... " (Ioan 20), nu a spus "rana" ci "semn" al ranii vindecate.
Consider ca nu are rost sa mai lungim mult cuvantul...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.04.2012, 15:27:07
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Parerea mea e ca la intalnirea lui Hristos cu cei doi pelerini, Luca si Cleopa, in drum spre Emaus, insemnele cuielor din mainile Lui nu constituie un semn distinctiv de recunoastere.
[...]
Cel inviat, Insusi le tine ochii inchisi ca ei sa Il priveasca fara sa-L vada,
sa-L observe fara sa-L recunoasca. Hristos Insusi opereaza asupra lor neputinta de a-L identifica.

Cu alte cuvinte, Hristos refuza sa li se descopere, dar nu ascunzandu-se sub o oarecare masca, ...

De ce face asta? De ce-i tine in suspans? De ce avea interesul sa nu fie recunoscut de propriii lui prieteni si asa ravasiti si buimaci? Ce vrea de fapt sa arate? – Raspunsul la aceste intrebari e uimitor si fascinant, cu reverberatii pana la sfarsitul lumii, insa ne indepartam de la topic.
Asa este.
Intocmai s-a intaplat si la pescuirea minunata de dupa inviere (Ioan 21), cand Iisus a tinut inchisi doar ochii lor (nu insa si mintea, care vedea lucrarile Domnului) ca sa nu vada doar atributele fizice si sa fie recunoscut fizic (mai exact prin atribultele fizice) ci Domnul vrea sa le dea pilda si lor si noua ca sa il recunoaste pe EL din lucrarile (harul) Sale.
"Iisus le-a zis: Veniți de prânziți. Și nici unul din ucenici nu îndrăznea să-L întrebe: Cine ești Tu?, știind că este Domnul. " (Ioan 21)

In cazul celor doi ucenici Luca si Cleopa (Luca 24) Domul vre ca EL sa fie cunoscut in Sfanta Euharistie, caci doar atunci se deschid deplin ochii duhovnicesti ai omului, cand omul duhovnicesc plin fiind de Duhul Sfant are "gandirea lui Hristos" (I Corinteni cap 2) si vede in Duhul Sfant.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Referitor la ranile inca sangerande, chiar si dupa ce materia Trupului Sau se impregnase deplin de Duhul Sfant si devenise materie pnevmatofora, am mari dubii. N-as lua drept reper acele reprezentari artistice din care reiese asa ceva.
Asa este. Ortodoxia crestina este straina de asemnea cugetari si reprezentari.

Last edited by Eugen7; 23.04.2012 at 15:32:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Meditatii inainte de Inviere Florin-Ionut Din Noul Testament 6 16.04.2009 13:00:41
Povestea unei meditatii la Isaia RaduIoan Intamplari adevarate 4 20.01.2009 03:18:43
Meditatii.... Glamorous_witch Alte Religii 50 09.10.2008 13:14:40