Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1341  
Vechi 19.10.2009, 12:25:39
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Il copii pe tricesimusquintus sau sunteti aceeasi persoana?Am mai discutat pe baza acestor afirmatii,nu vreau sa mai plictisesc si sa le mai repet.
  #1342  
Vechi 19.10.2009, 12:28:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Pentru a înțelege mai bine noțiunea de suflet [viu], o să încerc să exemplific printr-un lucru care prea rar este adus în discuție, și anume crearea animalelor:

Reiese că în raportul biblic al creației omului nu se vorbește despre faptul că omul ar fi primit un suflet, ci ni se spune că omul, țărâna pământului și suflarea de viață, este un suflet viu. Această concluzie este susținută și de enciclopediile din care am citat (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1324). Suflarea de viață este „principiul de viață” care a făcut ca țărâna modelată să devină un suflet viu.

Nu am amintit încă că sintagma „suflet viu” este traducerea cuvintelor ebraice „nephesh hayyah”. După cum am mai amintit „suflet viu” înseamnă simplu ființă vie. Pentru a verifica această concluzie la care am ajuns trebuie să vedem dacă există diferențe între felul în care a fost creat omul și felul în care au fost create animalele. Trebuie să vedem dacă numai omul este un suflet viu sau și animalele au fost numite în Scripturi suflete vii. Dacă suflet viu înseamnă ceea ce credeau grecii și popoarele păgâne și dacă animalele au suflet viu, înseamnă că ar fi corect ca și sufletul acestora după moarte să existe independent de trup. Așadar trebuie să analizăm acele pasaje din Scripturi care vorbesc despre aducerea la existență a viețuitoarelor pământului și să vedem care a fost modul în care ele au fost percepute de gândirea evreilor (am să mă folosesc iarăși de o traducere neutră, nici ortodoxă, nici neoprotestantă, o traducere literară Septuaginta, vol. 1, Colegiul Noua Europă, Editura Polirom, pagina 54-55, Iași 2004):

Și Dumnezeu a zis: ‘Apele să scoată la iveală târâtoare cu suflete vii și zburătoare care zboară deasupra pământului sub tăria cerului.’ Și Dumnezeu a făcut balene mari și toată suflarea animalelor târâtoare...” (Geneza 1,20-21)

Și Dumnezeu a zis: ‘Pământul să scoată la iveală suflet viu, soi după soi, patrupede târâtoare și fiarele pământului sălbatice, soi după soi.’” (Geneza 1,24)

„... și tuturor fiarelor pământului, tuturor zburătoarelor cerului și târâtoarelor de pe pământ tuturor făpturilor cu suflet viu, iarba verde să le fie de hrană” (Geneza 1,30)

Traducerile Scripturii care există în țara noastră (dar și altele) nu sunt fidele în întregime textului ebraic așa cum este în aceste cazuri Septuaginta . Citind manuscrisele în limba ebraică ale Vechiului Testament observăm că acestea utilizează sintagma suflet viu [nephesh hayyah] și atunci când se referă la crearea animalelor. Observăm astfel, că și animalele, la fel ca omul, sunt suflete vii. În această situație, fie acceptăm ideea că și animalele sunt dotate cu un suflet nemuritor care poate trăi independent de trupul lor, fie suntem fideli textului Scripturii și punctului de vedere holistic al evreilor și considerăm că sufletul nu este o entitate de genul celei de mai sus.

În Scriptură atât omul cât și animalele sunt considerate suflete. În relatarea episodului creației iese în evidență faptul că plantele nu intră în aceeași categorie cu oamenii și animalele. Omul și animalele nu au un suflet care la moarte poate exista separat de trup, ci omul și animalele sunt văzute ca un suflet viu care este un întreg și cuprinde corpul lor și puterile mintale și spirituale (a nu se confunda totuși instictele generate de creierul animalului cu spiritualitatea de origine divină ce trece prin creierul umului). Cuvintele ‘apele să scoată la iveală târâtoare cu suflete vii’ și 'tuturor făpturilor cu suflet viu’ arată că animalele au suflet, iar cuvintele ‚pământul să scoată la iveală suflet viu’, arată că animale au fost considerate în gândirea biblică ca fiind suflete vii.

Putem concluziona că omul și animalele se deosebesc de celelalte lucruri create de Dumnezeu prin faptul că sunt suflete vii, au viață. Atât pe om, cât și pe animal îl ține în viață acel principiu de viață care vine de la Dumnezeu.
pe mine nu ma intereseaza sintagmele si cuvintele folosite pentru suflet, si morfologia cuvantului , ma intereseaza ce intelegi voi prin "suflet".
  #1343  
Vechi 19.10.2009, 12:28:52
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
condore astept sa ne spui ce intelegi tu prin suflet, ca sa simplificam invarteala asta prosteasca in cerc.
Nu este nici o invarteala prosteasca. Ce inteleg eu prin suflet, am aratat de mai multe ori, in postari recente (conform Sfintei Scripturi). Vedeti, spre exemplu, postarea 1320, de pe acest topic. Nicidecum nu este vorba despre entitatea aceea nemuritoare inventata de dvs. (care are toate caracteristicile unii om, numai ca n-are trup si este nemuritoare - un fel de fantoma).

La intrebarea dvs. a raspuns, in detaliu, tricesimusseptimus.

Eu astept un raspuns foarte important. De ce l-ati eliminat sau marginalizat pe Domnul Iisus Hristos, in teologia voastra? Ma refer strict la istorisirea inchipuita cu "drumul sufletului dupa moarte".

Daca este novoie, putem demonstra eliminarea Mantuitorului (inlocuirea Lui) si din alte aspecte foarte importante ale vietii de credinta (inclusiv problema mantuirii).
  #1344  
Vechi 19.10.2009, 12:30:00
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
tricesimusseptimus ,vad ca esti cam nou si nu ai citit postarile mele recente.Eu am negat vehement ideea ca a crede in existenta sufletului,a duhului dupa moarte inseamna a fi spiritist.Si notiunile daca vrei sa ma crezi imi sunt foarte clare.Omul este compus din trup,duh si suflet(1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.).Ele sunt entitati care compun omul,iar despartirea, separarea duhului de trup inseamna moarte(Iacov 2:26 Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.).Ele nu sunt entitati distincte(ele compun omul cum am mai spus),dar asta nu inseamna ca ele mor odata cu moartea trupeasca.Biblia nu afirma asa ceva.Biblia spune ca duhul pleaca "la Dumnezeu care l-a dat",sufletul in "Locuinta mortilor",iar trupul ramane acolo unde este ingropat pana la inviere.Nu mai vreau sa mai repet ceea ce am mai spus ca poate ii voi plictisi pe cei de pe forum pentru ca lucrurile astea le-am mai amintit,nu vreau sa ne invartim in cerc.Mai bine ar fi sa iti faci o idee de ce sustin eu,care imi sunt ideile sustinute pana acum si apoi sa vii cu acuze sau aluzii de genul ca as crede in spiritism cu toate ideile lor propagate.Nu este frumos si nici bine ceea ce faci.
Nu sunt nou pe aici. Sunt aceeași persoană cu tricesimusquintus, însă pentru un motiv încă necunoscut mie, nu mai pot posta pe contul vechi de vreo 3 zile (ori e foarte instabila versiunea platformei pe care e realizat forumul).

Observ acum că această confuzie se mărește, de la abordarea dualistă a problemei sufletului, ai trecut la o abordare trihotomică...
  #1345  
Vechi 19.10.2009, 12:31:57
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Cand am afirmat ca trupul,duhul si sufletul nu sunt entitati distincte am vrut sa spun ca toate au legatura cu omul.Evident fiecare au particularitatile lor.Am scris o postare despre ele.NU vreau sa citez din mine insumi:)DAca te intereseaza este undeva pe pagina http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=4290&page=123
  #1346  
Vechi 19.10.2009, 12:33:35
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Pai daca esti aceeasi persoana nu vreau sa mai repet aceleasi lucruri pe care le-am mai spus.Cred ca ti-ai facut o idee pana acum despre ce am vorbit.
  #1347  
Vechi 19.10.2009, 12:36:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Nu este nici o invarteala prosteasca. Ce inteleg eu prin suflet, am aratat de mai multe ori, in postari recente (conform Sfintei Scripturi). Vedeti, spre exemplu, postarea 1320, de pe acest topic. Nicidecum nu este vorba despre entitatea aceea nemuritoare inventata de dvs. (care are toate caracteristicile unii om, numai ca n-are trup si este nemuritoare - un fel de fantoma).

La intrebarea dvs. a raspuns, in detaliu, tricesimusseptimus.

Eu astept un raspuns foarte important. De ce l-ati eliminat sau marginalizat pe Domnul Iisus Hristos, in teologia voastra? Ma refer strict la istorisirea inchipuita cu "drumul sufletului dupa moarte".

Daca este novoie, putem demonstra eliminarea Mantuitorului (inlocuirea Lui) si din alte aspecte foarte importante ale vietii de credinta (inclusiv problema mantuirii).
Ma astept la un raspuns simplu , Eu cred ca sufletul este.... , in cateva fraze , aia , partea aia , sufletul face aia, s.a.m.d.Ceea ce ai citit tu pe sfaturiortodoxe nu reprezinta pozitia oficiala a Bisericii in legatura cu viata dupa moarte.Tu ai adus in discutie acel site, si cred ca topicul este "Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte".Deci astept sa-mi spui ce intelegi tu , cu capusorul tau ala mic prin suflet.Iar despre viata dupa moarte nimeni nu poate stii toate detaliile concrete.
  #1348  
Vechi 19.10.2009, 12:39:01
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Daca esti aceeasi persoana am o intrebare la care m-am gandit de mult sa ti-o pun.Am citit ceva postat de tine si suna cam asa:ca Hristos si nu arhanghelul Mihail s-a certat pentru trupul lui Moise.Am crezut ca ai facut o confuzie,dar mi-am amintit ca aceasta idee face parte din dogma Martorilor lui Iehova(mai am o dezbatere cu un martor,tot despre idei si chestiuni teologice,:).Acum as vrea sa stiu daca si tu crezi la fel.
  #1349  
Vechi 19.10.2009, 12:40:17
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit Sufletul ca persoană

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
pe mine nu ma intereseaza sintagmele si cuvintele folosite pentru suflet, si morfologia cuvantului , ma intereseaza ce intelegi voi prin "suflet".
Am amintit mai înainte că în Scriptură cuvântul nephesh, tradus în limba română prin suflet, are mai multe înțelesuri. Unii chiar au descoperit că are 45 de sensuri diferite. Următorul pasaj, dintr-una din cărțile lui Moise arată faptul că evreii vedeau în însăși persoana omului ideea că el era sufletul. Voi reda traducerea făcută de Septuaginta, apoi o traducere în limba română și una în limba engleză:

Și un om curat va lua isop și-l va muia în apă și va stropi peste casă, peste vase și peste suflete, câte ar fi acolo... „ (Numerii 19,18 Septuaginta vol.I pag.481)

Un om curat să ia isop, și să moaie în apă; să stropească apoi cu el cortul, toate uneltele, oamenii care sunt acolo,...” (Numeri 19,18, traducerea D. Cornilescu)

Și o persoană curată va lua isop, îl va înmuia în apă, și să stropească asupra cortului, asupra tuturor vaselor și asupra persoanelor care erau acolo... „ (Numbers 19,18, versiunea King James în traducere)

Aceeași situație poate fi văzută în texte ca Ezechiel 18,4.20, Leviticul 18,29, etc. Acest punct de vedere poate fi susținut și prin felul în care evreii vedeau pericolul și eliberarea asociate sufletului . Pentru ei sufletul era persoana despre care vorbeau, fie ei înșiși fie altcineva.
  #1350  
Vechi 19.10.2009, 12:45:20
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Daca esti aceeasi persoana am o intrebare la care m-am gandit de mult sa ti-o pun.Am citit ceva postat de tine si suna cam asa:ca Hristos si nu arhanghelul Mihail s-a certat pentru trupul lui Moise.Am crezut ca ai facut o confuzie,dar mi-am amintit ca aceasta idee face parte din dogma Martorilor lui Iehova(mai am o dezbatere cu un martor,tot despre idei si chestiuni teologice,:).Acum as vrea sa stiu daca si tu crezi la fel.
- Nu există decât un arhanghel (cel mai mare peste îngeri), acesta fiind Hristos.
- Myika'el în ebraică înseamnă "Cel ce este asemenea lui Dumnezeu", or nu există altă persoană în tot Universul care să fie ca Dumnezeu decât Dumnezeu Însuși (Tatăl, Fiul, Duhul Sfânt).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17