Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1831  
Vechi 18.12.2009, 13:10:38
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

De pe un alt site, un comentariu al unui evreu :

The creation of man testifies to the eternal life of the soul. The Torah says, "And the Almighty formed the man of dust from the ground, and He blew into his nostrils the SOUL of life" (Genesis 2:7). On this verse, the Zohar states that "one who blows, blows from within himself," indicating that the soul is actually part of G-d's essence. Since G-d's essence is completely spiritual and non-physical, it is impossible that the soul should die. (The commentator Chizkuni says this why the verse calls it "soul of LIFE.")

That's what King Solomon meant when he wrote, "The dust will return to the ground as it was, and the spirit will return to G-d who gave it." (Ecclesiastes 12:17)
  #1832  
Vechi 19.12.2009, 00:00:34
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
1.scuze ,am vrut sa spun lupii rapitori ,si raspund ca sunt sectantii care umbla cu biblia in mana cum m-am trezit cu ceva timp in urma la usa cu niste sectanti care voiau sa imi citeasca din Biblie.
Acestia sunt pierzatori de suflete .
Deci ca să traduc, pierzătorii de suflete și lupii răpitori sunt cei care "umblă cu Biblia în mână", neoprotestanții așa numiții "sectanți"... Amarnic vă mai înșelați! Și știți de ce? Cine v-a inoculat ideea aceasta a vrut să vă distragă atenția de la adevărații lupi răpitori, cei care leapădă învățătura lui Hristos chiar din acea "Biblie din mână" atât de blamată.


Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
2.Astept de la neoprotestanti raspunsul ,eu nu traiesc in mijlocul lor ,dar vazand ca exista atatea secte si o totala lipsa de consens se vede ca bisericile voastre sunt cladite pe nisip.
A pune în aceeași oală cultele neoprotestante cu multitudinea de secte, nu vă ajută cu nimic în demersul dvs. de a găsi calea cea dreaptă. O casă (Biserică - cum o identificați dvs.) clădită pe nisip este aceea care nu are stabilitate. Nisipul reprezintă învățăturile omenești, datinile nesfinte puse în parabolă în contrast cu stânca, cu stabilitatea Stâncii Veacurilor, Hristos. "Pe această Piatră voi zidi Eu Biserica", spunea cu altă ocazie Hristos adresându-se lui Petru. Judecați și dvs. cum e mai bine? Să-ți zidești casa sufletului tău pe nisipul mișcător al părerilor și tradițiilor omenești, sau pe tăria Cuvântului lui Dumnezeu? Cu alte cuvinte, pe Tradiție sau pe Biblie?

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Biblia o poate studia si un ateu ,dar sa citesti Biblia in duh ,adica sa te rogi inainte sa te lumineze SF.Duh sa o intelegi este cu totul altceva. Poti sa citesti Biblia si sa te minunezi cate adevaruri contine ,Hristos graieste pentru noi chiar in aceste momente.
Vă dau dreptate. Să ne ajute Domnul să o studiem și să o și trăim!
  #1833  
Vechi 19.12.2009, 00:11:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ei bravo, așadar am ajuns de unde am plecat. Nu vrei totuși să îmi aduci niște argumente biblice conform cărora Biserica lui Hristos (adică trupul lui Hristos cel viu-cum spune Scriptura), a fost corupt vreme de aproape 15 secole și a avut nevoie de niște fanatici ca Luther sau de o bolnavă psihic ca Ellen White, care să o reformeze.
Nu am argumente biblice pentru așa ceva, pentru că nici Biblia, nici eu nu am susținut o asemenea aberație. Biserica lui Hristos nu e formată din pietre și mortar, ci din creștini (pietre vii) din toate veacurile și denominațiile uniți prin liantul iubirii lui Hristos. Degeaba încercați să identificați această Biserică cu B.O., catolicii vă vor contrazice continuu și vă vor spune că Biserica lor e mai veche cu 1.000 de ani ca a dvs. Nu veniți cu argumente că nu mă interesează. Hristos n-a fondat Biserica Ortodoxă, ci Biserica Creștină. Punct.
  #1834  
Vechi 19.12.2009, 03:37:34
valy72001
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Dar cine a spus, că era formată din cler: dacă ai fi citit ce am scris mai sus ai fi văzut ce inseamnă Biserica lui Hristos. O spun apostolii:

Col 1.18 “Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. ”
Efeseni 5.29 “Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica”
Așadar, unde spune biblia că Biserica era formată numai din cler și unde am susținut eu acest lucru?

Aștept să îmi dai explicații la următoarele aspecte, și aș dori să îl lăsați pe Valy să o facă d-le tricesimusseptimus. Dvs vă cunosc valoarea.

Pe noi pe creștini Biblia Domnul Iisus după care spuneți că vă luați și voi ne învață în felul următor:
Matei 16.18 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. 19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.
și
Matei 28.19-20 “învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la SFÂRȘITUL VEACULUI. Amin.
Așadar Hristos va purta de grijă Bisericii sale TOT TIMPUL, nu scrie nicăieri că trupul lui Hristos, Adică sfânta Biserică va funcționa în primul veac apoi va fi coruptă până în veacul al 19-lea când se vor naște diferite secte care “să o reformeze”.
Col 1.18 “Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. ”
Efeseni 3.21 „Lui fie slava în Biserică și întru Hristos Iisus în toate neamurile VEACULUI VEACURILOR. Amin!”
Scrie aici că Hristos va lucra prin Biserica sa, doar o perioadă de timp, după care o va părăsi ca să revină iar când se vor forma sectele protestante?
Efeseni 5.29 “Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica”
1 TIm 3.15 casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului.

Iti intelg frustrarea si cum cea mai buna arma de aparare este contraatacul te-ai facut ca nu vezi ce ti-am scris legat de diferentele dintre cultul tau si practica Sfintilor Apostoli. Inchinarea la moaste nu apare in Biblie. Doar in, pe drept spus, ”secta voastra”. Inchinarea in fata unor picturi de asemenea, nu apare. Biblia si porunca 2 in special o condamna. (nu o pmeneste si nici nu o porunceste ci o condamna). Nu mai zic ca nu are nici o legatura cu Planul de Mantuire.

Petru a murit si s-ar zvarcoli in mormant(vb vine) daca ar sti ce fac pretinsii sai urmasi.Atat BC cat si BO.

23. Iar El, intorcandu-se, a zis lui Petru: Mergi inapoia Mea, satano! Sminteala Imi esti; ca nu cugeti cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Aștept să îmi explici ce te învață pe dumneata la sectă domnule Valy, legat de lucrarea de mântuire a Bisericii lui Hristos înainte de înființarea sectei din care faci parte acum.
Ok. Vrei sa discutam rolulurile Bisericii?
1. Biserica nu mantuieste!

Biserica duce mai departe mesajul Evangheliei,a mantuirii DOAR prin Isus Hristos (fecioara Maria nu este Mantuitor).
2. Biserica ramane credincioasa Marii Trimiteri.
3. Biserica experimenteaza dragostea frateasca.
4. Biserica invata si apoi boteaza. Nu forteaza. Nu exista argument Biblic pentru botezul pruncilor.
5. Biserica trebuie sa ia masuri in privinta membrilor care pactuiesc.
6. Biserica este formata din membrii (membre) avand functii in alcatuirea Trupului.
7. Membrii slujesc toti avand daruri spiritale, in vederea expansiunii Evangheliei.
8. Biserica va inainta profetic pana la stadiul de ”ramasita” sau ”ceilalti” sau ”cei ramasi” a caror caracteristici le gasesti in Apoc.12:17, 14:12
Lata este calea care duce la iad si ingusta care duce in cer.
9. Biserica ramane credincioasa Dumnezeului Creator Apoc.14:7
10.Biserica nu tine de zone geografice.Este mondiala. (aici BC are intaietate, iar BAZS este pe aproape)

Am pus o parte din roluri, ce se deosebesc in versetele Sfintei Scripturi.
  #1835  
Vechi 19.12.2009, 11:32:22
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valy72001
Inchinarea la moaste nu apare in Biblie. Doar in, pe drept spus, ”secta voastra”. Inchinarea in fata unor picturi de asemenea, nu apare. Biblia si porunca 2 in special o condamna. (nu o pmeneste si nici nu o porunceste ci o condamna). Nu mai zic ca nu are nici o legatura cu Planul de Mantuire.

Da, firește domnule valy72001, felicitări, cu atâta ai rămas din spălăturile pe creier pe care ți le-au administrat adventiștii tăi.
Adică cinstirea moaștelor este păgânism, iar cinstirea icoanelor idolatrie. Nu spui nimic nou!
În privința moaștelor creștinii sunt învățați în Scriptură că Dumnezeu face minuni prin sfinții săi. Asta și în timpul vieții lor, dar și după. Binențeles secta adventistă apărută la abia la mijlocul secolului XIX în America, sub oblăduirea unei profetese mincinoase, neagă până și existența sufletului după moartea trupului.

4 Regi 13.21 sau (2 Reg biblia sectanților) "Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale."
Ioan 11.26 "Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac."

Apoc.6. 9-10 "sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ?"

În plus de asta, mai văd d-le Valy, că te-au spălat bine pe creier adventiștii. Ai început să folosești expresii tradiționale ale sectelor milenariste, de genul: "Plan de Mântuire", sau "Plan de Salvare".

Citat:
În prealabil postat de valy72001
Ok. Vrei sa discutam rolulurile Bisericii?
1. Biserica nu mantuieste!
Iată aici niște citate biblice care te cam contrazic:
1 Cor 12.12 "Căci precum trupul unul este, și are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, așa și Hristos. "
Efeseni 5.29 “Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica”
Col 1.18 “Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. ”

Efeseni 3.21 „Lui fie slava în Biserică și întru Hristos Iisus în toate neamurile VEACULUI VEACURILOR. Amin!”

Biserica este însuși "trupul lui Hristos"

Așadar prezența veșnică a lui Hristos pe pământ se realizează prin lucrarea Duhului Sfânt în Biserica sa. Prezența veșnică a lui Hristos se realizează numai prin Biserică.

O întrebare d-le valy! Punctele doctrinare cu care v-a familiarizat Ellen White, mă refer la acelea pe care le găsim numai la gruparea advenistă, fac parte din credința Bisericii lui Hristos? Dacă da, explicați-ne de ce nu au crezut creștinii în ele până la nașterea sectei voastre!

P.S. În privința preoției creștine am mai diuscutat cu sectanții de aici și de multe ori până la apariția ta pe forum. Așa cum ai făcut-o și d-ta, toți neoprotestanții vin cu citatele din epistola catre poporul evreu a sf. Pavel. Nu e mare lucru ăsta, în general toți aveți o gândire șablon, robotizată și cu același lucruri vi se spală creierii la toți în privința acestui aspect, numai că acolo era vorba de preoția veche, de preoția iudeilor, a urmașilor lui Levi, nu de preoția creștină, asta o explică limpede Pavel la începutul capitolului 7 din epistola către Evrei. Dacă ții neaparat o să o reiau și cu tine, dar mi-e că ție nu îți va fi de nici un folos.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1836  
Vechi 19.12.2009, 13:42:29
hoinarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul


P.S. În privința preoției creștine am mai diuscutat

numai că acolo era vorba de preoția veche, de preoția iudeilor, a urmașilor lui Levi, nu de preoția creștină, asta o explică limpede Pavel la începutul capitolului 7 din epistola către Evrei. Dacă ții neaparat o să o reiau și cu tine, dar mi-e că ție nu îți va fi de nici un folos.
Ar trebui sa reluati tema preotie, pentru dvs. Si, nu numai Evrei cap. 7 ne vorbeste despre preotia cereasca a Domnului Hristos, care a desfiintat-o pe cea simbolica/pamanteasca (tinuta de oameni muritori). "Daca ar fi pe pamant nici nu ar mai fi preot." (evrei 8:4)Cititi si Evrei 8 si toate epistolelel Sfintilor Apostoli.

P.S. Aveti grija sa folositi o traducere corecta a Bibliei. Stiu ca dvs. folositi o traducere unde atat cuvantul grecesc "iereus" cat si cuvantul "prezbuteros" inseamna acelasi lucru: adica preot. Total gresit; sunt doua cuvinte diferite cu semnificatii diferite.Ex: In 1 Petru 5:1, Sfantul Apostol se intituleaza "prezbiteros" iar dvs. il numiti "preot". "Iereus" inseamna preot ("prezbiteros" inseamna altceva).

Folositi mai multe traduceri (inclusiv cea originala), in paralel. Veti ajunge la concluzia ca trebuie sa aruncati varianta falsificata pe care o folositi dvs.
  #1837  
Vechi 19.12.2009, 14:15:36
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
În privința moaștelor creștinii sunt învățați în Scriptură că Dumnezeu face minuni prin sfinții săi.
De acord. Dar unde scrie că trebuie să le fie plimbate și pupate cadavrele prin procesiuni și biserici? La această întrebare nu puteți răspunde, că nu scrie nicăieri în Scripturi.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
4 Regi 13.21 sau (2 Reg biblia sectanților) "Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale."
Minunea a făcut-o Dumnezeu sau "sufletul" lui Elisei? Luminați-ne, mai avem nevoie de Dumnezeu ori ne sunt suficiente cadavrele sfinților? Și încă ceva: În 2 Regi (4 Regi -Biblia diastrefodocșilor) se dau instrucțiuni cu privire la exhumarea acelor oase și puparea lor?


Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
În plus de asta, mai văd d-le Valy, că te-au spălat bine pe creier adventiștii. Ai început să folosești expresii tradiționale ale sectelor milenariste, de genul: "Plan de Mântuire", sau "Plan de Salvare".
La căderea omului în păcat, Dumnezeu avea un plan gata făcut, sau a fost luat prin surprindere precum Primăria capitalei la venirea iernii?
O fi fost și apostolul Pavel un "spălat pe creier":

"căci a binevoit să ne descopere taina voiei Sale, după planul pe care-l alcătuise în Sine însuși" (Efeseni 1,9)

"după planul veșnic, pe care l-a făcut în Hristos Isus, Domnul nostru."(Efeseni 3,11)


Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Iată aici niște citate biblice care te cam contrazic:
1 Cor 12.12 "Căci precum trupul unul este, și are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, așa și Hristos. "
Efeseni 5.29 “Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica”
Col 1.18 “Și El [Hristos] este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate. ”

Efeseni 3.21 „Lui fie slava în Biserică și întru Hristos Iisus în toate neamurile VEACULUI VEACURILOR. Amin!”
Așteptăm o lămurire din partea dvs: Unde scrie în versetele de mai sus că Biserica mântuiește ?
  #1838  
Vechi 19.12.2009, 14:41:32
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Așteptăm o lămurire din partea dvs: Unde scrie în versetele de mai sus că Biserica mântuiește ?
Biserica este Trupul mistic al lui Hristos.Cred ca esti de acord cu mine cand zic ca Hristos a inviat din morti cu Trupul,trup stricacios care s-a schimbat in trup nestricacios si ca apoi s-a suit la Cer.Nu prea usor se va mantui cineva fara Biserica.Adica fara taine: Botez(Ioan 3:5) ; Euharistie(Ioan 6:53-56;Marcu 14:22-24) ; Spovedanie/Pocăință(1Ioan 1:9;Ioan 20:21-23;Marcu 1:4-5, fara credinta adevarata , fara cruce(Luca 9:23;Luca 14:27;Matei 10:39.

Efeseni 5:23 Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
  #1839  
Vechi 19.12.2009, 15:03:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Biserica este Trupul mistic al lui Hristos.Cred ca esti de acord cu mine cand zic ca Hristos a inviat din morti cu Trupul,trup stricacios care s-a schimbat in trup nestricacios si ca apoi s-a suit la Cer.Nu prea usor se va mantui cineva fara Biserica.Adica fara taine: Botez(Ioan 3:5) ; Euharistie(Ioan 6:53-56;Marcu 14:22-24) ; Spovedanie/Pocăință(1Ioan 1:9;Ioan 20:21-23;Marcu 1:4-5, fara credinta adevarata , fara cruce(Luca 9:23;Luca 14:27;Matei 10:39.

Efeseni 5:23 Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
Și totuși nu ai răspuns la întrebare: unde scrie că Biserica mântuiește?
  #1840  
Vechi 19.12.2009, 16:43:51
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Și totuși nu ai răspuns la întrebare: unde scrie că Biserica mântuiește?

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul

Efeseni 5:23 Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
Ioan 6:51 Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17