Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 27.01.2011, 13:48:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Scuza pentru ce?
No, foloseste si omul ce isi aminteste. As putea sa dau asemenea sfat daca eu as implini toata Biblia si nu numai ce imi convine. Dar asta nu prea e valabil, asa ca ma abtin. :) Nu pot sa cer de la altii ceea ce eu insami nu fac.
Userul intitulat "Lelia Bratu Nicoleta" se scuza ca a ripostat la faptul ca i s-a negat crestinatatea invocand acea povestire despre un parinte care a acceptat orice invinuire (talhar, curvar, betiv) pana in momentul cand i s-a spus ca nu e crestin. Iar eu spuneam in acel mesaj ca da, este demn de urmat exemplul Sfintilor Parinti dar nu pe jumatate! Pare mai acceptabil sa se spune: "ok, sunt la inceput si fac si eu ce pot" (sau varianta expusa de tine cu biblia), dar dansa a continuat insistand pe asemanarea ei cu sfintii si cum ca ar avea o harisma. Nici eu nu-i cer dansei ceea ce eu nu fac, dar ea pretinde ca face ceea ce faceau sfintii, si mie imi pare ca nu e chiar asa.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #142  
Vechi 27.01.2011, 13:55:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Mda...Ei, vezi, daca nu citesc Sfintii Parinti nu stiu...
Totusi, m-ar fi interesat sa vad ce are de spus in apararea ei.

Ca are o harisma e clar [mai bine zis un dar]. Aici a spus adevarul. Si e normal sa spuna ca il are de la Dumnezeu, altfel e de rau.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 27.01.2011 at 13:58:10.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 27.01.2011, 17:06:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ps. Aiurea chestia cu curcubeele cand se ruga sau inmultirea prajiturilor...Prostii....Nimic real, doar minti bolnave facute praf, cum graieste o melodie......
Ce spui tu straine...? De ce prostii? Uite eu am mancat din una din prajiturile inmultite de doamna (da,dintr-o cutie a impartit la toata lumea) si am baut si din apa acelui izvor,care intr-adevar,simteai ca nu te satura. Adica nu ca ai mai fi avut nevoie,dar puteai bea la nesfarsit fara sa simti ca "nu mai poti". Nu degeaba spuneam ca sunt sceptic...

Si fiul ei semana la chip cu Iisus,nicidecum nu a spus ca ar fi Hristos! Unde ai gasit afirmatia asta? In ce carte de-a dansei? Spune-mi ca sa verific.

Si legat de asa-zisele marturii ale unor oameni,da-mi te rog voie sa ma indoiesc. Am o ditamai carte cu scrisori si marturii ale celor care chiar au fost acolo,impreuna cu numele complet,adresa etc. Deci dovezi clare! Asa povesti de pe net,pot scrie si eu despre oricine!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 27.01.2011, 17:19:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ce spui tu straine...? De ce prostii? Uite eu am mancat din una din prajiturile inmultite de doamna (da,dintr-o cutie a impartit la toata lumea) si am baut si din apa acelui izvor,care intr-adevar,simteai ca nu te satura. Adica nu ca ai mai fi avut nevoie,dar puteai bea la nesfarsit fara sa simti ca "nu mai poti". Nu degeaba spuneam ca sunt sceptic...

Si fiul ei semana la chip cu Iisus,nicidecum nu a spus ca ar fi Hristos! Unde ai gasit afirmatia asta? In ce carte de-a dansei? Spune-mi ca sa verific.

Si legat de asa-zisele marturii ale unor oameni,da-mi te rog voie sa ma indoiesc. Am o ditamai carte cu scrisori si marturii ale celor care chiar au fost acolo,impreuna cu numele complet,adresa etc. Deci dovezi clare! Asa povesti de pe net,pot scrie si eu despre oricine!
ps cat despre fiul ei....AIUREA n-are nimic hristic in el....fii serios...El si cu yoghinul ala Horus de zice ca-i Iisus intrupat, nu? Ma lasi !...Sarmani nebuni...

Ooo dragul meu...stiu fff bine ce spun...Nu e vb de carte...E vb chiar de viu grai...Stii tu oare cate conversatii am avut? Si regret, dar exact asta pretindea despre fiul ei...iar despre ea , lumea sigur sugestionata subtil...ziceau ca e....haiu zi-ne daca ai fost acolo des....Am baut apa ....dar....si crede-ma.......asta e la fel cu apa de la Ionasesti parca...Aiurea...stii ceva? ca dansa sute , doar ca nu au bani....Nu cunosti tu dedesubturile...Si nici nu mai are sens...S-a dus si sigur este unde ii e locul..si cred ca deloc intre sfinti....Nu te supara, dar asta e adevarul... Cat despre lista pomenita...da...cred...Vezi tu anumite chestii prind la unii oameni de o anume factura...Ca si cu vedeniile nu stiu carei maicute dintr-o localitate ardeleana , care cica primea mesaje de la Sf. Feciora si se facea pelerinaj si toti care mergeau acolo ziceau ca au vazut cruci imense pe cer sau chiar chipul Sf. Maria ...Se cheama psihoza de grup....Apoi mai este ceva din nefercire la noi: spiritul de turma....Lupu tipa si "oile" fraiere alearga...si mai apoi se mira.....Prin timp te vei lamuri....Apropo.....stii cat ajunsese sa coste o consultatie?! Numai bine, crezi ce vrei, cine trebuie sa stie , STIE oricum....


ps. Si despre fiul ei...Fii serios n-are nimic hristic in el...mai degraba demonic..Sau el ca si ala horus.ra, de se crede reincarnarea lui iisus.....ma lasi frate? sarmanii sunt nebuni.....

Last edited by calator prin ploaie; 27.01.2011 at 17:22:26.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 27.01.2011, 17:29:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu ma supar,nu am de ce. Am spus destul de clar ca sunt Toma necredinciosul! Am avut de zis doar anumite lucruri,am sperat sa pot intretine un dialog,sa mai aud niste pareri... Deci nu-i nicio suparare,nu ma "agit" pe subiectul asta. Insa ideea e ca scrierile doamnei sunt ok,nu prea ai ce gasi eretic in ele sau sa te departeze de Dumnezeu.

Eu am dormit de mic copil,de la 4-5 ani,cu o icoana de-a dansei (cu domnul Iisus Hristos) sub perna. Asta pana acum vreo 3 ani cred. Adica cel putin 12-13 ani din viata. Oare daca icoana era de la diavol,mai ajungeam eu crestin? Ca de vreo 5 ani m-am apropiat de Biserica,eram in fundul iadului! Asta e dilema mea! Plus ca ai mei nu sunt credinciosi decat cu numele... sunt cam singur ce am inceput sa o iau (brusc!) pe drumul asta. Inainte m-am si rugat doamnei Desanca,poate nu ca unui Dumnezeu,dar ca unui sfant (adica genul acela de rugaciune),si tot nu am ajuns eretic.

Va rog sa ma iertati dar poate intelege cineva si ce e in sufletul meu si ce stare de incertitudine ma macina uneori!


Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 27.01.2011, 17:40:40
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ooo..Raoul te inteleg.....Dar e bine ca incet , incet te trezesti.....Orice icoana cu chipul lui ii sus , sfintita este bebefica....Uite eu am studiat cca 15 ani multe chestii, bioenergoterapia , apoi am facut cursuri multe de reiki, si altele...deci sunt in cunostinta de cauza cu ff multe, insa IATA....tot la Iisus m-am intors ( nu ca l-as fi parasit vreodata) , dar am inteles ca exista Dumnezeu, Tatal, Fiul, Duhul Sfant , Maria ...iar restul e poveste.....Acum sigur , Domnul de aceea ne-a dat talantii , ca sa ii putem fructifica , de aceea de peste tot incerc sa iau ceea ce este bun.....Nu te judec....incerc sa-ti fiu aproape ! Esti fratele meu intru credinta si te iubesc in Hristos !
Reply With Quote
  #147  
Vechi 27.01.2011, 18:30:16
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

Ca are o harisma e clar [mai bine zis un dar].
asa sa fie oare? a demonstrat Lelia Bratu ca are un dar, chiar daca unul diavolesc? eu am vazut emisiunile ei si bate apa in piua de cele mai multe ori.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 27.01.2011, 19:19:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ce spui tu straine...? De ce prostii? Uite eu am mancat din una din prajiturile inmultite de doamna (da,dintr-o cutie a impartit la toata lumea) si am baut si din apa acelui izvor,care intr-adevar,simteai ca nu te satura. Adica nu ca ai mai fi avut nevoie,dar puteai bea la nesfarsit fara sa simti ca "nu mai poti". Nu degeaba spuneam ca sunt sceptic...
Minuni fac de obicei sfintii, care in aproape toate cazurile sunt calugari. Pentru ca ei reusesc sa ajunga la o stare inalta de despatimire.
Altfel de minuni poate face si ingerul cazut. Pot face astfel de minuni si yoginii, calugarii tibetani, cei ce practica ceva ce tine de paranormal, samanii din triburi, etc. De exemplu am citit o intamplare cu maica Tereza, calugarita catolica ce a trait in India. Un mare guru facea din nisip turte si oamenii mancau fiind convinsi ca sunt turte. Ele erau tot din nisip, dar ei nu vedeau asta. Un inger cazut are puterea de a crea imaginatii false, la asta este priceput. Citeste daca vrei cartea cu Parintele Paisie (si o sa vezi acolo multe minuni ale sfantului care a murit doar de cativa ani) si comparatia cu minunile false din budism/hinduism (cel ce a scris-o a fost si yogin prin India).
Reply With Quote
  #149  
Vechi 29.01.2011, 10:08:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cum s-a descoperit ca experientele sale erau fictive, cand el insusi era saman? Tu te iei dupa ce scrie pe Wikipedia?In fine,ideea e alta: de unde ai dedus tu ca nu am inteles ce este samanismul? Te-ai gandit ca poate imi jignesti inteligenta?
Scuze daca s-a inteles gresit, nu m-am referit la cultura generala, ci la ceea ce cred crestinii despre samanism: o conlucrare cu ingerii cazuti.
Despre Carlos Castenada, cu atat mai rau daca era saman. Eu am citit asta: "Academic critics now claim the books are works of fiction, citing the books' internal contradictions, discrepancies between the books and anthropological data, alternate sources for Castaneda's detailed knowledge of shamanic practices, apparent sources of plagiarism, and lack of corroborating evidence."
Reply With Quote
  #150  
Vechi 29.01.2011, 18:36:14
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Castaneda , un brazilian talentat , a fost initian in tainele samanismului toltec....A scris bine pentru cei ce gusta esoterismul....Ce a fost , ce n-a fost, despre morti numai bine...Personal am citit tot ce s-a editat in lb romana si la acea vreme m-a atras...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 19:19:13
cine vorbeste romaneste The_Fallen Generalitati 13 06.06.2012 21:22:13
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 19:03:46
Un zambet de dincolo de moarte!/ In bratele Tatalui Ceresc Annijo Mari Duhovnici si predicile lor 2 20.11.2010 18:04:10
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15