Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2010, 07:51:38
Klapeman Klapeman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2010
Mesaje: 2
Exclamation va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!!

Vorbeam intro seara cu prietena la telefon...(prietena mea crede in fantome, spirite, chesti din astea...si ii e foarte frica pt ca cica la ea in casa se intampla multe chesti ciudate ca de exemplu: knd e singura prin casa aude muzica ciudata p kre nu a mai auzito niciodata, aude voci, si vede persoane p kre nu le vede nimeni...)...si incepe sami povesteasca ca intro seara statea se uita la televizor si toate obiectele din casa au inceput sa zboare prin casa sa cada sa se sparga knd a intrat sorasa in casa ea nu a vazut nimic....dupa ce mia povestit asta sa inkis telfonul si se audea ca atunci knd mia dat ocupat cineva si sa tot auzit bipaitul acela tip de vreo 5 min cred...am sunato si era foarte speriata si ea si sorasa pt ca cik programele de la televizor au inceput sa schimbe singure....va rog spunetimi ce sa intamplat....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2010, 07:54:41
Klapeman Klapeman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2010
Mesaje: 2
Post rasp printrun mail va rog

gaby_klapeman@yahoo.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2010, 08:49:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cred ca exista cateva variante:
1.Prietena ta are o imaginatie debordanta si se uita la prea multe filme horror.
2.Gandindu-se prea mult la astfel de lucruri a generat chiar ea o anumita forma de energie sau a atras niste entitati mai putin benefice care acum isi fac de cap.
3.Ambele
4.Fabuleaza pentru ca i se pare interesant subiectul si ii place sa socheze.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2010, 09:04:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa faca sfestanie si sa se spovedeasca, sa faca moliftele Sfantului Vasile cel Mare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2010, 09:04:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Frecvent sa tamaieze si sa stropeasca cu aghiazma.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2010, 10:40:56
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Klapeman Vezi mesajul
Vorbeam intro seara cu prietena la telefon...(prietena mea crede in fantome, spirite, chesti din astea...si ii e foarte frica pt ca cica la ea in casa se intampla multe chesti ciudate ca de exemplu: knd e singura prin casa aude muzica ciudata p kre nu a mai auzito niciodata, aude voci, si vede persoane p kre nu le vede nimeni...)...si incepe sami povesteasca ca intro seara statea se uita la televizor si toate obiectele din casa au inceput sa zboare prin casa sa cada sa se sparga knd a intrat sorasa in casa ea nu a vazut nimic....dupa ce mia povestit asta sa inkis telfonul si se audea ca atunci knd mia dat ocupat cineva si sa tot auzit bipaitul acela tip de vreo 5 min cred...am sunato si era foarte speriata si ea si sorasa pt ca cik programele de la televizor au inceput sa schimbe singure....va rog spunetimi ce sa intamplat....
S-a stricat cablul :)
Acum pe bune, de unde stii ca intr-adevar asa ceva?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2010, 11:01:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cele descrise sugerează un fenomen relativ frecvent întâlnit. Dați o căutare după cuvântul cheie "poltergeist". De multe ori astfel de fenomene se petrec în jurul unui copil, care se întâmplă să aibă o dezvoltare psihică întârziată.

Dar nu întodeauna. Am cunoscut nemijlocit un caz terifiant cu elemente hazlii de-a dreptul. Un unchi de-al meu, medic cu multă experiență, tipul de om cu gândire științific-experimentală a suferit avarii foarte serioase ale locuinței sale în urma cutremurului din 1977. A fost nevoit să se mute, cu soția și copilul, acasă la niște prieten care aveau o aripă liberă în locuința lor, veche de aproape un secol, situată nu departe de parcul Pache. Prietenii l-au avertizat că acea aripă este liberă din cauză că acolo sunt fantome. "Ce să fie, dragă ?? Ești bun să mai spui odată ? Hă hă hă !" a fost răspunsul medicului pozitivist. În chiar prima noapte au apărut. Îi trăgeau plapuma de pe el. Ajunsese că se lupta în mod fizic cu adversari nevăzuți: el trăgea de un capăt al plapumei, ei de celălalt. Situația a durat mult și bine, ajunsese să se obișnuiască cu asta. După o vreme, simțindu-se obligat față de ospitalitatea rudelor ( și, probabil, având morbul căutării de explicații științifice ), a făcut o renovare capitală. Sub pardoseală, a fost descoperit un vechi schelet uman. Medicii legiști au indicat o vechime de aproximativ 40 de ani. Probabil, o veche crimă dinainte de război. A fost dus la cimitir și s-a făcut slujbă de înmormântare. De atunci, acolo se poate dormi. Fantomele nu mai deranjează pe nimeni.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2010, 12:02:19
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Sa cheme pe cineva sa repare televizorul. Canalele la tv se schimba singure si poate fi din 3 motive: probleme cu tubul, fie s-a blocat un buton, fie trebuie scoasa o piesa din spate pentru ca se face un contact gresit la fire. Si noua ni s-a intamplat chestia asta si s-a reparat rapid.
Prietena ta ar trebui sa se linisteasca si sa gandeasca rational. Faptul ca vede persoane si aude voci poate fi si un simptom de boala.(sau voci de la vecini, la fel si muzica, si la noi acasa se aud vecinii)Cu vedeniile s-ar putea sa fie doar speriata.
Cum recomanda cineva mai sus, filmele horror pot trezi o frica de genul asta si ar fi mai bine sa nu se mai uite pentru o vreme.

Last edited by rainbow; 01.07.2010 at 12:36:09.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2010, 14:40:51
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Eram cred prin clasa a VI-a cand nu-mi invatasem la nu stiu care obiect si am vrut sa chiulesc. Dar cum ar fi aflat parintii, am mers la cancelarie si am spus ca ma simt rau, iar dirigintele m-a trimis acasa. Parintii erau la treaba lor, dar cam trebuia sa apara. De teama ca ma vor surprinde jucandu-ma si o incasez, m-am bagat in pat si am inceput sa clantan din dinti ca si cum as avea frisoane. Ma gandeam cat de minunat ar fi daca as putea vorbi in gand cu cineva care sa-mi spuna ce sa fac. Instantaneu am inceput sa aud voci (de fapt mai mult soapte), care desi erau clare, nu aveau nici o noima. M-am speriat urat de tot si am zis imediat ca nu mai vreau si sa plece, iar ele au disparut pentru totdeauna. In cinci minute a venit mama care m-a gasit cu 39,5 febra. Si totusi, vocile nu erau efectul febrei fiindca atunci abia ce ma asezasem in pat. N-am vorbit niciodata cu nimeni despre acest lucru, dar amintirea vocilor m-a urmarit toata viata. Ele (cred) nu asteapta invitate de doua ori, iar daca se instaleaza, e greu sa le mai alungi.
Istorisirea mea nu stiu daca are vreo legatura cu fantomele (casa in care locuiam era construita de parintii mei, destul de recent), dar fenomenul poltergeist se pare ca exista si cel putin in Marea Britanie este aproape unanim acceptat. Ce anume este, cine poate sti? Cazurile mediatizate, sunt din lumea noastra. Cele mai putin cunoscute sunt din viata pusnicilor, cand ajung sa se lupte cu diavolul fata catre fata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2010, 12:47:06
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cele descrise sugerează un fenomen relativ frecvent întâlnit. Dați o căutare după cuvântul cheie "poltergeist". De multe ori astfel de fenomene se petrec în jurul unui copil, care se întâmplă să aibă o dezvoltare psihică întârziată.

Dar nu întodeauna. Am cunoscut nemijlocit un caz terifiant cu elemente hazlii de-a dreptul. Un unchi de-al meu, medic cu multă experiență, tipul de om cu gândire științific-experimentală a suferit avarii foarte serioase ale locuinței sale în urma cutremurului din 1977. A fost nevoit să se mute, cu soția și copilul, acasă la niște prieten care aveau o aripă liberă în locuința lor, veche de aproape un secol, situată nu departe de parcul Pache. Prietenii l-au avertizat că acea aripă este liberă din cauză că acolo sunt fantome. "Ce să fie, dragă ?? Ești bun să mai spui odată ? Hă hă hă !" a fost răspunsul medicului pozitivist. În chiar prima noapte au apărut. Îi trăgeau plapuma de pe el. Ajunsese că se lupta în mod fizic cu adversari nevăzuți: el trăgea de un capăt al plapumei, ei de celălalt. Situația a durat mult și bine, ajunsese să se obișnuiască cu asta. După o vreme, simțindu-se obligat față de ospitalitatea rudelor ( și, probabil, având morbul căutării de explicații științifice ), a făcut o renovare capitală. Sub pardoseală, a fost descoperit un vechi schelet uman. Medicii legiști au indicat o vechime de aproximativ 40 de ani. Probabil, o veche crimă dinainte de război. A fost dus la cimitir și s-a făcut slujbă de înmormântare. De atunci, acolo se poate dormi. Fantomele nu mai deranjează pe nimeni.
nu cred in existenta asa numitelor fantome. Sufletul omului aluia nu putea ramane pe pamant, chiar daca nu i s-a facut slujba. Diavolul e singura "fantoma" existenta. Acel loc, probabil, prin crima care s-a infaptuit acolo, a fost blestemat. Si acolo si-a facut diavolul de cap cum a vrut. Diavolul poate lua chipul anumitor persoane, animale, etc, si astfel poate pacali omul. Sufletul omului merge la judecata dupa moarte, si i se hotaraste soarta, daca ramane in Rai sau in iad. Referitor la slujba facuta si la dobandirea linistii acelui loc in urma ei, este foarte adevarat. Cred ca datorita acelei slujbe s-a dezlegat blestemul pus asupra acelui loc.
Exista doua forte: Cea buna, reprezentata de Dumnezeu, si cea rea, reprezentata de vrajmas. Nu exista o forta de mijloc (fantome, strigoi, zane etc...) la fel cum nu exista Purgatoriu.

Acum, ce s-a intamplat in casa prietenei tale (celei care a deschis topicul, am uitat nick-nameul) poate fi probabil adevarat, cum am spus mai sus, poate fi inchipuire (nu stiu), sau poate partial probleme tehnice (ex, televizorul) si partial ceva straniu (provocat tot de cel rau). Nu pot sa spun eu exact, pentru ca nu stiu.
Acum, un sfat pot sa-ti dau: trebuie sa te rogi pentru prietena ta si sa se roage si ea, sa mergeti la biserica, sa faca o sfestanie in casa (neaparat) si sa se pomeneasca la Sfanta Liturghie, la Sfantul Maslu. Dumnezeu nu lasa pe nimeni prada vrasmasului, daca persoana respectiva are credinta in El.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi spuneti si mie ceva? Darkanian Generalitati 26 20.11.2011 22:33:27
Va rog sa imi spuneti cn are CANTARILE: PuiMicGeorgiana Muzica Bisericeasca 1 05.11.2010 23:23:15
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 12.10.2010 00:02:47
Va rog, spuneti-mi cum ma sfatuiti sa reactionez? elizabeta Generalitati 28 14.11.2009 00:27:55
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 16:40:38