Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 25.03.2009, 00:16:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numitorul comun e SMERENIA!
Reply With Quote
  #272  
Vechi 25.03.2009, 00:31:59
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Numitorul comun e SMERENIA!
Sa nu fie cu suparare, dar nu am vazut asa ceva (smerenie) nici la dvs. nici la ceilalti parteneri de discutie de pe acest topic (cu vreo doua exceptii). Doar la nivel declarativ.

Din pacate, numitorul nostru comun este rautatea cu care ne-am atacat uneori.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 25.03.2009, 12:19:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vasinec: Daca tu crezi, ca ortodocsii au dat dovada de rautate fata de tine incercand sa-ti deschida ochii , te inseli. Este pura dragoste fata de aproapele. Rautate ar fi fost daca te lasam sa crezi gresit, noi stiind ca e gresit.
Iar smerenia o vede in primul rand Dumnezeu; imi pare rau totusi ca nu ai inteles ce am vrut sa spun cu cuvantul smerenie. Asta mie imi spune ca ai o inima plina de mandrie, care se semeteste pentru ca ai citit biblia. Oare asta asteapta Domnul de la noi: sa ne semetim sau sa ne smerim?!?
Din pacate nu are cine, afara de Sfintii Parinti pe care tu nu ii citesti, sa te invete despre smerenie si mai ales cum sa scapi de mandria, care l-a aruncat pe satan din cer pe pamant.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 25.03.2009, 14:25:37
doartemporar doartemporar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Iar smerenia o vede in primul rand Dumnezeu; imi pare rau totusi ca nu ai inteles ce am vrut sa spun cu cuvantul smerenie. Asta mie imi spune ca ai o inima plina de mandrie, care se semeteste pentru ca ai citit biblia.
Daca smerenia o vede Dumnezeu, sa-L lasam pe El sa judece. Va rog frumos nu mai judecati oamenii. Daca aveti ceva de criticat sau de judecat, faceti-o in mod principial, atacand metehnele si nu oamenii.

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Din pacate nu are cine, afara de Sfintii Parinti pe care tu nu ii citesti, sa te invete despre smerenie...
Ati uitat Persoana cea mai autorizata sa faca acest lucru:
Citat:
În prealabil postat de Matei 11,29
Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 25.03.2009, 14:47:32
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Vasinec: Daca tu crezi, ca ortodocsii au dat dovada de rautate fata de tine incercand sa-ti deschida ochii , te inseli. Este pura dragoste fata de aproapele.
Iar smerenia o vede in primul rand Dumnezeu; imi pare rau totusi ca nu ai inteles ce am vrut sa spun cu cuvantul smerenie.
Mi-ati deschis ochii. Dadea pe afara dragostea si smerenia ortodoxa, pe acest forum, si eu nu am inteles-o.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 25.03.2009, 14:50:06
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Din pacate nu are cine, afara de Sfintii Parinti pe care tu nu ii citesti, sa te invete despre smerenie si mai ales cum sa scapi de mandria, care l-a aruncat pe satan din cer pe pamant.
Faptul ca se fac, cu usurinta, fel si fel de afirmatii la adresa noastra, tot smerenie se numeste? De unde stiti ca eu nu citesc Sfintii Parinti?
Reply With Quote
  #277  
Vechi 25.03.2009, 16:31:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Mi-ati deschis ochii. Dadea pe afara dragostea si smerenia ortodoxa, pe acest forum, si eu nu am inteles-o.
Exact, nu ai inteles-o, asa cum nu o intelegi nici acuma. Din pacate!
Noi nu ne "razboim" aici pentru a avea cu orice chip dreptate, ci pentru ca adevarul sa invinga si sa nu se strecoare greseli, erezii. Daca citeai Sfintii Parinti, ai fi stiut ca lupta lor a fost in primul rand pentru pastrarea adevarului, deci impotriva ereziilor.
Tot Sfintii Parinti, prin cele 7 Sfinte Sinoade ecumenice au stabilit ca trebuie sa cinstim Sfanta Cruce, pe Fecioara Maria, icoanele. Au stabilit dogmele. Daca i-ai citi pe Sfintii Parinti, ai sti si ai cinsti cele de mai sus.
Cei, care nu o cinstesc pe Fecioara Maria in timpul vietii, nu vor avea parte de mila la Judecata, caci Domnul va fi impartial atunci; va fi Judecator. Ne pare rau sa stim ca voi nu veti avea parte de mila, ci doar de judecata drepta. Fara spovedanie si iertarea pacatelor, omul ramane cu toate pacatele, multe sau putine, atatea cate sunt. Dar in cer nu va intra nici un pacatos. Ne pare rau ca nu vreti sa acceptati aceste lucruri. NE DOARE!
Iata deci in ce fel ne manifestam noi dragostea. Daca poti intelege.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 25.03.2009, 16:35:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Faptul ca se fac, cu usurinta, fel si fel de afirmatii la adresa noastra, tot smerenie se numeste? De unde stiti ca eu nu citesc Sfintii Parinti?
Afirmatiile sunt facute in baza a ceea ce avem scris de Sfintii Parinti, nu sunt de la noi. Deci nu e vorba de usurinta in afirmatii, caci nu sunt afirmatii gratuite, chiar daca nu le intelegi cum trebuie. Au fost aduse atatea argumente, dar...in zadar. Sper totusi sa nu fie in zadar.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 25.03.2009, 19:22:23
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Noi nu ne "razboim" aici pentru a avea cu orice chip dreptate, ci pentru ca adevarul sa invinga si sa nu se strecoare greseli, erezii.

Cei, care nu o cinstesc pe Fecioara Maria in timpul vietii, nu vor avea parte de mila la Judecata, caci Domnul va fi impartial atunci; va fi Judecator. Ne pare rau sa stim ca voi nu veti avea parte de mila, ci doar de judecata drepta.
Ne pare rau ca nu vreti sa acceptati aceste lucruri. NE DOARE!
Iata deci in ce fel ne manifestam noi dragostea. Daca poti intelege.
Mare este dragostea dvs.! Se pare ca manifestati compasiune si pentru Sfintii Apostoli. Nici ei nu au cinstit-o pe Fecioara Maria (nici nu au denigrat-o). Nu au pomenit deloc despre ea in epistolele lor.

Eu unul am ales. Vreau sa am aceeasi "soarta" cu a Sfintilor Apostoli. O sa ma inchin doar lui Dumnezeu prin mijlocirea Domnului Iisus Hristos si indrumarea Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 25.03.2009, 19:36:46
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Mare este dragostea dvs.! Se pare ca manifestati compasiune si pentru Sfintii Apostoli. Nici ei nu au cinstit-o pe Fecioara Maria (nici nu au denigrat-o). Nu au pomenit deloc despre ea in epistolele lor.

Eu unul am ales. Vreau sa am aceeasi "soarta" cu a Sfintilor Apostoli. O sa ma inchin doar lui Dumnezeu prin mijlocirea Domnului Iisus Hristos si indrumarea Duhului Sfant.

Vasi...
Uite cum e treaba: ortodocsii au cinstit din totdeauna pe Maica Sfanta si pe Sfintii Apostoli.
Eu admir pe cineva care-si exprima o idee, reuseste s ao sustina, insa cu metode juste si drepte, nu cu unele deformate.

Ori aceasta afirmatie, este deformata asupra ortodocsilor.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50