Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.10.2010, 02:13:25
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Exclamation Pomul se cunoaste dupa roada !

Nu-i multa filozofie. Parintele Calistrat pune oamenii pe sfanta rugaciune, pe citit carti duhovnicesti, pe nevointa si... ascultare.
Parintele Calistrat apropie pe oameni de Iisus Hristos, de paza mintii si rugaciunea mintii, de pocainta si smerenie.
Parintele Calistrat m-a apropiat de Psaltire cand unii preoti imi spunea sa n-o citesc ca nu cumva ... "sa supar puterile intunericului" sau faceau din psaltire mai mult o carte de mistica vrajitoreasca decat de apropiere de Cel Preainalt, de curatire interioara si mantuire.
Parintele Calistrat si ucenicii sfintiei sale pomenesc intens pomelnice la Sfanta Liturghie, la Psaltire si Proscomidie si de aceea vin oamenii acolo cu probleme rezolvate. La Man Vladiceni se fac slujbe intens, inclusiv Sfantul Maslu de 3 ori pe saptamana si de aceea lucreaza Duhul Sfant.
Parintele Calistrat nu se da nici smerit, nici mandru, se poarta natural si se considera un om normal. Era tanar, nu a fost atent si l-a lucrat sarsaila care nu-i convenea ca apropie pe oameni de Hristos.
Nu a calugarit "in ascuns", daca citit cartea "Crampeie de amintiri", va puteti lamuri, pe blog exista si lamuriri cu privire la cartea "mandrie" sale... "Mangaiere si mustrare" realizata intr-o nota provocatoare si acida, specifica lui Danion Vasile (ale carui carti au o valoare informativ-catehetica, nu duhovniceasca, parerea mea...)
Nu veti vedea spectaculos, harisme si sfintenie la Parintele Calistrat, ci un om care iubeste, se osteneste si se jertfeste. Nu veti sesiza vorbe inalte si indemnuri la sfintenie, ci indemnuri la omenie... Oamenii au uitat de omenie si naturalete... si se arunca "Experientele harului"... la judecat despre mandrie, parere de sine si discernamant... Fiti oameni, deveniti oameni iata mai degraba esenta vorbelor sfintiei sale... Sigur, PERSONAL, am multe motive sa stiu si sa cred ca ascunde o traire inalta dar nu asta este subiectul discutiei.
Parintele Calistrat nu se poarta ca un efeminat si nu simuleaza blandetea. El este omul care poate sa critice fara sa judece, poate sa critice iubind si poate sa faca lucruri minunate parandu-i-se ca-s banalitati si lucruri firesti.
Cine-l acuza, sa arate roada sa ! Mai degraba invidia sa. Cine poate judeca despre patimi fine si inalte ca parerea de sine si mandria sau cine-l poate acuza de lipsa discernamantului... Poate numai unul smerit si plin de discernamant...
Primul lucru pe care l-a facut Mitropolitul Teofan, PS Calinic si conducerea mitropoliei, adica tot Consistoriul Monahal, a fost sa-i de-a drumul la slujire. In ciuda tuturor acuzatiilor oamenii au continuat sa vina la sfintia, in ciuda tuturor acuzatiilor (de altfel foarte interpretabile, foarte cu dublu sens si foarte greu de dovedit practic) a ramas pe loc ca un munte in fata vijeliei. Cine ar fi putut sa treaca prin ce a trecut Parintele... E usor sa judeci cand stai pe bara si privesti... Cine stie cata osteneala e nevoie sa indrepti numai un om...
Cand unii bolnavi psihici se cearta in calendare, masonerii si cipuri, demonizeaza ierarhia Bisericii Ortodoxe si inclusiv pe Capul ei - Iisus Hristos, Sfintia sa pune oamenii la rugaciune, la psaltire, la rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul !", la paza mintii si ferirea de pacate. E usor sa acuzi, toti oamenii de bine au acuzatori.
Cand toti vorbesc de Apocalipsa, de cipuri si panica, sfintia sa vorbeste de Intalnirea cu Hristos, de Infricosata Judecata, de gandul la moarte, de umilinta si pocainta, de alungarea rautatii si absurdului uman. Cititi articolele sale despre cipuri, vedeti firescul si naturaletea lor in acord cu Sfintii Parintii, cu Sfanta Evanghelie, argumentate temeinic, si cu Sinodul Bisericii... de altfel, si cu toti duhovnici cunoscuti ai tarii, inclusiv Pr. Arsenie Papacioc, vrednicii de pomenire Pr. Cleopa (al carui ucenic este), Pr. Paisie Olaru s.a., din care citeaza...
Sa nu uitam ca primul lucru pe care l-a facut actualul Mitropolit cand a fost inscaunat, a fost sa-i de-a drumul la slujba... Sa nu uitam cine si in ce context a fost acuzat de niste lucruri si ce fac acum acei oameni, adica cat de ortodocsi sunt... Sigur, sfintia sa nu este interesat de acuzatori, "ursu trece, caini latra". Daca stai sa fi atent la cine te musca, stai ca mine o ora pe forum, in loc sa faci o metanie, o catisma la psaltire sau sa citesti din pateric.
La nivelul la care lucreaza Duhul Sfant prin parintele, este normal sa fie ispite si este normal ca ele sa fie publice si arhicunoscute, pentru ca el este un om public si arhicunoscut...
Cine iubeste psaltire vede si se cutremura de traseul necazurilor unui om duhovnicesc sau normal care vrea sa faca lucruri bune. Cine iubeste si citeste Sfanta Evanghelie, de asemenea... Cine iubeste si citeste Vietile Sfintilor, de asemenea... Sa lasam pe Hristos sa faca socotelile ! "Pus-ai necazuri pe umerii nostrii, ridicat-ai oameni pe capetele noastre, Trecutam prin foc si prin apa si ne-ai scos intru repaus" zice psalmistul ! "Cand vrei sa slujesti Domnului, gateste-ti sufletul tau spre ispita !" spune inteleptul Vechiului Testament" ! "Toti cei ce vor sa slujeasca Domnului intru cunoastinta, vor avea necazuri" spune Apostolul ! In lume necazuri veti avea dar indrazniti, Eu am biruit lumea, spune Domnul Dumnezeul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos ! Sa ne cutremuram dar, caci "cel ce va rabda pana la sfarsit, acela se va mantui" ! "Cu frica si cu cutremur lucrati mantuirea voastra" !
Sa-l pomeneasca Domnul Dumnezeu intru Imparatia sa pe parintele Calistrat, luminatorul Moldovei si iubitorul de Hristos, pentru rugaciunile Sfintei Cuvioase Parascheva !
  #22  
Vechi 17.10.2010, 14:25:18
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca a foste reabilitat ,asta nu inseamna ca e un mare duhovnic.
A fost iertat,asa cum este si crestineste,pentru greselile lui din trecut.Dar asta nu inseamna ca s-a ridicat la nu stiu ce trepte inalte duhovnicesti,sau ca este luminatorul Moldovei.Stiu ca vine multa lume la domnia sa,dar cei care vin sunt de o anumita categorie,fara prea mari pretentii catehetice.
  #23  
Vechi 17.10.2010, 14:31:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Daniel 777, macar astazi -Sfanta Duminica nu mai judeca. Ajunge, ti-am inteles parerile dar lasa-ne sa credem ce ne descopera Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #24  
Vechi 17.10.2010, 15:57:46
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Exclamation Felicitari Daniel777 !

Esti un tip foarte destept si pricepi repede ! Mesajele tale sunt atat de bine structurate incat cu greu pot intra in zona amuzantului ! Argumentele tale sunt vadit filocalice, vad ca stii sa citezi cu succes comunicate oficiale ale Mitropoliei si evident faci diferenta, cu o genialitate iesita din comun, intre ce presupune un comunicat de presa si o stare de fapt ! De altfel vad ca intelegi contextul in care sunt emise si nici nu trebuie sa ti se dea mura-n gura evenimentele petrecute ! Esti foarte bine documentat si preocuparile tale sunt vadit mistice ! cred cu tarie in discernamantul, smerenia si aprecierele tale ! De altfel, matale esti criteriul adevarului, ce spui matale, trebuie sa fie adevarat ! Apropo, calugariile se fac in Biserica, randuiala calugariei presupune o succesiune de meditatii si consimtaminte ! poate ar trebui sa citesti randuiala calugariei ! Este in Molitfelnic ! Poate ar trebui sa citesti si Randuielile calugariei si canoanele calugariei... ale Sfantului Pahomie cel Mare ! Nu exista calugarie cu forta sau in ascuns ! Calugaria este inaintea Lui Hristos si a sfintilor ingeri ! Calugaria presupune acceptul si meditatia prealabila ! Ca s-au plictisit unii, putini de altfel, de calugarie si au poftit la fofoloanca, este problema lor ! Cu forta este sechestrarea de persoane, vatamarile corporale, infractiunile la adresa persoanei si proprietatii etc., violul... ca sa intelegi mai bine. Apropo, daca citesti canoanele pe care le citezi, vezi ca acolo, apararea duhovnicului este reglementata si apreciata. Este asemenea cu pilda din pateric in care un parinte este acuzat ca-i manios, betiv, desfranat, lacom si el spune vesel ca asa-i dar cand este acuzat de erezie spune ca asta nu-i adevarat pentru ca erezia desparte pe om de Dumnezeu. Imi pare ca tu esti acela infierbantat... Tu ne-ai abordat, nu noi pe tine... Apropo care-i roada ta ? Cine este un mare duhovnic si cine nu, decide Dumnezeu, nu oamenii ! Despre pretentiile catehetice ale celor care vin la domnia sa, este o acuzatie gratuita, are ucenici de la oamenii simpli si babe de la tara pana la doctoranzi in teologie si oameni de stiinta ! Scrie in diverse publicatii, este chemat in toata tara de asociatii de crestini ortodocsi, este invitat la emisiuni televizate s.a.m.d. Poate treci odata pe acolo, sa vezi ca vin copii, tineri, familii, batrani, cu studii, fara studii etc., de care iti place tie. Tu esti sociolog mare, de acum ai facut sondaje sociologice despre ucenicii Parintelui Calistrat. Nici eu nu-l credeam pe parintele asa de important. La modul concret, nu are nimeni ce sa-i reproseze. Sigur, este un om ca oricare altul, poate gresi, nu este infailibil... Pana acum nu a facut opinie separata de Sinod, nu s-a implicat in probleme in care sa se poata gresi, si nu este opinia bisericii, numai Iisus Hristos este infailibil... Iisus Hristos, Sfanta Evanghelie si Vietile Sfintilor sunt masura si idealul nostru crestin. Cine le citeste, pricepe ca Parintele Calistrat nu iese din aceste cadre de adevar. Nu va tineti de prostii si lucruri marunte ! Ganditi si cercetati, nu luati ce auziti de la altii ! Nu va bagati in ce nu stiti ! Daniel777, recomanda-ne si noua cativa parinti ai caror ucenici au "pretentii catehetice" inalte, nu ne lasa in bezna sufleteasca, lumineaza-ne tu si indruma-ne ! Cum crezi tu ca ar fi mai bine ! Directioneaza-ne tu catre un adevarat povatuitor sufletesc !
  #25  
Vechi 17.10.2010, 16:09:11
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca a foste reabilitat ,asta nu inseamna ca e un mare duhovnic.
A fost iertat,asa cum este si crestineste,pentru greselile lui din trecut.Dar asta nu inseamna ca s-a ridicat la nu stiu ce trepte inalte duhovnicesti,sau ca este luminatorul Moldovei.Stiu ca vine multa lume la domnia sa,dar cei care vin sunt de o anumita categorie,fara prea mari pretentii catehetice.
Bai baiete,asta e doar parerea ta ,subiectiva de altfel,lasa-i tu pe astia cu canoanele lor ,incremeniti in ele,ca leau folosit doar ca pe un pretext pt acuzare,nu spune acolo apostolul ca pe omul duhovnicesc nu-l judeca nimeni dar el pe toate le judeca,nu-ti ma da tu cu parerea despre el daca nu-l cunosti,eu acum 20 de ani cind mergeam pe la el si cind viata duhovniceasca era f slaba calitativ in tara la noi,sau mai bine spus fixata in vechile tipare comuniste,pr calistrat a incercat si reusit sa reinvioreze duhul practicii crestine/ortodoxe;In unele zile spovedea cite o 100-200 de oameni,iar calugari facuti de mana lui cine le mai stie nr,in timp ce altii stateau sa-l pindeasca cu canoanele in mana,in timp ce el facea calugari altii iti cereau o suta de formalitati C.V. de te lasai pagubas de umblat pe drumuri.In timp ce altii iti intorceau spatele la el gaseai o mana de ajutor,simteai in el un prieten ca nu te lasa la nevoie,ca pune suflet pt tine,lucru f rar printre preoti ,aproape ca nu-l gasesti,numai cine nu s-a izbit de greutati nu stie sa pretuiasca un adevarat prieten,calitatile care le intruneste imi vine greu sa le explic dar cu adevarat asa tr sa le aiba un duhovnic mare,adica:mama,tata,frate pt cei ce intr-adevar le meritau si mustrare ,ocara,bici pt altii care de asemeni meritau;Ce sa mai spun ca uneori era un adevarat spectacol in prezenta lui ,dar din care se putea culege mult folos,oricum,barbatia,generozitatea,dreapta socoteala,profunzimea teologica-in ciuda faptului ca nu are diplome-iscusinta duhovniciei,dreapta credinta -f important!!,nu compromisuri ecumenice si nici morale -devotamentul fata de oameni si Dumnezeu si nu in ultimul rind dragostea pt oameni sunt citeva din calitatile care il caracterizeaza.
Iar eu am cunoscut oameni acolo aproape de toate categoriile sociale,inclusiv multi preoti,teologi ,este absurda afirmatia ca oamenii care veneau la el nu aveau prea mari pretentii catehetice,eu insumi tocmai de asta il cautam -si nu m-a impedicat distanta de vreu 300 km-ca simteam nevoia de mai mult si nu avea cine sa ma lamureasca,insa el a implinit lipsurile mele la acea vreme-cind nu erau atitea carti , si atita informatie ca acum pe net-prin predicile lui abundente si convingatoare.
Cel putin mie mi-a fost de ,mare folos,insa un duhovnic bun trebuie sa fie si de rau vorbit,asta e semnul dupa cre tr sa-l cunosti,asa a spus si Hristos''vai de voi cind toata lumea va vor vb de bine'' deci numai de bine.asa ca depinde de noi in ce parte ne situam.
  #26  
Vechi 17.10.2010, 16:16:50
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

aaaa si nu uita un lucru carigoana pt clerici acum nu mai este din afara ci din interior,dar sa nu ma silesti mai mult sa-ti spun ca nu-ti voi spune nimic.
  #27  
Vechi 17.10.2010, 16:24:14
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit Amuzante acuzatii, zona subumana, oameni de ciocolata !

Nu exista un asemenea comunicat de presa.
Poate ne arati, ca un prea informat ce esti:
- adresa oficiala de pe care ai luat "Comunicatul de presa";
- "Procesul verbal din Sihastria"- in care se stabilesc circumstantele in care a murit calul si masurile luate impotriva acestui criminal de cai - aceste fiinte minunate si prieteni ai omului;
- eventual un "scan" dupa documente, un numar de inregistrare si o data, o semnatura a acestui comunicat minunat de presa;
- eventual "Autopsia calului" ar fi foarte relevanta sau macar martori care l-au vazut murind de mana prea pirpiriului parinte, ucigatorul de cai. Eu cunoscandu-l, stiu ca iubeste animalele, toate se strang la poarta care duce spre chilia parintelui pentru ca le mai de mancare... Voi, sigur, fiindu-va duhovnic, il cunoasteti de asemenea si sunteti dezamagiti de acest "ucigator de cai" - aceste animale minunate care poarta povara oamenilor :-)
Despre acuzatii, nu am timp sa le iau pe rand... Nu-i nici una adevarata... Cel putin oamenii din Barnova, cunosc pe acest parinte minunat si ce gospodarie era acolo pana sa vina dumnealui. Acum Paisie Furdui are crescatorie de caini si daca intri in "ferma", plangi de mila animalelor; la Dragomirna a fost trimis cu acte si documente; cand a ajuns acolo, veneau la slujba 3 babe, cand a plecat a lasat biserica plina. A lasat biserica plina pentru ca in opinia purtatorilor sai incompetenti de grija .... "se ocupa cu vrajitorie si lucruri necurate". Pe Victorin l-a iritat ca a spus cu adevarat care sunt si erau neregulile din Sihastria, iar pe Paisie pentru ca in loc sa-i de-a bani sa-si o si mai venerabila Alfa Romeo, a bagat in schimb banii babelor in 3 manastiri ctitorite, in ucenici tinuti in facultate, si familii amarate sustinute. Ehe, mai copii, multe de discutat dar imi pare ca nu merita sa fac asta. Cine stie, stie ! Dar este pacat ca un asemenea om nu este "exploatat" si "folosit" la maxim in contextul duhovnicesc in care traim. Aruncam cu noroi in prea multe lucruri frumoase si demne de iubit !
  #28  
Vechi 17.10.2010, 16:37:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De la mine din oraș aproape toți care merg la biserică, au trecut pe la părintele Calistrat.Ne știe pe nume pe fiecare deși suntem mulți.
Auzisem multe despre dumnealui și numai la superlativ dar abia acum cinci ani împreună cu un grup de pelerini am mers la Bârnova unde se afla atunci.
Când mi-a venit rândul i-am dat pomelnicul pe care scrisesem numele meu și dorința de a mă întări în credință.S-a uitat pe pomelnic,apoi la mine,și m-a întrebat dacă eu sunt cea din pomelnic , a scos din buzunar o cruciuliță din lemn(din acelea pe care le aduc cerștinii de la Ierusalim) și mi.a dat-o.
Abia peste câțiva ani în care aveam să trec prin multe încercări,ispitire și prigoniri am înțeles ce am cerut și de ce am primit doar eu din tot grupul acea cruciuliță.

Îndiferent ce s-a scris,spus sau vorbit de bine sau de rău(sau se va mai spune) despre părintele acesta pentru mine și pentru mulți alții rămâne un reper important pe drumul îngust care duce spre despătimire.

Last edited by dorinastoica14; 17.10.2010 at 16:43:41.
  #29  
Vechi 17.10.2010, 16:47:39
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sper sa nu fiu contrazis de timp, dar mi se pare ca forumul nostru a primit forte proaspete. Nu stiu daca le-a urat cineva "Bun venit!" celor vizati, dar a s-o fac eu in numele tuturor sperand sa fiu in asentimentul vostru. Bine ati venit, oameni buni si Dumnezeu sa va ajute sa puneti buna roada in toate mesajele voastre!
  #30  
Vechi 18.10.2010, 00:36:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit O convorbire cu parintele Teofil Paraian

- Prea Cuvioase Parinte, de curînd Biserica Ortodoxa Româna s-a confruntat cu un caz ceva mai delicat, ca sa nu-i spunem altfel. Este vorba, cum probabil banuiti, de Pr. Calistrat Chifan, duhovnic la Sfînta Manastire Bârnova. Am dori sa stim, Prea Cuvioase Parinte, care este pozitia Prea Cuviosiei voastre în legatura cu Pr. Calistrat, ce pareri aveti?
- Pareri foarte rele am!
- Exista voci, mai ales dintre cei care se autointituleaza „ucenici ai Parintelui Calistrat”, care spun ca totusi nu-i asa, ca aveti pareri bune. Ei aduc ca argument în special interviul pe care l-ati dat la Radio Trinitas…
- Nu-i adevarat, sa se intereseze mai bine cei ce spun lucrul acesta…
- E bine sa se stie clar, de altfel si înregistram cuvintele acestea…
- Sa se intereseze mai bine ei. Eu am dat un interviu la Radio
Trinitas…
- Eu nu am ascultat interviul dar unii spun ca, în acel interviu, i-ati luat apararea Parintelui Calistrat…
- Nu-i adevarat! Nu-i adevarat!
- Deci, despre Parintele Calistrat ce ne puteti spune?
- Pot spune ca este un om razvratit, este un om înselat, este un om deviat, este un om care slujeste fara sa aiba binecuvîntare de slujba, a facut lucruri pe care noi le consideram ca lucruri nefiresti, a facut calugarii pe ascuns - nu trebuia sa le faca. Deci el a iesit din ascultarea Bisericii si, în conditiile acestea, nu mai poate sa slujeasca.
- Tot ce mi-ati spus Prea Cuviosia voastra acum este identic cu pozitia oficiala a Mitropoliei Iasului...
- Da, pentru ca…
- Parinte, dar Parintele Calistrat si ucenicii sai spun ca toate acestea sînt minciuni…
- Ce sînt minciuni?
- Ca a facut calugarii pe ascuns, de pilda!
- Mai, am întîlnit eu, eu personal, oameni facuti calugar de el. Pe ascuns! Asa ca sa nu mai…
- Deci nu sînteti influentat de Mitropolie…
- Nu-s influentat de nimeni, nu numai Mitropolie. Eu am întîlnit acum, cînd am fost la Roman, doi insi ce au venit la mine si care mi-au spus ca au fost facuti calugari de Parintele Calistrat si ca ei nu se considera calugari. Unul dintre ei poate ca o sa mearga la manastire iar celalalt se va casatori în vara asta.
- Ucenicii Parintelui Calistrat spun ca cei ce au facut plîngeri împotriva Parintelui Calistrat sînt „influentati”, sînt „vînduti” si „eretici”…
- Bine, ei pot sa zica ce vor dar asta este realitatea!
- Avem dreptul sa luam atitudine din punctul acesta de vedere?
- Avem!
- Sigur?
- Avem! Numai sa putem sa-i convingem…
- Eu am luat atitudine si am iesit ca „eretic”, ca „mason” si ca „S.R.I-st”…
- Draga, poti sa fii sigur ca n-o sa zica nimeni dintre cei care-l sustin pe Parintele Calistrat ca esti om de treaba sau ca esti pe cale buna. Nu o sa zica! Pentru ca ei nu sînt pe cale buna si, nefiind pe cale buna… E cum zice Parintele Arsenie: „În mintea strîmba si lucrul drept se strîmba!”
- Se poate compara acest caz cu cel de la Vladimiresti?
- Eu am povestit, în interviul de la Trinitas, ca si la noi la manastire a fost un caz din asta, în care s-au implicat si credinciosii, si Mitropolitul l-a caterisit pe preotul ce se razvratise – ca preotul de care vorbesc nu facuse calugarii pe ascuns dar slujise fiind oprit de slujba. Deci preotul a fost împotriva Mitropolitului, Mitropolitul i-a luat dreptul de a sluji si el n-a mai putut sluji de atunci, într-adevar. Dar, pîna s-a mai echilibrat putin, a slujit cu un antimis dat de Parintele Ioan de la Vladimiresti care, în loc sa-i spuna: „Nu mai sluji!” i-a spus ca Maica Domnului vrea ca el sa slujeasca si i-a dat un antimis care, de fapt, era un antimis fara valoare. Caci ce înseamna „antimis”? Este un obiect liturgic pe care îl foloseste preotul ca delegat al Mitropolitului sau al chiriarhului locului. Adica chiriarhul locului îi da preotului antimis pentru ca acesta sa poata face Liturghie în biserica în care el slujeste. Ori, daca îi ia antimisul preotul nu mai poate face Liturghie. Deci antimisul este semnul învoirii chiriarhului ca preotul respectiv poate face în biserica Litughie. Iar în cazul acesta Parintele Ioan îi daduse un antimis de campanie – care nici nu stiu de unde l-a avut. Asta deci nu era semnul Mitropolitului, pentru ca Mitropolitul nu mai era de acord ca preotul respectiv sa mai slujeasca. Toate astea pentru ca „În mintea strîmba si lucrul drept se strîmba!”
- Prea Cuvioase, luînd noi aceasta atitudine în cazul Parintelui Calistrat, am primit si o înstiintare, din partea unui monah din Moldova, aparator al Parintelui Calistrat, ce a spus ca „ma va pune la Psaltire!”
- Poate sa ma puna la toate Psaltirile din lumea asta! Pe mine ma apara Dumnezeu caci eu nu fac ceva împotriva Parintelui Calistrat…
- Si pe noi, cei ce am luat atitudine în acest caz, cine ne apara?
- Tot Dumnezeu va apara! Draga, voi trebuie sa stiti ceva…
- Unii au spus ca nu e bine sa luam atitiudine noi…
- De ce nu e bine? Ba-i bine!
- Zic ca nu avem dreptul…
- Draga, asa cum au ei dreptul sa-l sustina asa avem si noi dreptul sa nu-l sustinem! Eu, sa stii ca n-am nimic cu Parintele Calistrat…
- Nici noi nu avem nimic cu dînsul dar, uite, exista – mai ales pe internet – o multime de injurii aduse de ucenicii lui Bisericii Ortodoxe Române si ierarhilor ortodocsi ce s-au pronuntat împotriva Parintelui Calistrat…
- Si aia se considera slujitori ai lui Dumnezeu?
- Ei zic ca da… Ei spun ca noi ne înselam, ca totul este o minciuna si o calomnie, ca nu exista nimic din ceea ce acuza Mitropolia…
- Cum nu exista nimic mai frate? Daca exista oameni care spun ei însisi: „M-au facut calugar fara voia mea!”
- Pe lista „sustinatorilor Parintelui Calistrat” sînt trecuti, ca aparatori ai Parintelui, „de sus, din Ceruri, Parintele Cleopa, Pr. Paisie etc.”…
- Ca aparatori ai Parintelui Calistrat?
- Da. Ce parere aveti?
- Mai, sa fie, dar sa vedem si noi ca-l apara! Sa vedem o schimbare! Ca pîna acum nu stiu daca putem vedea ca-l apara Parintele Cleopa pe Pr. Calistrat…
- Cum exista Parinti si Monahi care stau zilnic pe internet si-si dau cu parerea, unii dintre ei acuzînd ierarhia B.O.R… Fac ei bine sau nu?
- Cum sa faca bine mai frate? Cum sa faca bine?
- Eu am spus ca locul monahilor si preotilor nu este sa stea pe internet…
- Ei trebuie sa-si vada de pacatele lor! În manastire!
- Au voie Monahii sau Preotii sa stea pe internet, zilnic?
- Nu au! Nici macar putin n-au voie!
- Nici macar putin?
- Da!
- Putem face public tot ceea ce ne-ati spus acum?
- Sigur ca da! Da! Da! Da!
- Multumim mult Parinte Teofil!
- Dumnezeu sa va ajute!

O convorbire de Fabian Anton
Bucuresti, 18 aprilie 2003
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
www.parintelecalistrat.com alexmatei Resurse ortodoxe on-line 1 02.03.2012 10:39:49
Oferte http://vesmintedepreot.blogspot.com/ casigabi Stiri, actualitati, anunturi 0 17.11.2009 18:02:33