Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.02.2024, 02:06:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Viitorul îl cunoaște doar Dumnezeu, nu niște marionete păgâne derutate. Dacă tu crezi într-o fraudă rătăcită
M-am gindit la aspectul asta. Evident ca nu la asta am facut referire ci la faptul ca ei in universul lor de factura pur iudaica-a-imparatul-lumesc fac planuri pe zeci si sute de ani referitor la noi la toti. De exemplu sub-proiectul-test urss tot de factura iudaica suta la suta a rezistat ~70 de ani insa a scapat din mana la un moment dat. Le-a trebuit inca citeva decenii buna pina au recladit controlul total( prin racolari a tradatorilor) si incetarea proiectului odata cu semnarea intelegerii de la Malta din 89.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.02.2024, 02:14:03
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
M-am gindit la aspectul asta. Evident ca nu la asta am facut referire ci la faptul ca ei in universul lor de factura pur iudaica-a-imparatul-lumesc fac planuri pe zeci si sute de ani referitor la noi la toti. De exemplu sub-proiectul-test urss tot de factura iudaica suta la suta a rezistat ~70 de ani insa a scapat din mana la un moment dat. Le-a trebuit inca citeva decenii buna pina au recladit controlul total( prin racolari a tradatorilor) si incetarea proiectului odata cu semnarea intelegerii de la Malta din 89.
Asta știu că ei se închipuie dumnezeii lumii, că doar asta îi învață zeul lor Lucifer și le promite marea cu sarea. Realitatea-i diferită, sunt doar marionete care vor fi aruncate la gunoi, și Hristos va birui în veci.

Ioan Ianolie: „În temnițe s-a realizat maxima confruntare dintre Dumnezeu și satana. Acolo erau evidente duhurile, acolo nu mai erau posibile dulcegăriile și jumătățile de măsură. Temnițele au scos la iveală forța creștinismului, care este capabilă să învingă acest veac.”
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.02.2024, 02:49:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ioan Ianolie: „În temnițe s-a realizat maxima confruntare dintre Dumnezeu și satana. Acolo erau evidente duhurile, acolo nu mai erau posibile dulcegăriile și jumătățile de măsură. Temnițele au scos la iveală forța creștinismului, care este capabilă să învingă acest veac.”
Dumnezeu sa-i odihneasca, amaratii de ei!
Vezi eu unul nu o sa reusesc niciodata sa-i inteleg pe deplin pe cei detinuti la Pitesti. Prin felul meu de a fi ma regasesc foarte bine in sfaturile sfinte a Mantuitorului catre Apostoli.
Uite, prin citeva citate care le port in minte( or mai fi si altele)
- Fiti blanzi ca porumbeii, dar precauti precum serpii!( Nu va lasati prinsi!)
Lagat de a nu fi prins:
- Incearca sa "cazi" la pace cu cel ce are pretentii de la tine...pentru a nu ajunge in temnita, unde vei sta pina nu "iti platesti ultimul banut" pe care-l datorezi"
- Daca vedeti ca ceva "pute", nu este in regula, in "oraselele" pe unde "trageti" daca nu sunteti acceptati, scuturati-va sandalele la intrare si taiati-o de acolo...
Toate spuse pentru cei care sunt pe faza au urechi de auzit si ochi de vazut, pentru a nu permite ostirii nemernice a imparatului lumesc sa puna laba scirboasa pe voi.
Daca sa zicem, ca ne-am afla in anii 48-58, ar fi de preferat sa rabdam si sa acceptam umilintele si greutatile ca salahor intr-un depou, la descarcat vagoane citiva ani, pe rolul de Mr. NIMENI. Ca in filmul ala de cowboy "What's your name son? My name is nobody"
Si stai in pozitia asta smerita pina trece vijelia nemernicilor calai, pentru ca nimic nu tine la nesfirsit, iar Dumnezeu vede staruinta ta, si are grija de tine.
Vorba aia oameni cu Har( Ilie, David) au fost trimisi in pustie pentru a nu fi prinsi si nimiciti. Hristos disparea din multime cind se imputea treaba " deoarece inca nu venise timpul"...
Hristos a descurajat zelotismul, iesitul cu "pieptul inainte in fata tancurilor". Asta ce mai este?

Last edited by cozia; 28.02.2024 at 03:01:44.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.02.2024, 05:50:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
...
Si stai in pozitia asta smerita pina trece vijelia nemernicilor calai, pentru ca nimic nu tine la nesfirsit, iar Dumnezeu vede staruinta ta, si are grija de tine...
Stăruință pentru ce?
Vijelia nemernicilor călăi e nesfârșită de data asta și Dumnezeu se uită atent la:

24. Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul pentru Mine, acela îl va mântui.(Lc9,24)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.02.2024, 12:21:49
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Dumnezeu sa-i odihneasca, amaratii de ei!
Vezi eu unul nu o sa reusesc niciodata sa-i inteleg pe deplin pe cei detinuti la Pitesti. Prin felul meu de a fi ma regasesc foarte bine in sfaturile sfinte a Mantuitorului catre Apostoli.
Uite, prin citeva citate care le port in minte( or mai fi si altele)
- Fiti blanzi ca porumbeii, dar precauti precum serpii!( Nu va lasati prinsi!)
Lagat de a nu fi prins:
- Incearca sa "cazi" la pace cu cel ce are pretentii de la tine...pentru a nu ajunge in temnita, unde vei sta pina nu "iti platesti ultimul banut" pe care-l datorezi"
- Daca vedeti ca ceva "pute", nu este in regula, in "oraselele" pe unde "trageti" daca nu sunteti acceptati, scuturati-va sandalele la intrare si taiati-o de acolo...
Toate spuse pentru cei care sunt pe faza au urechi de auzit si ochi de vazut, pentru a nu permite ostirii nemernice a imparatului lumesc sa puna laba scirboasa pe voi.
Daca sa zicem, ca ne-am afla in anii 48-58, ar fi de preferat sa rabdam si sa acceptam umilintele si greutatile ca salahor intr-un depou, la descarcat vagoane citiva ani, pe rolul de Mr. NIMENI. Ca in filmul ala de cowboy "What's your name son? My name is nobody"
Si stai in pozitia asta smerita pina trece vijelia nemernicilor calai, pentru ca nimic nu tine la nesfirsit, iar Dumnezeu vede staruinta ta, si are grija de tine.
Vorba aia oameni cu Har( Ilie, David) au fost trimisi in pustie pentru a nu fi prinsi si nimiciti. Hristos disparea din multime cind se imputea treaba " deoarece inca nu venise timpul"...
Hristos a descurajat zelotismul, iesitul cu "pieptul inainte in fata tancurilor". Asta ce mai este?
E un subiect complicat. Pe de-o parte chiar și ei au spus că erau tineri, nepregătiți, idealiști, au făcut greșeli de tactică prin confruntarea fățișă. Aici vorbim în general de copii care au fost în Frățiile de Cruce ca adolescenți, unii intrați de la vârste fragede. Ajunși în temnițe, mulți au preluat o atitudine de „dă-i cezarul ce-i al cezarului” neluptând împotriva torționarilor, dar era deja prea târziu, nu se mai putea discuta cu demonizați și bestii.

Dar pe plan duhovnicesc, este mult mai complicat. Și sfinții apostoli au mucenicit toți cu bună știință, creștinismul este fundamentat pe martiriu. Așa că o să vezi și o atitudine asumată, Virgil Maxim spunând „Noi ne predam în chip conștient, ca să nu lipsim de pe altarul de ispășire, pentru păcatele noastre și ale neamului”.

Am scris un articol despre acest subiect, nu știu cât de clar este dar este ce am înțeles eu din scrierile lor: https://ro.orthodoxwiki.org/Spiritua..._anticomuniste
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 28.02.2024 at 19:25:27. Motiv: Ortografie
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.02.2024, 19:51:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.989
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
S-ar fi auzit. La Athos are apartamentul-chilie personal, si ar avea o prezenta cu un nivel ridicat de implicare in programul zilnic: Utrenie, Liturghie, Vecernie, la Parastase(cind se tin), Simbetele mortilor... din ce am citit.
Banuiesc ca il pun sa citeasca, sa recite (in engleza), asa cum am facut-o mai toti pe aici si mai facem ocazional.
Destul de rău că are chilie personală acolo, pe un enoriaș ortodox dacă vrea să stea mai mult de 5-6 zile mai că-l dau afară dacă nu știe pe cineva să-i permită să stea mai mult.

Pt un eterodox se fac mai multe concesii văd.

Eu nu cred în teorii de genul ortodox în taină, că-l beștelește establishmentul protestant dacă trece, oricum ăia ar știi dacă a trecut în taină, e un om care umblă prin două luntrii ar vrea și cu beneficiile ortodoxiei dar și să nu-și pericliteze confortul.

Nu văd ce ar mai avea de pierdut la vârsta lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.02.2024, 21:11:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Eu nu cred în teorii de genul ortodox în taină, că-l beștelește establishmentul protestant dacă trece, oricum ăia ar știi dacă a trecut în taină, e un om care umblă prin două luntrii ar vrea și cu beneficiile ortodoxiei dar și să nu-și pericliteze confortul.

Nu văd ce ar mai avea de pierdut la vârsta lui.
Si inca cum(ortodocsi in taina). Ai uitat cum timp de 30 de ani se cununau si botezau nomenclaturistii "atei inraiti" cica, ai lui Nea Nicu din cc-al-pcr. Ala da establisment care te putea beli nu cel protestant al regelui.
Protestantii daca-i cunosti oricum ne privesc ca pe niste vechituri care se tin de ritualuri, dupa ei, imaginate. Tin mereu sa ne mentioneze ca nu studiem evangheliile, ca nu le cunoastem asa cum le cunosc ei.

Vestul ne-a studiat indeaproape, inclusiv modul ingenios securist, de a fi ortodox in ascuns. Am fost tara cea mai observata si testata pe noi de stapanii banilor pentru tot ce vine ACUM peste EI, peste tot UE-ul si anume:
- taierea curentului, benzina pe cartela
- circulatia limitata bazata pe numere "cu sot-fara-sot"
- lipsa dramatica a caldurii in apartamente
- oprirea apei la robinet
- precaritatea hainelor
- lipsa spalarii, a sapunului
- Uriasul capitol al lipsurilor alimentare( create de jigodiile din virf)!!!( nu mai intru in detalii)
- Obligativitatea de a avea un servici, prins intr-o ocupatie aprobata, altfel CANAL scria pe tine!
Si asa mai departe...
Pentru care panaramele PCRiste primeau comisioane in vest(carduri)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.02.2024, 21:34:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
...
Dar pe plan duhovnicesc, este mult mai complicat. Și sfinții apostoli au mucenicit toți cu bună știință, creștinismul este fundamentat pe martiriu. Așa că o să vezi și o atitudine asumată, Virgil Maxim spunând „Noi ne predam în chip conștient, ca să nu lipsim de pe altarul de ispășire, pentru păcatele noastre și ale neamului”.

Am scris un articol despre acest subiect, nu știu cât de clar este dar este ce am înțeles eu din scrierile lor: https://ro.orthodoxwiki.org/Spiritua..._anticomuniste
Felicitări pentru cele scrise!
Citat:
Maxim Mărturisitorul despre voire
Acest lucru devine adânc duhovnicesc din cauza proprietăților specifice voinței. Sf. Maxim Mărturisitorul spune că „voirea este o putere doritoare a ceea ce e propriu firii care dorește”[3]. Atunci, voirea devine strâns legată de firea umană: firea umană este făcută să voiască să se apropie de Dumnezeu și astfel voirea este elementul esențial pentru îndumnezeire. Sf. Maxim adaugă că voirea „ține împreună toate însușirile ce aparțin ființial firii”[3], spunând astfel că prin voire ne păstrăm ontologia firii umane, adică chipul lui Dumnezeu, și tot prin voire parcurgem drumul către asemănare.
Despre ceea ce spune Sf Maxim Mărturisitorul cum că „voirea este o putere doritoare a ceea ce e propriu firii care dorește”, mi se pare că ar fi loc de o precizare din partea lui, deoarece firea umană are 2(două) doriri, una sufletească(să se roage, să postească) si alta trupească (să mănânce, să doarmă). Aceste două doriri nu vin din aceși loc, ci inimă (prima) și din trup (a doua).

În continuare am boldat afirmația care nu mai are ghilimele (poate tot Sf Maxim se exprimă, sau poate tu) care ar avea nevoie de o corectare(zic eu) rezultată din deosebirile primului comentariu pe care l-am scris mai sus.

Firea omenească nu este făcută să se apropie de Dumnezeu prin firea sa, decât sub acțiunea Duhului Sfânt, căci fără acțiunea Duhului Sfânt el rămâne un animal supus instinctelor sau exemplului preluat din mediul în care trăiește. Toate voirile trupești sunt generate de instinct, iar voirile sufletești sunt generate de Duhul Sfânt.

E drept că omul are capacitatea de a se deschide spre educare, iar dacă educarea începe din fragedă pruncie cu botezul lui Ioan și se continuă cu includerea Duhului Sfânt in toate aspectele educației, puterea sufletească crește exponențial, ajungând apoi să supună trupul obiectivelor duhovnicești.

Această primă deschidere spre educație vine(în multe feluri) tot sub influența Duhului Sfânt și e susținută de un accept de voință, deoarece nu vine automat din instinct și de aceea nu are acceptul formal, având nevoie de o așa-zisă ”analiză conștientă a riscurilor”, sau de o... autoritate ”părintească”. Exemplele pe care le-am ales ca să numesc voirile sufletești și trupești susțin și caracterizările ulterioare, adică se înțelege ușor că un om fără educație, deși are multe dorințe, nu va dori să postească și să se roage pentru că nu are niciun rost pentru el; orice schimbare ar apărea în viața lui care să-l conducă la a se ruga și a posti ar veni numai sub acțiunea Duhului Sfânt.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.02.2024, 21:59:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Stăruință pentru ce?
Vijelia nemernicilor călăi e nesfârșită de data asta și Dumnezeu se uită atent la:

24. Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul pentru Mine, acela îl va mântui.(Lc9,24)
Pentru ce staruinta?
Staruinta pentru a face Voia Lui de pe pozitia de om simplu, ocarat si umilit, dar foarte atent, precum un sarpe, caruia i se poate curma viata in orice clipa de catre armatele intunericului lumesc.
Nu din frica o faci ci urmand invataturile Duhului Sfint, Invatatorul nostru care l-a trimis intru salvare pe Ilie si pe altii in desert. Nu iti salvezi/scapi sufletul din considerente de tradare a legilor lui Dumnezeu si din ascultare si a celor soptite la ureche, sau indicate(directii de urmat, planuri, portite de scapare) in taina de catre Duhul Sfint, urmate de curajul si barbatia de a scapa chiar prin fente de ghiara inamicului. De ce, pentru ca misiunea ta inca nu s-a sfirsit!
Totul este sa folosesti( si s-o recunosti) acea voire sufleteasca de care vorbesti mai sus.

Last edited by cozia; 28.02.2024 at 22:02:02.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.02.2024, 03:34:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Felicitări pentru cele scrise!
Mersi!

Citat:
Despre ceea ce spune Sf Maxim Mărturisitorul cum că „voirea este o putere doritoare a ceea ce e propriu firii care dorește”, mi se pare că ar fi loc de o precizare din partea lui, deoarece firea umană are 2(două) doriri, una sufletească(să se roage, să postească) si alta trupească (să mănânce, să doarmă). Aceste două doriri nu vin din aceși loc, ci inimă (prima) și din trup (a doua).

În continuare am boldat afirmația care nu mai are ghilimele (poate tot Sf Maxim se exprimă, sau poate tu) care ar avea nevoie de o corectare(zic eu) rezultată din deosebirile primului comentariu pe care l-am scris mai sus.

Firea omenească nu este făcută să se apropie de Dumnezeu prin firea sa, decât sub acțiunea Duhului Sfânt, căci fără acțiunea Duhului Sfânt el rămâne un animal supus instinctelor sau exemplului preluat din mediul în care trăiește. Toate voirile trupești sunt generate de instinct, iar voirile sufletești sunt generate de Duhul Sfânt.

E drept că omul are capacitatea de a se deschide spre educare, iar dacă educarea începe din fragedă pruncie cu botezul lui Ioan și se continuă cu includerea Duhului Sfânt in toate aspectele educației, puterea sufletească crește exponențial, ajungând apoi să supună trupul obiectivelor duhovnicești.

Această primă deschidere spre educație vine(în multe feluri) tot sub influența Duhului Sfânt și e susținută de un accept de voință, deoarece nu vine automat din instinct și de aceea nu are acceptul formal, având nevoie de o așa-zisă ”analiză conștientă a riscurilor”, sau de o... autoritate ”părintească”. Exemplele pe care le-am ales ca să numesc voirile sufletești și trupești susțin și caracterizările ulterioare, adică se înțelege ușor că un om fără educație, deși are multe dorințe, nu va dori să postească și să se roage pentru că nu are niciun rost pentru el; orice schimbare ar apărea în viața lui care să-l conducă la a se ruga și a posti ar veni numai sub acțiunea Duhului Sfânt.
Nu e așa.

Faptele Apostolilor 17, 26-27: Și a făcut dintr-un sânge tot neamul omenesc, ca să locuiască peste toată fața pământului, așezând vremile cele de mai înainte rânduite și hotarele locuirii lor, ca ei să caute pe Dumnezeu, doar L-ar pipăi și L-ar găsi, deși nu e departe de fiecare dintre noi.

Omul e făcut din fire să-L caute pe Dumnezeu chiar dacă nu știe cum s-o facă fără Duhul Sfânt. Sf. Maxim nu a uitat nimic, el folosește termenii cu grijă, voirea sau voința naturală însemnând voința din fire, care voiește către ce e bun căci firea omului e făcută bună. Voința gnomică adică cea a ipostasului ci nu a firii este cea care poate greși și greșește îndeosebi după căderea din Eden.

Pr. Stăniloae: „Dumnezeu atrage, omul e atras. Omul e făcut pentru infinit, fără a ajunge el însuși la infinit.”

Pe lângă astea, antropologia ta e diferită de cea ortodoxă, nu există o dualitate atât de strictă între suflet și trup, este și sufletul (nu inima) care dorește cele „trupești”.

Sf. Ioan Damaschinul: „Dintre plăceri, unele sunt sufletești, altele trupești. Sufletești sunt acelea care aparțin sufletului în sine, cum este plăcerea spre studiu și spre contemplație. Trupești sunt acelea la care participă și sufletul și trupul. Pentru aceasta se numesc trupești toate cele care se raportează la hrană, la legături sexuale și cele asemenea. Dar nimeni nu va găsi plăceri proprii numai corpului.

În fine, cam tot ce spui tu acolo e heterodox, botezul ortodox este cu Duhul Sfânt nu „botezul lui Ioan”, „voirile sufletești” sunt „generate” de om nu de Duhul Sfânt căci omul are liberul arbitru să voiască cele bune, ș. a.

Ți-am mai zis, ai concepții gnostice, calvine, orientale, de toate. Nu știu care-i fundalul tău, eu am înțeles că vii de la greco-catolici, dar nu ai concepții catolice. De fapt și tu mi-ai mai zis că le ai din revelație și mai mereu ajunge discuția la această distincție fundamentala în care antropologia ta este una pesimistă sau negativă iar cea ortodoxă este una pozitivă. Ai mai menționat și de copilărie, mă rog, avem concepții foarte diferite dpdv teologic și antropologic.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde