Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2009, 15:42:48
dorotei dorotei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2007
Mesaje: 10
Implicit Pacatul sinuciderii are iertare?

Fratele meu in varsta de 15 ani si jumatate a murit in conditii suspecte. A fost gasit inecat in raul Bistrita, fiind imbracat. Datorita faptului ca nu se stie cu certitudine cauza mortii (accident, crima, sinucidere) parintele i-a facut slujba de inmormantare completa. Am vazut ca in canoanele Sf. Parinti, pacatul sinuciderii este considerat fara iertare. Din aceasta cauza ma cuprinde dejnadejdea. Eu mi-am pus in gand sa-mi schimb viata, ca sa pot salva sufletul fratelui meu, ca sa ma invrednicesc sa ma intalnesc cu el in Imparatia lui Dumnezeu. Dar cand ma gandesc ca Sf. Parinti nu dau nici o sansa de mantuire sufletului celui sinucis, deznadajduiesc. Totusi, cand ma gandesc ca fratele meu era doar un copil si ca dragostea lui Dumnezeu este nemarginita, iarasi ma incurajez. Scopul vietii mele de acum inaite este reintalnirea cu fratele meu in rai, de aceea m-am hotarat sa-mi schimb viata, sa ma feresc de pacate mari. Cum vedeti dumneavoastra problema? Eu oscilez intre canoanele stricte ale Sfintilor Parinti si dragostea nemarginita a lui Dumnezeu pentru oameni.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita sinuciderii fallen Morala Crestina 45 26.06.2012 10:53:52
Iertare Anna Pocainta 11 04.07.2011 03:20:32
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 15:33:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 02:50:58
ne dam cu parerea despre pacatul sinuciderii morgoth78 Eutanasia 4 02.01.2008 23:59:03