Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.04.2010, 17:19:06
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui?

"Sa ne luminam cu praznuirea si unii pe altii sa ne imbratisam. Si sa zicem fratilor si celor ce ne urasc pe noi, sa iertam toate pentru Inviere si asa sa strigam: Hristos a inviat din morti, cu moartea pe moarte calcand si celor din morminte viata daruindu-le".
Iata un prilej sa ne reunim, sa ne aratam dragostea oferind iertare, asa cum Isus Insusi a iertat pacatele tuturor.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.04.2010, 19:22:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Paștele, pentru mine, înseamnă o enormă responsabilitate. Până la Paște, dacă cineva m-ar fi privit și m-ar fi întrebat de ce am ajuns în noroi, i-aș fi spus: "Dom-le, știi ceva ? Nu eu sunt vinovat de starea asta ! Discută cu Adam cum de am ajuns eu aici !" Dar El a venit și, prin moartea Lui pe Cruce, a făcut tabula rasa. Acum NUMAI eu sunt răspunzător dacă voi rămânea liber sau voi ajunge iarăși în robie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2010, 21:04:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu sunt prea mica in credinta si nestiutoare in cr4edinta, ca sa pricep cu adevarat insemnatatea acestei sarbatori.
Stiu insa si am sa propovaduiesc tot timpul si peste tot ca trebuie sa ne iubim, respectam si sa fim mai buni, ca sa facem lumea asta mai buna, lumea asta pentru a carei salvare a fost El pe pamant si a suferit enorm.
Si e pacat ca si in aceste zile, aici pe un forum crestin se continua cu ura si lovirea in aproape.
Dar induram si asta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.04.2010, 21:13:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu sunt prea mica in credinta si nestiutoare in cr4edinta, ca sa pricep cu adevarat insemnatatea acestei sarbatori.
Stiu insa si am sa propovaduiesc tot timpul si peste tot ca trebuie sa ne iubim, respectam si sa fim mai buni, ca sa facem lumea asta mai buna, lumea asta pentru a carei salvare a fost El pe pamant si a suferit enorm.
Si e pacat ca si in aceste zile, aici pe un forum crestin se continua cu ura si lovirea in aproape.
Dar induram si asta.
Credinta face totul posibil , dragostea face totul usor. Paste fericit , draga Sofia ! A venit timpul ca speranta , credinta si iubirea sa invie in sufletele noastre , aduse de Cel care este CALEA , ADEVARUL si VIATA ! HRISTOS A INVIAT !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2010, 01:23:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
"Sa ne luminam cu praznuirea si unii pe altii sa ne imbratisam. Si sa zicem fratilor si celor ce ne urasc pe noi, sa iertam toate pentru Inviere si asa sa strigam: Hristos a inviat din morti, cu moartea pe moarte calcand si celor din morminte viata daruindu-le".
Iata un prilej sa ne reunim, sa ne aratam dragostea oferind iertare, asa cum Isus Insusi a iertat pacatele tuturor.
Sarbatoarea Pastelui reprezinta pentru mine,trairea chiar si pentru cateva clipe,a eternitatii.
In acest context ,chiar ca micile rautati din viata cotidiana,par asa departate si asa efemere.
Odata gustand lumina cereasca ,coborarea inapoi in nimicnicia vietii pamantesti se face cu mare regret,dar si cu dorinta de a purta ceva din bucuria acelui eveniment rememorat ,in viata noastra ,care este pasaportul catre inviere
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ancah Generalitati 63 16.04.2014 02:39:03
Postul Pastelui ungreier Generalitati 34 21.03.2012 14:26:19
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 21:32:12
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 23:43:21
2012.ce insemnatate are acest an? iulyaan Generalitati 55 30.12.2009 16:48:04