Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2006, 21:50:52
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Inainte de a incepe culegerea de rugaciuni adresate Maicii Domnului, ca autor al acestui topic vreau sa fac cateva precizari:
1. am deschis acest nou topic cu rugaciuni, pentru ca in cel vechi au aparut discutii nedorite, indreptate impotriva Nascatoarei de Dumnezeu, iar intre titlu si continut nu mai exista nicio legatura. Ii rog pe cei care au postat rugaciuni pe topicul cel vechi sa le copieze aici.
2. postati exclusiv rugaciuni, fara comentarii.
3. amintesc urmatorul indemn din Paraclisul Maicii Domnului: Muta sa fie gura paganilor celor ce nu se inchina cinstitei icoanei tale
4. orice comentariu cu continut jignitor la adresa Maicii Domnului va fi considerat ca o incalcare a primei reguli de utilizare a acestui forum si voi fi indreptatit sa cer lui admin stergerea mesajului sau chiar a contului utilizatorului respectiv. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2006, 21:57:59
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Iata cateva alcatuiri de la sfintele noastre slujbe, inchinate Maicii Domnului, prea putin luate in seama de credinciosi. Sper sa va aduca la fel de multa bucurie precum mi-au adus si mie:

Pe Preasfanta, curata, preabinecuvantata, marita, stapana noastra, de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria, cu toti sfintii sa o pomenim. (ectenie)

De tine se bucura, ceea ce esti plina de dar, toata faptura, soborul ingeresc si neamul omenesc, ceea ce esti biserica sfintita si rai cuvantator, lauda fecioriei, din care Dumnezeu S-a intrupat si prunc S-a facut, Cel ce este mai inainte de veci. Ca bratul tau, scaun l-a facut, si pantecele tau, mai desfatat decat cerurile l-a lucrat. De tine se bucura, ceea ce esti plina de har, toata faptura, marire tie! (Litrughia Sf. Vasile cel Mare)

Rai de taina esti, Nascatoare de Dumnezeu, care L-ai odraslit nelucrat pe Hristos, intru care lemnul Crucii, cel de viata purtator, pe pamant s-a sadit. Pentru aceasta, inaltat fiind acum, inchinandu-ne lui, pe tine te marim. (Alcatuire de la Slujba de Ziua Crucii - 14 septembrie)

Pe tine, Maica lui Dumnezeu, cea mai presus de minte si de cuvant, care ai nascut negrait sub ani pe Cel fara de ani, noi, credinciosii, cu un gand, te marim. (La Inaltarea Domnului)

Spaimantatu-s-au toate de dumnezeiasca marirea ta, ca tu, Fecioara neispitita de nunta, L-ai avut in pantece pe Dumnezeu Cel peste toate si ai nascut fiu pe Cel fara de ani, Cel ce daruieste pace tuturor celor ce te lauda pe tine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2006, 00:27:46
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

"Nasterea ta,de Dumnezeu Nascatoare Fecioara,bucurie a vestit la toata lumea;caci din tine a rasarit Soarele dreptatii,Hristos Dumnezeul nostru.Si dezlegand blestemul,a dat binecuvantare;si stricand moartea,ne-a daruit noua viata vesnica"-Troparul Nasterii Maicii Domnului
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2006, 15:48:29
georgiana_master georgiana_master is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Rugaciune catre nascatoarea de Dumnezeu

Imparateasa mea pre buna si nadejdea mea,Nascatoare de Dumnezeu ,primitoarea strainilor si ajutatoarea saracilor ,bucuria celor mahniti,acoperitoarea necajitilor,vezi-mi nevoia,vezi-mi necazul;ajuta-ma ca pe un neputincios,hraneste-ma ca pe un strain.necazul meu il stii:dezleaga-l precum vrei,ca nu am alt ajutor in afara de tine,nici alta folostitoare grabnica,nici alta mangaietoare buna in afara de tine,Maica lui Dunmezeu ,ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor.Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2006, 15:36:26
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana_master
Rugaciune catre nascatoarea de Dumnezeu

Imparateasa mea pre buna si nadejdea mea,Nascatoare de Dumnezeu ,primitoarea strainilor si ajutatoarea saracilor ,bucuria celor mahniti,acoperitoarea necajitilor,vezi-mi nevoia,vezi-mi necazul;ajuta-ma ca pe un neputincios,hraneste-ma ca pe un strain.necazul meu il stii:dezleaga-l precum vrei,ca nu am alt ajutor in afara de tine,nici alta folostitoare grabnica,nici alta mangaietoare buna in afara de tine,Maica lui Dunmezeu ,ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor.Amin.
Maica lui Dumnezeu preacurata, cauta spre mine pacatosul si ma izbaveste de lantul vrasmasului,indreptandu-ma pe calea pocaintei, ca sa plang faptele mele cu amar.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2006, 21:58:13
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

[b]Pe ceea ce este marirea a toata lumea, care din oameni a rasarit si pe Stapanul L-a nascut, usa cea cereasca, pe Maria Fecioara sa o laudam.

Pe tine, preacuratul palat al Imparatului ceresc, ceea ce esti mult laudata, te rog, curateste mintea mea cea intinata cu tot felul de pacate si o fa locas infrumusetat al Treimii Cele Dumnezeiesti, ca sa laud si sa maresc puterea ta si mila ta cea nemasurata, fiind mantuit eu, netrebnicul robul tau. (la Taina Sfantului Maslu)

Pe Nascatoarea
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2006, 22:03:11
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Pe ceea ce este marirea a toata lumea, care din oameni a rasarit si pe Stapanul L-a nascut, usa cea cereasca, pe Maria Fecioara sa o laudam.

Pe tine, preacuratul palat al Imparatului ceresc, ceea ce esti mult laudata, te rog, curateste mintea mea cea intinata cu tot felul de pacate si o fa locas infrumusetat al Treimii Cele Dumnezeiesti, ca sa laud si sa maresc puterea ta si mila ta cea nemasurata, fiind mantuit eu, netrebnicul robul tau. (la Taina Sfantului Maslu)

Pe Nascatoarea de Dumnezeu, ceea ce este intru rugaciuni si in folosinte neadormita, nadejdea cea neschimbata, mormantul si moartea n-au tinut-o, caci ca pe Maica Vietii, la viata a mutat-o Cel ce S-a salasluit in pantecele ei cel pururea fecioresc. (la praznicul Adormirii Maicii Domnului)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2006, 16:01:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

O!,Prealuminate Nor,Maica Lui Dumnezeu,pe cei ce se lupta cu noi surpa-i cu Dreapta Ta cea Stapanitoare si Atotputernica si celor ce sunt in scarbe ai ajuta,pe cei asupriti ai mantuieste si dezleaga de pacate pe cei ce se roaga Tie,ca toate le poti cate le voiesti.Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Pelaghia , de ce o rugaciune de la 12 seara e cat 40 rugaciuni spuse ziua spre_rasarit Generalitati 5 20.12.2013 23:14:18
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 11.12.2013 00:15:21
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 09:39:46
Acatiste catre maica domnului patinina34 Rugaciuni 67 11.07.2009 22:35:40
Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii podolski_2 Rugaciuni 3 05.12.2008 00:58:19