Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2010, 15:06:57
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit MANASTIREA HODOS-BODROG

ESte un lacas cu totul si cu totul deosebit . Are o incarcatura spirituala mare ,fapt pentru care vineri de vineri se aduna credinciosi ,de peste tot fiindca vinera seara incepind de la orele 22 se oficiaza Sf, Maslu dupa care ,la orele 24 incep slujbele de dezlegare a Sf, Vasile cel Mare .Este intradevar un loc binecuvintat de Maicuta Domnului fiindca in 15 Augus este Hramul Manastiri.De la iesirea din curtea Manastiri si pina la intrarea in comuna Bodrog .pe o parte si pe alta a drumului sunt asezate 14 monumente care fiecare reprezinta o scena din Drumul Cruci .Pe 15 August se face o procesiunne cu Icoana Maici Domnului si se parcurge Drumul Cruci cu oprire la fiecare monument ,rostinduse rugaciunile adegvate . Este foarte frumos si inaltator . De fiecare data cind am mers ls manastire am revenit acasa mai incarcata sufleteste si spiritual . Cind aveti ocazia sa va abateti din drum si sa faceti un scurt popas la Manastire si nu o sa va para rau . Dumnezeu sa va indrepte pasii catre Manastirea HODOS -BODROG si nu numai in Judetul Timis sunt o sumedenie de manastiri catre au aceiasi incarcatura Spirituala
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2013, 12:46:46
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din mila lui Dumnezeu am ajuns si eu la Bodrog in vara trecuta.am mers cu un grup de pelerini din parohie,dimineata,si ne-am intors dupa masa.a fost o zi minunata,am participat la sfintele slujbe(Sf.Liturghie si Maslu),am facut poze,am cumparat iconite.daca e sa aleg ce mi-a placut cel mai mult,fara doar si poate e Icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului care se pare ca a fost gasita in pamant de catre un taur.e o icoana minunata,Maicuta Domnului te priveste cu atata blandete.chiar daca nu i-am cerut nimic in mod special,am simtit ajutorul ei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2013, 13:06:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Acolo am mîncat cele mai bune sarmale de post cu ciuperci! Adevărul e că au o bucătărie excelentă.

Da, e frumos pe acolo. Mănăstirea e foarte veche, are acuși 1000 de ani. Merită să stai cîteva zile, au cazare și călugării sînt disponibili pentru dialog.

Doar că nimeni nu a știut să-mi explice ce e cu statueta de deasupra boltei prin care se intră în curte... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2013, 14:02:31
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mancarea nu a fost facuta de calugari,ci de una dintre doamnele din grupul de pelerini,insa am auzit si eu ca mancarera calugareasca e f.buna(indiferent daca e de post sau nu).




aceasta e Icoana facatoare de minuni:


...iar acesta e site-ul manastirii:http://www.manastireabodrog.ro/

sunt destule statuete acolo,nu-mi dau seama despre care e vorba(adica nu-mi aduc aminte sa o fi remarcat special pe cea despre care vorbesti).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2013, 16:02:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
mancarea nu a fost facuta de calugari,ci de una dintre doamnele din grupul de pelerini,insa am auzit si eu ca mancarera calugareasca e f.buna(indiferent daca e de post sau nu).

sunt destule statuete acolo,nu-mi dau seama despre care e vorba(adica nu-mi aduc aminte sa o fi remarcat special pe cea despre care vorbesti).
Era un nene acolo care gătea. După îmbrăcăminte nu arăta a călugăr.

Uite două poze aici, în prima postare:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6158
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2013, 17:38:23
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...nu-l observasem :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Stavnic iconar bizantin Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 22:47:05
Manastirea Predeal Anjelik Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 01:10:13
Manastirea Robaia me_simonik17 Intrebari utilizatori 0 02.08.2010 14:08:06
Manastirea Caraiman Daniela87 Pelerinaje la locuri Sfinte 10 28.07.2010 14:49:12
Manastirea Tutana gabi bebu Intrebari utilizatori 2 22.07.2010 21:58:51