Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2011, 17:32:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoteee Vezi mesajul
Daca crezi sau nu...asta depinde de fiecare persoana in parte...fiecare are dreptul de a crede ce vrea...eu mi-am exprimat doar o opinie confirmata de mai multe persoane. Faptul ca o sa crezi sau nu ceea ce am spus depinde de mantalitatea fiecare persoane si in ce crede fiecare. Faptul ca fumau opiu este doar o ipoteza pe care unii o accepta, altii nu. La fel cum este si cu religia.
Pe ce te bazezi? Ce argumente ai? Lucrari stiintifice? Dovezi? Asa poate oricine sa afirme orice (de fapt asta se si intampla).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2011, 17:36:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoteee Vezi mesajul
Atata timp cat exista dragoste nu mai conteaza religia, culutra, rasa, gradul de rudenie sau alte mici amanunte...tot ce te face pe tine fericit este considerat normal...si normal este ceea ce sti tu ca iti face bine, nu ceea ce cred ceilalti. Pentru fiecare normalitatea consta in altceva.
Serios? Si daca 2 frati se "indragostesc"? Normalitatea nu e relativa, doar ca pentru a isi oferi fiecare siesi argumente relativizeaza tot si se raporteaza la propria persoana. Si asa si-a stabilit fiecare "normalul". Nu face un dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra care ne intelege, ceilalti sunt rai si nu vor sa ne inteleaga.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.12.2011, 17:38:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IulianaV Vezi mesajul
Vreau sa stiu daca este posibil, conform gradelor de rudenie. Stiu ca imi e unchi de-al doilea...si banuiesc ca e imposibil ca biserica si cei din jurul nostru sa accepte..
De ce ar accepta o chestie "bolnava"?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.12.2011, 17:42:05
IulianaV IulianaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2011
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Daca nu gresesc, esti in grad 5 de rudenie cu varul primar al tatalui tau. Biserica interzice casatoria pana la al 7-lea grad de rudenie.
Multumesc pentru raspuns, nu am reusit sa inteleg cum se calculeaza gradul de rudenie...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2011, 17:47:44
IulianaV IulianaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2011
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
De ce ar accepta o chestie "bolnava"?

De ce e o chestie bolnava? Parerile rautacioase nu isi au rostul.
Nu am scris mesajul ca sa cer pareri pro sau contra relatiei.

Last edited by IulianaV; 16.12.2011 at 18:14:50.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.12.2011, 18:23:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IulianaV Vezi mesajul
De ce e o chestie bolnava? Parerile rautacioase nu isi au rostul.
Nu am scris mesajul ca sa cer pareri pro sau contra relatiei.
De ce este o parere rautacioasa? Ca sunteti rude e evident, doar ca dvs incercati sa va stabiliti propria ideea de normalitate. Incercati sa spuneti ca ar fi normal, cand nu e. Daca ar fi fost acelasi lucru intre o fata si fratele ei ar fi fost normal? Presupun ca nu. Dar daca pentru ca va este mai comod spuneti ca este normal ceea ce faceti dvs. Doar ca nu este normala o relatie intre rude, este bolnavicioasa.
Si este foarte grav ca ati lasat sa se intample. Si nu spuneti ca s-a intamplat fara ca dvs sa va doriti asta, pentru ca revenid la exemplul cu fratii dragostea dintr frati nu se intampla pentru ca aceste stiu ca nu e normal si nu permit dezvoltarea unor astfel de sentimente. Imi pare rau dar asta este parerea mea. Oricum e optiunea dvs.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2011, 18:40:53
IulianaV IulianaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2011
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
De ce este o parere rautacioasa? Ca sunteti rude e evident, doar ca dvs incercati sa va stabiliti propria ideea de normalitate. Incercati sa spuneti ca ar fi normal, cand nu e. Daca ar fi fost acelasi lucru intre o fata si fratele ei ar fi fost normal? Presupun ca nu. Dar daca pentru ca va este mai comod spuneti ca este normal ceea ce faceti dvs. Doar ca nu este normala o relatie intre rude, este bolnavicioasa.
Si este foarte grav ca ati lasat sa se intample. Si nu spuneti ca s-a intamplat fara ca dvs sa va doriti asta, pentru ca revenid la exemplul cu fratii dragostea dintr frati nu se intampla pentru ca aceste stiu ca nu e normal si nu permit dezvoltarea unor astfel de sentimente. Imi pare rau dar asta este parerea mea. Oricum e optiunea dvs.
Nu incerc sa imi induc ideea de normalitate, stiu exact in ce situatie suntem, stiu unde am gresit si sunt de acord cu ideea dvs....nu trebuia sa permitem sa se ajunga aici. Dar s-a intamplat...si cum nu e usor sa acceptam ca se va termina, ne jucam toate cartile in speranta ca poate poate..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2011, 18:48:53
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Iertați-mi îndrăzneala. Consider folositoare cuvintele iubitului nostru părinte Ilie Cleopa despre gradele de rudenie:

"125. Care sunt gradele de rudenie opritoare de căsătorie ?

Gradele de rudenie sau rudeniile sunt de patru feluri :

A.1. Rudeniile de sânge ( consangenitate ) în linie dreaptă, care se opresc de la căsătorie la infinit. Consangenitatea în linie dreaptă se împarte in două :

a. În linie dreaptă suitoare, adică, tată - bunic - străbunic etc.
b. În linie dreaptă coborâtoare, adică tată - fecior - nepot - strănepot etc.

2. Rudenii de sânge în linie colaterală, care se opresc de la căsătorie până la al șaptelea grad inclusiv. Frații de o mamă sunt de gradul II de rudenie; verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt în gradul VI de rudenie și nu se pot căsători unii cu alții; verii al treilea sunt în gradul VIII de rudenie și aceștia au voie să se căsătorească între ei. Frații și verii de tată vitreg sau mama vitregă, nu se pot căsători între ei tot până la gradul VIII inclusiv. În cazuri de nedumerire se cere sfatul și dezlegarea episcopului locului.

B. Rudenii prin încuscrire. Membrii a două familii încuscrite nu se pot căsători până la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii încuscrite nu se pot căsători până la al treilea grad, inclusiv, dupa sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997.

C. Înrudire spirituala, din botez și cununie, între nași, fini și rudele lor. Căsătoria cu rude spirituale este oprită până la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot căsători nașul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot căsători finul cu fiica nașului și fiul nașului cu fiica finei.

D. Înrudirea prin adopțiune ( înfiere ) se oprește de la căsătorie până la gradul al treilea, inclusiv. În toate cazurile cei doi tineri, dimpreună cu părinții lor, sunt datori să consulte pe preot și să asculte întru totul de rânduiala Bisericii fixată de Sfinții Părinți și păstrată cu atâta sfințenie de înaintașii noștri.

126. În cazuri cu totul speciale, preotul poate singur să ia hotărâre și să dea dezlegare de cununie celor înrudiți ?

Pentru cazuri cu totul speciale, excepționale, logodnicii trebuie îndrumați să consulte pe episcopul locului, care poate anula logodna, sau da cuvenita dezlegare de cununie și rânduiește un anumit canon de pocăință. Când cei doi tineri sunt rude apropiate, veri primari, frați primari, frați vitregi, cumnați, etc., nici episcopul nu are voie sa dezlege o asemenea nuntă fărădelege, pe care au oprit-o și au legat-o Sfinții Părinți. Iar " dacă vreun preot săvârșește o asemenea nuntă; fără știrea episcopului, să se caterisească " . De obicei, gradele de rudenie in căsnicie, mai ales cele din încuscrire, cele spirituale și din înfiere, nasc multe probleme preoților și Bisericii si nu puțini tineri se căsătoresc fiind rude, fie din neșțiință, fie din lăcomia de avere, fie din neascultare și necredință, din care pricină au mult de suferit in viață.

127. Ce trebuie să facă cei căsătoriți anticanonic cu rude apropiate ?

Orice nuntă ce se face cu rude trupești sau sufletești apropiate, Biserica lui Hristos n-o recunoște, ci o desparte și o canonisește, după caz, cu oprire de la Sfânta Împărtășanie și pocăință, de la 3 până la 10 și uneori 15 ani, pentru că se face amestecare de sânge, se calcă legea dumnezeiască și se face sminteală în popor."
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2011, 18:53:25
IulianaV IulianaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2011
Mesaje: 9
Implicit

Si chiar daca stiu ca nu e tocmai normal, n-as avea nicio retinere sa ma casatoresc cu el, asta doar daca stiu ca familiile noastre nu vor suferi in urma deciziei noastre.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2011, 19:00:46
IulianaV IulianaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2011
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
Iertați-mi îndrăzneala. Consider folositoare cuvintele iubitului nostru părinte Ilie Cleopa despre gradele de rudenie:

"125. Care sunt gradele de rudenie opritoare de căsătorie ?

Gradele de rudenie sau rudeniile sunt de patru feluri :

A.1. Rudeniile de sânge ( consangenitate ) în linie dreaptă, care se opresc de la căsătorie la infinit. Consangenitatea în linie dreaptă se împarte in două :

a. În linie dreaptă suitoare, adică, tată - bunic - străbunic etc.
b. În linie dreaptă coborâtoare, adică tată - fecior - nepot - strănepot etc.

2. Rudenii de sânge în linie colaterală, care se opresc de la căsătorie până la al șaptelea grad inclusiv. Frații de o mamă sunt de gradul II de rudenie; verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt în gradul VI de rudenie și nu se pot căsători unii cu alții; verii al treilea sunt în gradul VIII de rudenie și aceștia au voie să se căsătorească între ei. Frații și verii de tată vitreg sau mama vitregă, nu se pot căsători între ei tot până la gradul VIII inclusiv. În cazuri de nedumerire se cere sfatul și dezlegarea episcopului locului.

B. Rudenii prin încuscrire. Membrii a două familii încuscrite nu se pot căsători până la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii încuscrite nu se pot căsători până la al treilea grad, inclusiv, dupa sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997.

C. Înrudire spirituala, din botez și cununie, între nași, fini și rudele lor. Căsătoria cu rude spirituale este oprită până la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot căsători nașul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot căsători finul cu fiica nașului și fiul nașului cu fiica finei.

D. Înrudirea prin adopțiune ( înfiere ) se oprește de la căsătorie până la gradul al treilea, inclusiv. În toate cazurile cei doi tineri, dimpreună cu părinții lor, sunt datori să consulte pe preot și să asculte întru totul de rânduiala Bisericii fixată de Sfinții Părinți și păstrată cu atâta sfințenie de înaintașii noștri.

126. În cazuri cu totul speciale, preotul poate singur să ia hotărâre și să dea dezlegare de cununie celor înrudiți ?

Pentru cazuri cu totul speciale, excepționale, logodnicii trebuie îndrumați să consulte pe episcopul locului, care poate anula logodna, sau da cuvenita dezlegare de cununie și rânduiește un anumit canon de pocăință. Când cei doi tineri sunt rude apropiate, veri primari, frați primari, frați vitregi, cumnați, etc., nici episcopul nu are voie sa dezlege o asemenea nuntă fărădelege, pe care au oprit-o și au legat-o Sfinții Părinți. Iar " dacă vreun preot săvârșește o asemenea nuntă; fără știrea episcopului, să se caterisească " . De obicei, gradele de rudenie in căsnicie, mai ales cele din încuscrire, cele spirituale și din înfiere, nasc multe probleme preoților și Bisericii si nu puțini tineri se căsătoresc fiind rude, fie din neșțiință, fie din lăcomia de avere, fie din neascultare și necredință, din care pricină au mult de suferit in viață.

127. Ce trebuie să facă cei căsătoriți anticanonic cu rude apropiate ?

Orice nuntă ce se face cu rude trupești sau sufletești apropiate, Biserica lui Hristos n-o recunoște, ci o desparte și o canonisește, după caz, cu oprire de la Sfânta Împărtășanie și pocăință, de la 3 până la 10 și uneori 15 ani, pentru că se face amestecare de sânge, se calcă legea dumnezeiască și se face sminteală în popor."
Multumesc pentru raspunsul dvs. Consider ca dvs. mi-ati putea lamuri un aspect legat de religii...este adevarat ca la catolici spre exemplu este permisa casatoria intre rude, de la gradul 4?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grad de rudenie... ionut5 Nunta 4 06.12.2011 09:30:54
Grad de rudenie CristiChiper Nunta 0 03.08.2011 02:08:34
Ce grad de rudenie????? ANndreyC Nunta 14 18.01.2011 03:59:42
grad de rudenie strumf Intrebari utilizatori 2 19.03.2010 22:16:41
grad de rudenie tractor Generalitati 1 17.11.2007 13:35:18