Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2010, 21:22:38
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit Biserica Ortodoxa si Sf Anton de Padova

Cred ca putini ortodocsi exista care sa nu fi auzit de Sf Anton de Padova si de minunile Lui..Mai mult sunt convinsa ca foarte multi ortodocsi au beneficiat de roadele rugaciunilor si posturilor dedicate acestiu sfant care face mari minuni.Ma intreb daca noi ortodocsii avem vreun sfant la care sa se inchine/roage catolicii?
  #2  
Vechi 05.12.2010, 22:21:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Cred ca putini ortodocsi exista care sa nu fi auzit de Sf Anton de Padova si de minunile Lui..Mai mult sunt convinsa ca foarte multi ortodocsi au beneficiat de roadele rugaciunilor si posturilor dedicate acestiu sfant care face mari minuni.Ma intreb daca noi ortodocsii avem vreun sfant la care sa se inchine/roage catolicii?
Eu , personal ma rog Sfantului Antonie cel Mare , ce are un Acatist minunat si este de mare ajutor in lupta cu ispitele , cu diavolul , si in general cu vrajmasii vazuti si nevazuti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #3  
Vechi 05.12.2010, 22:44:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Ma intreb daca noi ortodocsii avem vreun sfant la care sa se inchine/roage catolicii?
Mulți catolici, din Apus și din Răsărit, se roagă Sf Serafim de Sarov. Există și câțiva sfinți ortodocși prezenți oficial în sinaxarele catolice. Sf Grigore din Palama este exemplul cel mai cunoscut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #4  
Vechi 05.12.2010, 22:53:33
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Poate ati auzit de Sf. Ieremia Valahul,beatificat de Biserica Catolica,acesta este un roman care a ajuns in Italia,intr-o manatire catolica,si a facut multe minuni inca pe cand traia.Poate cunoscatorii pot sa ne dea mai multe detalii....

http://www.sfant.ro/sfinti-romani/cu...l-romanul.html
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 05.12.2010 at 22:55:37.
  #5  
Vechi 06.12.2010, 00:45:45
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit Cum ne alegem sfantul?

Multumesc tuturor pentru raspunsuri .
In orasul in care locuiesc, in zilele de marti se inchina la statuile Sf Anton din bisericile catolice de aici, atat catolici cat si ortodocsi.In fiecare an de 13 iunie - ziua Sf Anton,am bucuria sa vad cu crini in maini, o multime de ortodocsi, ceea ce ma convinge ca este un sfant iubit de toti. Ceea ce cu siguranta nu se intampla in zilele in care se cinstesc sfintii ortodocsi enumerati de domniile voastre mai sus.
Apar un set de intrebari: in ce se masoara "greutatea" unui sfant?
Ce determina oamenii sa aleaga unul sau altul dintre sfinti pentru a le incredinta iubirea,speranta,dorinta,disperarea, increderea,credinta si rugaciunea?
"CV"-ul fiecaruia dintre sfinti si recomandarile transmise prin viu grai sau feelingul personal al fiecaruia dintre noi determina alegerea? Noi ne alegem sfantul sau El ne alege pe noi?
  #6  
Vechi 06.12.2010, 01:12:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Cred ca putini ortodocsi exista care sa nu fi auzit de Sf Anton de Padova si de minunile Lui..Mai mult sunt convinsa ca foarte multi ortodocsi au beneficiat de roadele rugaciunilor si posturilor dedicate acestiu sfant care face mari minuni.Ma intreb daca noi ortodocsii avem vreun sfant la care sa se inchine/roage catolicii?
Si eu m-am rugat cand devenisem credincios la Sf. Anton de Padova de cateva ori. Apoi am constientizat ca nu exista sfinti catolici dupa despartirea de ortodoxie. Doar eroi, adica oameni cunoscuti.
  #7  
Vechi 06.12.2010, 11:03:27
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu m-am rugat cand devenisem credincios la Sf. Anton de Padova de cateva ori. Apoi am constientizat ca nu exista sfinti catolici dupa despartirea de ortodoxie. Doar eroi, adica oameni cunoscuti.
Adica Sf Anton de Padova era un erou? Eu om cunoscut???? Eu te inteleg daca esti dogmatic dar nici chiar asa sa faci afirmatii cu pacat... Cu siguranta ai vazut moaste ale sfintilor ortodocsi cum arata...Fa un drum pana la Padova la Basilica Sf Anton si ai sa vezi limba neputrezita a sfantului ,maxilarul de jos si corzile vocale intacte, pe care Dumnezeu le-a lasat de-a pururea vii ca urmare a minunilor ce le-a facut acest sfant si a cuvantului rostit de acesta pentru Dumnezeu.Daca tu crezi ca datotita faptului ca esti ortodox poti afirma ca Sf Anton a fost doar un erou si un om cunoscut atunci trufia ta de ortodox se transforma in ignoranta si depaseste limitele unei perceptii corecte si coerente.
  #8  
Vechi 06.12.2010, 11:53:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Avem suficienti sfinti in ortodoxie,ca sa nu fiu nevoit sa ma inchin la Anton de Padova,despre care ,catolic fiind acela,nu ma intereseaza.A fost si pe la noi prin oras o procesiune,dar am evitat sa ma duc.Eu cunosc o singura Biserica ,cea ortodoxa,iar Anton de Padova nu a facut parte din ea.
  #9  
Vechi 06.12.2010, 14:42:57
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Nu cunosc sfinti catolici, nici nu stiu daca sunt sfinti sau nu, si nici nu cred ca se cuvine sa spun eu ca sunt intr-un fel sau altul. Dumnezeu are grija de toate. Dar totusi in ajun de Sfantul Ierarh Nicolae se pune o astfel de intrebare? Sfantul Nicolae este cunoscut si venreat si de ortodocsi si de biserica catolica (si nu numai), si este un mare facator de minuni!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #10  
Vechi 06.12.2010, 14:48:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Adica Sf Anton de Padova era un erou? Eu om cunoscut???? Eu te inteleg daca esti dogmatic dar nici chiar asa sa faci afirmatii cu pacat... Cu siguranta ai vazut moaste ale sfintilor ortodocsi cum arata...Fa un drum pana la Padova la Basilica Sf Anton si ai sa vezi limba neputrezita a sfantului ,maxilarul de jos si corzile vocale intacte, pe care Dumnezeu le-a lasat de-a pururea vii ca urmare a minunilor ce le-a facut acest sfant si a cuvantului rostit de acesta pentru Dumnezeu.Daca tu crezi ca datotita faptului ca esti ortodox poti afirma ca Sf Anton a fost doar un erou si un om cunoscut atunci trufia ta de ortodox se transforma in ignoranta si depaseste limitele unei perceptii corecte si coerente.
Cu siguranta ca am vazut moastele sfintilor ortodocsi cum arata, dar nu sunt la fel de sigur ca tu stii ce sunt sfintele moaste si cum arata. Poate crezi ca si mumiile sunt moaste sau alte corpuri neputrezite. Neputrezirea e numai una din conditii, nici aceasta nu e intotdeauna. De exemplu sfintele moaste ale sfintilor gasite in Dobrogea sunt doar oase. Conditiile sunt altele: sa aiba o culoare caracteristica (galben auriu spre brun), sa fie uscate si usoare, sa miroasa a mir. Uita-te la sfintele moaste care exista in Biserica de 2000 de ani si apoi uita-te la moastele catolice de dupa Schisma. Vei observa, de asemenea, ca toate sfintele moaste sunt date si bucatele la diferite biserici, iar la moastele catolice nu am auzit de asa ceva (desi cele de dinainte de Schisma le impart si ei).
Tu crezi orice auzi fara sa cercetezi? Si bineinteles ca toti suntem dogmatici, pentru ca altfel ar insemna ca suntem eretici, sau ne inchinam la ceva imaginat in mintea noastra, un idol.
In Biserica catolica nu exista har, deci nu exista Sfinte Taine. Iar Mantuitorul a zis ca cine nu mananca Trupul Sau si bea Sangele Sau nu intra in Imparatie.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este postu SF.Anton? elenaf Generalitati 52 31.03.2016 12:51:28
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 23:58:33
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 01:51:40