Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2010, 17:02:37
stefanbogdan17 stefanbogdan17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Locație: targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit horoscop

dupa mn si dupa mintea mea cea fara de cunostinta multa avand in vedere despre acest horoscop.stiu doar ca nimeni nu ne poate prezice viitorul si sa ne spuna ce ne asteapta.deoarece Dumnezeu nu ne a dat acest dar de a cunoste viitorul.cum spune Mantuitorul;sa nu se ingrijeasca nimeni de ziua de maine;iar acest horoscop dupa mintea mea eu cred ca e ceva venit de la diavol.deoarece nimeni nu ne poate prezice viitorul sau ce ne asteapta a doua zi din viata noastra.deoarece ne zic;a maine castigi la loto sau maine iti va merge bn;nimeni nu stie ce e maine sau ce urmeaza sa se intample.acest lucru e ca si cum ai mregre la vrajitoare la cei ncare iti ghicesc in carti sau in alte feluri de a ghici viitorul.sper sa nu deranjez pe nimeni cu ceea ce am zis.dar eu asta cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2010, 17:32:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca ii dai omului sa manance in fiecare zi horoscop, va ajunge intr-una din zile sa ceara el horoscop. Dar asta se intampla atunci cand nu se cunoaste adevarata hrana.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2010, 17:33:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/religii...gia-71803.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2010, 18:47:02
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nimic pe lumea asta nu-i numai alb sau numai negru. Doar Dumnezeu e perfect. Daca vorbim de horoscop, este un lucru, iar daca vorbim de ghicitul in carti, in ceasca, in palma etc, este cu totul altceva!!! Indiferent ce vor zice unii sau altii, preziceri s-au facut (legate de ghicitul in tarot sa zicem), si ele s-au implinit cu o exactitate dezarmanta. Cunosc multe cazuri. Problema grava este ca nu avem voie sa cercetam viitorul. Pana la urma si deschiderea Sf. Evanghelii, este tot un "ghicit", doar ca este oarecum "legalizat" de biserica.
Cu horoscopul este o cu totul alta problema. Astrele nu anticipeaza un lucru, ci doar il influenteaza intr-o oarecare masura. Vointa omului in totala armonie cu Dumnezeu, poate trece fara probleme peste orice influenta astrala. Totusi, anumite aspecte legate de destin NU pot fi neglijate. Sa nu uitam de cei trei magi (sau patru - ma rog) care n-au fost instiintati de Arhangheli despre nasterea Mantuitorului si nici nu li s-a aratat in vis, ci erau cititori in stele...
Astologia "comerciala" nu are nici cea mai mica relevanta si ne "manevreaza" mental, deciziile pe care le luam. De altfel, una dintre cele mai recunoscute personalitati ale astrologiei din Romania, isi incheia mereu mesajele cu "Astrele predispun, omul dispune!"
Una dintre coincidentele care m-au uimit a fost atunci cand Urania a spus ca intr-o noapte anume, astrele sunt aranjate exact ca pe data de 4 Martie 1977 si ca ar fi bine sa fim prevazatori. Cand m-am trezit dimineata, am zis ca s-a mai daramat un mit, dar cand am deschis televizorul, am vazut ce nenorociri se intamplase in Turcia... Ori astea nu pot fi ignorate numai fiindca "ne taie popa limba!" Concret: omeneste poti sa-ti schimbi destinul, prin fapte bune, prin rugaciuni, prin muuulte. Sa nu uitam de prima minune facuta de Mantuitor, care nu era luata in... calcul "Femeie, timpul meu nu a sosit inca!" Si totusi, la rugamintea Mamei, Iisus s-a induplecat si a preschimbat apa in vin! Prin credinta putem muta muntii, ne putem mantui, ii putem vindeca pe altii...
Sunt multe de spus, dar ma tem ca ne intindem prea mult, iar daca nu ne stapanim impulsurile, ne putem sminti in stiintele oculte!

Last edited by OmuBun; 22.02.2010 at 18:50:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2010, 21:02:23
fratia fratia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 2
Implicit Intrebare

Daca tot a venit vorba despre horoscop, stie cineva de ce se folosesc semnele de la horoscop in sinaxarul din Ceaslov? Care este legatura intre acestea?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2010, 21:02:30
_smedescu _smedescu is offline
 
Data înregistrării: 26.05.2009
Mesaje: 1
Implicit horoscop

multumiri pt articol si felicitari!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2010, 15:08:13
Eduard Eduard is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

... felicitari pentru articol... in mare parte sunt de acord cu tine... singurul mod in care am putea folosi horoscopul si cred ca asa este indicat, ar trebui sa fie acela de a vedea cateva trasaturi dominante ale nativilor din diferite zodii... cateva specificitati... pentru a putea cunoaste cate ceva despre acele persoane, caci in mare nativii unei zodii au multe trasaturi asemanatoare... restul sunt prostii... nici eu nu sunt de acord cu prezicerea viitorului, nici cu asa zisele compatibilitati...aiureli pentru prostirea populatiei credule si prea putin credincioase...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2010, 16:47:14
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eduard Vezi mesajul
... felicitari pentru articol... in mare parte sunt de acord cu tine... singurul mod in care am putea folosi horoscopul si cred ca asa este indicat, ar trebui sa fie acela de a vedea cateva trasaturi dominante ale nativilor din diferite zodii... cateva specificitati... pentru a putea cunoaste cate ceva despre acele persoane, caci in mare nativii unei zodii au multe trasaturi asemanatoare... restul sunt prostii... nici eu nu sunt de acord cu prezicerea viitorului, nici cu asa zisele compatibilitati...aiureli pentru prostirea populatiei credule si prea putin credincioase...
La ce iti foloseste asta, pana la urma? Adica ok, stii ce zodie are omul ala, dar asta nu ne face decat sa avem din start o relatie aflata sub zodia prejudecatii, pentru ca absolut toate comportamentele acelui om le vom interpreta din punctul asta de vedere al zodiei sale. Si intr-un fel in anulam pe cel din fata noastra, din clipa in care ii stii zodia, practic ii anulezi dreptul de a se manifesta liber, automat o sa-l bati in cuie in cateva canoane indiferent ce spune.

Mai bine am lasa definitiv horoscoapele si zodiacele fiindca nu folosesc la nimic, oricat ne-am da noi cu fundul de pamant in incapatanarea noastra de a avea tangente cu "ocultul".

Si cine zicea ca astrologii au citit in stele nasterea Mantuitorului: pai in secolele anterioare lui Mahomed, unele triburi cu asta se ocupau, cu cititul in stele dar steaua care a aparut era noua, nu zodiile i-au condus spre Iisus Hristos ci o stea noua, luminoasa, care e identificata cu Arhanghelul Gabriel (in acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil) si a fost modalitatea prin care li s-a atras atentia ca s-a petrecut ceva neobisnuit.

In plus, nu tot cititu-n stele are legatura cu astrologia. Navigatorii din vechime, care se orientau pe mare, noaptea, cu ajutorul Stelei Polare erau astrologi? Nu cred.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 24.02.2010 at 16:51:15.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2010, 18:21:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sunt de acord ca astrele au o anumita influenta asupra noastra, deoarece atat noi, cat si ele suntem parti ale unui intreg. Interactionam intr-o oarecare masura, potrivit legilor puse de Dumnezeu in Univers.

Dar acest lucru nu justifica faptul ca legam de astre, notiuni precum destin, predestinare sau predispozitie. Ele nu ne ingradesc in niciun fel libertatea sau liberul arbitru. Insa asa este omul, cauta intotdeuana, mai lesne, justificari pentru faptele sale, in afara sa, decat in sine.

Oare la Judecata, vom da vina tot pe astre?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.03.2010, 17:55:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratia Vezi mesajul
Daca tot a venit vorba despre horoscop, stie cineva de ce se folosesc semnele de la horoscop in sinaxarul din Ceaslov? Care este legatura intre acestea?
Sincer, in Ceaslovul pe care eu il am nu am intalnit semnele zodiacale, insa, am auzit ca ele ar fi prezente in pictura din pridvorul unei manastiri din Moldova. Explicatia care s-a dat, din cate imi aduc aminte, a fost ca prin aceasta reprezentare s-a dorit sa se afirme ca Dumnezeu este Creatorul intregii lumi vazute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
HOROSCOPUL ! cristiboss56 Vrajitoria 119 14.06.2011 20:49:12
Horoscopul are legatura cu crestinismul ortodox? Bast-et Generalitati 21 24.08.2010 15:48:15