Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.04.2009, 22:57:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile

Aici era vorba numai de barbati si parul lor nu de femei...insa inteleg ca suntem ca niste magneti, vorbim de ceva si tot la fascinatia ancestrala cu frumusetea parului feminin ajungem, nu Cristi?

Si pina la urma ce fac "antenele" barbatesti? ce transmit?, pentru ca din ce stiu eu parul= materie moarta, spune multe despre starea omului, ....dar ce transmite mai departe?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.04.2009, 23:03:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Aici era vorba numai de barbati si parul lor nu de femei...insa inteleg ca suntem ca niste magneti, vorbim de ceva si tot la fascinatia ancestrala cu frumusetea parului feminin ajungem, nu Cristi?

Si pina la urma ce fac "antenele" barbatesti? ce transmit?, pentru ca din ce stiu eu parul= materie moarta, spune multe despre starea omului, ....dar ce transmite mai departe?
La prima parte răspund foarte sincer : D a și la ultima parte , Anca va trebui să ne lămurească .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.04.2009, 23:57:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Știam înaintea ta ! Dar 90% la sută , părul la femeie , podoaba capilară, reprezintă punctul forte. Să nu ne ascundem după degete Anca ! ! !
Cristian, nu se ascunde nimeni, dar aici vorbim despre cu totul altceva.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.04.2009, 00:03:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As zice ca firele de par au rol de "antene" receptionand ganduri. Nu ati simtit niciodata ca vi se face "parul maciuca" la auzul unei vesti? Deci nu sunt chiar moarte firele de par.
Nu pot nici eu explica mai in amanunt si mai degraba asteptam un raspuns mai detaliat de la altii care stiu mai bine ca mine despre acest subiect.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.04.2009, 00:20:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile

Nu am mai ris demult ca acum...

Doamne Anca, hai ca m-ai amuzat... ca niciodata...iarta-ma dar nu m-am putut abtine.

...parul maciuca! :) ...este par viu
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.04.2009, 00:23:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
As zice ca firele de par au rol de "antene" receptionand ganduri. Nu ati simtit niciodata ca vi se face "parul maciuca" la auzul unei vesti? Deci nu sunt chiar moarte firele de par.
Nu pot nici eu explica mai in amanunt si mai degraba asteptam un raspuns mai detaliat de la altii care stiu mai bine ca mine despre acest subiect.
Chestia cu măciuca, cu părul măciucă este f. f. f. adevărat, și nu numai la părul de pe cap , ci și la cel de pe mâini . Este o înrudire cu dobitoacele ce se zbârlesc, în special felinele, maimuțele . Deci este un efect de zbârlire acel zis "păr ca Măciuca".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.04.2009, 01:47:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prin expresia "parul maciuca" vroiam sa sugerez ca paru nu e chiar mort. devine mort cand e vopsit/ oxigenat; atunci chiar e mort.
Dar parul de pe cap are si el functia lui ca antena, chiar daca nu sunt eu i stare sa va spun mai mult de atat. Poate va intrebati duhovnicii, cei care aveti. Astept si eu cu interes o lamurire la obiect, nu numai vorbe de "duh". Ne-am cam molopsit unii de la altii cu aceste vorbe de "duh" care nu ne adic nimic bun; doar ne jucam cu cuvintele, de care stim ca vom da socoteala odata si odata.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.04.2009, 01:51:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu am mai ris demult ca acum...

Doamne Anca, hai ca m-ai amuzat... ca niciodata...iarta-ma dar nu m-am putut abtine.

...parul maciuca! :) ...este par viu
Daca te-a distrat , inseamna ca nu e mort, ca de mort nu razi. Ma bucur ca te-a ajutat sa te destinzi; acesta este rolul unui ras nevinovat. Foarte bine, dar asta nu lamureste rolul parului. Nu ai nici o sugestie? Intreaba-ti duhovnicul, poate stie el. Eu tot astept sa vad un raspuns competent.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.04.2009, 08:56:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Daca te-a distrat , inseamna ca nu e mort, ca de mort nu razi. Ma bucur ca te-a ajutat sa te destinzi; acesta este rolul unui ras nevinovat. Foarte bine, dar asta nu lamureste rolul parului. Nu ai nici o sugestie? Intreaba-ti duhovnicul, poate stie el. Eu tot astept sa vad un raspuns competent.
Anca, dar Duhovnicul tău ce spune ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.04.2009, 10:01:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Rolul partilor corpului omenesc tin de intelepciunea lui Dumnezeu. Doar un bun crestin poate sa le inteleaga.

Sfantul Ioan Gura de Aur vorbeste undeva despre rolul partilor corpului omenesc. Sper sa gasesc si sa postez.

Dupa mintea mea, acesta are rolul de a tine de cald unei parti foarte importante a corpului nostru. El impiedica vantul de a raci capul. Poate parea comic, dar atat in vine in minte.
Reply With Quote
Răspunde