Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.02.2010, 23:57:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Si ai avut ceva de pierdut in eforturile tale de '' a-l aduce pe o cale mai buna''?Dumnezeu a vazut intentia voastra...dar poate 1 din 3 reactioneaza altfel decat exemplu de fata...tu ce zici nu merita incercat si la el cateva eforturi?repede sfatuiti sa il ''lase''..cum spune si andrushca...da...iarta-l dar nu numai...trebuie discutat cu el...
Bodo...normal ca asa spun si mi se pare foarte normal sa fie asa, in general se discuta intr-un cuplu...si nu numai problemele, dar alea si mai abitir...unde ai pomenit tu oameni casatoriti care sa nu discute nimic?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.02.2010, 07:55:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca vrea sa mearga la psiholog e foarte bine!Inseamna ca el constientizeaza ca are o problema si doreste sa o rezolve.
Incurajeaza-l sa mearga la psihoterapie si in acelasi timp sa isi caute un duhovnic.Daca omul are vointa,slabiciunea poate fi invinsa.Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.02.2010, 13:32:19
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

am auzit si eu pe la altii.... Dumnezeu ingaduie sa gresesti, si primesti acelasi necaz de mai multe ori pana cand inveti tot ce trebuia sa inveti din situatia respectiva.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.02.2010, 14:12:14
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
MAI ANDRUSCA de unde tot scoti tu sfaturile astea si convingerile tala IRATIONALE ca ar fi vorba de santaj emotional;ca omul nu face un minim efort sa se redreseze(din moment ce vrea sa mearga la un psihiatru)ce tot vb.de cei doi sa fie un trup(cind ei nici macar nu sint casatoriti in BISERICA)???OARE NU VEZI CA PROBLEMA LOR E DE NATURA DUHOVNICEASCA???OARE ESTI PREA INCREZATOARE IN "INTELIGENTA''TA?LA BIETUL OM NU TE GINDESTI ?TE-AI INTREBAT CAM CE E IN SUFLETUL LUI?TOATA LUMEA INCEARCA SA II INDEMNE SA SE APROPIE DE DUMNEZEU SI TU TOT INDRUGI ALE TALE!!!FII ATENTA CA SFATURI DAI CA TU NU STII CE GREA E PATIMA ASTA SI S-AR PUTEA SA O INDEPARTEZI PE FEMEIE DE BARBAT(acuma cind e intr-o stare avansata de dejnadejde)FII ATENTA CA SFATURI DAI CA ACUM 2 LUNI UN BAIAT DE LA MINE DIN ORAS A PIERDUT SUMA DE 4000 DE LEI CEEA CE E DE ZECE ORI MAI PUTIN CA IN CAZUL DE FATA SI SA SINUCIS!!!E MORT INTELEGI MORT!!!VEZI CE LA IMPINS DIAVOLUL SA FACA???DE CE?PENTRU CA NU A AVUT PE NIMENI SA IL INTELEAGA!!!!HABAR NU AI CE INSEAMNA PATIMA ASTA!!!TOTIIIIIIIII GRESIMMMMMM!!!!!!!!NU SINTEM INFAILIBILI!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alio! ce tipi asa? crezi ca te si auzim? ce e cu tonul asta? ti-ai luat pastilele?
relaxeaza-te colegu! poti sa-ti expui punctul de vedere cu calm. fiecare are dreptate in felul sau dar nu trebuie sa murim cu vreun forumist de gat ca sa dovedim ceva...

e delicat cand se ajunge intr-o asemenea situatie. e foarte greu pentru patimas si e aproape mucenicie pentru cei din jurul sau.
Dumnezeu sa le ajute si sa-i lumineze! sa le daruiasca pacea si linistea de care au atata nevoie...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.02.2010, 21:48:55
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cu plecaciune rog iertare!!!

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
alio! ce tipi asa? crezi ca te si auzim? ce e cu tonul asta? ti-ai luat pastilele?
relaxeaza-te colegu! poti sa-ti expui punctul de vedere cu calm. fiecare are dreptate in felul sau dar nu trebuie sa murim cu vreun forumist de gat ca sa dovedim ceva...

e delicat cand se ajunge intr-o asemenea situatie. e foarte greu pentru patimas si e aproape mucenicie pentru cei din jurul sau.
Dumnezeu sa le ajute si sa-i lumineze! sa le daruiasca pacea si linistea de care au atata nevoie...
ALIO??!!(TRADU-MI SI MIE CUVANTUL ASTA)TI-AM SPART TIMPANUL?(banuiesc ca nu)PASTILE???(daca esti doctor trimite-mi reteta)daca nu VINDECA-TE PE TINE DOCTORE!!! PENTRU CUNOSTINTA TA SA STI CA SUNT CALM SI RELAXAT!!! FIECARE ARE DREPTATE IN FELUL SAU????(pshihologic vorbind,cam lipsita de inteligenta afirmatia ta)(nu cumva sa faci comfuzie intre AFIRMATIA TA si PERSOANA TA) CE E CU TONUL ASTA???HAI CA TE CLARIFIC: CUVANTUL DIAVOL STI CE INSEAMNA?(banuiesc ca nu)DIAVOL=DEZBINATOR!!!ACUMA STAI TU PUTIN SI CUGATA A CUI LUCRARE O FAC CEI CARE INTR-O ASEMENEA SITUTIE DAU SFATURI CA CEI DOI SA SE DESPARTA?VEZI TU PE ACEST FORUM INTRA TOT FELU DE OAMENI CARE NU PREA AU CE FACE SI VIN AICI SA ISI ETALEZE "INTELIGENTA"SAU MAI RAU ISI ALIMENTEAZA PATIMA MANDRIEI!!!(ceea ce mi-as dori sa nu fie).Ar fi mai bine pentru uni ca acestia sa ia aminte la cuvintele MANTUITORULUI:VAI DE CEI PRIN CARE VINE SMINTEALA!!!VAZI TU O MINTE INTUNECATA DE MINDRIE SAU DE NESTIINTA NU ARE CUM SA DEA SFATURI ORTODOXE SI ATUNCI EI VORBESC DE LA EI,CEEA CE ESTE IN CONTREDICTIE CU CE NE INVATA DUMNEZEU:SI NE IARTA NOUA GRESALELE NOASTRE, PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRI!!!LE-AS SUGERA UNORA CA ACESTIA SA FII MAI ATENTI LA EI INSISI SI SA STUDIEZE PUTIN DESPRE PATIMA PARERII DE SINE!!!SI MAI ALES CEI CARE NU AU TRECUT PRIN PATIMA JOCURILOR DE NOROC SA SE ABTINA!!!!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.02.2010, 22:11:28
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
ALIO??!!(TRADU-MI SI MIE CUVANTUL ASTA)TI-AM SPART TIMPANUL?(banuiesc ca nu)PASTILE???(daca esti doctor trimite-mi reteta)daca nu VINDECA-TE PE TINE DOCTORE!!! PENTRU CUNOSTINTA TA SA STI CA SUNT CALM SI RELAXAT!!! FIECARE ARE DREPTATE IN FELUL SAU????(pshihologic vorbind,cam lipsita de inteligenta afirmatia ta)(nu cumva sa faci comfuzie intre AFIRMATIA TA si PERSOANA TA) CE E CU TONUL ASTA???HAI CA TE CLARIFIC: CUVANTUL DIAVOL STI CE INSEAMNA?(banuiesc ca nu)DIAVOL=DEZBINATOR!!!ACUMA STAI TU PUTIN SI CUGATA A CUI LUCRARE O FAC CEI CARE INTR-O ASEMENEA SITUTIE DAU SFATURI CA CEI DOI SA SE DESPARTA?VEZI TU PE ACEST FORUM INTRA TOT FELU DE OAMENI CARE NU PREA AU CE FACE SI VIN AICI SA ISI ETALEZE "INTELIGENTA"SAU MAI RAU ISI ALIMENTEAZA PATIMA MANDRIEI!!!(ceea ce mi-as dori sa nu fie).Ar fi mai bine pentru uni ca acestia sa ia aminte la cuvintele MANTUITORULUI:VAI DE CEI PRIN CARE VINE SMINTEALA!!!VAZI TU O MINTE INTUNECATA DE MINDRIE SAU DE NESTIINTA NU ARE CUM SA DEA SFATURI ORTODOXE SI ATUNCI EI VORBESC DE LA EI,CEEA CE ESTE IN CONTREDICTIE CU CE NE INVATA DUMNEZEU:SI NE IARTA NOUA GRESALELE NOASTRE, PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRI!!!LE-AS SUGERA UNORA CA ACESTIA SA FII MAI ATENTI LA EI INSISI SI SA STUDIEZE PUTIN DESPRE PATIMA PARERII DE SINE!!!SI MAI ALES CEI CARE NU AU TRECUT PRIN PATIMA JOCURILOR DE NOROC SA SE ABTINA!!!!
acum pe bune, de ce scrii cu majuscule?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.02.2010, 22:23:34
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Uite care este parerea mea:
Credinta este o problema care tine de cele spirituale si nu are legatura cu banii sau alte porcarii materiale.Ea(credinta) ne da putere interioara pentru a trece peste necazuri si peste bariere de neconceput.
Nu renunta la Dumnezeu pentru ca EL nu renunta la tine!!!
Nu renunta la sotul tau.Este partenerul tau de viata.
Cineva spunea mai sus ca in cazul in care este doar o casatorie civila nu are importanta.Are importanta pentru ca in sufletul tau ti-ai dat consimtamantul sa imparti bune si rele cu acest om.Viciul pe care il are este asemanator cu drogurile.Ce faci?Lasi un dependent sa moara pe marginea strazii? Unde este spiritul crestin si iubirea Dumnezeului nostru?
Daca ai un copil obraznic il dojenesti sau il abandonezi?
Incearca sa iti protejezi familia.Limiteaza-i accesul la bani.Salariul pe care il are trebuie sa il primeasca pe card si acest card trebuie sa stea la tine.
Este un drum lung dar trebuie sa te lupti pentru a avea parte de victorie.
Lasa-l sa joace dar insoteste-l si limiteaza treptat suma pe care o joaca sau fixeaza o suma pe care sa o joace indiferent daca pierde sau castiga.
Crede-ma...am condus o mare sala de jocuri de noroc multi ani si stiu ce demoni salasluiesc in sufletele celor ce joaca.Aceasta sete se poate domoli numai ca iti trebuie rabdare si tact.
Este tot ce pot sa scriu in acest moment.
Nu renunta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.02.2010, 23:17:32
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din invataturile PARINTELUI ARSENIE BOCA

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
buna ziua, vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturi/pareri...

stiu ca am si eu o vina...ar fi trebuit sa ma gandesc ca se poate repeta si a doua oara, dar uite ca am fost "oarba" si am avut incredere in el.probabil asa a fost sa fie...daca stau bine si ma gandesc, privind in urma... Dumnezeu mi-a dat ceva "semne" ca ceva e in neregula dar...nu stiu ce a fost in capul meu...

am trait ca si cum banii respectivi nu ar fi existat, dar stiam ca exista acolo, ptr ceva..nunta, avans ptr casa, situatii de criza...in fine. as putea sa fac asta in continuare, dar nu mai am aceea siguranta..plus ca niciodata nu as mai avea incredere in el cand vine vb de bani sau lucruri de valoare.

mi-ar fi fost mai usor daca nu stia nimeni de banii aceia, doar noi...parintii mei ma intreaba cand facem nunta, cat de cat acolo, ei stiu ca avem un inceput ptr ceva. nu pot sa le spun situtatia in care ma aflu, stiu ce ma asteapta...nu vreau sa provoc suferinta nimanui, plus ca au muncit toata viata ca sa creasca 7 copii, eu fiind cea mai mica si cea de care sunt cei mai "mandri", daca pot sa spun asa...ma simt ca o raza de soare care le lumineaza batranetile. nu le pot aduce atata suferinta, nu vreau sa-mi poarte si mie de grija..
deci ce-mi ramane de facut...sa ma prefac ca totul e bine si frumos.


ma consider norocoasa ca sunt un om "normal"..poate e un cuvant prea dur, dar realizez cati oameni "bolnavi" exista pe lume, printre care si sotul meu.
..nu stiu daca el mai gandeste ca un om normal, daca realizeaza ce a facut, sau pur si simplu sufera ca s-a golit sacul si nu mai are de unde juca...

el zice ca vrea sa mearga la psiholog...

iar eu nu am momentam dispozitia si nici dorinta sa vb deschis cu el...inca nu-mi vine sa cred ca trec prin asta.
Noua,toate necazurile ne vin de la greseli,nu de la DUMNEZEU.El numai le ingaduie si spala cu ele vinovatiile noastre.Oamenii insa tare greu pricep ca indreptarea prin necazuri dovedeste nu parasirea lui DUMNEZEU,ci milostivitra LUI.Ba chiar prin aceea stim ca DUMNEZEU are grija de noi,daca vom avea necazuri.Fiind atot bun si atotintelept,ne poarta de grija si ne spala,cu milostivire,ori vrem,ori nu vrem,ori pricepem acuma,ori vom intelege pe urma.Caci:DUMNEZEU ESTE INDELUNG RABDATOR SI MULT MILOSTIV,DAR NEPEDEPSIT NIMIC NU LASA.EL asteapta o vreme sa vada:ne grabim noi cu pocainta de bunavoie sau nu;invatam din necazurile altora sau asteptam sa ne spargem si noi capul de ele,ca si ei?
DUMNEZEU VREA SA AJUTE PE TOTI,dar nu toti primesc purtarea SA de grija.Asa se face ca sint oameni pacatosi care n-au necazuri.Pe acestia ia lepadat DUMNEZEU.Caci stiindu-le firea,precum ca nu au leac si nu pricep nimic din ocarmuirea SA,ii lasa in pacatele lor.Acestia sint cei de care zice David ca:"N-au nici o suferinta pina la moarte si sint plini de sanatate;cu oamenii la osteneli nu iau parte si nu sint supusi la batai ca ceilalti oameni.Rid de toata lumea si graiesc de sus.Iata,necredinciosi huzuresc in lumea aceasta si-si aduna bogatii".Asa incat multi din nestinta:"Ravnesc soarta(pamanteasca a)necredinciosilor,vazad propasirea pacatosilor";dar cand inteleg ''sfarsitul pacatosilor"-iar aceasta le vine numai cand intra la "ALTARUL DOMNULUI"-abia atunci nedumerire li se imprastie.Caci la ALTARUL DOMNULUI,unde "se afla ascunse toate comorile cunostintei si ale intelepciunii,in Iisus Hristos adica,ei afla ca:"Pentru viclesugul lor ii pune Dumnezeu pe cai alunecoase si-i lasa sa cada in prapastie si ajung la pustiire".
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.02.2010, 23:22:04
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
acum pe bune, de ce scrii cu majuscule?
ca sa vada cei ca nu vad!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.02.2010, 23:27:01
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
acum pe bune, de ce scrii cu majuscule?
Alte intrebarii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 12:33:43
Cine ar putea sa ma lamureasca? Bator Generalitati 12 21.09.2009 11:25:52
Daca ai putea sa alegi... draghia_aurelian Generalitati 33 12.01.2009 18:17:37