Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.02.2010, 23:35:46
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Uite care este parerea mea:
Credinta este o problema care tine de cele spirituale si nu are legatura cu banii sau alte porcarii materiale.Ea(credinta) ne da putere interioara pentru a trece peste necazuri si peste bariere de neconceput.
Nu renunta la Dumnezeu pentru ca EL nu renunta la tine!!!
Nu renunta la sotul tau.Este partenerul tau de viata.
Cineva spunea mai sus ca in cazul in care este doar o casatorie civila nu are importanta.Are importanta pentru ca in sufletul tau ti-ai dat consimtamantul sa imparti bune si rele cu acest om.Viciul pe care il are este asemanator cu drogurile.Ce faci?Lasi un dependent sa moara pe marginea strazii? Unde este spiritul crestin si iubirea Dumnezeului nostru?
Daca ai un copil obraznic il dojenesti sau il abandonezi?
Incearca sa iti protejezi familia.Limiteaza-i accesul la bani.Salariul pe care il are trebuie sa il primeasca pe card si acest card trebuie sa stea la tine.
Este un drum lung dar trebuie sa te lupti pentru a avea parte de victorie.
Lasa-l sa joace dar insoteste-l si limiteaza treptat suma pe care o joaca sau fixeaza o suma pe care sa o joace indiferent daca pierde sau castiga.
Crede-ma...am condus o mare sala de jocuri de noroc multi ani si stiu ce demoni salasluiesc in sufletele celor ce joaca.Aceasta sete se poate domoli numai ca iti trebuie rabdare si tact.
Este tot ce pot sa scriu in acest moment.
Nu renunta!
Nu stiu ce sa zic frate,eu am incercat metoda asta, dar la mine nu a tinut!!!Intr-adevar
eu nu am avut insotitoare
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.02.2010, 08:49:37
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
ca sa vada cei ca nu vad!!!!!!!!!!!!!!!!
din pacate ai reversul, cel ce nu vede oricum nu va vedea, iar cel care vede o sa aibe probleme cu cititul
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.02.2010, 08:50:33
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Alte intrebarii?
deocamdata nici una, astept sa scrii cu litere mici ca sa inteleg ce spui
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.02.2010, 09:48:50
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
ALIO??!!(TRADU-MI SI MIE CUVANTUL ASTA)TI-AM SPART TIMPANUL?(banuiesc ca nu)PASTILE???(daca esti doctor trimite-mi reteta)daca nu VINDECA-TE PE TINE DOCTORE!!! PENTRU CUNOSTINTA TA SA STI CA SUNT CALM SI RELAXAT!!! FIECARE ARE DREPTATE IN FELUL SAU????(pshihologic vorbind,cam lipsita de inteligenta afirmatia ta)(nu cumva sa faci comfuzie intre AFIRMATIA TA si PERSOANA TA) CE E CU TONUL ASTA???HAI CA TE CLARIFIC: CUVANTUL DIAVOL STI CE INSEAMNA?(banuiesc ca nu)DIAVOL=DEZBINATOR!!!ACUMA STAI TU PUTIN SI CUGATA A CUI LUCRARE O FAC CEI CARE INTR-O ASEMENEA SITUTIE DAU SFATURI CA CEI DOI SA SE DESPARTA?VEZI TU PE ACEST FORUM INTRA TOT FELU DE OAMENI CARE NU PREA AU CE FACE SI VIN AICI SA ISI ETALEZE "INTELIGENTA"SAU MAI RAU ISI ALIMENTEAZA PATIMA MANDRIEI!!!(ceea ce mi-as dori sa nu fie).Ar fi mai bine pentru uni ca acestia sa ia aminte la cuvintele MANTUITORULUI:VAI DE CEI PRIN CARE VINE SMINTEALA!!!VAZI TU O MINTE INTUNECATA DE MINDRIE SAU DE NESTIINTA NU ARE CUM SA DEA SFATURI ORTODOXE SI ATUNCI EI VORBESC DE LA EI,CEEA CE ESTE IN CONTREDICTIE CU CE NE INVATA DUMNEZEU:SI NE IARTA NOUA GRESALELE NOASTRE, PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRI!!!LE-AS SUGERA UNORA CA ACESTIA SA FII MAI ATENTI LA EI INSISI SI SA STUDIEZE PUTIN DESPRE PATIMA PARERII DE SINE!!!SI MAI ALES CEI CARE NU AU TRECUT PRIN PATIMA JOCURILOR DE NOROC SA SE ABTINA!!!!

eu tot cred ca trebuie sa te relaxezi. oricum nu rezolvi nimic. ceea ce vezi aici, invataturi aiurea, se intampla peste tot in viata de zi cu zi.
sper ca iti dai seama ca incepi o lupta cu morile de vant.
problema e alta. ca stilul acesta al tau nu prinde de nicio culoare la cei cu inima invartosata, indiferent de cata dreptate ai sau crezi ca ai.
daca diavolul le baga in ureche limba plina de miere, crezi ca ai vreo sansa, strigand cu majuscule, sa le atragi atentia? ma indoiesc.
iti inteleg neputinta si faptul ca vrei sa faci bine. modul, insa, prin care vrei sa faci acestea, lasa de dorit...
incearca sa nu te aprinzi si ai sa vezi ca e mult mai bine cand esti linistit. fii ingrijorat pentru tine mai degraba... e cel mai sanatos...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.02.2010, 13:31:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Alte intrebarii...CORECT=INTREBARI?
De ce nu ai invatat sa scrii? Si o alta consecinta a faptului ca iti place sa scrii cu majuscule...ar cam fi aceea ca iti evidentiezi singur greselile!

Imi pare rau pentru faptul ca te-a marcat atat de rau mesajul meu si te-a scos din pepeni, insa ceea ce ar trebui si tu sa intelegi...este ca indiferent cum scrii si ce scrii, mie nu imi place stilul in care o faci, nici vocabularul folosit si nici conceptiile tale, in consecinta pastreaza-ti ideile pentru tine , si de asemenea si racnetele...pentru ca in fata mea nu ai trecere pur si simplu!

Invata sa respecti oamenii si sa intelegi ca nimeni nu e obligat sa iti accepte failibilitatea pe lumea asta..chiar daca tie nu prea iti pica bine acest lucru!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.02.2010, 13:36:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

P.S. Nobody ...ti-as sugera sa mai citesti cu atentie mesajul meu, de 2-3 ori, si de cate ori ai tu nevoie ca sa intelegi ceva...si sa imi arati exact unde am sfatuit eu ca cei 2 sa se desparta!!!!

Ca sa iti simplific efortul..si sa iti crut sanatatea, iti spun doar ca ideea principala a gandirii mele e doar aceea ca orice lucru nesanatos, bolnav, anormal...trebuie vindecat prin toate mijloacele posibile pe care le avem cu totii la indemana datorita lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.02.2010, 20:29:59
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu va pierdeti in litere!!!

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
P.S. Nobody ...ti-as sugera sa mai citesti cu atentie mesajul meu, de 2-3 ori, si de cate ori ai tu nevoie ca sa intelegi ceva...si sa imi arati exact unde am sfatuit eu ca cei 2 sa se desparta!!!!

Ca sa iti simplific efortul..si sa iti crut sanatatea, iti spun doar ca ideea principala a gandirii mele e doar aceea ca orice lucru nesanatos, bolnav, anormal...trebuie vindecat prin toate mijloacele posibile pe care le avem cu totii la indemana datorita lui Dumnezeu!
Doamna "profesoara de romana" puteti sa faceti diferenta intre "a indeparta'' si ''a despartii"?Dupa romana mea sint doua cuvinte diferite nu?(tu ce zici?)Deci,citeste tu me sajele mele de 4-5 ori si spune-mi tu unde am scris eu ca tu ai afirmat ca cei doi sa se desparta?O stii pe aia cu''vezi paiul dar nu vezi barna"?Am mai vazut aici pe acest forum aceasta tactica de a va lua de caligrafia omului atunci cand nu mai aveti cu ce ataca,(asta da dovada de...te las pe tine sa ghicesti)Oricum pentru mine (si nu numai)este mai importanta ''esenta''cuvintelor decit caligrafia!iIn consecinta putina psihoterapie nu ar strica,mai exact:Folosirea imagisticii emotiv- rationale!!!Draga mea nu am intrat pe acest forum sa ma cert cu nimeni,dar din moment ce acest forum se numeste CRESTIN ORTODOX cred ca ar fi mai bine sa incercam sa ii indreptam pe cei care au nevoie spre DUMNEZEU si spre BISERICA ca acolo este HRISTOS si EL este vindecarea,nu noi care dam sfaturi mai mult sau mai putin RATIONALE! Sper din tot sufletul ca nu te-am suparat!!! Pentru cei care se vor simti deranjati de parantezele mele am un mesaj:VA IUBESC!!!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.02.2010, 20:45:19
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
deocamdata nici una, astept sa scrii cu litere mici ca sa inteleg ce spui
Da literele mari ce au?Le fura maimuta,sau de ce nu intelegi ce spun?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.02.2010, 20:49:44
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De ce nu ai invatat sa scrii? Si o alta consecinta a faptului ca iti place sa scrii cu majuscule...ar cam fi aceea ca iti evidentiezi singur greselile!

Imi pare rau pentru faptul ca te-a marcat atat de rau mesajul meu si te-a scos din pepeni, insa ceea ce ar trebui si tu sa intelegi...este ca indiferent cum scrii si ce scrii, mie nu imi place stilul in care o faci, nici vocabularul folosit si nici conceptiile tale, in consecinta pastreaza-ti ideile pentru tine , si de asemenea si racnetele...pentru ca in fata mea nu ai trecere pur si simplu!

Invata sa respecti oamenii si sa intelegi ca nimeni nu e obligat sa iti accepte failibilitatea pe lumea asta..chiar daca tie nu prea iti pica bine acest lucru!

Doamne ajuta!
Putina aroganta exista in mesajele mele,dar nicidecum lipsa de respect!!!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.02.2010, 21:52:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Doamna "profesoara de romana" puteti sa faceti diferenta intre "a indeparta'' si ''a despartii"?Dupa romana mea sint doua cuvinte diferite nu?(tu ce zici?)Deci,citeste tu me sajele mele de 4-5 ori si spune-mi tu unde am scris eu ca tu ai afirmat ca cei doi sa se desparta?O stii pe aia cu''vezi paiul dar nu vezi barna"?Am mai vazut aici pe acest forum aceasta tactica de a va lua de caligrafia omului atunci cand nu mai aveti cu ce ataca,(asta da dovada de...te las pe tine sa ghicesti)Oricum pentru mine (si nu numai)este mai importanta ''esenta''cuvintelor decit caligrafia!iIn consecinta putina psihoterapie nu ar strica,mai exact:Folosirea imagisticii emotiv- rationale!!!Draga mea nu am intrat pe acest forum sa ma cert cu nimeni,dar din moment ce acest forum se numeste CRESTIN ORTODOX cred ca ar fi mai bine sa incercam sa ii indreptam pe cei care au nevoie spre DUMNEZEU si spre BISERICA ca acolo este HRISTOS si EL este vindecarea,nu noi care dam sfaturi mai mult sau mai putin RATIONALE! Sper din tot sufletul ca nu te-am suparat!!! Pentru cei care se vor simti deranjati de parantezele mele am un mesaj:VA IUBESC!!!
Bine, nici mie nu imi place sa ma cert si sa jignesc...dar te-am avertizat ca as prefera ca acel mesaj care mi-a displacut as vrea sa fie si ultimul de acel gen...deci si acela a fost tot un sfat si ai trecut peste el, pastrandu-ti atitudinea vis a vis de mine si cele scrise implicit.

Mesajul care ti-a sarit tie in ochi nici nu se adresa Anonimeif, ci reflecta viziunea mea asupra ideii de cuplu si a mersului lui...iar in mesajul scris ei, cred ca am avut o abordare destul de personalizata a situatiei, fara a da experienta mea drept model sau sursa de inspiratie, pentru ca eu am un anumit stil de a-mi rezolva problemele si nemultumirile, dar care cu siguranta functioneaza pentru mine, dar nu stiu daca si pentru ceilalti...

Hmm..imi vad si barna, vad si paiul, si capita...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 12:33:43
Cine ar putea sa ma lamureasca? Bator Generalitati 12 21.09.2009 11:25:52
Daca ai putea sa alegi... draghia_aurelian Generalitati 33 12.01.2009 18:17:37