Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1721  
Vechi 25.11.2009, 12:28:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

preamultadezbinare , e posibil si nu exclus ca Moise sa fie intr-un loc si cu sufletul si cu trupul.Cartea lui Iuda,care citeaza mai mult din apocrife spune ca Mihail(care nu este Hristos apropo) s-a luptat pentru trupul lui Moise.Si ni se spune ca nimeni nu stie unde e mormantul lui Moise pana in zi de azi.Totusi el a murit si nu a intrat in pamantul fagaduit, doar l-a vazut.Insa despre Ilie sta scris ca nu a cunoscut moartea.El s-a suit la cer intr-un car de foc si intr-un vartej de vant de la raul Iordan.Nu putem stii modul in care au aparut cei doi in timpul Schimbarii la Fata.Ce se stie este asta ca apostolii au fost inspaimantati de ce au vazut pe muntele Tabor.Oricum asta nu prea are mare legatura cu viata sufletului dupa moarte.Iti recomand sa rasfoiesti paginile acestui thread, subiect si sa iti amintesti de insusi Iisus care a grait pilda bogatului si a saracului Lazar, si acelasi Iisus care i-a spus talharului ca va fi in Rai in ziua aceia,dupa moartea sa.Aminteste-ti si de coborarea lui Iisus in Hades(sau Iad) despre care si apostolii vorbesc si spun ca nu a fost lasat in Iad sufletul lui, si despre care zice si Petru ca Iisus s-a coborit cu duhul sa propovaduiasca duhurilor din inchisoare,ca si cei morti sa fie judecati dupa cum sunt judecati cei vii.Adu-ti aminte si de cartea Apocalipsei care vorbeste de sufletele dreptilor care sunt in Cer sub jertfelnic si care graiesc Domnului.De cei 24 de batrani din viziunea apocaliptica a lui Ioan.Uita-te si vezi si cum Iadul(Hades,Locuinta Mortilor) in Apocalipsa este aruncat in Iezerul cu foc, s.a.m.d. La majoritatea acestor puncte cei care cred ca tine(adventistii) nu au reusit sa aduca argumente solide si valide, ci doar argumente absurde pentru a zice ceva, iar la unele dintre ele nici nu au avut replica.

Solomon : “Mai de preț este un nume bun decât untdelemnul cel binemirositor și ziua morții decât ziua nașterii.”

Pavel : “Căci pentru mine a trăi este Hristos șl a muri este un câștig”
“Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine;”

1. Petru 3 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOAREcare fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.

1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “

Efeseni 4:9 Și acest: "S-a suit", ce înseamnă decât că înainte Se pogorâse în PARTILE MAI DE JOS ale pământului?

Fapte 2:
27Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.
31.Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.

Apocalipsa 4:
1.După acestea, m-am uitat și iată o ușă era deschisă în cer și glasul cel dintâi - glasul ca de trâmbiță, pe care l-am auzit vorbind cu mine - mi-a zis: Suie-te aici și îți voi arăta cele ce trebuie să fie după acestea.
4.Și douăzeci și patru de scaune înconjurau tronul și pe scaune douăzeci și patru de bătrâni, șezând, îmbrăcați în haine albe și purtând pe capetele lor cununi de aur.

Apocalipsa 6:9-11 : Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, SUFLETELE celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o. Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ?Și fiecăruia dintre ei i s-a dat câte un veșmânt alb și li s-a spus ca să stea în tihnă, încă puțină vreme, până când vor împlini numărul și cei împreună-slujitori cu ei și frații lor, cei ce aveau să fie omorâți ca și ei.

Apocalipsa 7:9-11 : După acestea, m-am uitat și iată mulțime multă, pe care nimeni nu putea s-o numere, din tot neamul și semințiile și popoarele și limbile, stând înaintea tronului și înaintea Mielului, îmbrăcați în veșminte albe și având în mână ramuri de finic. Și mulțimea striga cu glas mare, zicând: Mântuirea este de la Dumnezeul nostru, Care șade pe tron, și de la Mielul. Și toți îngerii stăteau împrejurul tronului bătrânilor și al celor patru ființe, și au căzut înaintea tronului pe fețele lor și s-au închinat lui Dumnezeu,

Apocalipsa 20:
10.Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor.
11.Și am văzut, iar, un tron mare alb și pe Cel ce ședea pe el, iar dinaintea feței Lui pământul și cerul au fugit și loc nu s-a mai găsit pentru ele.
12.Și am văzut pe MORȚI, pe cei mari și pe cei mici, stând înaintea tronului și cărțile au fost deschise; și o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieții; și morții au fost judecați din cele scrise în cărți, potrivit cu faptele lor.
13.Și marea a dat pe morții cei din ea și moartea și iadul au dat pe morții lor, și judecați au fost, fiecare după faptele sale.
14.Și moartea și iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
15.Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieții, a fost aruncat în iezerul de foc.

Aceasta este moartea cea dintai, moartea intru Hristos, "moartea trupului pentru a trai in duh" si invierea cea dintai viata in Hristos, iar moartea cea de-a doua reprezinta moartea sufletului si viata(invierea) vesnica spre osanda si pedeapsa.
  #1722  
Vechi 25.11.2009, 16:06:41
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Am parcurs toate discutiile de pe forum si sunt de acord cu punctul de vedere adventist,asa ca nu am de gand sa reiau acum toate argumentele si toata discutia de la capat.Consider ca dupa moarte nu mai e nimic,esti mort si gata.O sa spun doar ce n-a spus tricesimusseptimus pana acum ,si anume ca e in interesul bisericii ortodoxe sa mentina aceasta doctrina cu viata dupa moarte,pt. ca ar pierde veniturile pe care le incaseaza din parastase ,lumanari si pomeni.Punct.Cui ii place sa indeplineasca aceste ritualuri,si sa se autosugestioneze ca"ajuta"cu ceva "sufletul" mortului,n-are decat.
  #1723  
Vechi 25.11.2009, 16:13:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Asha si ce religie detii dumneata?

Vezi ca teoria dumitale si a tuturor celor ce cred ca tine este ne-biblica.
  #1724  
Vechi 25.11.2009, 16:23:28
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Ultima postare mi-a amintit de perioada cand eram studenta in Cluj si veneam intr-o seara obosita acasa, iar in fata mea o batrinica, cam abatuta mergea incet si cand a trebuit sa urce niste scari i-am dat bratul sa se sprijine. Atunci s-a uitat la mine m-a luat de brat si ca si cand ne stiam de-o viata a zis: "domnisoara, oare chiar ne ducem asa? Mi-e groaza de moarte, eu sunt adventista ca m-am pocait de ceva ani, dar parca asa mi-e de greu acum ca sunt asa batrana sa cred ca chiar nu mai este viata dincolo."
Deci in tinerete este usor sa alegi cu ratiunea daca vrei sa crezi in viata dupa moarte sau nu, dar cand te apropii de momentul respectiv simti ca ai nevoie sa crezi ca exista viata dincolo pentru a trece de groaza mortii.
Este in firea omului sa creada ca va trai vesnic, iar dupa cum am mai scris (si nu ma mai satur sa il citez pe parintele Rafail Noica), "ortodoxia este firea omului", este cea in care te cauti pe tine in Dumnezeu si totodata in Adevar. Daca tu alegi sa crezi altceva, poti sa crezi, dar lucrurile nu se schimba, Adevarul ramane acelasi fie ca tu iti inchizi ochii sa nu il vezi, fie ca traiesti in el. Oricum vei trai vesnic, depinde unde alegi tu prin credinta ta, in iad sau rai.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
  #1725  
Vechi 25.11.2009, 16:30:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
"ortodoxia este firea omului", este cea in care te cauti pe tine in Dumnezeu si totodata in Adevar. Daca tu alegi sa crezi altceva, poti sa crezi, dar lucrurile nu se schimba, Adevarul ramane acelasi fie ca tu iti inchizi ochii sa nu il vezi, fie ca traiesti in el. Oricum vei trai vesnic, depinde unde alegi tu prin credinta ta, in iad sau rai.
Poti sa mai scrii asta de o mie de ori???? Glumesc!!!
Omul nu poate schimba nimic din legile divine!!! omul ce isi face cu mana lui, aceea va avea! Daca faca dupa „sablon” (adica daca pazeste Poruncile) va face spre folosul lui, dar si al altora!!!
__________________
  #1726  
Vechi 25.11.2009, 16:32:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Ultima postare mi-a amintit de perioada cand eram studenta in Cluj si veneam intr-o seara obosita acasa, iar in fata mea o batrinica, cam abatuta mergea incet si cand a trebuit sa urce niste scari i-am dat bratul sa se sprijine. Atunci s-a uitat la mine m-a luat de brat si ca si cand ne stiam de-o viata a zis: "domnisoara, oare chiar ne ducem asa? Mi-e groaza de moarte, eu sunt adventista ca m-am pocait de ceva ani, dar parca asa mi-e de greu acum ca sunt asa batrana sa cred ca chiar nu mai este viata dincolo."
Deci in tinerete este usor sa alegi cu ratiunea daca vrei sa crezi in viata dupa moarte sau nu, dar cand te apropii de momentul respectiv simti ca ai nevoie sa crezi ca exista viata dincolo pentru a trece de groaza mortii.
Este in firea omului sa creada ca va trai vesnic, iar dupa cum am mai scris (si nu ma mai satur sa il citez pe parintele Rafail Noica), "ortodoxia este firea omului", este cea in care te cauti pe tine in Dumnezeu si totodata in Adevar. Daca tu alegi sa crezi altceva, poti sa crezi, dar lucrurile nu se schimba, Adevarul ramane acelasi fie ca tu iti inchizi ochii sa nu il vezi, fie ca traiesti in el. Oricum vei trai vesnic, depinde unde alegi tu prin credinta ta, in iad sau rai.
Ce frumoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooos!!!!!!!!!!!!
  #1727  
Vechi 25.11.2009, 20:53:29
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Ultima postare mi-a amintit de perioada cand eram studenta in Cluj si veneam intr-o seara obosita acasa, iar in fata mea o batrinica, cam abatuta mergea incet si cand a trebuit sa urce niste scari i-am dat bratul sa se sprijine. Atunci s-a uitat la mine m-a luat de brat si ca si cand ne stiam de-o viata a zis: "domnisoara, oare chiar ne ducem asa? Mi-e groaza de moarte, eu sunt adventista ca m-am pocait de ceva ani, dar parca asa mi-e de greu acum ca sunt asa batrana sa cred ca chiar nu mai este viata dincolo."
Este bine sa specifici atunci cand povestesti din imaginatia proprie. O persoana adventista nu are groaza mortii, pentru ca are puternic inradacinata credinta si nadejdea invierii la revenirea Domnului (asa cum spune Cuvantul lui Dumnezeu). `

Last edited by vasalie; 25.11.2009 at 20:56:08.
  #1728  
Vechi 25.11.2009, 21:03:07
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Nu "detin"nici o religie,cel putin deocamdata.Sunt insa de acord cu punctul de vedere adventist asupra "vietii"de dupa moarte.
De ce nu am nici o religie?Unul din motive ar putea fi ca am observat ca religia,alaturi de politica(cu care uneori merge mana in mana si de care e folosita),e una din temele care produce foarte multa dezbinare pe lumea asta.
Legat de postarea cuiva dinainte referitor la acea batranica si la frica ei pe masura ce se apropia de moarte:
1/nu are cum sa-ti fie frica de moarte,daca crezi cu adevarat ca "dincolo"nu mai e nimic decat stare de totala inconstienta pana la judecata de apoi;
2/nu are de ce sa-ti fie frica de moarte daca crezi ca exista o judecata de apoi si stii ca ai facut tot ce ai putut ca sa faci voia lui Dumnezeu.A,bineanteles ca nimeni nu poate fi 100%sigur de treaba asta,dar avem macar consolarea ca la acea judecata,fiecare va fi pedepsit pe masura faptelor lui,dar pedeapsa,fie ea cat de grea,va avea un sfarsit,nu va fi vesnica.Suntem fiinte limitate.Facem ce putem pe lumea asta.Daca ne vom ridica la standardul cerut,vesnica va fi doar rasplata,pentru cei ce vor fi gasiti demni de ea,daca nu,nu pot sa cred intr-un Dumnezeu care te chinuie(sau te lasa sa te chinui,e acelasi lucru)o vesnicie pentru o viata,fie ea cat de rea(iau in calcul varianta extrema),dar LIMITATA !
O sa observati ca,in religia iudaica,nu exista ideea iadului vesnic,sau cel putin,eu nu am inteles treaba asta,desi si ei cred ca mai e "ceva"dupa moarte,dar nu stiu prea bine ce si cum.Citez de pe un site ebraic: http://www.jen.ro/ciclul_de_viata_files_9.html

"Iudaismul ne invata ca moartea este sfarsitul vietii fizice; corpul moare, dar sufletul trece in lumea de dincolo. Mai mult, credem ca dupa moarte urmeaza un fel de dare de seama in fata lui Dumnezeu pentru felul cum ne-am purtat in viata. Iudaismul sustine ideea ca suprema rasplata pentru o buna comportare in timpul vietii este sa fii primit in lumea de dincolo. Astfel, o faimoasa parabola talmudica (Cartea legii evreiesti) ne invata ca lumea asta este un fel de anticamera, in timp ce lumea cealalta este ca o sala de banchet.

Iudaismul are si un concept de Iad, numit Gehynom, unde pacatele sunt "arse" si sufletul este purificat. In iudaism exista multe puncte de vedere asupra ideii de "iad". Este clar insa ca viziunea iudaismului difera de mistuirea eterna descrisa de crestinism. De fapt, dupa o anumita parere, iadul este rusinea arzatoare pe care o simti cand Dumnezeu ii arata dupa moarte sufletului decedat cat de corect si de bun ar fi putut sa fie si cat de rau si-a trait viata. Toti par sa fie de acord ca in centrul vietii de apoi apare o intimitate reinnoita intre suflet si Dumnezeu.

In mod similar, iudaismul are un concept al raiului (Gan eden), al lumii care vine (Olam Habah) si al reinvierii mortilor (Tchiyat Hametim). Nu este foarte clar din ce constau acestea si ce inseamna. Totusi, se intelege ca Dumnezeu ne-a rezervat o experienta mai bogata, mai, in care vom fi rasplatiti pentru faptele noastre bune."
Nu stiu pe ce se bazeaza ei cand spun chestiile astea,caci in VT eu nu prea gasesc nimic care sa le sustina,iar NT ei nu-l recunosc Asa ca...
  #1729  
Vechi 25.11.2009, 21:15:15
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Este bine sa specifici atunci cand povestesti din imaginatia proprie. O persoana adventista nu are groaza mortii, pentru ca are puternic inradacinata credinta si nadejdea invierii la revenirea Domnului (asa cum spune Cuvantul lui Dumnezeu). `
de unde stii tu vasinec, ca povesteste din imaginatia proprie si nu un fapt real? esti cumva mama omida si nu stim noi?
  #1730  
Vechi 25.11.2009, 22:02:51
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
de unde stii tu vasinec, ca povesteste din imaginatia proprie si nu un fapt real? esti cumva mama omida si nu stim noi?
Mihai, ce a spus "metanoia" este absurd. Un adventist stie ca moartea intaia este un somn, pana la revenirea Domnului (cand va avea loc invierea celor morti si mostenirea vietii vesnice). Ce este de speriat in aceasta invatatura? Un ortodox stie (daca stie) ca, in zilele de dupa moarte intind de el toti dracii (http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm). Spune si tu, care trebuie sa fie mai plin de groaza?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17