Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 24.10.2008, 08:30:17
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Vasinec, sper ca nu sugerezi ca pentru o fraza trebuie anulati toti Sfintii Parinti?!?
Nici vorba. Dimpotriva, eu cred ca Sf Iustin Martirul a avut dreptate la acea fraza. Este in armonie cu Sfanta Scriptura. Biserica Ortodoxa a gresit considerand eronata afirmatia Sf. Iustin Martirul.

Pot citi scrierile oricarui om (sfant sau nesfant) dar numai cu Biblia in mana. Sfintii Parinti, pe langa o sumedenie de lucruri bune si ziditoare, mai pot gresi (ca orice om). Sfanta Scriptura, singura care nu greseste, ne poate arata ce este bun si ce este gresit.
  #222  
Vechi 24.10.2008, 09:44:52
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
1.Unde mi-ati raspuns, domnule Mihai. Va reamintesc ca discutam despre aparenta neconcordanta intre ceea ce a promis Mantuitorul talharului de pe cruce si evenimentele care au avut loc ulterior. Eu am explicat aceasta "nepotrivire". Astept si explicatia dvs. Daca mi-ati dat-o si eu nu am vazut-o, va rog, fiti amabil si repostati-o.

2. Aratati-mi ce raspunsuri am ocolit si cand am intrat in fundatura. Fiti cat se poate de concret.
Ia rasfoieste tu paginile acestui topic si gaseste raspunsul. Nu strica sa faci un pic de efort.
  #223  
Vechi 24.10.2008, 09:54:54
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Ia rasfoieste tu paginile acestui topic si gaseste raspunsul. Nu strica sa faci un pic de efort.
Sincer, chiar nu am gasit. Aratati-mi, unde mi-ati raspuns referitor la aparenta neconcordanta dintre promisiunea facuta de Mantuitorul catre talhar si evenimentele petrecute ulterior. Dvs. ati deschis subiectul cu talharul de pe cruce. Daca nu stiti sa raspundeti, spuneti-o. Eu asa am sa fac. Nu cunoastem raspunsul la toate.
  #224  
Vechi 24.10.2008, 09:55:56
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Hai sa iti spun ce inteleg eu din versetele pe care le-ai postat.
Inteleg ca Mantuitorul inca nu s-a suit la Tatal cu trupul ci doar cu duhul.
Uite aici ti-am raspuns la versetele postate de tine
  #225  
Vechi 24.10.2008, 10:17:00
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Uite aici ti-am raspuns la versetele postate de tine
"Nu ma tinea", i-a zis Iisus, "caci inca nu M-am suit la Tatal Meu". (Ioan 20:17). Sunt vorbele Domnului Iisus Hristos dupa inviere - la trei zile dupa ce i-a promis talharului "adevarat iti zic, astazi vei fi cu Mine in rai".

"Hai sa iti spun ce inteleg eu din versetele pe care le-ai postat.
Inteleg ca Mantuitorul inca nu s-a suit la Tatal cu trupul ci doar cu duhul."(interpretarea dvs.)


Este in regula. Am inteles parerea dvs. Si eu mi-am expus-o pe a mea. De acum fiecare sa analizeze si Dumnezeu sa-L lumineze.



  #226  
Vechi 24.10.2008, 11:06:21
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black]Versete de comentat pentru armatele de eretici adventiști de pe Intercer care mi[/COLOR][COLOR=black]ș[/COLOR][COLOR=black]ună pe forumul ortodox și neagă existența sufletului după moarte. Baftă!

Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “ȘI CELOR morți”. Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.

4 Regi 13.21 (sau 2 Imp.13.21-biblia sectantilor) “Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei.CĂZÂND ACELA, S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT ȘI S-A SCULAT PE PICIOARELE SALE”.
Puteau oasele unui sfânt decedat să facă minuni dacă sufletul acelui sfânt nu mai exista?

De asemenea nu ați dat niciodată nici un răspuns plauzibil nici la citatele:
Marcu 9.43-48 „Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE Și de te smintește ochiul tău, scoate-l, că mai bine îți este ție cu un singur ochi în împărăția lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE.”
Despre ce foc care nu se stinge și despre ce vierme e vorba aici, dacă voi adventiștii negați existența Iadului?

Să ne oprim și la citatul din Apocalipsa 20.7-10 :
„Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR”.
Aici Biblia susține clar existența veșnică a sufletelor și existența Iadului, referindu-se la pedeapsa antihriștilor și a celorlalți oameni amăgiți de diavol. Sunt curios să văd cum vei ocoli răspunsul la problema asta!

Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:
Ioan 5.28-29 “vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII”.
Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc, pentru că argumentează existența Iadului.

Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului:
Luca 9. 28-31“luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui”
Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 “Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului”) Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?

Apoi, in epistola catre Evrei 12 ;22 "Ne-am apropiat de muntele Sion si cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri in adunare sarbatoreasca si de BISERICA CELOR INTAI NASCUTI care sunt injscrisi in ceruri si de DUHURILE DREPTILOR CELOR DESAVARSITI si de Iisus Mijlocitorul Noului testament"
Se vede clar din acest pasaj in primul rand, timpul trecut "ne-am apropiat de Muntele Sion, deci nu ne v-om apropia intr-o epoca viitoare, si duhurile dreptilor celor desavarsiti care-l lauda pe Dumnezeu, deci e clar ca cineva intr-o stare de inconstienta nici nu poate avea inca aceste calitati de dasavarsiti ci le-ar primi atunci cand ar invia la a doua venire, si nici nu-l pot lauda pe Dumnezeu.

2 Cronici 33.6 “ Manase a adus oameni care chemau duhurile morților și fermecători; și a înmulțit relele împotriva Domnului, mâniindu-L.”
Lev 20.27 “Bărbatul sau femeia, de vor chema morți sau de vor vrăji, să moară neapărat”
Dacă vechii evrei nu credeau în existența sufletelor după moarte, atunci de ce le interzice D-zeu sub pedeapsa morții, spiritismul?

Domnule vasinec/maraiann, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, în care se vorbește limpede de existența Iadului și a sufletelor după moarte, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, ba încă ați avut curajul să spuneți că nicăieri în Biblie nu se mai vorbește despre persoane decedate care vorbesc sau fac acțiuni. Deci când vă apucați la modul serios de citatele de mai sus??? Dacă ocoliți răspunsurile, o să le reiau la nesfârșit.
[/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #227  
Vechi 24.10.2008, 13:07:25
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[COLOR=black]Versete de comentat pentru armatele de eretici adventiști de pe Intercer care mi[/COLOR][COLOR=black]ș[/COLOR][COLOR=black]ună pe forumul ortodox și neagă existența sufletului după moarte. Baftă![/COLOR]

[COLOR=black]. [/COLOR]

Multumim pentru urare. Veti primi comentariile, pe rand. Dar, avand in vedere, ca ati mai primit comentarii la versetele postate (un singur verset face exceptie) de mai multe ori si chiar recent, pe acest topic si pe altele, cred ca este corect sa mai aveti rabdare vre-o cateva zile. Stiti ca rabdarea este o caracteristica unui crestin. Daca vreti doar sa "umflati" topicul cu postari lungi, pentru ca discutiile sa fie greu de urmarit, puteti sa repetati (a nu stiu cata oara) postarea dvs.

P.S. "Ereticii adventisti" nu neaga existenta sufeletului dupa moarte ci neaga existenta constienta a sufletului intre momentul mortii si momentul invierii.
  #228  
Vechi 24.10.2008, 13:42:03
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[COLOR=black]Domnule vasinec/maraiann, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, în care se vorbește limpede de existența Iadului și a sufletelor după moarte, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, ba încă ați avut curajul să spuneți că nicăieri în Biblie nu se mai vorbește despre persoane decedate care vorbesc sau fac acțiuni. Deci când vă apucați la modul serios de citatele de mai sus??? Dacă ocoliți răspunsurile, o să le reiau la nesfârșit. [/COLOR]
Motto:
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.

O sa incerc totusi sa explic, asa cum stiu eu, cele postate de dvs. S-ar pute sa nu mai am suficient timp, in zilele urmatoare.
Pilda bogatului nemilostiv, din Evanghelia dupa Luca, cap.16:19-31. Din acea pilda trebuie sa intelegem concluzia: "Daca nu asculta pe Moise si prooroci (Sfanta Scriptura), nu vor crede nic chiar daca ar invia cineva din morti."(Luca 16:31) Acea pilda nu indreapa la ascultarea de Cuvantul lui Dumnezeu.

Nu putem sustine ca acea pilda infatiseaza niste fapte intamplate intocmai. Iata cateva argumente:
"Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16).
Nu putea fi vorba de suflete, in acea pilda, pentru ca aveau parti trupesti (degete si limba) si suferinte trupesti.
Nu putea fi vorba de trupuri, pentru ca se spune ca bogatul si Lazar murisera. Doar daca fusesera inviati.

Pilada aceasta seamana mai mult cu o fabula. Daca va spun fabula cu "vulpea si corbul", dvs. intelegeti ca vulpea si corbul vorbesc sau intelegeti morala? Bineinteles ca morala. Iar la aceasta pilda morala este aceasta: daca nu veti crede ce spune Sfanta Scriptura (Moise si proorocii), nu veti crede nici chiar daca ar invia mortii. Fapt demonstrat practic la invierea lui Lazar, prietenul Domnului Iisus Hristos.
  #229  
Vechi 24.10.2008, 13:45:12
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Acea pilda nu indreapa la ascultarea de Cuvantul lui Dumnezeu.
Am facut o mare greseala de scriere. Am vrut sa spun "acea pilda NE indreapta la ascultarea de Cuvantul lui Dumnezeu.
  #230  
Vechi 24.10.2008, 14:15:14
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Ce explicații caraghioase aveți d-le vasinec!
Fireste domnule vasinec că acea pildă ne îndeamnă la a asculta Cuvântul lui Dumnezeu. Orice cuvințel din Scriptură ne îndeamnă la acest lucru, cu atât mai mult pildele lui Hristos care erau inspirate în totalitate, dacă nu din fapte reale, cel puțin din fapte verosimile, INCLUSIV PILDA SĂRACULUI LAZĂR DE LA LUCA 16.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17