Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2009, 19:50:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit sfaturi

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
Probabil nu exista om care sa creada ca se odihneste suficient. Insa studiile recente demonstreaza ca, in realitate, dormim mai mult decat avem nevoie.

Majoritatea celor intervievati sunt convinsi ca nu dorm indeajuns si ca acest lucru ii afecteaza in viata de zi cu zi. Realitatea este ca, de fapt, singurul care sufera de pe urma privarii organismului de somn este creierul. Restul organelor nu fac diferenta intre somnul propriu-zis si timpul petrecut in pat, la televizor, spre exemplu, informeaza Daily Mail.

Majoritatea oamenilor au nevoie de mai putin de opt ore de somn pe noapte. De fapt, aceste opt ore pot fi reduse la 5 - 7 ore, rezultatul fiind acelasi.

O singura noapte de nesomn, insa, isi pune amprenta asupra creierului. Cortexul, care controleaza procesul gandirii, al vorbirii, al memoriei si senzatiilor, are nevoie de o pauza, iar aceasta survine, de obicei, noaptea.

Fara aceasta perioada de relaxare, functiile se deterioreaza rapid. Incepem sa uitam, sa ne comportam aidoma robotilor, nu mai suntem in stare sa purtam o conversatie sau sa ne achitam de sarcinile noastre zilnice.

Halucinatii dupa patru zile fara somn

In 1996, Randy Gardner, un adolescent de 17 ani care incerca sa stranga bani in scop caritabil, a stat treaz timp de 11 zile. Recordul n-a fost pana in prezent depasit.

La patru zile de cand incepuse experimentul, liceanul a inceput sa aiba halucinatii. Spre sfarsitul perioadei in care s-a privat cu buna stiinta de odihna, Randy nu mai era capabil sa poarte o discutie cu cineva si nici nu mai percepea ce se intampla in jurul sau.

Interesant e ca in tot acest timp, abilitatea sa de a juca pinball a ramas intacta, ceea ce demonstreaza ca partea din cortex care raspunde de coordonarea dintre ochi si maini nu este afectata in vreun fel de lipsa somnului.

Pregatiri pentru un somn de calitate

Temperatura camerei Temperatura ideala in dormitor este de 18 grade Celsius. Daca in incapere este prea cald, 24 de grade Celsius, spre exemplu, creierul nu va trimite comanda corecta catre corp. In cazul in care este prea frig, 12 grade Celsius, organismul se va lupta sa-si mentina temperatura, fapt ce va tine somnul la distanta.

Ventilatia Intotdeana lasati un geam deschis la camera, chiar si iarna. Temperatura scazuta incurajeaza somnul.

Patul E locul in care iti petreci 25 de ani din viata. O persoana normala isi schimba pozitia de 40 - 60 de ori pe noapte. Alegeti un pat ferm, cu o saltea nu prea moale, pe care sa o schimbati o data la 12 ani.

Miros Studiile au aratat ca o picatura de ulei de levantica turnata pe perna sau un spray de levantica puverizat in incapere mareste calitatea somnului cu 20%.

Tinuta de noapte Aceasta trebuie sa fie lejera si din fibre naturale. A dormi cu sosete nu e deloc o idee rea, circulatia buna facand creierul sa transmita starea de bine in intreg organismul.

Ceasul cu alarma Nu-l puneti in imediata vecinatate. Daca puteti, opriti alarma. Anticiparea sunetului acesteia este un lucru stresant si poate duce la insomnii.

Iluminat Perdelele sau draperiile trebuie sa fie cat se poate de grase si grele. In mod ideal, in dormitor trebuie sa fie perfect intuneric, macar pana la 04.00 dimineata. Acesta stimuleaza producerea hormonului numit melatonina, care induce somnul. Inchide orice sursa de liumina, chiar si pe cea de veghe. Chiar si o dara de luminia venita pe sub usa te poate tine treaz.

Televiziorul Ar fi bine nici sa nu se afle in dormitor. Cand intri in dormitor ar trebuie sa-ti spui ca aceasta este o camera de odihna, si nu amuzament.

Partenerul Daca acesta are tendinta sa sforaie, poate ar trebui sa iei in considerare paturile separate. Contrar a ceea ce s-ar putea crede, acestea nu ruineaza viata sexuala si, implicit, mariajul, ci il salveaza.

Baie calduta Iti va relaxa muschii si te va trimite la culcare. Evita dusul deoarece acesta are tendinta de a te trezi.

Evita alcoolul Cateva ore petrecute cu paharul in mana te pot tine, apoi, treaz cu orele. In plus, s-ar putea sa te trezesti mai devreme decat de obicei. Ca sa nu mai vorbim de calitatea somnului.



Sursa: Ziare.com
Iti multumesc pentru sfaturile astea foarte bune pentru mine, eu am multe luminite prin casa: candela, ceasul electronic, computerul, o gramada de ele poate asta e promblema mea,ma trezesc in fiecare zi la aceeasi ora 5 dim. Eu dorm 5-6 ore pe noapte restul mai citesc rugaciuni sau in psaltire.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2009, 20:11:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand eram mic, nu-mi facea placere sa vina Mosul Ene. Eram cuprins de furie cand eram luat de la joca sa ma duca la culcare. Acum nu se mai poarta el cum se cuvine cu mine. De multe ori, nu ma trezesc odihnit. E adevarat ma indrept spre el destul de tarziu si stau si putin cu el. Sper sa am putere sa-i rezerv mai mult timp. Nu vreau sa ajung o leguma.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2009, 20:15:49
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu acord o mare importanta somnului, dorm cel putin 7 ore pe noapte. In weekend-uri se-ntampla sa dorm chiar 9 ore - asta in contextul in care ma si culc mult mai tarziu, in jur de 1-2 noaptea.

Imi permit sa adaug cateva sfaturi la cele postate de adorcrysti (foarte folositoare de asemenea):
- a se evita, pe cat posibil, lucrul pe calculator cu minim 2 ore inainte de culcare;
- sunt persoane care prefera sa bea o cana de ceai seara, inainte de-a merge la somn; in acest caz este de preferat sa consumati ceaiuri naturale, produsele Pickwick de exemplu contin cofeina (abia recent au scos pe piata si ceaiuri fara cofeina);
- daca mergeti la culcare si nu reusiti sa adormiti in jumatate de ora (statul in pat devenind mai mult chin decat odihna), mergeti din nou in camera de zi si incercati sa cititi o carte relaxanta, o rugaciune; in nici un caz nu aprindeti toate luminile din camera si nu dati drumul la tv - melatonina nu-si va mai face efectul si starea de somn va fi cu greu indusa. Cand veti simti din nou ca vi se face somn, mergeti din nou in pat.
- e recomandat ca salteaua pe care dormiti sa fie intoarsa in mod periodic pentru a se "toci" in mod uniform; adica si cu susul in jos dar si cu partea de la picioare inspre cap. Executati operatiunea asta de 2-3 ori pe an si veti lungi durata de viata a saltelei plus ca veti imbunatati si calitatea somnului dvs.

(mentionez ca sfaturile le-am primit la randul meu din partea unor terapeuti specializati in problematica somnului)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2009, 20:17:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand eram mic, nu-mi facea placere sa vina Mosul Ene. Eram cuprins de furie cand eram luat de la joca sa ma duca la culcare. Acum nu se mai poarta el cum se cuvine cu mine. De multe ori, nu ma trezesc odihnit. E adevarat ma indrept spre el destul de tarziu si stau si putin cu el. Sper sa am putere sa-i rezerv mai mult timp. Nu vreau sa ajung o leguma.
Din punctul ăsta de vedere, semănăm ca două picături de apă ! Somnul meu max. 4 ore pe noapte .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2009, 20:27:52
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Nu vreau sa-mi dorm viata!

4-5 ore....maxim pentru somn. Poate ar trebui ceva mai mult...insa ..prefer sa stau treaza...sa citesc sau...sa-mi intaresc sufletul..cu dulcea rugaciune...Nimic nu se compara cu rugaciunea facuta in miez de noapte!!!
(Sa nu-mi fie spre a ma mandri... Iertare...Sunt convinsa ca multi o faceti...si intelegeti ce vreau sa spun...Poate incearca si cei care nu o fac inca....mai ales acum in Marele Post)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2009, 20:38:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Pr.Arsenie Boca cand era staret la Sambata (1940 - 1949) recomanda parintilor sa nu aiba somn mai ptin sau mai mult de 6 ore! De altfel programul de la Sambata este foarte lejer si te poti odihni, chiar de in timpul zilei tragi de tine cat se poate de tare... slujbele se termina la cel mult 9- 9.30 si pana iti faci cononul pana ce faci un dus, de la 23 pana la 5 este somul ideal! de la 6 poti merge linistit iar la slujba!
Si eu impartasesc aceeasi idee a Pr.Arsenie Boca si am vazut ca sunt intr-adevar odihnit dupa 6h de somn! Somn Binecuvantat tuturor!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2009, 21:28:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Din punctul ăsta de vedere, semănăm ca două picături de apă ! Somnul meu max. 4 ore pe noapte .

Cristian,cum reusesti sa te tii treaz dupa vreo 3 zile de dormit a cate 4 ore?Au fost zile cand dormeam cate 3-4 ore din cauza unei masele care imi dadea de furca,s-au adunat si apoi intr-o luna deabia mi-am revenit cu somnul deoarece cascam mereu si eram obosit si chiar daca dormeam.Bei cafele multe?25 de ani ne petrecem stand in pat..ce statistica..Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2009, 22:23:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cand eram in anul I la facultate o profesoara ne-a recomandat sa avem grija sa dormim cel putin 6 ore daca vream sa facem bine la examen. Din proprie experienta, cam asa este. Cei care suntem studenti avem impresia ca daca nu stai inanite de un examenpan invatand pana la o ora tarzie nu e bine. Din proprie experienta, mai bine dormi macar 6 ore decat sa mai te uiti o data prin curs, invatatul pe ultima suta de metri nu prea ajuta mult oricum.

Dar au fost momente in care eram asa de ocupata incat se intampla sa nu dorm deloc cate o noapte, adica ma prindea dimineata citind, lucrand, ma spalam, ma imbtacam. plecam si o luam de la capat...foarte greu. Ajungi sa nu iti mai doresti nimic altceva decat sa te intinzi putin sa dormi. Si daca tot nu dormi, incepi sa te simti ca un zombi...

Mie imi trebuie cam 8 ore de somn ca sa ma trezesc perfect odihnita. De fapt dupa exact opt ore ma trezesc automat, fara ceas desteptator. Dar ma descurc si cu sase-sapte ore.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.03.2009, 22:32:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cristian,cum reusesti sa te tii treaz dupa vreo 3 zile de dormit a cate 4 ore?Au fost zile cand dormeam cate 3-4 ore din cauza unei masele care imi dadea de furca,s-au adunat si apoi intr-o luna deabia mi-am revenit cu somnul deoarece cascam mereu si eram obosit si chiar daca dormeam.Bei cafele multe?25 de ani ne petrecem stand in pat..ce statistica..Doamne ajuta!
Nu, cafeau chiar nu beau mult, comparativ cu anii tinereții ! Tot timpul am dormit asa . Adorm foarte târziu pentru că toate se comprimă, timpul "liber" devine o adevărată comoară . Adorm ori cu o carte , ori cu forumul in "mână", cam pe la 23.45 - 1 noaptea și la 4. 20 deșteptarea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2009, 08:58:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mi-au ramas in minte cuvintele unui parinte: "Din cele 24 de ore ale unei zile, 8 ore sa dormi, 8 ore sa muncesti si tot 8 ore sa te rogi." Daca am reusi sa facem rugaciune continua in cele 8 ore, pe langa cele 8 de munca, cu siguranta cele 8 de somn ar fi binevenite.

Somnul ca asceza. Cred ca mai toti sfintii s-au luptat cu somnul, ca si cu un dusman care ii despartea de Dumnezeu si de lume (desi rugaciunea inimii, dobandita de ei, se lucra si in somn). Sunt sfinti care s-au rugat sa le fie luat somnul, ca sa nu mai doarma. Raspunsul primit de ei a fost urmatorul: "Da firii cele ale firii, si ca sa nu cazi in mandrie, dormi cu masura." Somnul este o bucurie a trupului, facuta insa spre odihna sufletului. Un suflet obosit, cu greu va face toate cele de trebuinta, insa daca este odihnit, va reusi cu spor in toate.

Somnul ca necesitate a firii. Nu toti avem nevoie de acelasi numar de ore de somn. Unii pot dormi doar 4 ore pe noapte, insa altii au nevoie de 8 ore. Ceea ce este insa cert este faptul ca tot ceea ce face omul in timpul zilei ii hotaraste numarul de ore de somn de noaptea. Cu cat are un serviciu mai greu, cu atat are nevoie de un somn mai bun.

Ora de culcare este esentiala. Taranii nostri adormeau devreme si se trezeau devreme (si erau sanatosi tun). Noi adormim tarziu si ne trezim devreme sau tarziu (si suntem obositi toata ziua). Somnul devreme este cel bun, sanatos si odihnitor. Un om care se culca la 22.00 si doarme pana la 04.00 (6ore) este cu mult mai odihnit decat unul care se culca la 02.00 si doarme pana la 10.00 (8ore).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scurgerile in somn va rog intrati si ma lamuritii! Ajutor! ghost7 Pocainta 16 14.07.2014 00:31:55
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Paralizia in somn Marcel_Ionut Generalitati 4 02.01.2013 01:26:33
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02