Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.05.2011, 08:55:40
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
[COLOR=#000000] [/COLOR]Sfintenia exista si e aproape de noi. Uneori e prea aproape ca s-o vedem, alteori sta ascunsa sub umbra smereniei, intr-un colt de lume, in sufletul unui calugar... Parintele Onufrie, poate ultimul sihastru din Romania, traieste in inima padurii, la Lampa Mica, in masivul Postavaru, la o altitudine de 1.800 de metri, intr-un loc binecuvintat. Nu-l deranjeaza nimeni si nu se plictiseste niciodata. Vorbeste fara odihna cu Dumnezeu si-si pune indruma sufletul spre mantuire. S-a daruit intru totul Domnului si astfel a dat un sens vietii sale. De vorba cu Divinitatea Pe parintele Onufrie il gasesti in locuri unde doar animalele sau pasarile pot avea acces. E parca o naluca a padurii. Inalt de aproape 2 metri, bine facut la trup, cu o barba mare, imbracat in negru, se sprijina intr-o bata lunga, asemenea celor ciobanesti. Ca toti marii duhovnici, are o vorba putin aspra, dar si calda in acelasi timp. Se supune zilnic tuturor incercarilor vietii, ascultator si increzator, ducandu-si pana la capat misiunea ce i-a fost harazita. Ti se pare ca nici nu vorbeste de la el, ci de la Dumnezeu. Are ochi patrunzatori si o privire usor taioasa. Te priveste ca pe o carte deschisa, din care uneori citeste versuri tulburatoare. De multe ori, turistii care ajung pe culmile muntelui se sperie de prezenta sa fiindca seamana foarte bine cu Rasputin. Dar acestia vin foarte rar, ceea ce-l bucura pe parintele Onufrie. El are nevoie de multa liniste ca sa stea de vorba cu Divinitatea. Biserica din povesti Ca sa ajungi in chilia lui trebuie sa te inhami cu multa rabdare, dar ai nevoie si de un antrenament zdravan. Treci de Salvamont, apoi de ruinele cabanei Cristianu Mare si, la un moment dat, gasesti un indicator pe care scrie Drumul Lupului-Ruia-Rosu. De aici mai urci vreo doi kilometri prin inima paduii, pana cand vezi o cruce mare din lemn, in spatele careia descoperi cu uimire o bisericuta ca-n povesti. Refugiul parintelui e neasteptat de mic. Cateva icoane, un tablou al parintelui Cleopa, o soba micuta din teracota, doua scaune si un motan. Asta-i toata averea parintelui. Dar ce sa faca el cu avutia? Ce ramane dupa noi? Poate doar numele si lucrurile bune pe care le-ai facut in viata. Atat. Restu-i trecator. Calugarit intr-o noapte "Am 52 de ani si de 7-8 ani, daca le tin bine socoteala, locuiesc aici. Sunt ieromonahul Onufrie Ioan, cu metania la Manastirea Cernica, unde am vietuit 25 de ani. Acolo, Prea Sfintitul Roman m-a calugarit intr-o noapte si tot el mi-a dat si preotia. De tanar mi-am dorit sa fiu calugar. M-am nascut la Cluj, dintr-o mama rusoaica si un tata roman. N-am decat opt clase si o scoala profesionala de doi anii, povesteste cu mare greutate, cu fruntea usor plecata, ca la scaunul de spovada. Se opreste brusc. Pret de citeva minute se lasa o tacere grea. Nu-ti vine sa-i tulburi gandurile. "Mi-a placut la Cernica, spune in continuare, dar inainte de Revolutie veneau securistii, faceau chefuri la staretie, taiau pe ascuns vitei... Erau prea multe ispite. Dupa 20 si ceva de ani de manastire am primit binecuvantarea sa pleci. Un an a stat la o stana, la Ruia, la poalele Postavarului, dar refugiul i-a luat foc de la o candela aprinsa. "Am ramas cu haina de pe mine, dar in numai doua saptamini am facut chilia asta. Locul l-am ales dupa izvorul de langa, fiindca, asa cum spunea parintele Cleopa, trebuie sa fie in apropiere un izvor, ca fara mancare poti trai, dar fara apa, nui. "Fac Liturghia pe butuci Parintele coboara in "lumei foarte rar, uneori doar de trei-patru ori pe an, si atunci doar pentru a face dezlegari si molifte. In rest, viata lui e muntele. "Cateodata, iarna, zapada atinge si 3 metri si trebuie sa fac tunel ca sa ies. Daca nu ma vad o luna-doua, vin salvamontistii sa vada ce e cu mine. Nu mi-e frica de nimic aici. Cunosc animalele foarte bine. Mai vine o vulpe, dar o alunga cotoiul asta... Mai vin vreo doua ciute. Iar de plictisit nu ma plictisesc niciodata. Am de facut cele 12 canoane, rugaciunile...i. Desi se hraneste doar cu ciuperci, zmeura, macese, mure si bea foarte multe ceaiuri, parintele are o sanatate de fier. Foarte rar credinciosii urca la el si-i mai aduc de-ale gurii, lumanari si putin gaz. Dar nu se plange. Spune ca acolo, in apropierea prapastiei, iti constientizezi pacatele si admiri creatia Domnului. "Jos e coruptie mare care a intrat pana si in Biserica. Aud ca se fac hirotonii pe bani, ca la calugari le fac legitimatii de parca Sfintii Apostoli au avut legitimatii, calugarii au masini personale, calculatoare, se vinde mirul, se fac vrajitorii. Eu fac Liturghia pe un butuc daca e nevoie, cum a facut parintele Cleopa sau ca Sfintul Serafim din Sarov, care punea o icoana intr-un copac, iar padurea este cea mai mare catedrala. N-am ce cauta josi. Numai cine n-a vorbit cu parintele Onufrie nu va putea intelege taina si puterea cuvintelor sale pline de duh, izvorate din iubire si rugaciune, rostite cu glas de liniste...
Poti sa ne dai si sursa materialului? Te rog. Multumesc.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.05.2011, 18:48:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu am duhovnic de manastire, dar de la Radu Voda imi place cel mai mult un parinte foarte inalt, roscat, bland, foarte calm si care inspira un duh de rugaciune... Imi place foarte mult cum slujeste, rosteste rar cuvintele, fara graba si vorbele lui au o cadenta linistitoare.
Aceeasi impresie mi-a facut si mie... :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.05.2011, 18:51:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Aceeasi impresie mi-a facut si mie... :)
Stii cumva si cum il cheama? Atanasie parca?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.05.2011, 03:37:21
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stii cumva si cum il cheama? Atanasie parca?
Din pacate nu stiu, m-am multumit doar cu prezenta lui frumoasa, binecuvantata...
In orice caz, cei care merg la Manastirea Radu-Voda il vor remarca repede, fie si datorita staturii lui neobisnuite... :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2012, 22:07:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca am nimerit cel mai potrivit titlu la care sa postez cele ce urmeaza...

Citeam un articol pe un alt site despre spovedanie, cuvantul Parintelui Sofian Boghiu, apoi am citit si comentariile, discutiile, multe dintre ele mi s-au parut foarte interesante, bune de luat aminte.

aici:
http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...#comment-69798

Unul (Alin-7) dintre cei care a scris acolo a povestit, cu umor, despre propria experienta, si am retinut din cuvintele lui:

""- “sa vez ca nu e nevoie numa de-un “duhovnic iscusit in curatirea launtrica, cu discernamant si rabdare si mai ales traitor al rugaciunii si al lucrarii celei bune”, ii nevoie si de-un ucenic”.
- “Ca orice priza are nevoie si de-un shtechier d’ala, pe masura, ca sa circule ilectronu”, completez io. Zice: “da”.""

Daca credeti ca va foloseste va invit sa cititi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2012, 23:34:10
PREOT ADRIAN DRAGUSIN PREOT ADRIAN DRAGUSIN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2010
Locație: Riu-Sadului,jud Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Thumbs up un duhovnic vrednic

Duhovnicul bun,iubitii mei il veti gasi daca il veti cauta cu toata inima,in multe dintre locurile un care va aflati.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2012, 03:49:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PREOT ADRIAN DRAGUSIN Vezi mesajul
Duhovnicul bun,iubitii mei il veti gasi daca il veti cauta cu toata inima,in multe dintre locurile un care va aflati.
Bine ati venit pe forum, Parinte!
Fie ca participarea Sfintiei Voastre la dezbaterile de pe forum sa aduca un surplus de pace, bucurie intru Hristos Domnul, lumina blanda...
Bine ati venit! Domnul fie laudat! AMIN+
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2013, 11:17:19
Fotinia Fotinia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2013
Mesaje: 1
Implicit

Hristos S-a inaltat!

Parintele care slujeste cu multa evlavie la manastirea Radu Voda este parintele staret, arhimandritul Nectarie. Intr-adevar, este un slujitor al Domnului cu totul special. Datorita lui am ajuns sa iubesc slujbele.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.06.2013, 08:37:33
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fotinia Vezi mesajul
este un slujitor al Domnului cu totul special.
Mai exact, ce înseamnă "cu totul special", vă rog...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.07.2013, 10:42:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nașteți-vă părintele duhovnicesc prin rugăciune!

,,Deci, eu nu știu ce să fac, părintele meu nu știe ce să fac, dar eu lui Dumnezeu îi cer și părintele Îi cere, de asemenea, lui Dumnezeu. Și atunci se întâmplă taina aceasta – și aceasta este ascultarea – că, îndreptându-ne către Dumnezeu, prin părintele duhovnic, cum spunea Părintele Sofronie, facem din duhovnicul nostru un proroc. Poate că este deja proroc, poate că nu, dar ascultarea mea îl face pe părintele meu proroc. Într-un fel, dacă starea mea de ascultare este adevărată, aceasta îl naște pe părintele duhovnicesc. Eu însumi îl nasc pe părintele meu duhovnicesc. Așa sunt lucrurile la Dumnezeu; de multe ori de-a-ndăratelea!"


Sursa:

http://www.ortodoxia.md/articole-pre...prin-rugciune-
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un parinte cere ajutor george12345 Generalitati 43 23.06.2016 13:29:33
un parinte necunoscut windorin Mari Duhovnici si predicile lor 3 14.02.2013 00:37:09
Cautarea unui Parinte Duhovnic Lucian_craciunescu Pocainta 7 20.11.2010 21:01:03
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 03:49:18
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 17.09.2008 00:03:08