Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2010, 16:08:39
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Moartea clinica

Unii oameni sustin ca au fost in rai sau iad si chiar ca l-au vazut pe Dumnezeu cand erau in moarte clinica.
Ce parere aveti? Este adevarat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2010, 16:14:45
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Unii oameni sustin ca au fost in rai sau iad si chiar ca l-au vazut pe Dumnezeu cand erau in moarte clinica.
Ce parere aveti? Este adevarat?
Nu, nu cred ca este adevarat. A fi intr-o parte sau alta inseamna ca deja cineva a fost judecat, ceea ce nu e cazul. Nimeni nu a vazut vreodata pe Dumnezeu, nici viu fiind, nici in moarte clinica, nici in alta stare.
Mintea poate juca feste, pot aparea halucinatii etc, dar nu ne bazam credinta pe asa ceva, avem Cuvantul lui Dumnezeu pentru asta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2010, 16:21:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
A fi intr-o parte sau alta inseamna ca deja cineva a fost judecat, ceea ce nu e cazul. Nimeni nu a vazut vreodata pe Dumnezeu, nici viu fiind, nici in moarte clinica, nici in alta stare.
NU este asa. Sa nu uitam ca Pvel a fost rapit pana la al treilea cer si s-a impartasit de cele ce ochiul nu a vazut, urechea nu a auzit si la inima omului nu s-au suit. Si toate acestea fara a fi judecat.

Nici eu nu cred ca in timpul mortii clinice, Dumnezeu ii descopera omului lumea de dincolo. E doar speculatie, nu revelatie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2010, 16:46:52
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
NU este asa. Sa nu uitam ca Pvel a fost rapit pana la al treilea cer si s-a impartasit de cele ce ochiul nu a vazut, urechea nu a auzit si la inima omului nu s-au suit. Si toate acestea fara a fi judecat.

Nici eu nu cred ca in timpul mortii clinice, Dumnezeu ii descopera omului lumea de dincolo. E doar speculatie, nu revelatie.
Oh, asa este, Dumnezeu i-a revelat apostolului Pavel lucruri minunate, numai ca acesta mentioneaza ca nu a realizat exact starea in care era, daca era in duh sau in trup, oricum pentru el nu mai conta, cred ca oricum nu se pune problema de moarte clinica aici, asta am mentionat ca sa nu bulversam cumva pe cel care a initiat acest thread
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2010, 17:07:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Unii oameni sustin ca au fost in rai sau iad si chiar ca l-au vazut pe Dumnezeu cand erau in moarte clinica. Ce parere aveti? Este adevarat?
Dupa parerea mea astfel de marturii sunt asemenea unor nisipuri miscatoare. Nu te poti intemeia pe ele. Iar credinta are nevoie de o temelie puternica. In asemenea cazuri, este foarte greu sa discernem intre adevar si inselare.

Cert este ca nu in urma unor asemenea marturii trebuie sa dobandim nadejdea mantuirii. Avem Scriptura, Sfanta Traditie si Sfintele Taine ale Bisericii, in ele aflam tot ceea ce avem nevoie pentru mantuire. Din pacate, nu urmam noi acestora atat cat s-ar cuveni.

Pe de alta parte, nu este exclus ca in anumite cazuri, Dumnezeu sa lucreze in aceste situatii de moarte clinica, spre "venirea in fire" si spre pocainta celui in cauza. Dar, vorbim de lucruri tainice, pe care nu ni se cade noua a le iscodi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2010, 17:38:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cert este ca nu in urma unor asemenea marturii trebuie sa dobandim nadejdea mantuirii. Avem Scriptura, Sfanta Traditie si Sfintele Taine ale Bisericii, in ele aflam tot ceea ce avem nevoie pentru mantuire. Din pacate, nu urmam noi acestora atat cat s-ar cuveni.
Asa este Marius. Suntem impresionati mai mult de visul cuiva, in loc sa ne minunam de faptul ca ne putem impartasi cu Trupul si Sangele Domnului.

Nu marturiile oamenilor din moartea clinica vor salva lumea, ci viata din Biserica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
AM FOST IN MOARTE CLINICA Ioan_Ciobota Generalitati 38 29.12.2014 13:56:52
Moarte clinica padrevicentiu Generalitati 80 25.11.2014 00:03:45
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 19:37:16
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19