Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2007, 17:16:35
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Stiu ca data nasterii Domnului Iisus a fost calculata cu o eroare de trei sau patru ani de catre Ioan Cassian (daca gresesc va rog sa ma corectati, nicio problema - doar mai greseste omul). Ma intereseaza, insa, sa stiu modalitatea cum a fost calculata aceasta data, care confirma evenimentele relatate de catre evanghelistii Matei si Luca. Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2007, 18:19:57
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

da... chiar... buna intrebare. si eu sunt curioasa.
la scoala, la istorie ne-a zis ca Iisus s-a nascut in anul 3-4 d.Hr., iar la religie in primul an... :dontgetit:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2007, 22:18:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu Ioan Casian, ci Dionisie Exigul.
Data nasterea lui Iisus nu se cunoaste precis. Era crestina, calculata de Dionisie cel Mic(Exigul-din Dobrogea), este in minus cu cativa ani, el punand nasterea Mantuitorului mai tarziu decat a fost, la 753. In realitate, Iisus Hristos s-a nascut inainte cu un an sau doi de 750, anul mortii lui Irod cel Mare.
Durata activitatii publice a Mantuitorului nu este nici ea sigur cunoscuta, din cauza deosebirii dintre Evanghelistii sinoptici si Ioan, referitoare la serbarea Pastilor.
In privinta activitatii publice a Mantuitorului, aceasta variaza dupa unii cercetatori intre 1-3 ani. Anul mortii Mantuitorului variaza de asemenea. Unii scriitori cres*tini vechi socotesc a fi anul 28, altii in 29, altii in 32 sau 33 al erei crestine, altii chiar mai tarziu (36). De asemenea, unii autori noi o pun in anul 28, altii in 30, altii in 33. Tinand seama de faptul ca Man*tuitorul a murit pe cruce intr-o vineri, in ajunul pastilor iudaice, cal*culele cele mai bune sunt de acord pentru anii 30 sau 33, cand pastile iudaice au cazut sambata. Parerea cea mai intemeiata si admisa de cei mai multi este pentru data de 7 aprilie 30.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2007, 01:55:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

SF VASILE CEL MARE DA EXPLICATII AMANUNTITE SI CU TRIMITERI LA EVENIMENTELE DIN BIBLIE
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2007, 21:04:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mult mai important decat data exacta a nasterii Mantuitorului, este ca drumul nostru intru pocainta, sa-I urmam pildele. "IISUSE, CARE AI IMBRACAT CU PUTERE DE SUS PE APOSTOLII TAI CARE SEDEAU IN IERUSALIM, IMBRACA-MA SI PE MINE CEL GOLIT DE TOATE FAPTELE CELE BUNE, CU CALDURA DUHULUI TAU CELUI SFANT, SI-MI DA MIE SA CANT TIE CU DRAGOSTE : ALILUIA ! " +
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2008, 22:32:52
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Ne putem orienta dupa personalitati istorice care au trait in acea vreme.

Iisus a fost nascut ori [color=red]inainte de 4 i.e.n.[/color]

Citat:
Matei 2:1 Dupa ce S-a nascut Isus in Betleemul din Iudea, in zilele imparatului Irod, iata ca au venit niste magi din Rasarit la Ierusalim

Luca 1:5 In zilele lui Irod, imparatul Iudeii, era un preot, numit Zaharia, din ceata lui Abia. Nevasta lui era din fetele lui Aaron, si se chema Elisabeta.
deoarece Irod a murit in 4 i.e.n., sau [color=red]dupa 6 e.n.[/color]
Citat:
Luca 2:1 In vremea aceea a iesit o porunca de la Cezar August sa se inscrie toata lumea.
Luca 2:2 Inscrierea aceasta s-a facut intaia data pe cand era dregator in Siria Quirinius.
Quirinus a devenit dregator in Siria abia 10 ani duoa moartea lui Irod.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2008, 12:43:09
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit data nasterii Domnului nostru Iisus Hristos

Nu ne ajuta cu nimic la mantuire daca stim data precisa a nasterii LUI sau a mortii Sale pamantesti.Cel mai mult m-ar ajuta sa stiu daca ieri sau pana in acest moment la zilei ,am facut vreun bine,am incalcat in vreun fel Legea Dumnezeiasca,am trecut pe langa vreun om, caruia puteam sa ii fac bine si nu i-am facut.Decat sa imi bat capul cu probleme"probabile"ascunse in mod "intentionat" de SF. Apostoli si Evanghelisti(ca sa bage in ceata niste teologi de ocazie-nota bene-), mai bine mi-as cere duhovnicului o pravila de rugaciune,pe care sa o si respect,spre curatarea sufletului murdarit de atatea banuieli si murdarii. Iertati!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2008, 15:25:16
cipri85 cipri85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IngerNegru Vezi mesajul
Eu as fi curios daca s/a nascut macar
Pentru a te convinge de faptul ca Mantuitorul Iisus Hristos s-a nascut a trait in aceasta lume si si-a dat viata pentru noi iti recomand sa studiezi si alte surse istorice (nu doar Noul Testament pe care vad ca il pui sub semnul intrebarii) cum ar fi scrierile lui Iosephus Flavius (Iosephus ben Mathiahu pe numele lui evreiesc) care pomeneste de activitatea Mantuitorului dar si a Sfantului Ioan Botezatorul. Iar cu privire la ''dilema" ta "Caut și nu găsesc... Bat și nu mi se deschide ... Oare de ce ???" parerea mea este urmatoarea: depinde cum/unde cauti respectiv bati, sugestiv pentru aceasta sunt cuvintele pe care preotul in timpul Sf. Liturghii le rosteste credinciosilor: "Cu credinta si cu dragoste apropiati-va".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2008, 15:54:34
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

acum 2008 ani s-a nascut...cum cand....hai mai, mai cititi si voi....au trecut 2008 ani.....wake up!....inger negru te rog nu te mai exprima, cand nu stii ce sa spui.....bati campii...atat faci, si vrei sa dai dovada ca esti destept, te rog putina seriozitate...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.10.2008, 20:13:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit Jurnalul doctorului Sotirios Crotos. E o carte care pe mine m-a impresionat foarte mult. Contine marturiile unui medic grec care, uimit de minunile la care asista, ramane in Tara Sfanta chiar si dupa crucificarea Mantuitorului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde este scris in Biblie data nasterii lui Hristos? Bast-et Generalitati 44 03.12.2019 21:40:29
Umilitatea Nasterii Domnului Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 127 22.05.2013 21:55:13
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Gvernul din Australia a hotarat ca nasterea lui Iisus sa nu mai fie data de referinta Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 10 12.09.2011 13:34:40
Icoana Nasterii Domnului + cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 11 29.12.2008 04:42:21