Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 31.01.2011, 21:52:43
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Poate am exagerat cu ceea ce am postat mai sus, dar acela, a fost un raspuns ironic. In afara de aceasta ironizare, unde, in postarile mele, am exagerat si am aberat??? Explica-te, te rog!
Vad ca esti foarte impotriva parintelui Cristian Pomohaci. Te rog spune-mi si mie ce rau atat de mare ti-a facut omul acesta? Astept raspunsul tau pe mesaje private
Reply With Quote
  #172  
Vechi 31.01.2011, 21:55:26
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Da-mi voie sa cred in continuare ca exagerezi.
Asta am inteles de la tine, si continui a te ruga sa-mi explici unde sunt aberatiile si exagerarile mele???? "exagerezi" si "aberatii", nu cred ca sunt doar aceste cuvinte care predomina vocabularul tau!? Daca tot ai acest sentiment frumos, si anume, de a te ruga pentru mine, cred ca imi vei arata unde am gresit, nu?? Astept, si sunt ochi si urechi!
Reply With Quote
  #173  
Vechi 31.01.2011, 21:59:58
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Draga, Violeta- Georgeta! Cred ca n-ai inteles si sigur faci confuzie cu ce se vorbeste aici, despre Pr Cristian Pomohaci. Ca parintele e bun, aduce ceaiuri, da la saraci.Si dracul te i a cu zaharelul, face la fel: din lup se imbraca-n oaie. Pe mine, personal, nu ma intereseaza, ca da audi A6 curvelor, desfraneaza sau se imbata, etc. Sunt pacatele lui personale in viata lui privata, si nu asta nu trebuie sa judecam. Nu trebuie sa judecam pe nimeni,nu avem dreptul si nici capacitatea de a o face, dar cand este hulita credinta ortodoxa, nu avem voie sa tacem. Asa ar trebui gandit, si asta n-o zic de la mine, ci de la cei mai in masura sa-si dea cu parerea.
"Fii treaz, constient, informat!..." (Serafim Rose)
Draga Iulitza.....urat din partea unei "ortodoxe" care isi mai spune si dreptcredincioasa sa se exprime asa.....despre un preot. Da masini curvelor,desfraneaza si se imbata.... Ti se pare ok felul cum te exprimi....? De asta am zis ca ma rog Domnului pentru tine. Asta nu mai este gluma,ci e calomnie. Stii asta....? Ai dovezi in afirmatiiile tale......? Daca da,arata-le. Daca nu,cere-ti iertare acelui om pentru ca l-ai jignit in asa hal.....In nici un caz credinta crestin-ortodoxa nu se reflecta in atitudinea ta...si de asta am spus ca ai nevoie de rugaciuni pentru a te indrepta. Fara suparare.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 31.01.2011, 22:04:32
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Gabriel tu nu intelegi felui Iulitei de a vorbi! El doar a presupus! A si zis ca nu il intereseaza ce face acest preot in viata lui personala! Dar in biserica preotul trebuie sa fie om ortodox!
Reply With Quote
  #175  
Vechi 31.01.2011, 22:04:40
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
O sa fiu atent la ce a scris Iulita! Din cate am inteles acest preot invarte mari sume de bani prin ghicitul in biblie! Sa spunem ca e un zvon! Cam mare acest zvon cei drept! dar oricum ar trebui sa isi faca a mea culpa! Si sa nu mai cante muzica populara sau sa ceara dezlegare pentru asta deoarece un preot nu are voie sa cante astfel de muzica frunoasa simpla si mai nu stiu cum dar nu bisericeasca!
da vad ca Iulita are dreptate in cea ce scrie. Nu am citit chiar tot! O sa vedem la slujbe (dupa slujba) venind lupi in haine de pastor. Si o sa zicem :da dar nu a predicat impotriva ortodoxiei! Usor usor sa nu avem grija o sa faca si acest lucru!
Ca sa aduc o lamurire la ce se spune mai sus Parintele Cristian NU ghiceste nici in biblie, nici in stele, nici in ghioc sau mai stiu eu ce. Spun acest lucru fiindca tare mie ca o sa aud ca da si in carti de tarot, in ritmul in care se vorbeste pe aici.
Si legat de muzica populara, ce e atat de rau? A fost cineva de aici la un concert la Sfintia Sa? fiindca eu am fost si vreau sa va spun ca la sfarsitul spectacolului parintele se roaga impreuna cu toata sala spunand rugaciunea Tatal Nostru. Unde mai gasit voi un astfel de om care sa faca astfel de fapte mari? Plus de asta sa stiti ca si Marius Pop este preot si in acelasi timp canta si muzica populara. Asa ca nu mai judecati! Daca are cineva dreptul sa judece acela este Dumnezeu! Si acest lucru nu este valabil doar pt subiectul pe care il discutam mai sus ci pt orice om.

Last edited by flyboy; 31.01.2011 at 22:08:14.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 31.01.2011, 22:14:17
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Gabriel tu nu intelegi felui Iulitei de a vorbi! El doar a presupus! A si zis ca nu il intereseaza ce face acest preot in viata lui personala! Dar in biserica preotul trebuie sa fie om ortodox!
Poate ca nu,numai ca nu mi se pare normal ca un om...fie el si preot (mai ales...) sa fie terfelit si manjit in asemenea hal.........mai ales ca nici nu se poate apara....(nu cred ca are cont pe forum..) De asta i-am luat eu apararea.Jignirile nu sunt permise in NICI o situatie.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 31.01.2011, 22:27:28
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyboy Vezi mesajul
Vad ca esti foarte impotriva parintelui Cristian Pomohaci. Te rog spune-mi si mie ce rau atat de mare ti-a facut omul acesta? Astept raspunsul tau pe mesaje private
Eu, nu am ce sa ascund, si de aceea n-o sa-ti raspund privat. Daca ai citit postarile mele anterioare, vei intelege, doar "introducerea" povestii mele neplacute ca deznodamantul este mult mai neplacut. Nu vreau sa dau detalii despre viata mea personala, dar omul acela a insistat cu "aceasta putere de vazator cu duhul" asupra deciziei mele de a nu face un lucru de care simteam ca nu trebuie sa fac, privind o situatie a mea personala, incat datorita naivitatii si faptului ca eram atat de credula, am cedat si am ascultat sa procedez, pana la urma, ceea ce a tinut mortis el sa fac, de la inceput. Am ascultat, pentru ca pe-atunci, fiind la inceput de drum duhovnicesc, am zis ca Dumnezeu graieste prin gura lui, dar de fapt era diavolul. Si de asta, m-am lamurit, cand au inceput suferintele mele extrem de dureroase incat ajunsesem sa am ganduri sinucigase, cazusem intr-o deznadejde de nu doream sa mai vad fata de preot. Cand aveam nevoie de sfatul lui, ca nu mai stiam incontro s-apuc, nu se mai facea deloc de gasit. Am incercat din rasputeri, sa i-au legatura prin manager-ul lui, D-na Mariana, cu care ma cunosc, dar totul a fost in zadar. Si dupa multa suferinta, am reusit sa-mi gasesc linistea la Pr Iustin Parvu, si sa-mi dau seama de cat de mult am fost inselata.
Daca nu-ti sunt de ajuns, cele scrise mai sus, imi pare rau pentru tine, dar nu te cunosc, ca sa-ti relatez cu detalii viata mea personala. Ca sa-ti dau dovezi mai clare, trebuie sa-ti trimit, inregistrari si documente, care le detin, dar care nu le pot afisa cu usurinta, unui necunoscut. Intr-un timp, doream sa ma duc la Episcopul Alba-Iulia, ca sa relatez cele intamplate, dar am renuntat cu speranta ca Dumnezeu il va lumina pe acest om, pana la sfarsitul vietii lui. Si de aceea, am evitat. Am evitat de multe ori, cum am spus, sa si postez impotriva lui ( cauta pe forum despre Pr Cristian Pomohaci si te vei convinge), dar n-am facut-o, tot din acelasi principiu. Dar, in afara de experienta mea personala neplacuta, faptul ca huleste credinta ortodoxa, aici, mi-am zis ca nu trebuie sa mai tac. Si daca ai citit postarile mele, vei vedea ca m-am plans numai de cea de-a doua problema si nu de cea personala.De cea personala, judecata ii se cuvine doar lui Dumnezeu, ca si de celelalte. . Si ma rog sa fie judecat cu mila si nu, cu dreptate.
Doamne ajuta din toata inima!
Reply With Quote
  #178  
Vechi 31.01.2011, 22:40:42
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Poate ca nu,numai ca nu mi se pare normal ca un om...fie el si preot (mai ales...) sa fie terfelit si manjit in asemenea hal.........mai ales ca nici nu se poate apara....(nu cred ca are cont pe forum..) De asta i-am luat eu apararea.Jignirile nu sunt permise in NICI o situatie.
Acelasi lucru vei spune si despre oamenii care au relatat ratacirea lui Arie, cand era Arhiepiscop, Sf Ierarh Nicolae??? Si alti mari Sf. Parinti, de pe acea vreme?? Draga, Gabriel eu iti multumesc pentru rugaciunea care o faci pentru mine, in schimb ma voi ruga si eu pentru tine, ca la tine, ma tem, ca este ravna diavoleasca si nu dumnezeiasca.
Asta inseamna pentru tine, toate aceste relatari privind ratacirea Pr Pomohaci, ca este "terfelit si manjit in asemeanea hal"???Ma tem frate, Gabriel, ca te-ai facut frate cu dracul, in acest caz. Nu sunt jigniri, su fapte facute si relatate. Sper c-ai pretentii la tine, catusi de putin, cand postezi pe acest forum, in nestiinta de cauza. Si te sfatuiesc, sa citesti mai bine postarile mele, si dupa aceea sa vorbesti. Si vezi, sa nu te pierzi printre randuri, eu nu m-am numit, in nici una din postarile mele, "dreptcredinciosa". Dimpotriva, am zis ca nici credincioasa, nu ma pot numi, ci doar INDRAZNESC.

Last edited by Iulita; 31.01.2011 at 22:46:34.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 31.01.2011, 22:43:52
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Daca ai avut necazuri ascultand sfatul parintelui acest lucru s-a intamplat fiindca satana a vrut sa te indeparteze de Mosuni si de parintele. Iti spun asta fiindca eu merg de 3 ani si am vazut cum Dumnezeu lucreaza si cat de MARE este Dumnezeu. Si eu la inceput am avut ispite mari, tot asa cu deznadejde si tot tacamul dar cand mi s-au deschis ochii si am inceput sa vad, mi-am schimbat perspectiva.

Nu stiu ce ai scris in alte posturi, daca ai vrea sa imi faci un rezumat ar fi dragut, nu le-am citit fiindca ma intristez cand vad cum oamenii spun atata rau impotriva unui om in care se vede Iisus si care face atata bine la atati oameni, salvand multe suflete, ceea ce lui satana nu ii place

Last edited by flyboy; 31.01.2011 at 22:47:57.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 31.01.2011, 22:44:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citind ce scrieti voi aici sunt tot mai curioasa. Sper sa ajung si eu sa-l cunosc vreodata pe acest parinte deosebit. Pana atunci il ascult cum canta. Foarte fain. Ascultati si voi, poate va mai linistiti [ma refer la cei mai inversunati]

http://www.youtube.com/watch?v=ryR3Iz8w3S0
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 12:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 19:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 21:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 14:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 20:32:37