Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.05.2010, 11:47:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

...deci:

ce am inteles pana acum:

1. Definitia de dictionar a pomenii

Pomana=Dar, danie, ofrandă făcute cuiva si servind, potrivit credintei crestine, la iertarea păcatelor, la mântuirea sufletului; milostenie, binefacere.

2. Semnificatia pomenii si foloasele ei.
"Cele ce se dau de pomana la parastase ( mancare in principal, haine, incaltaminte, etc.) sunt importante ca gest de milostenie fata de cei saraci care primind vor zice bucurosi si din toata inima "dumnezeu sa-i ierte pe cei morti". Prin urmare noi, cei ce facem o pomana, facem doua gesturi placute lui Dumnezeu. Miluim un sarac si ne rugam impreuna cu saracii miluiti pt iertarea pacatelor celor raposati."
- deci definitia de dictionar nu e prea corecta.[ "servind, potrivit credintei crestine, la iertarea păcatelor, la mântuirea sufletului;"] Nu se da pentru ca mortul sa fie iertat [desi cam toti cred asta], ci ca omul daruit sa se roage pentru iertarea mortului. Deci tinta mancarii nu este o jertfa mistica pentru iertare, ci un fel de "iti dau sa mananci cu scopul sa te rogi" .

3. Cum se face corect pomana si ce nu trebuie sa se faca la pomana.- linkurile lui glykys

http://www.parohiamacin4.org/ghid_in...e_parastas.htm

http://logos.md/2008/02/21/invatatur...irea-mortilor/

4. Bazele teologice si foloasele rugaciunilor pentru morti. Link-ul marilenei

http://ziua.myforumgratuit.ro/divers...ihaela-t10.htm



Ca sa fie completa informatia as fi vrut sa mai aflu:

1. Provenienta obiceiului de a da pomana ; cine a instituit acest obicei; bazele teologice. [vreun sinod sau parinte bisericesc care sa fi spus sa dam de mancare saracilor cu scopul precis de a se ruga pentru mortul nostru. Sau unde s-a practicat prima data pomana, ceva de genul asta... Si nu ma refer la milostenie si darnicie, facuta pentru sufletul saracului, instituita de Dumnezeu, ci la darnicia cu scopul specific ca cel daruit sa se roage pentru mort. Cine a hotarat la cate zile sa se faca parastasele si pe ce considerente? Cine a stabilit atatea detalii despre frecventa parastaselor, modul corect si incorect de a le face si pe ce baza?

2. Inteleg ca pomana nu e o dogma ortodoxa, ci un obicei . Cu alte cuvinte nu e obligatorie? Stiu ca BO e foarte meticuloasa cand vrea sa dovedeasca ceva din dogma ei si o demonstreaza cu Biblia sau izvoare istorice. Insa , in ce priveste pomenile, observ ca da multe detalii despre cum se fac si cum nu se fac,la cate zile se fac, dar nimic despre momentul instituirii ei si bazele ei teologice. . Eu am trait cu impresia ca pomana este o practica religioasa cu o semnificatie precisa si obligatorie pentru binele mortului, nu doar un obicei, si de aici nedumerirea si invartitul in cerc pentru care imi cer iertare. Se pare ca m-am inselat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.05.2010, 23:18:20
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
...deci:

ce am inteles pana acum:

1. Definitia de dictionar a pomenii

Pomana=Dar, danie, ofrandă făcute cuiva si servind, potrivit credintei crestine, la iertarea păcatelor, la mântuirea sufletului; milostenie, binefacere.

2. Semnificatia pomenii si foloasele ei.
"Cele ce se dau de pomana la parastase ( mancare in principal, haine, incaltaminte, etc.) sunt importante ca gest de milostenie fata de cei saraci care primind vor zice bucurosi si din toata inima "dumnezeu sa-i ierte pe cei morti". Prin urmare noi, cei ce facem o pomana, facem doua gesturi placute lui Dumnezeu. Miluim un sarac si ne rugam impreuna cu saracii miluiti pt iertarea pacatelor celor raposati."
- deci definitia de dictionar nu e prea corecta.[ "servind, potrivit credintei crestine, la iertarea păcatelor, la mântuirea sufletului;"] Nu se da pentru ca mortul sa fie iertat [desi cam toti cred asta], ci ca omul daruit sa se roage pentru iertarea mortului. Deci tinta mancarii nu este o jertfa mistica pentru iertare, ci un fel de "iti dau sa mananci cu scopul sa te rogi" .

3. Cum se face corect pomana si ce nu trebuie sa se faca la pomana.- linkurile lui glykys

http://www.parohiamacin4.org/ghid_in...e_parastas.htm

http://logos.md/2008/02/21/invatatur...irea-mortilor/

4. Bazele teologice si foloasele rugaciunilor pentru morti. Link-ul marilenei

http://ziua.myforumgratuit.ro/divers...ihaela-t10.htm



Ca sa fie completa informatia as fi vrut sa mai aflu:

1. Provenienta obiceiului de a da pomana ; cine a instituit acest obicei; bazele teologice. [vreun sinod sau parinte bisericesc care sa fi spus sa dam de mancare saracilor cu scopul precis de a se ruga pentru mortul nostru. Sau unde s-a practicat prima data pomana, ceva de genul asta... Si nu ma refer la milostenie si darnicie, facuta pentru sufletul saracului, instituita de Dumnezeu, ci la darnicia cu scopul specific ca cel daruit sa se roage pentru mort. Cine a hotarat la cate zile sa se faca parastasele si pe ce considerente? Cine a stabilit atatea detalii despre frecventa parastaselor, modul corect si incorect de a le face si pe ce baza?

2. Inteleg ca pomana nu e o dogma ortodoxa, ci un obicei . Cu alte cuvinte nu e obligatorie? Stiu ca BO e foarte meticuloasa cand vrea sa dovedeasca ceva din dogma ei si o demonstreaza cu Biblia sau izvoare istorice. Insa , in ce priveste pomenile, observ ca da multe detalii despre cum se fac si cum nu se fac,la cate zile se fac, dar nimic despre momentul instituirii ei si bazele ei teologice. . Eu am trait cu impresia ca pomana este o practica religioasa cu o semnificatie precisa si obligatorie pentru binele mortului, nu doar un obicei, si de aici nedumerirea si invartitul in cerc pentru care imi cer iertare. Se pare ca m-am inselat.



Bine te-am regasit, Doriana!

Deci, unde ramasesem? ... Tot la pomana. Mai sa fie!
Tie, de fapt, ti-a ramas nelamurita notiunea de pomana dar nu "pomana" in sensul complex - slujbe si rugaciuni ci numai actiunea de a da mancare saracului.
Cine a facut aceasta actiune prima data cu scopul de a-l indupleca pe Dumnezeu sa ierte pacatele mortilor, nu stiu. Si ma indoiesc ca ar putea sti cineva. Dar precis era un om milos si a fost o ideie buna. Cred ca aici e si o mica smecherie. Zgarcitii nu daruiesc saracilor hrana, asa, de geaba... Si atunci, vreun ierarh inspirat i-a zis zgarcitului:
- Ca sufletul mortilor tai sa fie iertat si sa aiba odihna vesnica trebuie sa se roage cat mai multe persoane la Dumnezeu pt asta. Si cu cat mai multa lume se roaga, cu atat mai sigura este iertarea!
- Vai, vai, ce ma fac?? Eu sunt singur, n-am nevasta, n-am copii si parintii mi-au murit! pentru iertarea pacatelor lor ma rog... si sunt singur, vai, vai!
- Nu dispera. Am eu o solutie: uite, la usa bisericii sunt multi saraci. Aduna-i pe toti si ospateaza-i bine. Si cu toti vor zice: "Dumnezeu sa-i ierte pe mortii tai"!

Uite asa s-au inceput pomenile de mancare, haine, etc

Asa o fi, n-o fi asa...numai Dumnezeu Bunul stie. Dar eu fac pomeni si parastase, ma rog mereu pt morti si sunt tare impacata si sigura ca rugaciunile si milosteniile mele sunt cu folos sufletelor adormitilor.

Obiceiul de a imparti mancare la saraci la parastase este diferit de la o zona la alta. Ce se da, ce se face si cum, referitor la meniu, nu stiu si nu are baze teologice, doat ca traditie.
Periodicitatea a fost instituita de Biserica si are explicatii pertinente pe care voi cei de alta religie nu le considerati valabile. Da si tu o cautare pe google la "drumul sufletului dupa moarte". Eu stiu ca parintele Cleopa a vorbit despre asta si eu nu ma indoiesc de nimic din zicerile parintelui.

Doame, da sa-ti fie de ajuns ce ti-am spus, sa fiu si eu impacata ca n-am vorbit de...pomana! :)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.05.2010, 23:40:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu ai vorbit de pomana :) Am inteles ce este pomana, la ce foloseste, cum se face, cum nu se face, si ca este un obicei cu origini necunoscute. Cred ca nu mai am intrebari.

Multumesc si sa ai o noapte binecuvantata!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.06.2010, 00:14:28
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?
Tot ceea ce n-a putut aduna in viata,duhovniceste vorbind,i se ofera ca decedat.
O povestioara spune ca un om oarecare,mort fiind,a fost visat umbland in pielea goala cu o palarie pe cap...
Singurul lucru pe care-l daruise in viata... era acea palarie!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.06.2010, 11:41:47
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dupa cum spuneam mai sus, ce se da de pomana nu este pentru a hrani mortul, sau a-l imbraca, sau ceva de genul asta. Nu. Este o jertfa, un sacrificiu facut pentru iertarea sufletului celui adormit.
Eu din cate stiu, numai sangele lui Hristos poate ierta un om. Cum crezi tu ca o mancare, o pereche de pantofi etc se pot substitui jertfei lui Hristos? E o jignire adusa Dumnezeului celui Viu sa faci astfel de afirmatii...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.06.2010, 14:35:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu-i nicio jignire ca omul sa se jerfeasca pentru ceilalti. Dar de, atat timp cat la protestanti natura umana a fost distrusa de pacat, nu mai au puterea sa inteleaga rostul faptei bune. Dumnezeu nu se intristeaza pentru faptele bune pe care le facem, ci pentru lipsa lor.

Acum sa nu intelegem ca in lumea de dincolo sufletele au nevoie de cele materiale. Nu, ele au nevoie de dragostea noastra, ca prin ea sa primeasca dragostea dumnezeiasca.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.06.2010, 14:43:17
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu-i nicio jignire ca omul sa se jerfeasca pentru ceilalti. Dar de, atat timp cat la protestanti natura umana a fost distrusa de pacat, nu mai au puterea sa inteleaga rostul faptei bune. Dumnezeu nu se intristeaza pentru faptele bune pe care le facem, ci pentru lipsa lor.

Acum sa nu intelegem ca in lumea de dincolo sufletele au nevoie de cele materiale. Nu, ele au nevoie de dragostea noastra, ca prin ea sa primeasca dragostea dumnezeiasca.
sa substitui jertfa lui Hristos prin niste lucruri materiale considerand ca acelea te impaca cu Dumnezeu e o insulta la adresa lui Hristos. Si postul acelei domnisoare exact asta afirma. Sufletele de care vb tu puteau primi dragostea lui Dumnezeu cat erau in viata, ce i-a oprit sa o faca? de ce trebuie sa primeasca dragostea lui Dumnezeu dupa ce au murit si nu cat timp au trait pe pamant? Si o alta intrebare, dc nu au primit dragostea lui Dumnezeu cat au fost pe pamant, ce te face sa crezi ca o vor primi dupa ce au plecat de aici?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.06.2010, 15:15:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pomana nu substituie jertfa Domnului. In Liturgie Hristos Se jertfeste tainic pentru noi. Prin pomenirea pe care o facem Il rugam sa-Si reverse dragostea si peste cei dragi noua.

Important este sa ma rog pentru ei. Nu pot sta indiferent fata de cei trecuti in lumea de dincolo.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.06.2010, 15:25:14
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dar de, atat timp cat la protestanti natura umana a fost distrusa de pacat, nu mai au puterea sa inteleaga rostul faptei bune.
500 de milioane.Aproximativ.Protestanti.Pe Planeta Pamint.Probabil toti distrusi,toti lipsiti de compasiune,toti lipsiti de dragoste.Niste ticalosi numai buni de ars in Iad.Fara exceptie.
Intre 200-300 mil de ortodocsi.Tot aproximativ.Tot pe Planeta Pamint.Aia pe care sunt si aia 500 mil de protestanti picati din greseala.Ortodocsii sunt toti,fara nici o exceptie
,buni,plini de dragoste si cu o natura umana neatinsa de pacat.Toti vor merge in Rai.Fara exceptie.

E bine asa Costele?Te simti mai fericit?Ma bucur.Acu dormi mai linistit noaptea?Iarasi ma bucur.Ce zici..daca arde un protestant(ala distrus de pacate)in Iad o sa urci tu mai usor in Rai?Uite frate>ma ofer eu sa ard in Iad ca sa-ti eliberez tie un loc in Rai.Nu ca as fi ajuns acolo da macar fac un pustiu de bine si ma duc de diliu singur in Iad ca sa nu tin lumea la coada la intrarea-n Rai.Multumit?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.06.2010, 15:30:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu am afirmat ca protestantii merg in iad. Asta e concluzia ta. Eu am afirmat altceva, ca protestantii nu inteleg rostul pomenirii pentru ca natura umana in invatatura lor nu mai poate fi sfintita, ci doar declarata sfanta. Era firesc sa afirme asta, tinand seama ca Luther s-a revoltat impotriva faptelor suprameritorii din catolicism. Dar e alta discutie.

Asa ca nu e cazul sa te aprinzi. Noi sa fim iubitori si va avea Dumnezeu raspuns bun pentru fiecare dintre noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana mortului demna de luat in seama? Yasmina Slujba inmormantarii 46 27.02.2017 15:56:13
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 12:00:26
Miercuri pomana roman2010 Slujba inmormantarii 7 11.09.2010 21:38:31
nunta-se poate da de pomana? nicosim Nunta 2 03.02.2010 18:57:58
poti face pomana inainte de nunta andreea81 Nunta 1 03.03.2008 13:56:56