Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2006, 03:12:36
ego ego is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Inainte de toate, va urez Sarbatori Fericite si tot ce doriti mai bun sa se implineasca. Am o intrebare si-i rog pe cei care cunosc, sa ma-ndrume cum ar trebui sa procedez. Ma intereseaza sa stiu cum se poate intra in posesia certificatului de botez. Am fost botezata intr-un alt oras decit cel in care locuim, asa ca nu cunosc prea multe detalii despre biserica sau manastirea respectiva. In cazul in care acea biserica/ manastire nu mai exista acum, unde ma pot duce, sau ce demersuri trebuie sa fac sa obtin un astfel de cerificat? Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2006, 09:28:25
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Certificat de botez? N-am auzit de asa ceva pana acum... Stiu de certificat de nastere, dar de botez... Nu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2006, 09:58:04
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ego
Inainte de toate, va urez Sarbatori Fericite si tot ce doriti mai bun sa se implineasca. Am o intrebare si-i rog pe cei care cunosc, sa ma-ndrume cum ar trebui sa procedez. Ma intereseaza sa stiu cum se poate intra in posesia certificatului de botez. Am fost botezata intr-un alt oras decit cel in care locuim, asa ca nu cunosc prea multe detalii despre biserica sau manastirea respectiva. In cazul in care acea biserica/ manastire nu mai exista acum, unde ma pot duce, sau ce demersuri trebuie sa fac sa obtin un astfel de cerificat? Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta.
Fiecare biserica are un registru,pe baza caruia poti scoate certificatul.In cazul ca biserica respectiva nu mai exista,dupa cum spui tu,adreseaza-te Mitropoliei si vei obtine certificatul.Eu l-am scos cu usurinta acum 23 ani,si cand am fost nevoita sa trec tranzit prin Arabia Saudita acum cativa ani ,mi l-au trimis parintii prin posta[ al doilea certificat.Sarbatori fericite si liniste sufleteasca.Doamne ajuta!Doina
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2006, 15:26:03
ego ego is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Citat:
În prealabil postat de ego
Inainte de toate, va urez Sarbatori Fericite si tot ce doriti mai bun sa se implineasca. Am o intrebare si-i rog pe cei care cunosc, sa ma-ndrume cum ar trebui sa procedez. Ma intereseaza sa stiu cum se poate intra in posesia certificatului de botez. Am fost botezata intr-un alt oras decit cel in care locuim, asa ca nu cunosc prea multe detalii despre biserica sau manastirea respectiva. In cazul in care acea biserica/ manastire nu mai exista acum, unde ma pot duce, sau ce demersuri trebuie sa fac sa obtin un astfel de cerificat? Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta.
Fiecare biserica are un registru,pe baza caruia poti scoate certificatul.In cazul ca biserica respectiva nu mai exista,dupa cum spui tu,adreseaza-te Mitropoliei si vei obtine certificatul.Eu l-am scos cu usurinta acum 23 ani,si cand am fost nevoita sa trec tranzit prin Arabia Saudita acum cativa ani ,mi l-au trimis parintii prin posta[ al doilea certificat.Sarbatori fericite si liniste sufleteasca.Doamne ajuta!Doina
Multumesc Najhat pentru lamuriri, dupa sarbatori incerc sa " fac sapaturi". Problema este ca, deoarece ai mei au stat f. putin in orasul respectiv, nimeni nu-si aminteste la ce biserica am fost botezata, :satisfied: multi spunind ca a fost manastire si nu biserica... Inca odata, multumesc si Sarbatori Fericite!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2006, 20:06:30
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Ego, te-as ruga sa-mi spui de ce ai nevoie de certificat de botez. Multumesc.

Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Certificat de handicap fals maria40 Generalitati 11 21.10.2011 21:44:38
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:33:01
certificat de botez lore86 Generalitati 9 14.07.2010 17:21:20
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 20:14:56