Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2011, 15:01:30
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit De ce nu mancam peste in post si numai cand este dezlegare

Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.01.2011, 17:58:15
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Pentru că e carne.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.01.2011, 18:16:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Pentru că e carne.
pestele nu este considetat carne, in BO, din punct de vedere al postului.
calugarii de la Muntele Athos mananca peste, in anumite perioade.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.01.2011, 18:26:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pestele nu este considetat carne, in BO, din punct de vedere al postului.
calugarii de la Muntele Athos mananca peste, in anumite perioade.
Acele perioade sunt de dezlegare, dacă sunt în post.

Sincer, mie nu-mi place când sunt multe dezlegări la pește, ținem sau nu ținem post, de dezlegare trebuie neapărat să mâncăm pește, nu se poate ca părinții să nu gătească așa ceva în aceste zile. Dar mie nu-mi place peștele, îl urăsc, de asta prefer postul Paștelui. D.p.d.v. nutritiv înțeleg că este un lucru bun să mănânci din când în când pește în post, fiincă conține multe substanțe bune, compensează pierderea de substanțe de pe timpul postului. Deși chiar mă întreb ce pierdem noi, că nu trebuie să mori de foame ca să ții post, în ziua de azi sunt foarte multe mâncăruri de post consistente, care le imită pe cele de dulce și chiar e mai sănătos așa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.01.2011, 18:37:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Acele perioade sunt de dezlegare, dacă sunt în post.

Sincer, mie nu-mi place când sunt multe dezlegări la pește, ținem sau nu ținem post, de dezlegare trebuie neapărat să mâncăm pește, nu se poate ca părinții să nu gătească așa ceva în aceste zile. Dar mie nu-mi place peștele, îl urăsc, de asta prefer postul Paștelui. D.p.d.v. nutritiv înțeleg că este un lucru bun să mănânci din când în când pește în post, fiincă conține multe substanțe bune, compensează pierderea de substanțe de pe timpul postului. Deși chiar mă întreb ce pierdem noi, că nu trebuie să mori de foame ca să ții post, în ziua de azi sunt foarte multe mâncăruri de post consistente, care le imită pe cele de dulce și chiar e mai sănătos așa.
ai dreptate.
eu voiam sa subliniez ca pestele nu este considerat carne in Athos, unde carnea este interzisa.

dar altceva mi se pare mai interesant.
nu stiu daca ai citit vreadata dintr-un Minei.
acolo gasesti niste lucruri interesante vis-a-vis de dezlegari.
spre exemplu, cand in calendar e dezlegare la vin, acolo scrie "dezlegare la vin si la unt de lemn".
asta inseamna ca atunci cand nu e dezlegare la vin, nu e nici la unt de lemn.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.01.2011, 18:51:34
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
acolo gasesti niste lucruri interesante vis-a-vis de dezlegari.
spre exemplu, cand in calendar e dezlegare la vin, acolo scrie "dezlegare la vin si la unt de lemn".
asta inseamna ca atunci cand nu e dezlegare la vin, nu e nici la unt de lemn.
De asta chiar nu știam. Să mă lămurească și pe mine cineva cum stă treaba.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.01.2011, 18:59:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
De asta chiar nu știam. Să mă lămurească și pe mine cineva cum stă treaba.
Mineiul este un set de 12 carti, pentru fiecare luna, din care se citeste/canta la strana.
acolo sunt canoanele sfintilor din fiecare zi si vietile lor.
nu te-ai intrebat niciodata, de ce in biserica atunci cand se pomenesc sfintii zilei, in biserica, sunt mai multi decat cei trecuti in calendar?
sunt si pomeniri ca "intru pomenirea marelui cutremur din 18xx".
cunosc crestini care tin insemnarile din minei. cele din calendar, ca sa zic asa, sunt mai "dezlegate".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.01.2011, 19:10:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
De asta chiar nu știam. Să mă lămurească și pe mine cineva cum stă treaba.
Xirofagia este o variantă de post aspru, care se practică în anumite comunități monahicești. Nu se folosește untdelemn, nici vin, ci se mănâncă numai pâine, semințe, legume și fructe. Frații mai bătrâni pot mânca fierturi (cartofi fierți, dar fără ulei) și compoturi sau gemuri.

Odată, pe când eram ortodox, am vrut să mă bucur de mielul Paștelui într-un așezământ de călugări. Aflând de o mănăstire din Bucovina în care ești găzduit trei zile pe degeaba, abia dacă vrei mai mult starețul punându-te la unele munci, m-am hotărât să profit de asemenea ofertă generoasă (casă și masă gratis la mănăstire) și mi-am făcut socoteala să ajung acolo în Săptămâna Luminată, deja savurând gândul unor cratițe sfârâietoare la trapeză. Am avut un ghinion teribil. Mănăstirea era Slătioara și era pe stil vechi. Ce credeam că ar fi Săptămâna Luminată era...postul Paștelui. Frații m-au găzduit și m-au omenit: dimineața: pâine și povârlă (magiun). La prânz: cartofi fierți cu ceapă tăiată cuburi. Desert: prune uscate. Seara: idem ca dimineața. Nu cred că am apucat să stau trei zile. Atunci mi-am dat seama că sunt făcut pentru...însurătoare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.01.2011, 19:19:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Xirofagia este o variantă de post aspru, care se practică în anumite comunități monahicești. Nu se folosește untdelemn, nici vin, ci se mănâncă numai pâine, semințe, legume și fructe. Frații mai bătrâni pot mânca fierturi (cartofi fierți, dar fără ulei) și compoturi sau gemuri.

Odată, pe când eram ortodox, am vrut să mă bucur de mielul Paștelui într-un așezământ de călugări. Aflând de o mănăstire din Bucovina în care ești găzduit trei zile pe degeaba, abia dacă vrei mai mult starețul punându-te la unele munci, m-am hotărât să profit de asemenea ofertă generoasă (casă și masă gratis la mănăstire) și mi-am făcut socoteala să ajung acolo în Săptămâna Luminată, deja savurând gândul unor cratițe sfârâietoare la trapeză. Am avut un ghinion teribil. Mănăstirea era Slătioara și era pe stil vechi. Ce credeam că ar fi Săptămâna Luminată era...postul Paștelui. Frații m-au găzduit și m-au omenit: dimineața: pâine și povârlă (magiun). La prânz: cartofi fierți cu ceapă tăiată cuburi. Desert: prune uscate. Seara: idem ca dimineața. Nu cred că am apucat să stau trei zile. Atunci mi-am dat seama că sunt făcut pentru...însurătoare.
eeeee, esti un norocos. :)
eu, ca desert, am baut ceai facut din cetina de brad amestecat cu tot felul de ierburi. la alta manastire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2011, 19:30:52
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eeeee, esti un norocos. :)
eu, ca desert, am baut ceai facut din cetina de brad amestecat cu tot felul de ierburi. la alta manastire.
si mai spuneti ca sunteti ateu.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 12:32:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 22:55:08