Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2009, 18:30:47
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La manastirea Petru Voda...

Cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa vizitez acel colt de rai unde se afla Manastirea Petru Voda si l-am vazut pe Parintele Iustin Parvu slujind. Am sa va redau stalcind prin cuvinte o parte din lucrurile ce m-au impresionat.

Domnul Iisus ne-a spus ca pe trimisii Lui ii vom recunoaste dupa roadele lor, acolo se afla un bob de grau ce a rodit, iar roadele lui sunt intr-o manastire de calugari si una de maici, un azil de batrani si o casa de copii.

Nici nu stiu ce sa va posvestesc mai intai. Despre minunile traite, despre oamenii intalniti, sau despre frumusetea locului. Toate acestea sunt lucrarea lui Dumnezeu si ne arata cum poate sa sfinteasca un loc in care acum 20 de ani nu era nimic si cum poate un om cu harul Lui, ca la o varsta la care majoritatea ar zice ca si-au incheiat socotelile cu viata , Parintele Iustin sa incepa o lucrare ca aceasta.

Slujbele le-am simtit de o profunzime cutremuratoare, iar parintii ce slujeau impreuna cu Parintele Iustin nu-mi pareau mai mari de 35 de ani, dar pe margini erau parinti la o batranete inaintata ce inaltau rugaciuni neincetate. A doua zi la Sfanta Liturghie aveau teancuri de acatiste si citeau si se rugau neincetat, pentru miile de nume ce erau pomenite pe ele.

Dupa Vecernie la chilia parintelui erau o multime de pelerini si oameni ai locului, veniti dupa spovedanie, binecuvantare si altele. Iar Parintele ii primea in grupuri si tot nu se imputinau. Noi am renuntat pe la 1.30, cand inca mai erau destui afara si am zis sa lasam locul unoara poate care au mai multa nevoie. Nu ca noi nu am avea nevoie de cuvantul ui, dar nu mai doream sa fim pricina oboselii lui , mai ales ca a doua savarsea Sfanta Liturghie.

Sotia mea era putin necajita ca nu am intrat, dar in noaptea aceea l-a visat pe Parinte si i-a vorbit, iar mie a doua zi cand am iesit de la Sfanta Liturghie mi-a dat binecuvantare cand a trecut pe langa mine, in drum spre trapeza.

La plecare am luat doua maicute si le-am lasat mai pe langa sat , pentru ca plouase si drumul era plin de noroi. Am aflat cateva lucruri ce m-au pus pe ganduri. Cum ca Parintele Iustin ar fi suferit doua atentate asupra vietii lui, prin otravirea mancarii cand era la un Sfantul Maslu la o biserica si prin incercarea de injunghiere in inima, dar faptasul l-a omorat pe alt parinte crezand ca e parintele Iustin.

Am sa va mai povestesc, dar acum trebuie sa plec

Doamne ajuta!

L
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.04.2009, 20:49:15
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Atentatul cu cutitul e 100% adevarat, un dezechilibrat mintal a incercat sa il omoare dar a omorat pe altcineva din greseala. Cu mancarea nu stiu, o fi si ala adevarat...

Bogdan.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2009, 02:56:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Doamne, dar ce-i veni alauia sa injughieze pe cineva?

Otravire?
Pai cine putea otravi ce si cum anume?
Adica cu faina su ulei la Sf Maslu?

Fereasca Dumnezeu!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2009, 11:34:17
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Doamne, dar ce-i veni alauia sa injughieze pe cineva?

Otravire?
Pai cine putea otravi ce si cum anume?
Adica cu faina su ulei la Sf Maslu?

Fereasca Dumnezeu!

Dar lui Iuda ce-i veni de l-a vandut pe Mantuitorul? Nu mai e judecata omeneasca asta...

Nu le-am mai intrebat pe maicute cum si in ce fel, mi-au zis ca dupa ce a plecat de la Sfantul Maslu i s-a facut rau de la ceva ce mancase si s-ar fi constatat ca era otravita mancarea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2009, 07:52:43
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Dar lui Iuda ce-i veni de l-a vandut pe Mantuitorul? Nu mai e judecata omeneasca asta...

Nu le-am mai intrebat pe maicute cum si in ce fel, mi-au zis ca dupa ce a plecat de la Sfantul Maslu i s-a facut rau de la ceva ce mancase si s-ar fi constatat ca era otravita mancarea.

Ai dreptate, uite ca sintem Iuda, in momente ca acelea.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2009, 21:00:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Tineretul ,si eu fac parte din el,imi pare rau sa o spun dar a innebunit si nu are valoare.20 % dintre tineri mai sunt cu buna credinta restul...Cred ca datorita mesajului si atentionarii Parintelui Iustin asupra cipurilor a avut loc acel atentat.Multi tineri rad.Doamne lumineaza-le mintea !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2009, 21:02:42
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Tineretul ,si eu fac parte din el,imi pare rau sa o spun dar a innebunit si nu are valoare.20 % dintre tineri mai sunt cu buna credinta restul...Cred ca datorita mesajului si atentionarii Parintelui Iustin asupra cipurilor a avut loc acel atentat.Multi tineri rad.Doamne lumineaza-le mintea !
Deci a fost recent atentatul asta cu otravirea?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2009, 21:37:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Deci a fost recent atentatul asta cu otravirea?
scârbble, așteaptă să treacă Sfintele Sărbători, și apoi poți să reâncepi cu miștocărelele tale din Panteliomon ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2009, 13:11:27
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Deci a fost recent atentatul asta cu otravirea?
Din cate am inteles eu , a fost destul de recent. Neavand un spirit de detectiv nu am cerut mai multe detalii, important a fost mesajul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2010, 22:31:00
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit atentatele la viata Par. Iustin Parvu & terorii conspirationiste

'atentatele' respective asupra vietii parintelui Iustin Parvu, zice-se, au fost 'regizate' de catre ecumenisti si sustinatorii miscarii ecumeniste (gen 'unitatea bisericilor/religiilor' si 'rugaciunile in comun', adica impreuna cu cei de alte religii, cu ereticii, cum ii numeau Sf. Parinti). Parintele Iustin Parvu a vorbit deschis si a facut public statutul sau anti-ecumenism, anti-cipuri & pasapoarte biometrice, anti-homosexuali s.a., s-a opus hotarat si raspicat, cu argumente din Sf. Parinti si canoanele bisericesti lasate de acestia etc. A incercat, fara ipocrizie, cu un curaj demn de admirat (ceea ce nu multi care poarta sutane mai dau dovada in zilele noastre, parintele fiind printre putinii) si eroic pt. vremurile-n care traim, sa atraga atentia oamenilor, a cetatenilor de rand, asupra a ceea ce li se pregateste in ascuns si ce-i paste etc. S-ar parea ca parintele a creat unele controverse prin aceste 'luari de atitudine' si incercari de alertare/avertizare a populatiei, a credinciosilor. Prin urmare, in consecintza etc, prezenta dansului ar fi devenit cam 'stanjenitoare' si 'deranjanta' pt. cei in cauza (adica antihristii ecumenisti, ereticii, infiltrati si in conducerea & ierarhia BOR, care incearca si cauta, subtil si cu mare viclenie, prin orice mijloace marsave (intimidare, santaj, 'reducerea la tacere' a 'opozantilor' chiar si prin crime), sa denatureze adevarul si sa schimbe - adica strambe si strice - dogmele BOR si al Bis. Crestin-Ortodoxe, in general, din toata lumea etc, de ex. scurtarea slujbelor si eliminarea unora din Sf. Taine sau/si a unora dintre rugaciunile mai importante; promovarea 'tolerantei' inter-religioase; spovedania in comun, adica 'la gramada' si introducerea femeilor in taina preotiei, ca si la alte culte ori secte; influente de la protestanti si catolici etc; accesul femeilor in Sf. M-te Athos s.a.m.d.). Au fost unii care au incercat sa-l si discrediteze pe par. Iustin, precum ca ar fi 'invechit', ori l-au acuzat de 'fanatism religios' etc, tot felul de aberatii calomnioase si nejustificate aduse la adresa dansului...

Zvonuri ar mai fi si ca unii ierarhi (de ex. patriarhii Bis. Ortodoxe din lume) ar fi fost, de fapt, discret 'executati', pt. ca ecumenistii masoni sa-si instaleze oamenii lor in loc, s.a.m.d... De ex. circula zvonul ca Patriarhul Teoctist ar fi fost, de fapt, ucis, in mod discret; idem si ceilalti patriarhi/capi ai bis. din tarile majoritar ortodoxe - Patriarhul Greciei, si cel al Rusiei, si cel al Serbiei (ce le veni la toti, sa moara asa, de-odata, si nu la intervale prea mari de timp, unul dupa altul?! asta ar putea trezi unele suspiciuni... dar daca ar fi murit cu totii cam in aceeasi perioada, la decalaje si mai scurte de timp - atunci chiar ca ar fi fost f. evident cum stau lucrurile, dar asa, poate ca nu se prea 'baga de seama', poate parea ca lucrurile s-au petrecut natural, urmandu-si cursul lor firesc... sau poate ca asa o fi fost randuit sa se intample, cine-stie...). Dar acum, depinde, ar fi atatea considerente si unghiuri din care astfel de probleme ar putea fi abordate si dezbatute, interpretate etc etc, la nesfarsit. Numai Dumnezeu poate sti ce ne-o mai fi randuit...

Aceste 'stiri' sunt 'culese' tot din 'zvonoteca'/'auzite' - lol - pot fi pure 'teorii conspirationiste' etc, dar, vba ceea 'nu iese fum fara foc'...

Last edited by cherub; 11.02.2010 at 04:00:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doresc sa ajung la Manastirea Petru Voda mircea.o Generalitati 15 05.02.2013 00:05:08
Cum pot ajunge la Manastirea Petru Voda? Anca20 Generalitati 13 13.09.2012 21:34:29
Manastirea Petru Voda Melchisedec Intrebari utilizatori 2 02.08.2011 18:17:00
Sfanta Mucenita Heruvima de la Man. Petru Voda razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 5 11.04.2008 13:56:47
manastirea Petru Voda michaela Stiri, actualitati, anunturi 6 20.01.2008 00:29:29