Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2006, 12:53:30
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mie un coleg bioenergetician care crede in reincarnare mi-a zis ca sunt inchisa ca nu iubesc pe nimeni si ca trebuie sa ma deschid.
am o parere buna despre acesti individ,cred ca sigur e mai evoluat spiritual ca mine, el il iubeste pe D-zeu .
Oricum a zis ca prima data cand m-a vazut i-a fost frica de mine si daca incepem terapia (eu am o fobie si speram sa ma vindece) o sa imi fie mie frica de el...iar chestia asta m-a cam speriat desi mi se parea imposibil ca nu are o figura fioroasa din contra. L-am pus pe acatist mereu pt sanatate dar vad ca nu mai vine sa imi faca terapia respectiva....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.11.2006, 12:56:37
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

ref la povestirea ta Ory, eu cred ca indiferent in ce directie zbura fluturele ala daca mergeai pana in capat gaseai o persoana pana la urma sau macar in drum, mai ales ca era zi lumina (dimineata).
Mai cred si ca te-a protejat ingerul pazitor in noaptea aia sa nu te dibuiasca animalele, ca frica se simte si atrage fiarele padurii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.11.2006, 21:56:35
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Tot referitor la povestea lui Ory. Sigur ca ingerul pazitor te-a salvat de primejdii, cat priveste pe maicute, sunt cam obsedate de pacate , mai ales de desfranare, pentru ca ele se priveaza de casatorie. Este alegerea lor, dar unele se deformeaza.
Sa auzim de bine!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.11.2006, 02:29:20
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

ory ,am citit si eu povestea ,cam greu dar am reusit .
Intr-adevar a fost o experinta de viata ,saracuta de tina
Ma uimeste atitudinea maicilor ,ar fi trebuit sa te ia in brate sa va bucurati impreuna de mila lui Dumnezeu caci putea sa se gate altfel . Doar se cunoaste pe fata daca cineva minte sau nu .Iti inteleg dezamagirea.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.11.2006, 21:39:09
Andie Andie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2006
Mesaje: 5
Implicit

Buna,

Am citit intamplarile voastre si cred ca fiecare din ele sunt mici semne ca Cineva acolo sus are grija de noi.
Am avut si eu un mic semn la un moment dat......Ma mutasem la soacra matusii mele in apartament (ea s-a imbolnavit si statea la matusa si apartamentul era gol) si pt ca apartamentul era vechi, pt incalzire avea sobe vechi, care nu erau f rezistente, adica daca le lasai mai mult de doua ore se supraincalzeau, emanau gaze si intelesesem ca puteau exploda. Eu venisem de acasa de la mine de dimineata, obosita, si pt ca era frig am dat drumul la foc in soba si m-am gandit sa o las sa se incalzeasca vreo ora, duap care sa dorm. Dar m-am pus in pat si am adormit mai repede. Nu mai tin minte ce am visat, dar stiu ca m-am trezit f speriata si in 2 secunde, fara sa-mi dau seama am fugit la soba si am inchis focul. Numai dupa ce l-am inchis mi-am dat bine seama ce facusem si cat de repede. In casa mirosea totul a ars si soba ardea f tare. Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu ma trezeam atunci si inchideam focul, dar nici nu vreau sa ma gandesc. Oricum m-am speriat f tare, iar mirosul de ars a ramas toata ziua in casa.
Unii ar putea spune ca am simtit in somn mirosul si m-am trezit dinc auza lui, dar eu nu cred asta...cred ca a fost altceva care m-a trezit....

La fel, am avut si eu o patanie cu un caine. Mergeam la metrou spre serviciu intr-o zi si nu stiu de ce, ma simteam f singura...si am intrebat "Oare cat va tine asta?" si in momentul urmator a aparut langa mine un caine vagabond care tinea pasul cu mine.....si am fost atenta sa vad daca ma urmareste....mergea fie mai in fata, fie mai in spate, dar tot timpul se intorcea langa mine.....fara sa ii dau nimic de mancare sau sa am mancare la mine. Cand am ajuns la metrou m-a lasat sa cobor si s-a uitat lung dupa mine. Poate parea o chestie fara importanta, care i se poate intampla oricui, dar eu cred ca atunci nu a fost ceva intamplator....eu l-am simtit ca pe un semn ca Dumnezeu tine la mine si cred ca asta a fost.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.11.2006, 09:49:25
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

intamplarea asta cu cainele nu stiu daca e o chestie gen semn. E greu sa imi dau seama, dar si mie mi s-au intamplat niste faze cu animale , pasari . Eram o data singura in casa iarna pe intuneric si eu chiar am o reala fobie sa stau singura in casa. Am vorbit pe tel mobil cu tata care trebuia sa vina cam in 45 minute de unde era atunci , era cam ora 6 seara, mama era la servici pana la 8 (lucra pe ture la farmacie) si eram singura cuc. M-am decis sa infrunt frica sa stau singura in casa sa vad daca rezist si cand m-am decis sa ies din casa ca nu mai puteam sta de frica, am auzit in spatele meu ca a aterizat in balcon exact langa mine (stateam pe balcon sa aud galagie de pe strada) un porumbel, porumbeii nu prea vin la etajul 2 decat de la et 4 in sus. Chestia e ca a stat pana in momentul in care am auzit in surdina la use cheia lui taica-miu si cam atunci a zburat. A stat pe pervazul de la balcon cam 30 minute, s-a mai plimbat inainte -inapoi pastrand cat de cat o anumita distanta de mine dar nu a dat semne ca ar vrea sa zboare de loc tot acest timp.
Era un porumbel roscat cu alb, foarte frumos si cat a stat acolo am simtit o linistire de care aveam mare nevoie si chiar admiram ce pasare frumoasa a venit asa aproape de mine dar nu am riscat sa intind mana (daca intindeam un pic mana il atingeam asa aproape a venit) de frica sa nu zboare si sa raman iar singura.
Oricum nu e o rezolvare a problemei mele, dar nu o sa uit faza asta, chiar nu stiu daca o fi fost ceva supranatural sau nu, poate fi foarte bine o coincidenta. Nu i-am dat absolut nimic de mancare ca imi era frica sa ies din camerta sa iau paine din bucatarie si imi era frica sa nu zboare. De obicei nu vin porumbei la etaje asa joase si mai ales dupa ce se lasa intunericul (iarna intre orele 6 si 7 seara)dar dupa cum am zis nu pot sa zic nici ca e o minune nici ca e o coincidenta...oricum ideea e ca mi-a folosit si mi-a placut, era o pasare foarte frumoasa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.12.2006, 15:06:00
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
intamplarea asta cu cainele nu stiu daca e o chestie gen semn. E greu sa imi dau seama, dar si mie mi s-au intamplat niste faze cu animale , pasari . Eram o data singura in casa iarna pe intuneric si eu chiar am o reala fobie sa stau singura in casa. Am vorbit pe tel mobil cu tata care trebuia sa vina cam in 45 minute de unde era atunci , era cam ora 6 seara, mama era la servici pana la 8 (lucra pe ture la farmacie) si eram singura cuc. M-am decis sa infrunt frica sa stau singura in casa sa vad daca rezist si cand m-am decis sa ies din casa ca nu mai puteam sta de frica, am auzit in spatele meu ca a aterizat in balcon exact langa mine (stateam pe balcon sa aud galagie de pe strada) un porumbel, porumbeii nu prea vin la etajul 2 decat de la et 4 in sus. Chestia e ca a stat pana in momentul in care am auzit in surdina la use cheia lui taica-miu si cam atunci a zburat. A stat pe pervazul de la balcon cam 30 minute, s-a mai plimbat inainte -inapoi pastrand cat de cat o anumita distanta de mine dar nu a dat semne ca ar vrea sa zboare de loc tot acest timp.
Era un porumbel roscat cu alb, foarte frumos si cat a stat acolo am simtit o linistire de care aveam mare nevoie si chiar admiram ce pasare frumoasa a venit asa aproape de mine dar nu am riscat sa intind mana (daca intindeam un pic mana il atingeam asa aproape a venit) de frica sa nu zboare si sa raman iar singura.
Oricum nu e o rezolvare a problemei mele, dar nu o sa uit faza asta, chiar nu stiu daca o fi fost ceva supranatural sau nu, poate fi foarte bine o coincidenta. Nu i-am dat absolut nimic de mancare ca imi era frica sa ies din camerta sa iau paine din bucatarie si imi era frica sa nu zboare. De obicei nu vin porumbei la etaje asa joase si mai ales dupa ce se lasa intunericul (iarna intre orele 6 si 7 seara)dar dupa cum am zis nu pot sa zic nici ca e o minune nici ca e o coincidenta...oricum ideea e ca mi-a folosit si mi-a placut, era o pasare foarte frumoasa.
Scumpa mea Consuela, sa nu uiti niciodata ca ai un inger pazitor. Incearca sa nu te mai temi de rau. Eu cred ca tu ai un sistem nervos mai fragil, de acolo teama ta. Incearca sa faci lucruri care te amuza si te relaxeaza cum ar fi sa asculti muzica preclasica sau sa te duci la teatru la comedii( se joaca la Teatrul Nottara o comedie usurica dar binevenita, ii zice Sarbatori fericite )si hraneste-te sanatos cu fructe, miere , vitamine si proteine. Draga mea, cand iti este frica distrage-ti atentia cu orice. Ai facut bine ca te-ai uitat la porumbel, animalele sunt in general bune).Nu ai ce sa patesti. Dumnezeu spune ca nu va lasa sa se clinteasca un fir de par din capul nostru fara stirea Tatalui. Iar Tatal ceresc este bunatatea insasi! Am mai spus ca frica este ca o lupa care mareste in mintea noastra puterea raului, de fapt numai Dumnezeu este puternic si vesnic. Domnul si ingerul tau pazitor sa te insoteasca!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.12.2006, 19:59:45
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Ory,ai trecut printr-o experienta extrema.Dumnezeu te-a ocrotit de cel rau care te voia ratacita si pierduta.Deasemenea ai un inger bun puternic.Si puterea si-o ia de la tine itrucatva.Te-a incercat Dumnezeu,si El pe cine iubeste,incearca.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.12.2006, 11:47:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Arigato gozaimasu!(multumesc mult!),Negroponte.Din pacate acum ma simt mult mai slaba decat atunci,uneori tind sa cred ca astfel de experiente slabanogeste firea omului.......dar uneori o si intareste si mai mult.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.12.2006, 13:52:56
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Arigato gozaimasu!(multumesc mult!),Negroponte.Din pacate acum ma simt mult mai slaba decat atunci,uneori tind sa cred ca astfel de experiente slabanogeste firea omului.......dar uneori o si intareste si mai mult.
asta-i limba lui Sindobatooooo? sau ce, ca in desene animate:rolleyes:
Lasa ca am vazut pe unul in tv care te-a imitat voit si a fost cam o saptamana singur pe muntzi, in perioada asta, pe tot felul de carari, prin jur la Sinaia, si abea l-au gasit si l-au adus si era pe un pat de spital cu mici degeraturi, oricum se simtzea bine si era coerent... poi poate ca asha si trebuie sa slabanogeasca din firea omului si sa intareasca alte tipuri de fire, sau cum...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor, calauza ta din umbra NECTARIE Generalitati 5 21.07.2014 11:59:41
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Ingerul pazitor georgeval Generalitati 54 10.08.2010 15:29:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 12:29:21
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 13:52:27