Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.04.2008, 09:41:16
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SINEQVANON
Botezul, Casatoria sunt printre singurele taine ce pot valide si FARA RIT sacru si fara preot. Prima poate fi administrata ..DA... si de un laic iar a doua este valida prin consimtamantul celor 2 parteneri. Nu intram in cazuistica acum.
Aceasta este o pozitie catolica, nu ortodoxa.

Botezul in caz de necesitate poate fi facut si de un laic credincios, dar daca cel botezat traieste, un preot completeaza ritualul (face toate cele de trebuinta, mai putin formula "Se boteaza robul lui Dumnezeu X in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh", care s-a zis inainte).
In cazul casatoriei, romano-catolicii considera ca mirii sunt adevaratii savarsitori ai sacramentului, preotul catolic fiind doar un martor al consimtamantului reciproc.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.04.2008, 09:48:25
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SINEQVANON
Nu cred ca ati fi dumneavoastra autorizat sa ii explicati Papei cum se boteaza corect:). Va asigur ca actualul Papa in randul cunoscatorilor este o somitate in Dogmatica. Daca nu ma insel Cardinalul Ratzinger era prefect al Congregatiei pentru Doctrina Credintei .. adica mai pe inteles era ala care ii tragea de urechi pe teologii autori care strecurau vre-o erezie in cartile lor.
Actualul Papa este o somitate in dogmatica, dar in dogmatica romano-catolica, nu in cea ortodoxa. Cu siguranta stie si dogmatica ortodoxa, dar nu e de acord cu ea.
Pentru ortodocsi este mai corect botezul facut de un preot de tara fara prea multa carte, dar care respecta invatatura Bisericii, decat stropirea facuta de Benedict XVI, in numele unei Treimi in care Duhul Sfant purcede de la Fiul.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.04.2008, 09:53:37
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Parintele Teofil Paraianu amintea de o vorba folosita in satul sau pentru oamenii cu probleme (infirmi sufleteste): "Acestuia nu i-a citit popa toate (rugaciunile) la botez!"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.04.2008, 21:20:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Parintele Teofil Paraianu amintea de o vorba folosita in satul sau pentru oamenii cu probleme (infirmi sufleteste): "Acestuia nu i-a citit popa toate (rugaciunile) la botez!"
O vorba cu talc si mult adevar .
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.08.2008, 17:42:44
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Botezul este valabil daca este apa si formula N> eu te botez in numele Tata;ui, si al Fiului si al Sfantului Duh.
e fals ceea ce s-a spus legat de scufundare/stropire si pacatul stramosesc...nici un copil nu crede acel argument...dragii mei, hai sa fim seriosi cand scriem ceva.
Botezul nu poate fi repetat al doilea botez e pur teatru si daca preotul se roaga 2 zile...
si la catolici se administreaza toate cele trei taine in cazul botezului adultilor...doar pentru copii s-au distantat in timp.
taina sfantului Botez savarsita de papa a fost foarte corecta...
100 % ritualul nu a fost doar acesta...acesta era doar botezul propriu-zis..probabil ca doar aceasta au dat la TV, dar a existat citirea din Sfanta Scriptura, marturisirea de credinta, lepadarie, ungerea cu sfanta crisma, ungerea cu uleiul catecumenilor, incredintarea hainei albe, incredintarea lumanarii aprinse, Efata, rugaciunea de exorcism....deci fratilor, nu mai vorbiti in nestiinta de cauza....va rog sa fiti crestini...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.08.2008, 22:35:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Nimeni nu este mantuit doar pentru ca s-a botezat. Botezul reprezinta un talant pe care il primim si pe care trebuie sa-l inmultim. Copil sau adult, botezul are efect. Ramane ca cel botezat sa inmulteasca acel talant, pentru a se mantui. Sa actionam cu responsabilitate in timpul vietii, chiar daca nu ne mantuim noi, ci Iisus Hristos ne mantuieste.
Exact , Anca, inmultirea talantilor este o datorie ce o avem pana in ultima clipa . De vrem sa fim vrednici de mantuire, nu trebuie sa ne bazam la infinit de Bunatatea si milostivirea Bunului Dumnezeu, ci prin insasi comportamentul nostru fatata de noi insine si mai ales fata de cei din jur sa dovedim la dreapta judecata ca balanta celor bune atarna in favoarea celor bune.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.08.2008, 23:18:47
whist whist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de alynnna
O topic inutil pentru un om ce aspira spre asceza:D:D
E problema lor! A noastra e sa ne vedem pacatele noastre ortodoxe.:cool: Mi se pare o impertinenta sa intri in ograda altuia sa faci curatenie:|
alinnna draga, nu cred ca e vorba de bagat nasul unde nu trebuie. Pur si simplu mie, cel putin mi s-a parut ridicol cum s-au "botezat "pe banda 13 prunci in 5 minute si nu ar fi timpul ci modul. Crede-ma ca nici o religie nu o iau in deradere sau mai stiu eu ce , ci o respect si ii respect pe cei ce o practica. Nicicand nu fac altuia ce nu mi-ar place mie, cu exceptia celor hulitori de Dumnezeu si ateilor, in fata carora imi ies din pepeni, din pacate.
Prietene nu te mira doar de actul simbolic facut de Papa...uite in gradina noastra unde: 1. sunt botezati copii fara a le citi lepadarile 2.sunt bagati in cristelnita si stropiti cu putina apa...deci cum e corect Stropire sau Afundare?
3.popii astia sunt morti dupa bani

Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.08.2008, 20:14:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de whist
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de alynnna
O topic inutil pentru un om ce aspira spre asceza:D:D
E problema lor! A noastra e sa ne vedem pacatele noastre ortodoxe.:cool: Mi se pare o impertinenta sa intri in ograda altuia sa faci curatenie:|
alinnna draga, nu cred ca e vorba de bagat nasul unde nu trebuie. Pur si simplu mie, cel putin mi s-a parut ridicol cum s-au "botezat "pe banda 13 prunci in 5 minute si nu ar fi timpul ci modul. Crede-ma ca nici o religie nu o iau in deradere sau mai stiu eu ce , ci o respect si ii respect pe cei ce o practica. Nicicand nu fac altuia ce nu mi-ar place mie, cu exceptia celor hulitori de Dumnezeu si ateilor, in fata carora imi ies din pepeni, din pacate.
Prietene nu te mira doar de actul simbolic facut de Papa...uite in gradina noastra unde: 1. sunt botezati copii fara a le citi lepadarile 2.sunt bagati in cristelnita si stropiti cu putina apa...deci cum e corect Stropire sau Afundare?
3.popii astia sunt morti dupa bani
Nu cred ca "popii astia"sunt topiti dupa bani. Cel ce se topeste dupa bani este cel ce agoniseste fara rost, iar rostul banului intru intretinerea Bisericilor si a cheltuielilor personalului auxiliar, sunt foarte mari, iar fondurile centralizate sunt complet insuficiente. Preotii au in atributie si administrarea , contabilizarea , fiecarui banut strans si asa insuficient pentru facturile si cheltuielile ce navalesc, luna de luna.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.08.2008, 20:32:24
ceruti ceruti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Crede-ma ca nici o religie nu o iau in deradere sau mai stiu eu ce , ci o respect si ii respect pe cei ce o practica. Nicicand nu fac altuia ce nu mi-ar place mie, cu exceptia celor hulitori de Dumnezeu si ateilor, in fata carora imi ies din pepeni, din pacate.

Sunt foarte putini, din pacate, cu o asemenea atitudine, dar pentru ca o ai, eu te felicit si te imbratisez ca prieten si frate, cu toate ca nu te cunosc si cu toate ca probabil suntem, ca nume, diferiti, insa ca DOMN, suntem frati in EL, caci la urma urmei, chiar sF.AP. Pavel spunea intr-o imprejurare : " nu vreau sa mai aud de certuri, vreau sa stiu intre voi numai pe Iisus si pe El rastignit." Punct. Inca o data, felicitari Cristi pentru tot ceea ce faci tu, Domnul sa iti rasplateasca dincolo, aici ar fi prea putin...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.08.2008, 08:40:14
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Daca crestinii catolici zic ca e valid atunci, e. De ce sa ma contrazic eu cu ei? N-am nici un motiv sa fac asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile din viata voastra Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 14 10.10.2011 19:00:42
Parerea voastra claudiu31 Intrebari utilizatori 0 04.09.2011 23:01:15
Care e parerea voastra? camy_d Generalitati 26 10.03.2011 16:46:42
Am nevoie de parerea voastra! cipriang Generalitati 6 24.04.2010 23:36:50
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 08:29:07