Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.08.2008, 10:52:09
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Am fost in Germania si duminica am fost la o biserica protestanta sa vad cum e. Fiecare se impartasea daca vroia mai ales ca a cotizat la "cutia milei" cu care se plimba cineva printre randuri. La orga se cantau diverse cantari, un proiector afisa pe peretele alb diverse poze cu flori, peisaje si uneori se canta sau se recitau versuri inchinate Domnului. Totul era ca un spectacol dupa care oamenii se intalneau in curtea bisericii si se bucurau de revedere. Senin, linistit, in pace.
Mie mi-a placut atmosfera cu toate ca nu am simtit nici o legatura cu Hristos. A fost cam ca dupa o piesa de teatru cuminte, negalagioasa unde se vedea imbracat decent nu neaparat la moda.
Cu protestantii nu avem cum sa discutam dogme si teologie dar cu catolicii am mai avea ceva puncte comune. Cel mai interesant este ca la ei nu este chemat Sf Duh sa se coboare peste paine si vin, la Euharistie, pentru a se face transformarea in Trupul si Sangele Domnului si deci asta ma face sa cred ca nu exista impartasanie la catolici in realitate ci doar se crede ca se intampla asta.
Oamenii pot fi buni si fara Dumnezeu cel Adevarat dar nimeni nu ne asigura pana cand.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.08.2008, 11:59:46
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de astrud
Am fost in Germania si duminica am fost la o biserica protestanta sa vad cum e. Fiecare se impartasea daca vroia mai ales ca a cotizat la "cutia milei" cu care se plimba cineva printre randuri. La orga se cantau diverse cantari, un proiector afisa pe peretele alb diverse poze cu flori, peisaje si uneori se canta sau se recitau versuri inchinate Domnului. Totul era ca un spectacol dupa care oamenii se intalneau in curtea bisericii si se bucurau de revedere. Senin, linistit, in pace.
Mie mi-a placut atmosfera cu toate ca nu am simtit nici o legatura cu Hristos. A fost cam ca dupa o piesa de teatru cuminte, negalagioasa unde se vedea imbracat decent nu neaparat la moda.
Cu protestantii nu avem cum sa discutam dogme si teologie dar cu catolicii am mai avea ceva puncte comune. Cel mai interesant este ca la ei nu este chemat Sf Duh sa se coboare peste paine si vin, la Euharistie, pentru a se face transformarea in Trupul si Sangele Domnului si deci asta ma face sa cred ca nu exista impartasanie la catolici in realitate ci doar se crede ca se intampla asta.
Oamenii pot fi buni si fara Dumnezeu cel Adevarat dar nimeni nu ne asigura pana cand.
Exista epicleza si in Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie savarsita dupa ritul roman adica latin catolic.
cei interesati se pot uita peste tipicul liturghiei si vor vedea...
se gaseste si pe internet in toate limbile....
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.08.2008, 12:10:36
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

pai, modul de cruce, catolicii...au icoane mai vii colorate, si sunt mai scurte slujbele...si aletele nu mia stiu, am avut o legatura cu o catolica...;)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.08.2008, 13:09:00
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

PAI CU SIGURANTA UNA DIN MARILE DIFERENTE INTRE CATOLICI SI ORTODOXI ESTE CA, CATOLICII NU AU URA IN INIMA LOR CAND VINE VORBA DE ORTODOXIE!!!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.08.2008, 19:35:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
PAI CU SIGURANTA UNA DIN MARILE DIFERENTE INTRE CATOLICI SI ORTODOXI ESTE CA, CATOLICII NU AU URA IN INIMA LOR CAND VINE VORBA DE ORTODOXIE!!!
Nu fii atat de sigura de acest lucru, Marina. Mergi pe forumul catolic si vezi reactia catolicilor la ei acasa, nu aici, unde sunt in inferioritate numerica. Vei avea multe de invatat cititnd putin ce scriu ei acolo.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.08.2008, 05:10:53
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah

Nu fii atat de sigura de acest lucru, Marina. Mergi pe forumul catolic si vezi reactia catolicilor la ei acasa, nu aici, unde sunt in inferioritate numerica. Vei avea multe de invatat cititnd putin ce scriu ei acolo.
Draga Anca eu am afirmat aceasta nu referindu-ma la forumul lor in care nu am avut niciodata curiozitatea sa intru; dorinta mea e sa aflu cat mai multe despre credinta mea ortodoxa... eu vorbeam din experienta de viata nu din postarile unor rataciti extremisti de pe forumurile catolice care nu cred ca reprezinta adevaratul catolic... toti catolicii pe care eu i-am intalnit de-a lungul vietii mele(si in acest capitol includ si preotii catolici cu care am discutat pe teme de religie) au respect pentru credinta ortodoxa, nu mi-au rostit nici un cuvant de jignire sau contra, absolut nimic!!!... totul armonios in vorba si in gesturi.. si sincera sa fiu nu cred ca au jucat teatru ptr ca as fi simtit catusi de putin daca e ceva fals.La asta ma refeream.
Dar daca stau sa ma gandesc bine... nu era cazul sa generalizez.. chiar daca eu personal nu am intalnit astfel de fanatici catolici, posibil ca ei sa existe!
Si de curiozitate chiar am sa iti urmez sfatul si am sa intru pe forumul lor:)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.08.2008, 15:36:56
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

In primul rand catolici recunosc toate tainele la ortodocsi, deci botezul, mirungerea, euharistia, spovedania, maslu, preotia, casatoria.
NU au afirmat niciodata ca ortodocsii nu se mantuiesc
nu au spus ca daca se roaga pentru raposati sunt eretici (asa cum spun ortodocsii despre purgatoriu)
nu au spus ca dupa 1054 nu exista nici un sfant "adevarat" in Biserica ortodoxa....
nu au spus ca daca scrii Iisus sau Isus este erezie...

Hristos il descopera omului pe om, si cine il urmeaza pe Hristos, omul perfect, devine el insusi mai mult om.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.08.2008, 13:57:09
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

In primul rand Biserica Oartodoxa nu a spus niciodata ca este cineva eretic doar pentru simplu fapt ca scrie Iisus cu un singur I....Asta tine de limba fiecaruia.

Ar trebui sa te informzi de anatemele papei...si dupa aceea mai vorbim.

Biserica ortodoxa nu a aprobat niciodata faptul ca intre iad si rai mai exista ceva numit purgatoriu. Biserica ortodoxa se roaga pentru raposati si nu a spus ca cine se roaga pentru raposati este eretic.

Cine te-a invatat pe tine despre ortodoxie habar nu avea, asa ca, mai bine informeaza-te de la ortodocsi, de la sursa, si numai spune despre Biserica Ortodoxa lucruri neadevarate.

Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.08.2008, 17:29:31
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Doctrina ortodoxa de la ortodocsi o stiu...
dar vedeti ca trebuie sa facem diferente intre dogme si Traditie....
sa vedem ca Biserica s-a raspandit in diferite culturi, si s-a adaptat oamenilor de acolo.
si Biserica ortodoxa si cea Catolica nu se roaga pentru acelasi tip de raposati?
In purgator nu se iarta pacatele dragilor...noi nu ne ruam pentru cei cre deja sunt in paradis, nici pentru cei osanditi pe veci la infern...ci pentru aceia care prin pomenile si rugaciunile noastre sunt eliberati de urmele pacatelor iertate la spovada.
hai sa fim seriosi, care au fost acuzatiile din 1054?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.08.2008, 20:30:17
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsd
Doctrina ortodoxa de la ortodocsi o stiu...
dar vedeti ca trebuie sa facem diferente intre dogme si Traditie....
sa vedem ca Biserica s-a raspandit in diferite culturi, si s-a adaptat oamenilor de acolo.
si Biserica ortodoxa si cea Catolica nu se roaga pentru acelasi tip de raposati?
In purgator nu se iarta pacatele dragilor...noi nu ne ruam pentru cei cre deja sunt in paradis, nici pentru cei osanditi pe veci la infern...ci pentru aceia care prin pomenile si rugaciunile noastre sunt eliberati de urmele pacatelor iertate la spovada.
hai sa fim seriosi, care au fost acuzatiile din 1054?
Am vazut ce stii...Te afli intr-o mare confuzie... numesti ortodox ceea ce nu este ortodox...

In primul rand Invatatura Ortodoxia este sincera nu umbla cu artificii...ca sa induca lumea in eroare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 08:34:35
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 09.03.2010 23:12:10
Care Este Diferenta? calator Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 10.05.2007 00:56:03
casatorie intre ortodocsi si catolici julia Nunta 15 19.12.2006 13:55:12