Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 31.07.2008, 21:02:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsd
important e sa fie un act conjugal uman, normal, deschis spre viata (fara anticonceptionale sau onanism...) si sa fie spre binele ambilor soti, in special sa se caute binele celuilalt...nu sa il folosesti pentru placerea personala...
si in perioadele nefertile nu sunt permise actele conjugale, caci nu e posibila nasterea de copii? e chiar o metoda de paternitate si maternitate responsabila...
Nsd, ortodixia nu are o parere unanima cu privire la relatiile din perioadele nefertile.
  #162  
Vechi 02.08.2008, 12:29:30
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

atunci ortodoxia sa spuna sotilor ca le este ingaduit sa aiba relatii conjugale doar odat in viata, sau de doua ori...hai sa zicem 3 (ca mai mult de 3 copii gasesti mai rar)
iar daca 2 soti nu pot avea copii? ei nu au voie niciodata in viata....eu zic sa vanda tot ce au si sa intre in manastire...ca si asa posturile si abstinenta o au precum calugarii...chiar fiind in mijlocul lumii...(miercurea nu au voie, vinerea nu, sambata nu, duminica nu, daca vor sa fie placuti lui Dumnezeu nici lunea...in timpul posturilo deloc....)hai sa fim OAMENI nu ingeri.
  #163  
Vechi 06.08.2008, 11:46:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

....si eu ma minunez....citesc si ma minunez!!!

  #164  
Vechi 06.08.2008, 11:47:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pistache
In viata mea n-am citit ceva mai stupid decat postarile "Traditiei". Nu vreau sa jignesc aici, dar ma doare sufletul sa vad atatea frustrari adunate laolalta. Dumnezeu inseamna iubire, nu inseamna sa devii nebun. Ar trebui sa-ti rezolvi problemele singur sau cerand ajutor, nu refugiindu-te in post, rugaciuni si deductii despre natura orgasmului... Citesc si ma crucesc...
....bine ca s-a gasit cineva sa o spuna raspicat...Traditie este ceva dus.in unele privinte.
  #165  
Vechi 06.08.2008, 14:22:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
....si eu ma minunez....citesc si ma minunez!!!
n-ai de ce, iubirea nu este pofta degustarilor sexuale... nu este lacomia placerilor, iar casatoria doar un paravan pentru bordelul din familie... in virtutea ca cica ne iubim...

iubirea trebuie sa tinda in tot momentul spre curatzie shi viatza ingereasca-duhovniceasca, orice ai fi shi oricare ar fi starea ta ... civila...

te miri ca ai avea doar trei-patru relatzii trupeshti intr-o viatza prin care s-ar nashte prunci? tzi se pare putzin? poi sigur ca tzi se pare putzin fiindca dorintza nu este sa iubeshti ci sa curveshti... ca doar de aia itzi iei o iubita ca sa o curveshti... asta am invatzat noi, asta am devenit... trist... ca e asha...

dar Hristos ii cheama, nu ii obliga, pe cei ce vor sa asculte... la viatza mai inalta, mai presus de omul decazut shi plin de poftele gLumei gLumii.... spre Dumnezeu... iar in jurul lui Dumnezeu sunt pe langa ingeri shi oameni in fire ingereasca... oameni induhovnicitzi...

nu a spus de cate ori sa te culci cu nevasta ta, nu a spus de cateori shi daca e voie sa te impreunezi... de voie e voie, nu e pacat sa te iubeshti trupeshte cu femeia ta, dar daca vrei o viatza mai inalta, o viatza sfanta atunci trebuie sa cautzi iubirea curata, desavarshirea... cea fara de pacat... fara vatamari sufleteshti shi trupeshti, fara rautate, fara pofte, fara lacomii, invidii, barfe, hule shi injuraturi, fara tzigare-cafea-betzie, razvratire, nemultzumire, suparare shi razbunare, fara datorii fara nebunie, fara lacomia sodomei-gomorice shi fara faraonismele shi lucrarile la caramizile lor... ci o viatza in inchinare la Dumnezeu...

spune CLD ca sunt scaunele in Cer care ashteapta sa fie luate in Imparatzia Cerurilor, dar nimanui acum nu le trece prin cap sa le doreasca dar cand nu se vor mai putea lua cu navala, atunci cand va fi prea tarziu, multzi vor plange cu amar ca nu li se va mai permite sa le ia... shi vor intreba cu durere de ce nu li se da lor daca shi asha nimeni nu vine sa le ia...

deci chiar daca Traditzie e absurd in modalitatea practica de a lupta cu patima shi cu poftirea, ca e mai normal sa te mutzi in patul celalalt decat sa faci tantrismele placerilor fara de placere pentru lungirea actelor sexuale, ca asta indeamna el fara sa shtie, el sarmanul totushi sustzine ceva corect... lepadarea de pofta curviei... in casatorie sau cu iubita.... daca tot o iubeshti, adica sa n-o curveshti... sa invetzi mai odata shi odata sa-tzi pese de sufletul iubitei tale, femeii tale shi sa n-o curveshti... iar ca e stapana pe trupul tau sau tu pe al ei, asta nu inseamna ca ii este dat sa te curveasca ci ca tu nu ai dreptul sa-l dai altcuiva deci sa nu cazi in adulter... caci e trupul Lui respectiv trupul Ei, shi astfel formeaza un singur trup ingeresc...

dar daca il apuca pofta sau patima de neoprit, atunci mai bine sa se impreuneze shi sa stea asha cum stau ei decat sa huleasca sau sa cada in ispita satanei, shi decat sa arda (ravneasca) shi sa cada in trupa de malahishti mai bine sa-shi caute o femeie... ca legea spune ca deajuns unui barbat o singura femeie... (neintinata daca-i posibil)

deci ma intreb de ce te miri?

compari cu ce vezi pe tv shi in viatza mondena shi tzi se pare ireal... dar daca vei compara cu Cerul... cand il vei vedea?, vai atunci cum o sa te mai intristezi... ca n-ai crezut Adevarul shi te-ai luata dupa cele vremelnice, shi n-ai vrut sa traieshti viatza sfanta... :)
  #166  
Vechi 06.08.2008, 21:10:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de ory
....si eu ma minunez....citesc si ma minunez!!!
n-ai de ce, iubirea nu este pofta degustarilor sexuale... nu este lacomia placerilor, iar casatoria doar un paravan pentru bordelul din familie... in virtutea ca cica ne iubim...

iubirea trebuie sa tinda in tot momentul spre curatzie shi viatza ingereasca-duhovniceasca, orice ai fi shi oricare ar fi starea ta ... civila...

te miri ca ai avea doar trei-patru relatzii trupeshti intr-o viatza prin care s-ar nashte prunci? tzi se pare putzin? poi sigur ca tzi se pare putzin fiindca dorintza nu este sa iubeshti ci sa curveshti... ca doar de aia itzi iei o iubita ca sa o curveshti... asta am invatzat noi, asta am devenit... trist... ca e asha...

dar Hristos ii cheama, nu ii obliga, pe cei ce vor sa asculte... la viatza mai inalta, mai presus de omul decazut shi plin de poftele gLumei gLumii.... spre Dumnezeu... iar in jurul lui Dumnezeu sunt pe langa ingeri shi oameni in fire ingereasca... oameni induhovnicitzi...

nu a spus de cate ori sa te culci cu nevasta ta, nu a spus de cateori shi daca e voie sa te impreunezi... de voie e voie, nu e pacat sa te iubeshti trupeshte cu femeia ta, dar daca vrei o viatza mai inalta, o viatza sfanta atunci trebuie sa cautzi iubirea curata, desavarshirea... cea fara de pacat... fara vatamari sufleteshti shi trupeshti, fara rautate, fara pofte, fara lacomii, invidii, barfe, hule shi injuraturi, fara tzigare-cafea-betzie, razvratire, nemultzumire, suparare shi razbunare, fara datorii fara nebunie, fara lacomia sodomei-gomorice shi fara faraonismele shi lucrarile la caramizile lor... ci o viatza in inchinare la Dumnezeu...

spune CLD ca sunt scaunele in Cer care ashteapta sa fie luate in Imparatzia Cerurilor, dar nimanui acum nu le trece prin cap sa le doreasca dar cand nu se vor mai putea lua cu navala, atunci cand va fi prea tarziu, multzi vor plange cu amar ca nu li se va mai permite sa le ia... shi vor intreba cu durere de ce nu li se da lor daca shi asha nimeni nu vine sa le ia...

deci chiar daca Traditzie e absurd in modalitatea practica de a lupta cu patima shi cu poftirea, ca e mai normal sa te mutzi in patul celalalt decat sa faci tantrismele placerilor fara de placere pentru lungirea actelor sexuale, ca asta indeamna el fara sa shtie, el sarmanul totushi sustzine ceva corect... lepadarea de pofta curviei... in casatorie sau cu iubita.... daca tot o iubeshti, adica sa n-o curveshti... sa invetzi mai odata shi odata sa-tzi pese de sufletul iubitei tale, femeii tale shi sa n-o curveshti... iar ca e stapana pe trupul tau sau tu pe al ei, asta nu inseamna ca ii este dat sa te curveasca ci ca tu nu ai dreptul sa-l dai altcuiva deci sa nu cazi in adulter... caci e trupul Lui respectiv trupul Ei, shi astfel formeaza un singur trup ingeresc...

dar daca il apuca pofta sau patima de neoprit, atunci mai bine sa se impreuneze shi sa stea asha cum stau ei decat sa huleasca sau sa cada in ispita satanei, shi decat sa arda (ravneasca) shi sa cada in trupa de malahishti mai bine sa-shi caute o femeie... ca legea spune ca deajuns unui barbat o singura femeie... (neintinata daca-i posibil)

deci ma intreb de ce te miri?

compari cu ce vezi pe tv shi in viatza mondena shi tzi se pare ireal... dar daca vei compara cu Cerul... cand il vei vedea?, vai atunci cum o sa te mai intristezi... ca n-ai crezut Adevarul shi te-ai luata dupa cele vremelnice, shi n-ai vrut sa traieshti viatza sfanta... :)
Ovidiu draga, intru totul deacord cu cele ce ai scris. Te intreb tu personal ai trecut in general, de la cele teoretice expuse de tine, la practica? Ca vezi tu, multi ce vor intra pe forum s-or inspaimanta mai mult sî nu ar fi indicat. Ne-ar acuza ca suntem lozincari si cam atat, pentru ca cu nimic nu explicam aplicarea teoriei in practica ci impunem dictatorial niste principii si cam atat , nimic mai mult. Aici vorbim de la om la om ! Omul simplu, cu neputintele si slabiciunile lui inerente pe care insasi Mantuitorul nostru le-a inteles cu atata intelepciune, nefortand in nici un fel nota sau cerand mai mult decat puterile noastre. Mai mult realism nu ar strica draga Ovidiu.
  #167  
Vechi 07.08.2008, 18:18:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Domnule vsovi, vad ca a-ti ignorat voit , cele ce vi le-am adresat, trecand de la orgasm, la prezervativ si alte cele. Prin urmare , ma vad nevoit, sa revin la cele postate de dvs. , pe care le-ati lasat in coada de peste, cum se spune. Este bine sa ne asumam raspunderea de cele ce scriem si sustinem pana la urma urmei. Un post in liniste si pace!
  #168  
Vechi 15.08.2008, 13:52:08
ceruti ceruti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Ce am zis e din observatie. Oamenii care nu au avut orgasme (si care corespund cu cei care nu au avut viata sexuala pentru ca majoritatea oamenilor fac sex pentru obtinerea placerii) îsi pastreaza acuitatea mintii si a simturilor spre deosebire de ceilalti la care apare o tocire a acestora si chiar o caricaturizare a aspectului trupului, figurii.
as fi foarte interesant sa stiu de unde cunosti tu oamenii care au avut orgasme si cei care nu au avut...ca sa ii compari esti BETON la faza asta... :)
in al doilea rand, faci afirmatii deviate rau nu numai de la textul scripturii, dar si de la bunul simt pe care Dumnezeu, conform Eclesiast, l-a lasat in fiinta umana (nu stiti ca aveti in voi chiar si gandul vesniciei?) Singura mea senzatie dupa ce am citit postarile tale, si nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, caci nu cu intentia de a te jigni spun asta, dar senzatia mea este ca ai avut ceva deceptii mari in trecut, si dupa atatea frustrari, nu mai ai orgasme decat citindu-ti propriile postari antiorgasmice de pe forumuri crestine... esti meserias nene...
  #169  
Vechi 15.08.2008, 21:34:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Raspunsul la toate cele ce le-ai insirat si le-ai copiat si le-ai citat, este extrem de simplu, teoretic. Totusi, revenind la topic, iti recomand, si-mi recomand, si recomand la toti sa nu se sperie de ORGASM , ci de adevaratele neputinte si greseli facute mai ales cu VOIE, dar si cele facute fara voie, cu gandul, cu vorba sau cu fapta. ORGASMUL, sa-l lasam in voia lui trupeasca intru inmultirea noastra, find necesar in raspandirea semintei noastre, intru cresterea neamului omenesc pe acest pamant. Patima adevarata ne imputineaza nu ORGAZMUL, domnilor Traditie si Vsovi. Sa nu ratacim acolo unde nu trebuie!
  #170  
Vechi 16.08.2008, 15:22:47
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Exista viata de calugar, si viata de om casatorit.
Exista in fiecare anumite legi specifice....adica nici in casatorie nu e permis orice....dar in nici un caz, casatoria nu e viata monahala in 2.
caci putem afirma ca Actul sexual este loc al prezentei lui Dumnezeu.
In acel moment Dumnezeu este acolo, si pune VIATA alaturi de "materia" pe care o pune omul. cand sotii se unesc in casatorie, ei participa la creatie.
Dpdv moral se cer ca unirea sas fie deschisa spre viata, sa nu fie din start oprita aparitia vietii (metodele anticonceptionale)
apoi actul a fost inzestrat cu placere pentru ca sotii sa faca acest lucru nu constransi, mai ales de porunca de a creste si de a ne inmulti (asa cum exista placerea de a manca....care e diferita de lacomie)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19