Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.08.2008, 10:13:09
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, nici eu nu inteleg...ce il impiedica...doar va protejati....dac nu vvrea copil...cam ciudat, nu am mai auzit...:rolleyes:
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.08.2008, 20:54:15
cris22 cris22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Nu e vorba de copii, caci asta se poate face si prin inseminare artificiala...Ce il impiedica...? O intrebare pe care mi-o pun de 7 ani si la care singurul raspuns mi se pare ar fi acela ca imaginea femeii ideale la care viseaza el e diferita de imaginea mea. Sa nu va inchipuiti acum ca eu as fi muma padurii; nu, pur si simplu, eu nu sunt ca "ele", si mai ales deoarece - banuiesc eu si zice el -eu sunt deja "cucerita" si prea "familiara" ca sa mai trezesc interesul.
Cred uneori ca era mai bine sa fi fost vorba de o problema pur fizica...
Deocamdata ne-am gandit sa facem ca si catolicii: masa si pat separat. Vom vedea mai tarziu ce va mai fi...E o situatie stresanta, si oricate pacate ar avea cineva, faptul de a fi respins si de a se simti inadecvat in fiecare zi, nu e usoara cruce...
Tocmai asta ma innebuneste si pe mine: faptul ca e o situatie "nemaiauzita"...!Si de aici mereu intrebarea: de ce eu...?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.08.2008, 22:52:54
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris22
....imaginea femeii ideale la care viseaza el e diferita de imaginea mea. Sa nu va inchipuiti acum ca eu as fi muma padurii; nu, pur si simplu, eu nu sunt ca "ele", si mai ales deoarece - banuiesc eu si zice el -eu sunt deja "cucerita" si prea "familiara" ca sa mai trezesc interesul.
Cred uneori ca era mai bine sa fi fost vorba de o problema pur fizica...
.... de ce eu...?
Gelozie, frustrare, complexe. Am auzit ca asa reactioneaza femeia pusa in asemenea situatie.
Te simti neacceptata, nedorita. Iar ce ai pus tu intre ghilimele, vorbele lui, mi se par de fapt scuzele lui.
Daca nu te accepta cu adevarat, ce il impiedica sa divorteze?
Sa fim seriosi, daca nu avea el probleme, pe care le-ar fi avut probabil si cu miss univers, si daca nu te-ar fi placut, ar fi fost cumva atras de alta, in atatia ani.
Si sa nu spuneti ca omul vrea doar sa traiasca in curatie, si ca nu ti-a spus si tie! Mi se pare ca macar atat e cazul sa-i impartaseasca sotiei.
Parerea mea e ca el are probleme, iar tu poti sa-i fii alaturi, sau sa-ti vezi de viata ta. Pana ce el nu accepta ca are o problema fizica sau psihologica, nu ai ce sa-i faci. Iar tendinta lui e sa dea vina pe tine, din pacate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2008, 16:17:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris22
As cere si eu niste pareri...Sunt casatorita de cativa ani si, pana acum, nu am avut nici o relatie intima cu sotul. Ce-i drept, inainte de casatorie am trait impreuna, si timp de aproape un an lucrurile au mers bine dpdv sexual, dar dupa aceea el s-a inhibat/plictisit/schimbat punctele de interes si de atunci traim ca intr-o casatorie "alba". Intrebarea mea este daca unii dintre voi au mai avut astfel de probleme si cum le-au rezolvat? Sau singura solutie pt. voi a fost divortul?
Multumesc.
Am si eu o prietena in aceeasi situatie si recent a descoperit ca el are partener. Bineinteles ca deschis divortul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.08.2008, 17:09:12
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

SA nu uitam sa privim la Hristos, omul perfect....sa-i cerem lui ajutor...
NU divortului....si chiar daca veti tra separati, casatoria asta ramane valida.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.08.2008, 17:34:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

stai linishtita ca n-ai fost nici in curvie shi nici in preacurvie ci doar ca tzi-ai pierdut fecioria inainte de vreme... shi unii spun ca e cam la fel de grav... daca nu chiar mai grav fiindca nu tzi-ai pazit margaritarele shi le-ai dat porcilor... iar ei, prinzand curaj, se pot intoarce ca sa te rupa... shi te bat tocmai cu margaritarele tale din care shi-au confectzionat (co)rupatoare... deci nu ma aventurez sa spun ca shtiu ce ar fi dar daca sotzul tau vrea o casatorie alba, poate ca trebuie sa-l intrebi ca pe un creshtin, de ce nu ar vrea sa aiba copii? shi sa discutatzi mai degraba decat sa va separatzi ca sa va atraga satana in preacurvie, ca inainte nu shtiu daca a fost dar acuma sigur v-a fi... caci juramintele matrimoniale nu le-atzi facut in fatza oricui... asta daca suntetzi ortodocshi... dar nimeni nu e chemat sa stea legat cu fortza, cu tirania cu impunerea ci dupa dragoste, credintza, vointza, shi intzelepciune... asha ca poate decat atatea vorbe, o rugaciune tzi-ar fi mai de folos ca ai primi inlesnire nu de la oameni ci de la Stapanul Vietzii. dar vezi ca nu orice viatza este shi Viatza. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.08.2008, 18:53:36
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
recent a descoperit ca el are partener.
De regula astea sunt de fapt problemele, homosexualii ascunsi care se casatoresc pe motiv de presiune sociala...insa esenta lor nu o pot schimba si mai tirziu isi gasesc parteneR
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2008, 17:42:13
cris22 cris22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Adevarul este ca amandoi ne complacem in situatia asta, in sensul ca eu nu am curajul de a pleca si de atrai pe con propriu, iar el nu are vointa de a se schimba si de a renunta la patimile lui. Pe de alta parte, aceasta situatie ne permite sa evitam problema copiilor; nu e nici placere, dar nu e nici durere...Nu e insa nici maturizare, care cred ca nu apare decat odata cu acceptarea si trairea sexualitatii, adica a partii "animale" din om.
Nu stiu ce va fi mai departe; probabil nimic diferit...
In orice caz, m-am bucurat sa discut cu voi despre asta, mai ales ca e un lucru despre care nu vorbim cu nimeni in afara cuplului...:dozingoff:
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.09.2008, 16:35:47
Tucson Tucson is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris22
Adevarul este ca amandoi ne complacem in situatia asta, in sensul ca eu nu am curajul de a pleca si de atrai pe con propriu, iar el nu are vointa de a se schimba si de a renunta la patimile lui. Pe de alta parte, aceasta situatie ne permite sa evitam problema copiilor; nu e nici placere, dar nu e nici durere...
Nu te mai complace! Este vorba despre VIATA TA aici, ia-o in serios si nu o arunca la gunoi.

Daca nu rezolvi, iti va parea foarte rau peste 10 ani, sau cind va veni menopauza, sau cind vei discuta cu o prietena care are parte din plin de viata sexuala, si iti vei da seama ca ea se simte fericita si implinita, in timp ce tu esti deprimata.

Lipsa vietii sexuale este grava si pe termen lung duce la tot felul de simptome psihologice: depresie, crize de furie, etc.

Poate ca acum iti este inca bine. Dar peste 1 an cum va fi? Dar peste 5 ani? Dar peste 10 ani? Dar cind se va apropia menopauza, si iti vei da seama ca ai renuntat total la viata sexuala?

Dar daca la un moment dat el se satura de situatia asta (faptul ca nu faceti sex), incearca sa se apropie de tine, iar tu esti plina de resentimente acumulate in anii in care nu ati facut nimic impreuna, si nu vei mai putea sa il primesti?

NU arunca la gunoi ceva ce poate sa fie o satisfactie majora in viata ta.

Problema copiilor se poate rezolva si altfel. Majoritatea oamenilor o rezolva purtind prezervativ, si este ok. Exista si multe alte solutii.

Cel mai bine pentru tine este sa te hotarasti sa rezolvi problema cit mai repede, inainte sa treaca viata pe linga voi.

Cind te hotarasti sa rezolvi problema asta, cel mai bun lucru pe care il poti face este sa cautati un psiholog bun, specializat in problemele relatiilor de cuplu, si sa vorbiti amindoi cu el, in detaliu si cit mai sincer. Vor fi mai multe sedinte, nu se va rezolva dintr-o data, dar.. se poate rezolva, puteti sa ajungeti la un echilibru, la o viata sexuala frumoasa, variata si indestulatoare pentru amindoi.

Daca sotul tau nu vrea sa vina la psiholog, e bine totusi sa te duci tu si sa rezolvi ce poti.

Problema nu este nemaiauzita. Sexualitatea este ceva fragil, si pot sa fie multe motive pentru care un barbat (sau o femeie) poate sa nu isi doreasca sa faca dragoste. Un psiholog cu experienta poate sa descopere problema si sa va propuna solutii, sa va faca sa va intelegeti si pe plan sexual.

Nu lasa viata sa curga pe linga tine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.09.2008, 02:21:48
cris22 cris22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc Tucson, pt. mesajul tau. El a incercat ideea cu sexologul/psihologul de vreo 2-3 ori; o dat a si mers timp de vreo -cateva luni. Nu s-a schimbat nimic dup aceea. Zilele trecute am incercat sa facem cate ceva, dar se pare ca nici unul dintre noi nu a fost incantat de experiment...Nu pot spune ca sunt o fire pesimista, ci realista. Deci adevarul este ca, la ora actuala, cred ca viata trebuie traita asa cum e. Poate ca peste 10 ani voi regreta ca n-am fost fericita in viata, dar nu sunt miliarde de oameni pe planeta asta care nu sunt fericiti? Atunci de ce sa fiu eu "mai cu motz"? Ca sa fii fericit trebuie sa crezi in dragostea romantica, sa ai incredere in tine, sa fii multumit in general. Iar eu nu sunt. Deci, la urma urmelor, cred ca putea fi si mai rau...:dozingoff:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
12 fara 5.... eodor nastasa Generalitati 8 13.07.2010 15:02:37
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42